Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak obnovit rozbitý či ztracený Trezor pomocí seedu? [NÁVOD]

Jak obnovit rozbitý či ztracený Trezor pomocí seedu? [NÁVOD]

Už jste někdy přemýšleli o tom, co by se vlastně stalo, kdybyste váš Trezor ztratili nebo kdyby se nějakou nešťastnou náhodou rozbil? Co dělat, když Trezor někdo ukradne? Na tyhle otázky by měl umět odpovědět každý zodpovědný vlastník hardwarové peněženky. Že to nevíte? Od toho už jsme tu my.

Pokud nevíte, jak svůj Trezor obnovit a dostat se tak zpět ke svým kryptoměnám, jste na správné stránce. V tomto článku si totiž názorně ukážeme, jak probíhá obnova peněženky Trezor díky vygenerovanému seedu.

Obsah článku o obnově Trezoru pomocí seedu

Nejprve trocha teorie – Co je to seed, jak funguje a proč vaše kryptoměny nejsou uložené na peněžence?

Jestliže potřebujete rychle obnovit svou peněženku a nechcete řešit nic jiného, pak klidně tuto část přeskočte. Nicméně je dobré alespoň povrchově vědět, jak vaše peněženka pracuje. Můžete lidem tisíckrát říct, proč je seed to nejdůležitější ze všeho. Když ale nerozumí jeho významu, tak se tato zpráva v podstatě ztrácí ve větru.

Kde jsou vaše kryptoměny uložené?

Často si lidé myslí, že kryptoměnová peněženka funguje jako prasátko na mince. Předpokládají, že pokud si kryptoměny na svou kryptoměnovou peněženku odešlou, skutečně se tam nějakým způsobem uloží. Realita je ale úplně jiná.

Kryptoměny existují pouze jako virtuální zápis na účtech v distribuované síti. Ve velmi zjednodušeném podání si to můžete představit asi tak, že rozdáte mezi desítky tisíc lidí tu stejnou účetní knihu, do které se dělají jednotlivé zápisy vlastnictví.

Pokud si Pavel koupí jeden bitcoin od Martina, tak se ve všech účetních knihách zobrazí právě tato operace. Jednotka bitcoinu je následně virtuálně přiřazená k adrese, kterou vlastní Martin.

Když Martin prodá své coiny někomu jinému, stane se jen to, že se pomyslná hodnota na adrese přepíše ve všech knihách.

Tato účetní kniha může existovat v různých formách datových struktur, ve valné většině případů se však jedná o blockchain, pomyslný řetězec na sebe navázaných bloků obsahujících informace o všech proběhlých transakcích. A kam do toho zapadá peněženka, když jsou kryptoměny uložené na blockchainu a ne na ní samotné?

K čemu slouží seed a kryptoměnová peněženka?

Při založení nové peněženky vám vždy program vygeneruje nějakou kombinaci slov. Jejich počet může být 12, 18 nebo 24. Tato slova jsou tzv. seed. Je vytvořený náhodně ze souboru 2 048 slov.

Poznámka

Poznámka: Teoreticky je tedy každý seed známý, nicméně šance na to, že se dvě peněženky po celém světě shodnou na stejném seedu, je zhruba jako kdybyste chtěli vybrat jeden konkrétní atom v celém známém vesmíru.

Odborně se tato událost nazývá kolize. Pokud si zvolíme variantu 24 slov, dostáváme 204824 různých kombinací (vybíráme 24 různých slov z 2048). S tímto číslem (zhruba 3 x 1079) se skutečně blížíme počtu atomů ve vesmíru, jenž je odhadován na něco mezi 1078 a 1082.

Pokud by každý člověk na světě vlastnil kryptoměnovou peněženku s unikátním seedem, existovalo by přibližně 7 – 8 miliard seedů (7-8 x 109). Dalších zhruba 1070 seedů by zbývalo. Pravděpodobnost kolize by tedy stále byla menší než 0,000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 000 1 %.

Z jednoho seedu pak přes různé derivační cesty vznikají jednotlivé privátní klíče, které se používají jako podpisy při tvorbě transakcí.

Z privátních klíčů následně vznikají klíče veřejné a z nich pak adresy kryptoměnových peněženek. Na tomto principu fungují tzv. hierarchicky deterministické peněženky (HD Wallets), jimiž jsou prakticky všechny přední kryptoměnové peněženky – jmenovitě např. MetaMask, Trust Wallet, Coinomi či Blue Wallet.

Více informací o tom, jak HD peněženky fungují, se dočtete v článcích o seedu a o privátních a veřejných klíčích.

Ke každé kryptoměnové adrese, potažmo veřejnému klíči, tedy existuje pouze jeden privátní klíč. Pokud ze své kryptoměnové peněženky budete chtít nějaké kryptoměny odeslat a vytvořit tedy transakci, budete k tomu privátní klíč potřebovat. Při tvorbě transakce je pomocí privátního klíče vytvořen podpis, bez nějž se transakce neuskuteční. To tedy znamená, že abyste byli s kryptoměnami na vaší peněžence schopni manipulovat, privátní klíč znát musíte, respektive jej musí znát vaše peněženka.

Kdybyste však privátních klíčů měli, např. za účelem bezpečnosti, více, brzy by jejich správa byla dosti složitá a zmatečná. Proto vznikly hierarchicky deterministické peněženky, které jsou schopné více různých privátních klíčů vygenerovat z jednoho “původního” – ze seedu.

Zdroj: github.com/bitcoinbook
HD peněženky
HD peněženky – soustava slov reprezentuje jeden hlavní klíč, z nějž se generují všechny další
Poznámka

Doplnění: Technicky soustava slov reprezentuje pouze 128 bitovou (v případě 12 slov) či až 256 bitovou (v případě 24 slov) entropii, která je následně funkcí PBKDF2 “roztažená” až na 512 bitů, což je podoba seedu v jeho plné kráse. Z této podoby jsou následně generovány všechny další klíče. Seed je možné prodloužit i skrze passphrase – dodatečnou formu zabezpečení, kterou Trezor aktivně využívá.

Zdroj: github.com/bitcoinbook
Převedení soustavy slov na skutečnou podobu seedu
Převedení soustavy slov na skutečnou podobu seedu

Proto je seed tak důležitý – bez něj program kryptoměnové peněženky nemá šanci zjistit, jak vypadá váš privátní klíč (či privátní klíče). A jak už víte, bez privátních klíčů se ke kryptoměnám nedostanete. Práce peněženky je tak pouze bezpečné uchovávání seedu (a díky tomu i všech privátních klíčů) a práce s ním.

Z toho se odvíjí následující věci:

  • Jestliže znáte seed, je úplně jedno, když se vaše peněženka ztratí, rozbije či jestli jí někdo ukradne. Seed můžete znovu zadat do jakékoliv jiné peněženky a dostanete se znovu k vašim kryptoměnám “uloženým” na síti.
  • Můžete mít neomezený počet zařízení se stejným seedem a s přístupem ke stejným kryptoměnám.
  • Kdo zná seed, ten má možnost manipulovat s kryptoměnami. Síť neřeší majitele, zajímá ji pouze, kdo zná “heslo” neboli privátní klíč, potažmo tedy seed.
  • Pokud se seed ztratí, pak není člověk ani stroj, který by jej dokázal znovu najít. Pro ilustraci se opět podívejte na obrázek výše – existuje mnoho cest zleva doprava, ale žádná cesta zpět. Z veřejných klíčů je nemožné zjistit zpět klíče privátní a z klíčů privátních je nemožné zjistit seed. Proto je seed středem všeho.

Teď už se pojďme přesunout k té praktické části.

Krok 1: Připravte si váš seed

Zdroj: hecryptomerchant.com
trezor one seed
Seed může obsahovat 12, 18, nebo 24 slov

Po přečtení řádků výše je vám určitě jasné, že se bez seedu nikam nedostanete. Proto si před vším ostatním přichystejte váš seed, který jste si uložili na bezpečné místo při aktivaci Trezoru.

Zde se jistě spousta lidí zhrozí nad myšlenkou, že vlastně ani neví, kam svůj seed dali a jestli si ho vůbec zapsali. Nechceme vás v žádném případě strašit, ovšem vězte, že znalost seedu je pro další činnosti opravdu nezbytná.

Pokud nemáte seed, tak se bohužel nedá se nic dělat a musíte se smířit s tím, že jste o vaše kryptoměny nenávratně přišli. Pokud to tak je, věřte, že nás to mrzí.

Pro obnovu peněženky budete také potřebovat svůj nový Trezor. Pokud jej doma ještě nemáte, doporučujeme vám si nový Trezor objednat. Nabízí se obě varianty – Trezor Model T a Trezor Model One, je pouze na vás, jaký typ zvolíte.

Poznámka

Poznámka: Trezor Model One v základu generuje seed o délce 24 slov a Trezor Model T o délce 12 slov. Při obnově seedu rozdílná délka slov ale vůbec nevadí – oboje zařízení dokáží pojmout seed o jakékoliv délce, proto je možné vložit i seed z kompletně jiné peněženky.

Krok 2: Stáhněte a nainstalujte si Trezor Suite

Aby Trezor s počítačem dokázal komunikovat, je nutné za tímto účelem nainstalovat odpovídající software. Existuje více možností, ovšem tou nejlepší a nejjednodušší variantou je aplikace přímo od společnosti Trezor – Trezor Suite.

V rámci samotného programu budete mít na výběr. Buď můžete využít hlavní možnost a stáhnout samostatnou aplikaci, nebo si v pravém rohu najděte malý rámeček s textem, který vám otevře webového klienta.

Zdroj: suite.trezor.io
Úvodní stránka suite.trezor.io
Úvodní stránka suite.trezor.io

Můžeme s klidem doporučit obě možnosti. Jde v podstatě o stejnou aplikaci, akorát k jedné přistupujete jako k desktopovému programu, k druhé jako k webové aplikaci. Jejich fungování je téměř totožné, jediný rozdíl je pouze v tom, že desktopová verze má k dispozici více výpočetní síly pro CoinJoin nástroje a prohlížeč Tor, zároveň také máte jistotu, že se omylem nestanete obětí phishingu, což je při použití webové aplikace mnohem pravděpodobnější.

Proces obnovy se u jiných modelů trochu liší, ale vesměs jde o to samé. My jsme pro tento návod zvolili Trezor Model One.

Je možné, že budete potřebovat Trezor Bridge

Pokud se rozhodnete pro využívání webové aplikace Trezor Suite, je možné, že si budete muset dodatečně stáhnout program Trezor Bridge, jenž je určený pro komunikaci mezi připojeným Trezorem a webovým prohlížečem.

Může se také stát, že program už máte stažený a nainstalovaný z dřívějška, kdy jste ještě měli staré zařízení, proto výzvu k instalaci Trezor Bridge nemusíte vždy vidět. K instalaci Trezor Bridge také pravděpodobně nebudete vyzváni v případě stažení jedné z novějších verzí desktopové aplikace Trezor Suite, která má v sobě rozhraní pro komunikaci s Trezorem již integrované. V těchto případech pokračujte dále.

Krok 3: Zvolte obnovu peněženky

Po úspěšné instalaci Trezor Bridge váš čeká samotná obnova peněženky. Pokud program peněženku úspěšně našel (ať už Trezor Bridge ve spolupráci s webovým rozhraním, či samostatná desktopová verze Trezor Suite), už sám zjistí, jestli je se zařízením možné komunikovat. Následně vás pustí k dalším možnostem.

Pro obnovení peněženky pomocí seedu vyberte druhou možnost
Pro obnovení peněženky pomocí seedu vyberte druhou možnost

Trezor nejprve projde nainstalováním nového firmwaru a následně ukáže dvě možnosti: založit novou peněženku nebo obnovit tu existující. Protože seed už máme a chceme se jen dostat zpět ke svým mincím, zvolíme obnovu existující peněženky.

Krok 4: Vyberte délku seedu a způsob obnovy

Trezor se nejprve zeptá na to, jak dlouhý je váš seed. Jak už jsme si řekli, může být dlouhý 12, 18 nebo 24 slov. Vyberte možnost, která odpovídá vaší situaci.

Vyberte délku vašeho seedu
Vyberte délku vašeho seedu

Dalším krokem bude rozlišení toho, zda chcete obnovovat peněženku standardní metodou na počítači, nebo jestli máte zájem o pokročilé obnovení, které se celé odehrává na zařízení.

  • Standardní cesta: Nejjednodušší ze všech, protože jsou slova přehledně vidět na obrazovce počítače a celý proces je velice přímočarý. Je zde ale také odvrácená strana. Protože se proces odehrává právě na počítači, zvyšuje se zde riziko, že váš seed někdo odhalí – slova zadáváte přes klávesnici a jejich konečná podoba se vždy zobrazí na monitoru.
  • Pokročilá: Značně zdlouhavější možnost. Budete využívat samotné zařízení, na jehož obrazovce se vám budou postupně zobrazovat písmenka a výběrem toho správného písmenka postupně zadáte jednotlivá slova. Jedná se o méně přehledný způsob, avšak z pohledu bezpečnosti jde o zaručeně nejlepší cestu.

Pokud jste vlastníkem Modelu T, pak je vše podstatně lepší, protože dotykový displej je zde velkým pomocníkem. S Model One je člověk omezený na využívání dvou tlačítek. To prostě zabere nějaký čas.

Jde ale o vaše peníze. Apelujeme proto na váš zdravý selský rozum a trpělivost – vždy mějte bezpečnost na prvním místě.

I za cenu toho, že budete muset s něčím trávit o 15 minut navíc. Cena potenciálního problému může být značně vyšší.

Krok 5: Zadejte na Trezoru svůj seed

Jakmile se dostanete k samotnému zadávání seedu, bude nutné začít spolupracovat s vaší hardwarovou peněženkou. Nyní záleží na tom, jakou metodu pro zadávání seedu jste zvolili.

Trezor Model One – Standardní metoda

Pokud jste zvolili standardní metodu, budete vybírat slova v aplikaci Suite. To uděláte tak, že do příslušné kolonky napíšete dané slovo. Trezor jednotlivá slova již zná z pevně daného slovníku a sám vám ukáže, jaké slovo máte nyní na počítači zadat. Za účelem zvýšení bezpečnosti je bude požadovat v zamíchaném pořadí.

Abyste omezili bezpečnostní riziko, bude nejlepší do vyhledávacího políčka napsat jen jedno či dvě písmena a slovo následně najít v seznamu. Pamatujte, že někdo může odposlouchávat vaše kliknutí na klávesnici. Když budete psát celá slova, můžete někomu odesílat celý váš seed – ani o tom nemusíte vědět. Stále je zde riziko snímání obrazovky počítače, zde se ovšem za účelem zvýšení bezpečnosti už nic udělat nedá. Jedinou cestou je využití pokročilejší a zdlouhavější metody, na níž se podíváme nyní.

Trezor Model One – Pokročilá metoda

Mnohem bezpečnější variantou je zadávání seedu na samotném Trezoru, toho docílíte při volbě pokročilejší metody. Trezor vám v tomto případě ukáže vždy na 9 políčkách samotné písmenko či rozsah, v němž se písmenko nachází, pozici toho správného políčka pak zadejte na počítači podobným způsobem, jako PIN.

Trezor zde slova zjišťuje popořadě. Je také možné, že se k některým delším slovům budete muset vícekrát proklikat i přes to, že je slovník seedu relativně rovnoměrný.

Obnova seedu na Trezor Model T

zadávání seedu na trezoruV případě obnovy Trezoru Modelu T zadáváte seed přímo na dotykovém displeji zařízení. Na displeji uvidíte tlačítka podobně jako na starých tlačítkových telefonech. Podle počtu zmáčknutí jednoho tlačítka zvolíte příslušné písmenko.

V případě výše jsme tedy 2x stiskli tlačítko VWX a 1x stiskli tlačítko ABC.

Trezor sám doporučuje slova, která byste mohli mít na mysli. Až bude slovo správné, stačí ho jednou stisknout, slovo zezelená a poté ho ještě jednou stiskněte pro potvrzení. Když se při zadávání slova spletete, stiskněte oranžové tlačítko, které smaže poslední zadané písmenko.

Až zadáte celý seed a potvrdíte jej, máte téměř hotovo! Trezor vám oznámí, jestli obnova seedu proběhla úspěšně. Před pokračováním ale důrazně doporučujeme ještě splnit následující krok – nastavení PIN kódu.

Krok 6: Znovu si nastavte PIN

Trezor nabízí mnoho způsobů zabezpečení – jedním z nich je i PIN kód. Ten slouží jako ochrana samotného přístupu do peněženky a je platný právě pro jedno zařízení Trezor. Není spojený se seedem, nýbrž s fyzickým produktem. Jestliže si koupíte nový Trezor, pak budete muset nastavovat i nový PIN kód.

To je samozřejmě dobré udělat hned na začátku a aplikace Suite vás k tomu vyzve ihned po úspěšné obnově seedu. Nastavování probíhá tak, že se vám na Trezoru zobrazí mřížka s čísly v intervalu 1 – 9 na různých místech. Na obrazovce počítače pak klikněte na místo čísla, které chcete zadat. Takto si můžete zvolit PIN kód o délce až 50 číslic. Samozřejmě platí, že čím delší PIN, tím bezpečnější, délku ovšem zvolte rozumným způsobem tak, abyste si jej dobře zapamatovali.

PIN si nastavte skrze čísla zobrazená na Trezoru
PIN si nastavte skrze čísla zobrazená na Trezoru

Stejným způsobem pak PIN zadáte kdykoliv, když vás k tomu Trezor Suite vyzve.

A máte hotovo!

Jestli jste zadali správná slova a vytvořili nový kód PIN, máte znovu přístup ke všem kryptoměnám uloženým na vaší původní peněžence. Pokud v nějaké ze svých peněženek používáte passphrase, při jejich přístupu ji stačí pouze zadat stejným způsobem, jako u vašeho dřívějšího Trezoru. Protože je passphrase pouhým prodloužením seedu, nikde se neukládá a proto není problém ji stejným způsobem zadat i na novém zařízení.

Máte s obnovou nějaké problémy? Napište níže do komentářů a buď my nebo jiní čtenáři se vám budeme snažit pomoci.

Další informace ohledně peněženky Trezor

Líbil se vám tento článek?
13
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (25 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Jan Zatloukal

Dobrý den.
Chtěl bych se zeptat, co dělat, když se mi nedaří můj Trezor T spojit s počítačem?
Stále mi to hlásí “nepřipojeno”. Přitom display na trezoru po zapojeni do USB svítí a lze zadat heslo.

Mám OD Win 11.
Zkusil jsem snad vše:
– přeinstaloval Trezor suite
– doinstaloval Trezor Bridge
– obměnil kabel
– zkusil jiné USB
– zkusil jiné PC
– dočasně vypnul i antivir
– a pořád nic..

Když zadám heslo na Trezoru, přijdu o 1 pokus. Ani v Trezor Suite nevidím, že by se Trezor spároval.

Může být Trezor rozbitý?
Nebo máte tip, jak zařízení rozchodit?
Nemá smysl zadávat ani Seed, když zařízení nekomunikuje.
Děkuji za zprávu.

Redakce Finex

Dobrý den, Honzo. Doporučili bychom Vám hned několik z věcí, které už jste sám vyzkoušel. Napadá nás ještě přeinstalovat firmware v Trezoru, ale pokud ho počítač nevidí ani připojený, tak to asi ani nepůjde. Zkusili bychom se domluvit přímo s Trezorem na výměně zařízení – reklamace.

Pavel

A když jsem jenom blbej a zapomněl jsem pin a jinak je trezor funkční? Jde trezor dát např. do továrního nastavení nebo něco podobného abych nemusel kupovat nový? Seed mám.

Redakce Finex

Dobrý den, Pavle. V tom případě by mělo být možné Trezor smazat (uvést do továrního nastavení, jak sám říkáte) a peněženku obnovit pomocí seedu. :-)

Karel

Dobrý den, když přejdu z modelu one na model T pomocí obnovy seedu a budu chtít ze starého modelu smazat peněženku aby byl čistý. Zůstanou mi peněženky na novém ?

Redakce Finex

Dobrý den, Karle. Ano, pokud budete postupovat tak, jak jste popsal, měly by Vám kryptoměny zůstat na novém Trezoru bez problému.

Branislav

Dobrý deň je následne možné v “starom” trezore vytvoriť novú peňaženku, ktorá by nemala nič spoločné s tou pôvodnou?

Redakce Finex

Dobrý den, Branislave, pokud provedete reset zařízení do továrního nastavení a poté aktivujete peněženku nanovo, bude se Váš Trezor chovat jako nové zařízení.

Ivoš

Dobrý den, chtěl bych se zeptat, zda obnovení na Tezor One je úplně bez rizika, když jednotlivá slova vlastně zadávám klávesnicí. Původně mi přišlo samozřejmé, že po vytvoření nové peněženky si na ni pošlu malou částku, Trezor smažu a obnovím ho pro kontrolu, zda mám slova dobře zapsaná a zda vůbec obnova funguje. Jenže pokud slova zadávám u Trezoru One klávesnicí na PC, není to přeci jen trochu rizikové?
Díky.

Redakce Finex

Dobrý den, Ivoši. Částečné riziko tam samozřejmě je – v případě, že byste v počítači měl virus, který zaznamenává údery vaší klávesnice, teoreticky by se někdo k seedu mohl dostat. Částečně je riziko však zmírněno tím, že se seed zadává v náhodném pořadí, takže ani v takovém případě nemá případný hacker 100% jistotu a stále musí provést brute-force útok pro vyzkoušení všech možných variací. Trochu znepříjemnit by to šlo také tím, že byste zadával jednotlivá slova a mezi nimi psal do jiných softwarů jiná slova, abyste nenapsal všechna slova “za sebou”. Jak již zmiňujeme v článku, to bohužel trochu snižuje bezpečnost tohoto procesu, nicméně s 99% jistotou věřím, že byste problém mít neměl.

uživatel

Dobrý den, měl by otázku, když mam trezor one (v ni mám nějakou kryptoměnu) a pořídím si trezor T, je možné pomoci seedu obnovit peněženku s obsahem měny, který je v modelu trezot one na model trezor T? Děkuji za odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den, Uživateli. Ano, toto by mělo být možné.

Petr

Dobrý den, chtěl bych Vás poprosit o odpověď na následující dotaz. Když budu mít nové PC budu na něm chtít opět využívat peněženku Trezor, tak dám “vytvořit” nebo “obnovit peněženku? A pak bych se rád zeptal, je možné současně používat trezor na dvou PC ? Moc Vám děkuji za odpověď a Váš čas. Hezký den, Petr

Redakce Finex

Dobrý den, Petře. Pokud budete mít nový počítač, nic se pro Vás nemění. Protože privátní klíče k Vašim kryptoměnám máte přímo na Trezoru, jaký počítač používáte nehraje roli. Stačí připojit zařízení a můžete jet dál. Z toho plyne i odpověď na Vaši druhou otázku – ano, můžete Trezor používat klidně na 10 počítačích, připojený kabelem tak, abyste mohl podepisovat transakce, ale vždy bude pouze k jednomu počítači (pokud si nekoupíte více zařízení Trezor, které byste všechny obnovil totožným seedem). :-)

Martin

Zdravím, mám otázku. Vyměnil jsem jsem můj poškozený Trezor One za nový a obnovil jsem peněženku přes seedy a po otevření Trezoru mám na účtě 0. Na starém Trezoru jsem měl různé krypto, především BTC. Poradíte kde může být chyba?
Díky

Jan

Dobrý den.

1) Mám mobilní peněženku Coinomi. Co se stane, pokud nainstaluji na jiný mobil další peněženku Coinomi se stejným seedem? Budu mít na obou přístup ke svým bitcoinům?

2) Změní se nějak situace, pokud jedna peněženka bude Coinomi a druhá libovolného jiného výrobce, třeba HW Trezor?

3) Mám mobilní peněženku Coinomi. Koupil jsem si HW peněženku Trezor model T a chtěl bych si převést bitcoiny z Coinomi na Trezor. Standardní postup popisujete zde na Finexu. Lze to alternativně provést zadáním stejného seedu, jaký mám v Coinomi, do Trezoru a pak smazat Coinomi? Nebo tento postup nebude fungovat?

Jan

Redakce Finex

Dobrý den, Honzo. Odpovědi viz níže:

1) Ano, na obou telefonech budete mít 100% přístup k identické peněžence.
2) Pokud tyto dvě peněženky využívají stejné standardy pro tvorbu seedu, pak by to neměl být problém. Dle mých informací jsou např. seedy mezi Trezorem a Coinomi vzájemně kompatibilní.
3) Ano, tento postup by tedy (viz body výše) měl fungovat. Nicméně popravdě bych ho nedoporučoval, protože čistě teoreticky může Váš seed již být kompromitován, kdybyste měl např. v telefonu virus, nebo tak podobně. Osobně bych tedy doporučil vytvořit si nový seed v moment aktivace Trezoru a pro ušetření kryptoměny převést s nízkým poplatkem.

S pozdravem
Vojtěch

Tomas

Dobrý den, je správné předpokládat, že pokud by mi trezor někdo ukradl, může kdykoliv zjistit můj pin ( např. brute force attack, tzn. ani změna pinu by nepomohla)? Pak už zbývá si jen založit novou peněženku a z té staré, kterou si obnovím, poslat vše na novou. Děkuji za odpověď

Redakce Finex

Dobrý den, Tomáši. Trezor je nastavený tak, že by “brute force attack” neměl být uskutečnitelný. Po každém chybném zadání PIN se totiž prodlouží čas, který je nutné před opakováním vyčkat. Rovněž se také zařízení po 16 chybných pokusech automaticky celé smaže a je nutné ho obnovit pomocí seedu.

Lukáš

Dobrý den,

chci se dostat do sveho trezoru one, ale nedostanu se pres Pin,ikdyz si jsem skoro jisty jeho spravnosti,jiny jsem nepozival. Je moznost jen zmena pinu pomoci seedu nebo musim penezenku nahrat znovu? Pripadne pocatecny postup,pze kdyz ji vymazu a budu chtit obnovit,neztratim tim krypto co na ni mam?

Dekuji za Vas cas,
Lukas

Redakce Finex

Dobrý den, Lukáši. Pokud se nedokážete dostat přes zadání pinu, pak by mělo postačit Trezor celý smazat a obnovit pomocí seedu. Všechny kryptoměny se Vám tam znovu načtou a PIN si vytvoříte nový. :-)

Tomas

Dobrý den , je možné vytvořit nový seed k trezoru ? pamatuju si pin , ale bohužel jsem jedno slovo v seedu opsal špatne , do trezoru se dostanu ale seed nemam funkcní , dekuji

Redakce Finex

Dobrý den, to by neměl být problém. Osobně bych Vaši situaci vyřešil tak, že bych si kryptoměny dočasně poslal mimo (např. na peněženku Coinomi), smazal celý Trezor (návod zde) a poté ho znovu aktivoval. Seed byste tedy měl mít nový a kryptoměny si tam můžete z Coinomi poslat zpět. :-)

Javasportak

Vrtá mi hlavou, co se stane s uloženými mincemi v trezoru pokud by společnost SatoshiLabs přestala existovat? Jakým jiným způsobem se k mincím dostaneme?

Díky za odpověď.

Redakce Finex

Dobrý den. Prakticky by se nestalo vůbec nic. Samotná zařízení Trezor, protože jsou všechna OpenSource, by fungovala i bez této společnosti. Navíc i kdyby to z nějakého důvodu nefungovalo, tak protože máte k dispozici seed, které jsou mezi jednotlivými peněženkami často kompatibilní, byste mohl prakticky všechny mince z Trezoru obnovit třeba na Ledger nebo jinou peněženku. :-)