Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Peněženky » Trezor Model One – Spuštění nové peněženky krok za krokem [NÁVOD]

Trezor Model One – Spuštění nové peněženky krok za krokem [NÁVOD]

Trezor Model One - Spuštění nové peněženky krok za krokem [NÁVOD]

Kryptoměny mají svoji cenu, a proto je potřeba je držet v bezpečí. Pokud o ně přijdete, přijdete o své peníze. To přece nikdo nechce.

Ať už se teprve chystáte do kryptoměn investovat, nebo již nějaké vlastníte, neměli byste jejich bezpečnost brát na lehkou váhu. 

K zabezpečení kryptoměn nám kryptoměnové peněženky a nejbezpečnější typ krypto-peněženek jsou rozhodně hardwarové (fyzické) peněženky. Jejich nejbezpečnějšími a nejvíce používanými zástupci jsou pak peněženky Trezor od SatoshiLabs – starší model One a novější model T.

Pokud se při výběru své první peněženky rozhodnete pro Trezor, určitě nešlápnete vedle.

V tomto článku se dnes společně podíváme na starší verzi Trezoru a to Trezor Model One (recenze Trezoru zde), první hardware kryptoměnovou peněženku na světě. Konkrétně se krok po kroku podíváme na to, jak použít Trezor One a jak s ním pracovat.

Ať už koupi této peněženky teprve zvažujete, nebo jste si ji již zakoupili a nevíte jak s ní pracovat, určitě vám tento článek pomůže. Pojďme na to!

Krok 1: Zkontrolujte obsah balení Trezor One

Předtím, než začnete proces aktivace vašeho Trezoru, je potřeba zkontrolovat si, jestli není balení nějak porušené. Především pak holografické nálepky na balení a balení samotné. Více se o těchto nálepkách dočtete zde (v angličtině). Pokud by balení samotné, nebo tyto nálepky byly nějak poškozené, je potřeba kontaktovat zákaznickou podporu. 

V mezičase, kdy budete problém s podporou řešit, se nedoporučuje Trezor wallet používat! Aktuální balení Trezoru One má holografické nálepky na těchto místech (viz obrázek níže).

trezor penezenka bezpecnostni prvky

Aktuální balení Trezor One

Po otevření krabičky v balení mimo Trezoru jako takového naleznete ještě: USB kabel, klíčenku, dvě kartičky na zapsání SEEDu, stručný návod v angličtině a dva druhy samolepek. Nic víc. Celý obsah balení Trezoru můžete vidět na obrázku níže. Pokud bylo s vaším balením vše v pořádku, pokračujte dále. 

trezor one obsah baleni

Obsah balení Trezoru One

Krok 2: Připojte trezor pomocí USB

Nyní se pojďme podívat již na samotnou aktivaci vašeho Trezoru. Jako první připojte trezor pomocí USB kabelu k vašemu počítači. Do vašeho webového prohlížeče napište tuto adresutrezor.io/start.

Vyberte si model Trezoru, který vlastníte, a pokračujte dále. V našem případě to bude model Trezor One.

trezor instalace model one

Trezor aktivační stránka (výběr daného modelu)

Krok 3: Stáhněte si software pro komunikaci s Trezorem

Aby vaše Trezor peněženka mohla komunikovat s vaším počítačem, je potřeba si stáhnout program Trezor Bridge, který vám bude nabídnut ke stažení hned po výběru vašeho modelu Trezoru (viz krok výše).

V tomto kroku si pouze vyberte příslušný operační systém a program stáhněte.

trezor bridge

Ve chvíli dokončení instalace Trezor Bridge budete vyzvání k odpojení Trezoru. To proto, aby se instalace mohla plně dokončit. Poté můžete zařízení Trezor znovu připojit.

Krok 4: Instalace Trezor firmwaru

Ve chvíli, kdy máte stažení a nainstalovaný Bridge, je potřeba nainstalovat firmware do Trezoru. Proto tedy znovu Trezor připojte kabelem a otevřete si v prohlížeči stránky peněženky: https://wallet.trezor.io.

trezor instalace firmwaru

Po kliknutí na tlačítko Install firmware se vám spustí instalace. Její vývoj můžete sledovat jak na vašem počítači, tak na displeji vašho zařízení Trezor. Viz obrázek níže. O dokončení instalace budete znovu informováni na vašem zařízení a Trezoru. Celý proces trvá pár desítek vteřin.

trezor firmware

Proces instalace firmwaru do peněženky Trezor

Po dokončení instalace firmwaru budete znovu požádáni o odpojení a znovu připojení Trezoru. Po znovu připojení Trezoru budete pokračovat vytvořením nové peněženky, a to kliknutím na tlačítko create new (vytvořit novou) peněženku (viz obrázek níže).

Žádost o vytvoření nové peněženky musíte potvrdit i tlačítkem na samotném Trezoru.

A je to! Vaše peněženka je vytvořena! Druhá možnost, kterou vidíte na obrázku (Recover wallet), je pro případ, že chcete obnovit svou již dříve vytvořenou peněženku. To se hodí v případě ztráty zařízení, přechodu nový model, atp.

trezor one nova penezenka

Krok 5: Zabezpečení vašeho Trezoru

Vytvořením peněženky nastavení vašeho Trezoru nekončí. I když ji máte vytvořenou, bude vás nyní čekat ten nejdůležitější krok. Zabezpečení vašeho Trezoru a vašich kryptoměn!

Ihned po založení nové peněženky doporučujeme pokračovat v procesu zabezpečení, a to tlačítkem create a backup in 3 minutes. Následně vás bude čekat nastavení zálohy vašich kryptoměn, které spočívá v nastavení SEEDu a PIN kódu pro přístup do vaší peněženky.

Jak přesně tento SEED funguje a jak si ho správně zaznamenat? Čtěte dále.

trezor one rozhrani

Rozhraní peněženky Trezor

Pokud neovládáte anglický jazyk, tak pro lepší orientaci a vaši informovanost doporučujeme Trezor peněženku přepnout do českého jazyka (viz červená šipka) na obrázku výše, nebo tak můžete učinit v nastavení peněženky.

Pojďme se podívat na nastavení zmíněného SEEDu a PIN kódu.

Krok 6: Zálohovací SEED v Trezoru

Trezor One a stejně tak Trezor T wallet používají k zabezpečení kryptoměn dva prvky. Jsou jimi SEED (záloha vašich kryptoměn) a PIN kód.

Co když Trezor ztratíte? Co když vám ho někde ukradne, nebo se rozbije, co pak? K tomu právě slouží zmíněný SEED, který si můžete představit jako zálohu vaší peněženky pro případ nějakého ze zmíněných, nebo jiných problémů.

Záloha pomocí SEEDu spočívá v tom, že vám Trezor peněženka vygeneruje 24 anglických, náhodných slov (u modelu One je to 24 u modelu Trezor T je to 12), které slouží pro případnou obnovu. Jak se můžete dočíst na obrázku níže, nikdy byste neměli váš SEED: 

  • Fotit, nebo jinak digitálně zaznamenávat
  • Psát nikam do počítače ani telefonu
  • Nahrávat do cloudových (virtuálních) uložišť
  • Nahrávat na internet (do emailu, posílat přes messenger, na servery – prostě nikam)

SEED se zaznamenává pouze na kartičky (papír), které jsou součástí balení Trezoru (uvidíte na nich 24 kolonek). Pokud nějakým z výše zmíněných, nebo jiných způsobů zaznamenávání ohrozíte váš SEED, je možné, že si ho někdo zkopíruje a získá tak všechny vaše kryptoměny!

Pro vygenerování vašeho SEEDu musíte potvrdit to, že jste obeznámeni s tím, jak se SEEDem manipulovat a dále pak pokračujete tlačítkem Continue.

trezor one vytvoreni seedu

Váš SEED (24 náhodných anglických slov) byl vygenerován! První slovo můžete již vidět na svém Trezoru. Další slovo vždy zobrazíte kliknutím na next (na Trezoru). Slova je samozřejmě potřeba zaznamenávat bezchybně a ve správném pořadí. Na displeji Trezoru vždy vidíte, jaké číslo dané slovo má (viz obrázek níže).

Ve chvíli, kdy potvrdíte zaznamenání posledního slova nastane opětovná kontrola a všechna slova se vám zobrazí znovu pro kontrolu.

trezor one seed

Proces zaznamenávání SEEDu u Trezor One peněženky

Po dvojité kontrole všech slov bude vaše záloha úspěšně vytvořena. Nyní můžete pokračovat nastavením PIN kódu, nebo to můžete odložit na později. My samozřejmě doporučujeme PIN nastavit okamžitě. Pokud chcete PIN nastavit hned, klikněte na tlačítko pokračovat. 

trezor seed

Potvrzení o úspěšném vytvoření zálohy vašich kryptoměn

Krok 7: Nastavení PIN kódu

PIN kód je neméně důležitý a je samozřejmě také potřeba ho uchovávat v bezpečí. Pokud by někdo přišel na váš PIN a měl zároveň váš Trezor, nepotřebuje ani váš SEED a může vás o kryptoměny připravit. To znamená, že byste nikdy neměli mít PIN kód společně s Trezorem.

Nastavení PIN kódu provedete jednoduše. Na vašem počítači si na mřížce 3×3 políčka (viz obrázek níže), zvolíte 4 až 9 čísel pro svůj PIN kód. Čísla máte zobrazené na Trezoru a pouze si na počítači klikáte na ty, které chcete použít. PIN musíte při vytváření zadat 2x, pro potvrzení.

Rozmístění čísel je na displeji při každém přihlášení jiné, což zvyšuje bezpečnost vašeho Trezoru.

trezor pin kod

Nastavení PIN kódu v Trezoru

PIN po vás bude požadován pokaždé, když peněženku Trezor připojíte k počítači, proto si jej dobře zapamatujte. PIN jde samozřejmě jednoduše změnit v nastavení účtu.

Základní a zároveň nejdůležitější nastavení Trezoru je hotové! Kdykoliv budete chtít vstoupit do své Trezor peněženky používejte pouze tuto oficiální stránku – https://wallet.trezor.io/

Krok 8: Další nastavení Trezoru

V momentě, kdy máte nejdůležitější nastavení za sebou (SEED a PIN), můžete provést další nastavení.

Mezi tato nastavení patří: pojmenování vašeho zařízení (viz obrázek níže), nastavení oficiálních stránek Trezoru do záložek (zabezpečení proti phishingu), možnost přihlášení emailu do newsletteru (informace o updatech a dalších věcech), nastavení preferované měny vašeho účtu, nebo nastavení obrázku, který chcete na Trezor displeji zobrazovat.

trezor nastaveni nazvu

Příklad pojmenování zařízení.

Co se týče obrázků, které pro nás vývojáři Trezoru do systému nahráli, tak je vidět, že jim rozhodně smysl pro humor nechybí. Mít na Trezoru takový MtGox, nebo Space Invaders nás opravdu baví. A pokud by se vám nelíbil žádný z výše umístěných obrázků, tak si můžete nahrát svůj.

trezor one obrazky

Krok 9: Aktualizace firmwaru

Posledním a dalším důležitým bezpečnostním prvkem jsou – aktualizace firmwaru. Je potřeba mít systém co nejaktuálnější, aby byla zajištěna co nejvyšší míra ochrany. Jak si můžete přečíst na obrázku níže, sami vývojáři doporučují Trezor držet co nejaktuálnější, aby byla zaručena co nejvyšší míra ochrany a všechny funkce. A když to říkají sami vývojáři, tak na tom asi něco bude.

Trezor aktualizace firmwaru

Trezor aktualizace firmwaru

Pokud uvidíte v platformě trezoru tuto informaci (viz obrázek níže), vaše zařízení není aktuální. Aktualizace probíhá velice jednoduše. 

trezor aktualizace

Pokud máte Trezor připojený, tak ho odpojíte a znovu připojíte. Trezor peněženku znovu připojte a při připojování držet obě tlačítka zároveň. Jenom tak se aktualizace spustí (viz ilustrace níže). Aktualizaci pak už pouze potvrdíte na displeji Trezoru a bude zahájena. Oficiální (anglický) návod na aktualizaci trezoru naleznete zde.

trezor update zarizeni

Ilustrace z oficiálního návodu Trezoru pro aktualizaci Firmwaru

A to je z tohoto návodu vše. Vaše Trezor peněženka by měla být kompletně funkční a zabezpečená.

Pojďme si na závěr ještě zopakovat základní rady při práci s peněženkami Trezor a vlastně obecně s hardwarovými peněženkami.

  • Nikdy neukládejte SEED online, nefoťte, nikam nenahrávejte – prostě ho držte dál od internetu a dalších technologií (SMS,..)
  • SEED si uložte na bezpečné místo a ideálně mějte 2 SEEDY – každý na jiném místě (co když vyhoříte a přijdete o Trezor i SEED?)
  • PIN nikdy nemějte společně s Trezorem
  • Trezor, SEED, ani případně PIN nenechávejte jen tak válet někde v bytě. Mějte vše na bezpečných místech
  • Chovejte se ke kryptoměnám jako k penězům – vždyť to peníze jsou – mějte je v bezpečí! 

Doufáme, že se vám že vám návod pomohl. Nastavení a aktivace Trezoru není úplně jednoduchou záležitostí. Věříme ale, že vám to tento návod značně zjednoduší. Pokud byste měli jakékoliv dotazy ohledně Trezoru One nebo Trezoru T, tak vám na ně rádi odpovíme.

V dalším návodu se podíváme na to, jak kryptoměny do Trezoru dostat, odesílat je pryč a také jak do Trezoru dostat i jiné kryptoměny, než jen Bitcoin.

Děkujeme za vaši přízeň!

Další informace o krypto peněženkách a Trezoru:

Sdílení článku na facebook Facebook Sdílení článku na twitter Twitter

Ohodnoťte tento článek!

Diskuze k tomuto článku: 7 komentářů
Michal

Zdravím. Mám dotaz. Koupil jsem si TREZOR ONE a chystám se na první nákup kryptoměny na simplecoin. Ale nevím jestli musím mít založenou i softwarovou peněženku nebo ne? Nebo se vytvoří při té instalaci TREZORU? Jde mi o to, jestli musim mít trezor připojen k pc a čekat až proběhne transakce a kryptoměna se uloží do trezoru nebo nejdřív přijde do virtualní peněženky odkud ji pak přepošlu do trezoru?

Děkuji

Magazín Finex

Zdravím Michale! Není třeba zakládat si žádnou jinou peněženku, Trezor je sám o sobě plnohodnotnou peněženkou. Stačí tedy postupovat podle návodu v článku výše. Až budete mít vše aktivováno a nastaveno, stačí se jen v záložce “Receive”/”Obdržet” prokliknout a získat BTC adresu tohoto zařízení. Pravděpodobně bude začínat trojkou. Když pak kdykoli pošlete transakci na tuto adresu, v Trezoru se objeví. Není třeba mít trezor neustále připojený k počítači. Dokonce i když ho budete mít měsíc v šuplíku a v té době na tuto adresu pošlete 5 transakcí, všechny budou přijaty. Co by vás ale mohlo zaskočit je, že když si budete chtít adresu vygenerovat znovu, bude už jiná! To je ale v pořádku a vůbec to nevadí. Můžete nadále používat všechny adresy, které vám peněženka přidělila a bitcoiny vždy přijdou na to správné místo. :-)

Vojtěch, Finex.cz

Roman

Ahoj, úspěšně jsem uvedl do provozu Trezor One. Dle návodu Finexu. Návod OK. Automaticky se mi vygeneroval účet /adresa/, ale v BTC. Mám tedy dotaz, zda si mohu poslat do trezoru i jinou měnu např. LTC či XRP. Anebo si musím vytvořit v trezoru pro každou měnu nový účet? Mimo jiné, v rozbalovacím okně měn (vlevo nahoře) ani XRP není v nabídce.

Magazín Finex

Zdravím Romane. Jsme rádi, že návod pomohl. Dejte si ale pozor, neposílejte nikdy žádnou měnu na adresu jiné měny. Pro každou měnu (Litecoin, Bitcoin, Dogecoin,…) je třeba, jak říkáte, rozbalit okénko vlevo nahoře a zvolit příslušnou měnu. Jinak byste o své coiny přišel. Měna XRP momentálně bohužel je dostupná pouze v Trezor Beta peněžence. To je ale věc spíše pro pokročilé uživatele, proto úplně nedoporučuji ji využívat, pokud jste v krypto-světe nový. Viz např. video zde: https://www.youtube.com/watch?v=1FGMQWqzAzo

Milan

Konečně!!! Nepatřím mezi technicky nejzručnější, takže pro mě tenhle návod je svatý grál. Pěkně krůček po krůčku. Dík.

LoLaK

Ahoj kryptoborci, přemýšlím o nákupu Trezoru, ale nevím, jaký model zvolit. Jaký byste mi doporučili vy? Model One se mi zdá dostačující a mnohem levnější, takže přemýšlím hlavně o něm.

Magazín Finex

Ahoj, Model One je ve skutečnosti pro nenáročného uživatele opravdu dostačující. Jejich rozdíly nejsou tak markantní, ale osobně se mi ten dotykový displej líbí a používá lépe.
Vojtěch, Finex.cz

RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

SimpleCoin logo
SimpleCoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
ccShop logo
ccShop★ 92 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coingi logo
Coingi★ 96 %
Bitmex logo
Bitmex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC