Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(30) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Přichází Uptober! Dotáhne cenu BTC až na 82 500 dolarů?

Publikováno
(30) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Přichází Uptober! Dotáhne cenu BTC až na 82 500 dolarů?
Zdroj: Depositphotos.com

Září, kterému se v zahraniční krypto-komunitě neřekne jinak, než Septembear, je u konce a nyní přichází Uptober. A cena bitcoinu nám to pěkně podtrhuje, za posledních 6 dní vzrostla o 21 %.

Jak je na tom naše portfolio? A co čekáme dále? Pojďme se na aktuální situaci podívat blíže!

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 29 měsících – 1 040 000 Kč
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 29 měsících – 1 040 000 Kč

Aktuální zhodnocení kryptoměn v rámci našeho portfolia

  • Bitcoin – Vloženo 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 178 400 Kč (↑ 792 %).
  • Ostatní kryptoměny – Vloženo 80 000 Kč, nyní v hodnotě: 861 600 Kč (↑ 977 %).
  • Fyzické zlato (20g slitek) – Vloženo 20 170 Kč, nyní zhruba v hodnotě: 25 000 Kč (↑ 24 %). Nezapočítává se do celkové hodnoty portfolia.

Vstupujeme do poslední fáze roku

Před pár dny skončil třetí kvartál tohoto roku a vstoupili jsme tak do jeho závěrečné fáze, kvartálu čtvrtého. To mnoho analytiků považuje samo o sobě za pozitivní zprávu.

Fondy a korporátní investoři budou v následujících dnech analyzovat dění uplynulých 3 měsíců a na základě jejich poznatků pak provádět další investiční rozhodnutí. I běžní lidé se vrací z dovolených, počasí se pomalu ochlazuje a to znamená více sezení u počítačů a sledování grafů. Možná to zní úsměvně, ale je to tak. I my zde na Finex.cz každou zimu už od roku 2014 pociťujeme nárůst počtu čtenářů.

Všichni z nich zjistí, že navzdory mnohým názorům a predikcím Bitcoin ještě stále nezemřel. A co víc, jeho cena se pomalu zvedá a dost možná připravuje na další velký let směrem vzhůru.

V grafech výše můžete vidět historickou výkonnost ceny BTC po kvartálech a měsících. Od roku 2013 do konce roku minulého bylo ve čtvrtém kvartálu pouze 8 měsíců (šance je tedy 33 %) ztrátových, a to průměrně se ztrátou na úrovni 16 %. Naopak ziskových měsíců bylo ke konci roku zbylých 16, a průměrný měsíční nárůst se pohyboval nad hodnotou 50 %.

Poznámka

Čistě statisticky je tedy možné, že pokud by cena BTC zaznamenala 1 měsíc 16 % pokles a zbylé měsíce 50% růst, tento rok by mohla skončit na hodnotě 82 500 dolarů.

Co dalšího vlévá optimismus do žil?

Samozřejmě, že výše zmíněná sezónnost není jediným katalyzátorem růstu. Dobře vypadají i další metriky, které pravidelně sledujeme. Ať už se jedná o pohyby bitcoinů na burzy a ven z nich, počet aktivních adres, nebo třeba chování dlouhodobých hodlerů. Všechny z těchto metrik naleznete v uvedeném pořadí na grafech níže.

Věnujte každému grafu minutu a vytvořte si sami pro sebe určité vzorce. Co se často děje s cenou, po tom, co daná metrika roste nebo klesá?

Mezi další metriky, které na nás působí poměrně kladně, patří chování těžařů. Ti se po svém velkém odlivu z číny začínají do sítě zapojovat zpět a jejich výkon se nachází pouze 20 % od svého maxima z května 2021.

Roste také aktivita uživatelů BTC vyjádřená počtem transakcí, který oproti svému lokálnímu minimu v červenci tohoto roku vzrostl o více než 25 % a objem otevřených futures pozic, který se nyní nachází na úrovni z počátku tohoto roku, přičemž míra financování (která udává nakloněnost trhu na jednu nebo na druhou stranu) je oproti stejné době na zlomkové úrovni (0,01 % vs 0,065 %).

Zdroj: Glassnode.com
Aktivita uživatelů (počet BTC transakcí) po opadnutí ze začátku léta znovu roste
Aktivita uživatelů (počet BTC transakcí) po opadnutí ze začátku léta znovu roste

V jakém stavu se trh nyní nachází? A co se bude dít dál?

Euforie z překonání ATH na úrovni 20 000 dolarů v prosinci minulého roku byla až do letošního dubna velmi silná, což se projevilo na chuti riskovat. Do trhu dennodenně naskakovaly stovky tisíc a možná miliony nových nakupujících. Obchodníci prahnoucí po ziscích spekulovali na další růst s obrovskou pákou a nevyhnutelný propad jim v květnu vrazil kudlu do zad.

Objemy obchodů i transakcí prudce klesly a vytrestaní spekulanti neměli dostatek kapitálu ani chuti dále obchodovat. S padající cenou opadl také zájem nových nakupujících a celkově byla v komunitě cítit depresivní nálada. To bylo mimo jiné znát i na hodnotě fear & greed indexu (níže).

Depresivní nálada na trhu, která nás provázela skrze celé léto, se odrazila na hodnotě indikátoru fear & greed.
Depresivní nálada na trhu, která nás provázela skrze celé léto, se odrazila na hodnotě indikátoru fear & greed.

Čtete-li mezi řádky, je možné říci, že situace se změnila. Cena bitcoinu (která mimochodem značně ovlivňuje pohyby celého trhu) pomalu roste. Díky tomu roste i počet nových účastníků na trhu, kteří svými nákupy znovu podporují růst ceny.

Vše má ale mnohem udržitelnější nádech – spekulanti, kteří riskují s obrovskými pákami, a většinou je nakonec cena vytrestá, na trhu sice jsou, ale zatím to se svými sázkami nijak nepřehání.

Věříme tedy, že růst v dalších měsících přijde. Ať už pozvolný a udržitelný, nebo znovu hyper-rychlý, následovaný propadem.

Změny v našem portfoliu

Před pár dny jsme Stellar, který jsme v portfoliu měli od samotného začátku, ale tak trochu upadl v zapomnění, vyměnili za token Crypto.com Coin (CRO).

Proč jsme to udělali? A proč zrovna CRO?

Z našich dřívějších článků této série (např. zde) jste mohli cítit jistý odpor k sektoru DeFi ( decentralizovaných financí). S postupným učením a experimentováním jsme však v posledních měsících došli k názoru, že ačkoliv má DeFi s ICO mnoho společného, nevěštíme jim stejný konec.

Finanční nástroje, jako jsou půjčky, pojištění, směnárny nebo mosty mezi blockchainy, jsou pro další vývoj celého ekosystému extrémně důležité. Odvětví DeFi, které všechny tyto služby zaštiťuje, tu s námi už zůstane. Nejrozšířenější a nejvyužívanější je sice na blockchainech Etherea, Binance Smart Chainu a Polygonu, nicméně neustále vznikají i další projekty, které se do tohoto odvětví pouští.

A právě společnost Crypto.com se se svým Crypto.org Cronos Chainem do DeFi chce pustit také. Jejich vývoj sledujeme dlouhodobě a dává nám smysl, že spuštění Cronos Chainu, které nás čeká za 2 týdny, by mohlo být velkou příležitostí právě pro jejich nativní token.

Rozhodli jsme se na jejich úspěch vsadit. Zda to vyjde, to ještě uvidíme. A nebojte, budeme vás o tom informovat.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Informace výše jsou samozřejmě ale jen částí z celé skládanky, kterou na denní bázi sledujeme. Kromě toho samozřejmě monitorujeme i celkový sentiment, chování riskantnějších spekulantů i konzervativnějších institucí, technickou analýzu, atp. Proto, nechcete-li sledováním trhu trávit zbytečně mnoho času, sledujte nás a naše měsíční shrnutí. My tuto práci uděláme za vás.

Aktuální situaci na kryptoměnovém trhu shrnujeme v našem e-mailovém newsletteru, který již odebírá několik tisíc našich čtenářů. Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Chcete v tom být s námi? Podívejte se na doporučené kryptoměnové směnárny v tabulce níže. Všechny z nich pravidelně používáme a za kvalitou jejich služeb stojíme.

Favorit redakce

Výběr
redakce
Směnárna
2024
Výhody
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
Nevýhody
  • Kontakt zákaznické podpory může být složitý a na dlouho
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě

Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou ale rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se rozhodnete do kryptoměn peníze vložit, sami se rozhodněte na velikosti vašeho vkladu, protože je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, o všechny peníze přijít.

Líbil se vám tento článek?
10
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Nadšenec do finančních trhů a aktivní investor s desetiletou historií, který se aktuálně soustředí na pasivní investování. Svůj hluboký zájem o finance a investice zhmotňuje do budování Finexu s jasným cílem – stát se nejlepší platformou svého druhu v Česku a na Slovensku.

Matěj věří, že Finex je místem, kde každý člověk s touhou investovat do své budoucnosti najde užitečné rady, návody i inspiraci.

“Cesta investora je náročná. Musíme se vzdělávat a věnovat hromadu času práci. Ale víte co? Ta nezávislost, svoboda a samozřejmě i výdělky za to opravdu stojí.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (7 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Katerina Cerna

Dobrý den, asi jsem taky naletěla. Chci se zeptat jestli nemáte zkušenosti s firmou FTC Europe limited? Dospěla jsem do stádia kdy by mi měli pomoct poslat mé peníze zpět na můj účet u banky, ale tvrdí mi, že musím mýt na mém účtu u banky větší obnos peněz. A to mi přijde zvláštní. Můžete mi prosím poradit?

Redakce Finex

Dobrý den, o této společnosti jsme sice nikdy neslyšeli, ale dle situace, kterou popisujete, to bohužel opravdu zní, že jste nalétla podvodníkům. Doporučujeme přečíst tento článek, ze kterého by vám to možná mohlo být jasnější. Rozhodně však za nás nemůžeme doporučit jim poslat další peníze!

Tom

Co byste prosím doporučili těm co by si rádi udělali portfólio na hodl teď? Asi není už úplně vhodná doba.
Napadá mě strategie něco koupit a prodat kolem konce bullu.
Počkat až se trh ochladí? Pak zvolit ověřené.
Hledat nové projekty?
Neřešit to a dát do již rozjetých projektů a věřit, že mají budoucnost viz MANA, SOL, ADA, ETH…
Moc děkuji za názor

Klára Vítková

BESTVOUCHER je firma přes kterou jsem investovala do Bitcoin a peníze jsem žádné už neviděla , ať zisk s investice ,tak ani zpět můj vklad ,o který jsem nakonec žádala ???? Chtěla bych se zeptat na skutečnou minimální částku vkladů do Bitcoin ????. Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, Kláro. Je nám líto, že jste si pro investici vybrala zrovna tuhle (nedoporučeníhodnou) firmu… Ohledně firmy Best Vouchers doporučujeme přečíst náš článek: https://finex.cz/nenalette-na-xrp-ripple-balicky/

Michal

Dobrý večer. Taky jsem se napálil. Dostal jsem se až na stránky cryptoeddu a tam žádný formulář jak uvádíte v návodu nemají.

Redakce Finex

Dobrý den, Michale, pokud i Vy máte namysli “kryptoměnové balíčky”, pak je nám to líto, ale bohužel kromě informací v článku (viz komentář níže) vám nejsme schopni nijak pomoci. S touto firmou nemáme nic společného a rozhodně ji nemůžeme doporučit, a kromě info v článku ani jinak pomoci. Ve všech našich článcích se snažíme zdůraznit, aby si zájemci kryptoměny kupovali výhradně přes doporučené a ozkoušené kryptoměnové směnrány. Za pofidérní stránky nebo telefonní “poradce” bohužel nikdo neručí.