Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin získal zpět hranici 40 000 dolarů a dál posiluje!

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin získal zpět hranici 40 000 dolarů a dál posiluje!
Zdroj: Depositphotos.com

Vítám všechny příznivce kryptoměn u našeho pravidelného pondělního souhrnu zpráv Finex Coin Week. V prvním únorovém týdnu nás zaujaly tyto události:

Obsah článku

Bude se v Arizoně platit Bitcoinem?

Bitcoin si čím dál více získává oblibu u zákonodárců. Patří mezi ně Eric Adams, Francis Suarez či Cinthia Limmisová. Nyní se k nim přidala i senátorka Wendy Rogersová, která se pokouší prosadit Bitcoin v americkém státě Arizona, a to představením návrhu zákona, podle kterého by se Bitcoin měl stát zákonným platidlem v případě, že návrh projde a zákon vstoupí v platnost.

Návrh zákona s názvem SB 1341 představila již zmíněná republikánka a senátorka Wendy Rogersová. Jeho cílem je změnit seznam přijímaných zákonných platidel tak, aby zahrnoval i bitcoiny, což by znamenalo, že by tato kryptoměna musela být přijímána k placení dluhů, veřejných poplatků, daní a dalších poplatků.

Je otázkou, zda by takový zákon mohl vůbec vstoupit v platnost, vzhledem k tomu, že ústava USA neumožňuje jednotlivým státům vytvářet vlastní zákonné platidlo. Návrh zákona musí projít arizonským senátem a sněmovnou, aby jej mohl podepsat i republikánský guvernér Doug Ducey.

Senátorka Rogersová, která nastoupila do úřadu počátkem roku 2021, patří mezi kontroverzní osobnosti. Má totiž vazby na protivládní skupinu Oath Keepers, která podporuje různé konspirační teorie. Je tak otázkou, do jaké míry je tento krok motivován jen jejími politickými ambicemi nebo snahou se zviditelnit.

Nejedná se však o první krok politiků, kteří chtějí prosadit BTC ve svém státě jako zákonné platidlo. Don Huffines, republikánský developer a současný kandidát na texaského guvernéra, nedávno prohlásil, že pokud bude zvolen, BTC jako platidlo zavede.

Průkopníkem v této oblasti je malá středoamerická země Salvador. Loni v září se tam stal bitcoin oficiálně zákonným platidlem. Je tak první a jedinou zemí na světě, kde je na bitcoiny opravdu jako na zákonné platidlo pohlíženo.

MicroStrategy opět postupně příkupovala BTC

Jeden z největších institucionálních investorů do bitcoinu, společnost MicroStrategy oznámila další významný nákup BTC během nedávných propadů. Podle oficiálního formuláře u Komise pro cenné papíry Spojených států (SEC), který byl podán v úterý, společnost MicroStrategy nakoupila v období od 30. prosince 2021 do 31. ledna letošního roku 660 BTC za přibližně 25 milionů dolarů v hotovosti.

Ze zprávy vyplývá, že průměrná cena nákupu BTC činila 37 865 USD za BTC, včetně dalších poplatků a nákladů.

K 31. lednu držela společnost MicroStrategy BTC v hodnotě přibližně 3,78 miliardy dolarů při průměrné nákupní ceně přibližně 30 200 dolarů za BTC.

Nejnovější oznámení přichází krátce poté, co Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) údajně odmítla účetní postupy, jakými MicroStrategy vykazuje držení bitcoinů, což v polovině ledna způsobilo propad akcií této společnosti.

SEC uvedla, že společnost MicroStrategy použila pro účtování bitcoinů model, který není v souladu s GAAP (obecně uznávané účetní zásady), který podle amerického regulačního orgánu nelze pro tento účel použít. Společnost Microstrategy později odpověděla, že dá vše do pořádku a do budoucna bude postupovat jinak.

Poslední nákupy bitconů společností MicroStrategy nejsou tak velké ve srovnání s těmi předchozími. V prosinci 2021 společnost oznámila dva velké nákupy, kdy od 29. listopadu do 9. prosince nakoupila 1 434 BTC za průměrnou cenu 57 477 USD za BTC a poté od 9. prosince do 29. prosince 1 914 BTC za průměrnou cenu 49 229 USD za BTC. Předtím společnost nakoupila od 1. října do 29. listopadu 7 002 BTC za průměrnou cenu 59 187 USD za BTC.

První velký letošní hackerský útok, při kterém zmizelo přes 320 miliónů dolarů

Služba Wormhole, která umožňuje lidem přesouvat digitální aktiva mezi Solanou, Ethereem a dalšími sedmi populárními blockchainy, zaznamenala hackerský útok. Vývojáři potvrdili, že bylo odcizeno 120 000 wETH v hodnotě přes 320 milionů dolarů.

,,Síť je z bezpečnostních důvodů vypnutá. Sledujeme, zda nedochází ke zneužití. O dalších podrobnostech vás budeme brzy informovat. Děkujeme vám za trpělivost,” uvedli na Twitteru vývojáři.

Následně o půlnoci našeho času situaci upřesnili. “Síť Wormhole utrpěla exploit ve výši 120 tisíc wETH. Přidáme ETH, abychom zajistili, že wETH bude i nadále pokryto v poměru 1:1. Další podrobnosti se dozvíte již brzy. Pracujeme na tom, aby byla síť co nejdříve zprovozněna. Děkujeme vám za trpělivost.”

K útoku došlo 2. února v 18:24 UTC. Útočník na Solaně vytvořil 120 000 wETH (WETH) a poté v 18:28 UTC vyměnil v Ethereum síti 93 750 WETH za ETH v hodnotě 254 milionů dolarů.

Od té doby hacker použil část prostředků na nákup tokenů SportX (SX), Meta Capital (MCAP), Finally Usable Crypto Karma (FUCK) a Bored Ape Yacht Club (APE). Zbývající WETH byly na Solaně vyměněny za SOL a USDC. V hackerově peněžence zůstalo 432 662 SOL (44 milionů USD).

Vývojáři Wormhole se pokouší s útočníkem dohodnout a poslali mu vzkaz, ve kterém mu nabízí odměnu:Všimli jsme si, že se vám podařilo zneužít ověření Solana VAA a mintovat tokeny. Rádi bychom vám nabídli whitehat dohodu” Nabízíme vám vám odměnu ve výši 10 milionů dolarů za nalezení chyby, za podrobnosti o exploitu a vrácení wETH, které jste vytvořili.

Zkratka VAA znamená “validator action approval” a označuje proces, kterým se schvalují transakce.

Kromě propojení Etherea a Solany Wormhole spolupracuje také s Avalanche, Binance Smart Chain, Oasis, Polygon a Terra. Umožňuje uživatelům jedné sítě přenést “zabalená” aktiva a použít je v jiné síti. Investoři tohoto nástroje využívají kvůli nižším poplatků nebo díky možnosti využití různých aplikací napříč sítěmi.

Aby mohli uživatelé přenést své ethery do Solany, musí je nejprve uzamknout do smart kontraktu a poté získat ekvivalentní částku v zabaleném Ethereu. Poté mohou WETH vyměnit za tokeny běžící na Solaně. Pokud je výše uvedená zpráva pravdivá, hacker byl schopen toto obejít a vytvořit wETH, aniž by uzamčené ETH vlastnil.

Kanadské ETF zaznamenalo třetí největší zájem o BTC v historii

Zatímco ve spojených státech investoři stále čekají na schválení spotového bitcoinového ETF, v Kanadě zažívá nejpopulárnější fond Purpose Bitcoin ETF velmi úspěšné období. Minulý týden v úterý získal více než 1 000 BTC, což je třetí největší denní příliv od jeho spuštění.

https://twitter.com/mskvsk/status/1488964562816806919

Podle údajů poskytnutých společností Glassnode přibylo do fondu přibližně 1 054 BTC, což je jen o něco málo méně než druhý největší příliv zaznamenaný 6. prosince 2021. Kapitálová injekce však stále vyšla na téměř polovinu částky, která vstoupila do Purpose Bitcoin ETF při jeho debutu 22. února 2021. Tehdy to bylo přes 2 250 BTC.

Bitcoinové burzovně obchodované fondy (ETF) napodobují výkonnost spotové ceny kryptoměny, a umožňují tak investorům získat expozici na jejím trhu, aniž by museli přímo držet skutečné BTC.

ETF jsou pro instituce mnohem zajímavější než skutečné držení aktiva zejména z hlediska účetnictví, protože se chovají jako jiné cenné papíry. Zatímco v případě Bitcoinu existuje v tomto ohledu mnoho nesrovnalostí a nejasností, u tradičních ETF takové problémy nejsou.

Tato data naznačují, že by se mohlo jednat o dobrý signál pro pokračování bullrunu. Silný příliv kapitálu do fondů zvyšuje ceny podkladových aktiv tím, že přiláká více investorů, kteří se ženou za výnosy.

V důsledku toho by se cena bitcoinu měla v ideálním světě pohybovat stejným směrem jako příliv prostředků do fondů – tedy směrem vzhůru.

Tento vysoký příliv kapitálu se objevuje navzdory nedávné korekci ceny Bitcoinu, kdy se jen před pár dny BTC obchodoval za ceny okolo 33 000 USD a zároveň je to téměř tři měsíce poté, co BTC dosáhl rekordní hodnoty 69 000 USD.

Množství BTC v rezervách Purpose Bitcoin ETF se v tomto období vyšplhalo z téměř 24 100 na něco málo přes 31 000. To naznačuje, že investoři Purpose ETF využili takzvaného “buy the dip”.

Pokud však vezmeme v úvahu všechny bitcoinové fondy, situace není tak jednoznačná. Podle zprávy, kterou 31. ledna zveřejnila společnost CoinShares, zaznamenaly bitcoinové fondy k 28. lednu týdenní příliv BTC v hodnotě 22 milionů USD. Zatímco jeho souhrnné údaje od začátku roku do konce roku ukázaly, že trh opustilo přibližně 132 milionů USD v BTC.

Celková spravovaná aktiva všech bitcoinových fondů v lednu klesla na své minimum z července 2021 ve výši 29 miliard USD, následně se ale zotavila na více než 31 miliard USD.

Trh s kryptoměnami během víkendu prudce vzrostl

Celková kapitalizace trhu s kryptoměnami během prvního víkendového dne posílila o 170 miliard dolarů. Celý obraz trhu se změnil poté, co BTC prudce pokořil hranici 40 000 dolarů.

Po více než dvou týdnech, kdy se BTC obchodoval pod hranicí 40 000 dolarů, konečně tato největší kryptoměna podle tržní kapitalizace učinila rozhodný krok a získala tuto vytouženou úroveň zpět. Celý trh následoval jeho příkladu, což se projevilo masivním denním nárůstem cen Etherea, Binance Coinu, Cardana, Sollany, Polkadotu a mnoha dalších altcoinů.

Primární kryptoměna se poprvé po několika měsících propadla pod 40 000 dolarů. Bylo to přesně 20. a 21. ledna. V následujících několika týdnech se Bitcoinu nepodařilo získat zpět většinu ztrát a dokonce se propadl na nejnižší cenovou úroveň od konce července pod 33 000 USD.

Před několika dny však BTC začal posilovat a vydal se na klíčovou úroveň 39 000 dolarů. Nejprve přišlo prudké zamítnutí a medvědi poslali cenu téměř okamžitě pod 37 000 USD.

Druhý pokus už byl úspěšný. Zatímco se bitcoin v pátek obchodoval mezi 37 000 a 38 000 dolary, o víkendu vyrazil vzhůru a poprvé po více než dvou týdnech explodoval nad 40 000 dolarů.

V následujících hodinách už jen stoupal a během víkendu se obchodoval na úrovni kolem 41 500 dolarů. To znamená, že od pátku kryptoměna vzrostla o 4 000 dolarů, více než 10 %.

Celková tržní kapitalizace, která se před několika dny propadla pod 700 miliard, se díky tomu nárůstu blíží k 800 miliardám dolarů.

Populární index strachu a chamtivosti na kryptoměnách Fear and Greed dosáhl díky růstu ceny 33 bodů ze 100, což stále znamená strach na trhu, ale už ne tak extrémní jako v předchozích dnech. Ještě během pátku to bylo jen 20 bodů ze 100.

Určitý podíl na posílení ceny BTC mohla mít i společnost Marathon Digital Holdings, která oznámila, že zvýšila svůj podíl v bitcoinech na 8 595 BTC (asi 338 milionů USD). Laurent Kssis, expert na ETF fondy a ředitel společnosti CEC Capital, to komentoval jako “mamutí navýšení pozic” a dodal: ,,Myslím, že to mohlo přispět k mírnému tlaku na růst ceny.”

Závěr k aktuální situaci

První únorový týden byl ve znamení pozitivních zpráv pro BTC, což se v závěru týdne pozitivně projevilo na ceně. Bitcoin konečně prorazil klíčovou hranici 40 000 dolarů a na konci týdne se obchodoval v zóně okolo 41 500 dolarů.

Jestli BTC v předchozích dnech našel své lokální dno a vydá se vstříc dalším úrovním uvidíme v dalším týdnu. Situaci budeme nadále sledovat a příští pondělí vám přineseme podrobnosti v našem pravidelném souhrnu Finex Coin Week. 

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.