Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Zákon o bitcoinu, díky kterému se El Salvador stane historicky první zemí na světě, která začne přijímat tuto kryptoměnu jako zákonné platidlo, má vejít v platnost právě dnes – 7. září.
Bitcoin však není jediný v hledáčku vlády – ta chce totiž na umisťovat data i na blockchain Algorandu. Funkce pro digitální ukládání oficiálních dokumentů na ALGO by měla být hotová už tento rok.
Prezident El Salvadoru, Nayib Bukele, na twitteru včera rovněž oznámil první státní nákup bitcoinů na světě. Stalo se tak den před oficiálním přijetím zákona. Informoval o nákupu 200 BTC a poznamenal, že počítá s dalším dodatečným nákupem.
El Salvador has just bought it’s first 200 coins.
Our brokers will be buying a lot more as the deadline approaches.#BitcoinDay #BTC🇸🇻
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 6, 2021
Bukele ještě dnes ráno na svém twitteru zveřejnil nový nákup – hned dalších 200 BTC do státních rezerv. Jak bude tato nákupní horečka pokračovat?
El Salvador just bought 200 new coins.
We now hold 400 #bitcoin#BitcoinDay 🇸🇻
— Nayib Bukele (@nayibbukele) September 6, 2021
Vypadá to, že El Salvador je na kryptoměnu z pohledu infrastruktury připravený. V zemi by se 7. září mělo otevřít 200 bitcoinových automatů nesoucích název Chivo spolu s dalšími 50 směnárnami pro jednoduchou konverzi mezi USD/BTC a naopak. Dobrou zprávou je, že směna by měla být naprosto bez poplatků!
Spolu s výše zmíněnými způsoby pro převod se dále spustí aplikace s názvem Chivo. To je peněženka s nulovými transakčními poplatky, která bude sloužit pro posílání i příjem BTC, přičemž na jejím spuštění Salvador spolupracoval s Jackem Mallersem, autorem mobilní peněženky s rapidně rostoucí popularitou, Strike.
Aplikaci budou moci obyvatelé použít i pro svoje podnikání. Po stažení a absolvování procesu ověření totožnosti dostanou od státu jako dárek bitcoin v hodnotě 30 $. Tyto peníze budou moci využít pro jakoukoliv platbu.
Bukele taktéž nabádá obyvatele, aby používali aplikaci při posílání peněz ze zahraničí do El Salvadoru. Je totiž velice časté, že místní lidé odjíždí pracovat do ciziny a při platbě směřující zpět do země platí vysoké poplatky.
Prezident si tak neodpustil tuto sarkastickou poznámku (ale nutno podotknout že pravdivou).
“Pokud aplikaci nechcete, vždy můžete jít do fronty na Western Union a zaplatit tak velký poplatek. To není vůbec problém.”
Poslanci schválili legislativu, kdy se vyčlení 150 mil. $ pro BTC trust, který je určený na podporu rozvoje státní kryptoměnové infrastruktury. Tyto peníze bude stát čerpat z půjčky, kterou obdržel od banky CABEI.
Půjčka v celkové hodnotě 500 mil. $ byla prvotně určena pro malé a střední podniky. Zajímavostí je, že tento bankovní gigant se vůči El Salvadoru neotočil zády a vřele pomáhá s legalizací tohoto platidla, a to i navzdory světové bance, která pomoci odmítla.
Průzkum, který uskutečnil Institut veřejného mínění Středoamerické univerzity, zjistil, že 70 % obyvatel je přesvědčeno, že “Zákon o Bitcoinu” by měl být zrušen. Kromě toho až 90 % místních přiznalo, že digitálním aktivům prakticky vůbec nerozumí.
Veřejný souhlas s iniciativou prezidenta udělat z Bitcoinu zákonné platidlo vyjádřilo pouze 7,6 % dotázaných. Za těmito skutečnostmi stojí rozhodně i fakt, že mezi občany je obrovské zastoupení finančně nevzdělaných lidí.
Světová banka uvádí, že v El Salvadoru aktuálně žije pod hranicí chudoby až 22,8 % obyvatel. Průměrný roční příjem je pouze 3 800 dolarů. Podle průzkumu UCA 20 % lidí opravdu otevřeně přiznalo, že nemají absolutně žádnou představu o tom, co BTC vlastně znamená. Závěrečnými slovy zhodnotili autoři průzkum následovně:
,,Jinými slovy 9 z 10 Salvadorců nemá jasnou znalost o tom, o jaké finanční aktivum jde,“
Z průzkumu jde mráz po zádech. Nezbývá, něž jen doufat, že místním kryptoměny usnadní život, povede je to k lepší finanční gramotnosti a povědomí o alternativním způsobu placení.
Finanční trhy mě doslova okouzlily, nejvíce pak kryptoměny, kde stojíme na počátku něčeho naprosto revolučního v oblasti finančnictví.
Přináším analýzy, denní zprávy a komentáře k aktuálnímu dění.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.