Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Buffettův ukazatel dosahuje alarmujících hodnot! Jsme krůček od krachu trhu?

Americký akciový trh prokázal v letošním roce pozoruhodnou odolnost a dosáhl průměrných ročních zisků během několika měsíců. Vzhledem k tomu, že Buffettův indikátor dosahuje kritických hodnot, vyvstává otázka: čeká nás další boom, nebo ničivý krach?

Publikováno
Buffettův ukazatel dosahuje alarmujících hodnot! Jsme krůček od krachu trhu?
Zdroj: depositphotos.com

Americký akciový trh prokázal v letošním roce odolnost, když i přes vysoké úrokové sazby a skomírající naděje na jejich snížení, dosáhl index S&P 500 za něco málo přes tři měsíce téměř svého průměrného ročního výnosu ve výši 10 %.

Tato výkonnost rozdělila investory i odborníky: někteří předpovídají další vzestup, zatímco jiní varují před možným splasknutím bubliny.

Ústředním bodem této debaty je tzv. “Buffettův ukazatel”. Ten v současnosti dosahuje hodnot, které dříve předznamenávaly propady trhu.

Výkon S&P 500 od začátku roku

Buffettův indikátor ocenění akcií

V roce 2001 přišel Warren Buffett s něčím, co nazval “pravděpodobně nejlepším měřítkem toho, kde se v daném okamžiku nachází ocenění akcií”.

Jde o ukazatel, který porovnává celkovou hodnotu amerických akcií se čtvrtletním hospodářským výkonem USA.

Za férové ocenění trhu se považuje, pokud se růst indexu Wilshire 5000, který odráží celkovou tržní kapitalizaci amerického akciového trhu, shoduje s posledním odhadem růstu HDP za čtvrtletí – v takovém případě je indikátor roven 100 %.

Pokud výkonnost indexu dosahuje přibližně 70 % HDP, je trh považován za podhodnocený, zatímco dvojnásobný růst akcií ve srovnání s růstem ekonomiky značí nadhodnocení.

V současné době tento poměr činí přibližně 190 %, což je nejvyšší hodnota za poslední dva roky. V roce 2022 přitom podobná úroveň předcházela 18% poklesu indexu S&P 500.

Různé výklady současného ocenění

Ačkoli by se mohlo zdát, že je tady jasný signál nadhodnocení akciového trhu směřující ke splasknutí bubliny a propadu, někteří analytici tyto myšlenky vyvrací.

Poznámka

Spekulativní bubliny vznikají, když investoři vyženou ve svém optimismu ceny aktiv neúměrně vysoko. Jakmile optimismus opadne a začnou zprvu menší prodeje, cena začne klesat, což vyvolá paniku, masivní výprodeje a velmi prudký pád ceny.

Hlavní investiční a portfoliový stratég společnosti BlackRock, Gargi Chaudhuri, například říká, že aktuální ocenění není spekulativní, nýbrž stojí na pevných základech růstu fundamentálně silných společností.

“Dosavadní rally na akciových trzích byla poháněna růstem zisků. Kdyby k tomuto růstu zisků nedocházelo, byl bych možná otevřenější uznání konceptu bubliny”, prohlásil.

Jiní, jako Peter Tchir, naopak varují před poklesem akciového trhu, který indikovali i pomocí jiných signálů, jako je rostoucí cena zlata, nebo inverzní výnosová křivka.

Vyhlídky americké ekonomiky

Liz Youngová, vedoucí investiční strategie ve společnosti SoFi říká, že je americká ekonomika v býčí fázi. Ukazují to podle ní silný růst HDP, robustní spotřebitelské výdaje, zdravý růst zisků, zmírnění růstu inflace a odolný trh práce.

Tím ale nemyslí, že ekonomika a trhy půjdou už jen nahoru a upozorňuje na to, že předchozí útlumy většinou následovaly po “měkkém přistání” ekonomiky.

Federální rezervní systém stojí před úkolem snížit úrokové sazby, aniž by znovu vyvolal obavy z inflace, což Youngová přirovnala k chůzi po laně a očekává krom růstu i přechodné problémy.

Můžeme na akciových trzích zažít okamžiky a období, kdy dojde k poklesu? Určitě!

Chaudhuri také zachovává býčí výhled pro akciový trh a radí investorům, aby se připravili na možnou volatilitu.

Zdůrazňuje výhody diverzifikovaných portfolií zaměřených na vysoce ziskové společnosti s minimálním zadlužením, zejména v prostředí relativně vysokých úrokových sazeb.

Uvažujete o investování do akcií? Zvážit můžete některého z námi recenzovaných brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎