Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Varování ostříleného stratéga: Akcie čeká v příštích týdnech minimálně 10% pokles

Existují signály, které umí předpovědět propad akciového trhu a aktuálně celá řada z nich ukazuje, že pokles přijde velmi brzy.

Varování ostříleného stratéga: Akcie čeká v příštích týdnech minimálně 10% pokles
Zdroj: depositphotos.com

Peter Tchir, vedoucí makro strategie ve společnosti Academy Securities, uvedl, že on a jeho tým již nějakou dobu očekávají, že až 10% rychlý pohyb směrem dolů je mnohem pravděpodobnější než prudký vzestup.

Tchir, který dříve pracoval na Wall Street, kde obchodoval s deriváty, upozorňuje, že růst cen akcií na burze v posledních několika týdnech zpomalil. I když trh již letos stihl obavy několikrát vyvrátit, nyní si je stratég jistý svou předpovědí.

Technologicky zaměřený index Nasdaq 100 je v současné době níž ve srovnání s jeho intradenními maximy z konce února a Tchir to interpretuje jako jeden ze signálů, že vyšší výnosy amerických státních dluhopisů již začaly překonávat dosavadní odolnost amerických akcií.

Vývoj indexu Nasdaq 100 od začátku roku

Americké akcie skončily minulý pátek níž a byl to druhý týdenní pokles v řadě po téměř 5 měsících růstu. Tchir tvrdí, že je to jen začátek poklesu akciového trhu, který očekává ve výši minimálně 10 %.

Rostoucí výnosy 10letých pokladničních poukázek zažily minulý týden svůj nejprudší nárůst od října a v pondělí se dotkly 4,34 %, což je nejvyšší úroveň od listopadu 2023.

A jejich výnosy by se mohly brzy ještě zvýšit, pokud dnes Fed upraví své vyhlídky na snížení úrokových sazeb.

Poznámka

Rostoucí výnosy z dluhopisů většinou přilákají investory, kteří do té doby vzhledem k vyšším výnosům drželi akcie. Poměr výnosu k riziku se ale s rostoucím výnosem dluhopisů mění v neprospěch akcií.

Stratég se obává, že by zástupci Federálního rezervního systému mohly zveřejnit bodový graf ukazující na menší počet snížení sazeb v tomto roce, než se nyní očekává, tedy méně než 3.

V dot-plotu Fedu se navíc může objevit vyšší odhad pro dlouhodobou základní sazbu. Obě tyto změny by podle Tchira vedly ke zvýšení výnosu z dluhopisů, což je hrozba pro ceny akcií.

Podle údajů od Dow Jones Market Data je výnosová křivka dluhopisů, konkrétně rozdíl mezi výnosem na 10letých a 2letých pokladničních poukázkách inverzní, což je rovněž předstihový indikátor budoucího propadu trhu.

Pokles spotřebitelských výdajů, inflace a ropa

Tchir také srovnal americké spotřebitele se zombie: “Nezáleží na tom, kolikrát byli prohlášeni za mrtvé, zdá se, že se znovu a znovu vrací k životu,” řekl doslova.

Úroveň dluhu domácností ale stále roste, což s rostoucími cenami a slábnoucím pracovním trhem, který jednotlivcům zanechává méně možností, jak zvýšit své příjmy, nevyhnutelně povede k oslabení kupní síly spotřebitelů.

Tchir má také unikátní teorii o tom, proč je pravděpodobné, že inflace bude nadále zrychlovat. Tvrdí, že americké vládní metriky nikdy plně nezohlednily její začátek.

Je to prý nejzřetelnější v případě zdražování bydlení, ale lze to také pozorovat v oficiálních záznamech o ceně zboží.

Skutečná úroveň současné inflace v reálném světě možná nikdy nebyla zachycena oficiálními daty, což zanechává více prostoru k dalšímu zrychlení.

Jako další problém pro býky na akciovém trhu vidí rostoucí ceny energií. Mnoho obchodníků se aktuálně připravuje spíš na ústup ceny ropy, která nedávno vystoupala nad 80 dolarů za barel, skutečně tomu tak však bude?

Aktuální vývoj ceny ropy

Staňte se součástí naší investiční rodiny na Discordu

Naše komunita je místem, kde se setkávají nováčci i vášniví obchodníci a zkušení investoři. Sdílejte své obchodní tipy, strategie a bavte se o aktuálních událostech na trzích. Každý den je novou příležitostí a každý člen naší komunity může přinést jedinečný pohled na svět financí.

Připojte se k nám a objevte sílu kolektivní moudrosti, která vám pomůže dosáhnout vašich investičních cílů. S námi není obchodování jen o číslech, ale o společenství, které vám dává klíč k úspěchu!

Pokud s Discordem teprve začínáte, připravili jsme pro vás také stručný návod, jak ho používat.

Líbil se vám tento článek?
2
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.