Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Saudi Aramco je nejcennější firmou na světě. Její hodnota dosáhla 2 bilionů USD

Pavel Michl
Jméno Příjmení
Popisek autora
Informace o autorovi článku
Publikováno
Saudi Aramco je nejcennější firmou na světě. Její hodnota dosáhla 2 bilionů USD

Saúdskoarabská ropná firma Saudi Aramco se po svém vstupu na burzu stala nejhodnotnější společností světa. Navíc jako první překonala hodnotu 2 bilionů USD (45,8 bilionu Kč). Stalo se tak po pouhých dvou dnech od největšího IPO v historii, které firmu ohodnotilo na 1,7 bilionu USD.

Aramco tím překonalo druhou největší firmu světa, americký Apple, o zhruba 1 bilion USD. Tržní kapitalizace Aramka je momentálně vyšší než kapitalizace největších pěti ropných firem dohromady (Exxon Mobil, Royal Dutch Shell, Chevron, Total a BP).

Saudi Aramco vstoupilo na rijádskou burzu s upisovací cenou za akcii 32 rijálů (přibližně 200 Kč) ve středu ráno. Ve čtvrtek cena akcií stoupla až na 38,7 rijálů, později mírně poklesla.

Na burzu jen nízký podíl

Společnost přitom nabídla na burzu jen velice malý podíl akcií. Pouze 0,5 % akcií bylo prodáno individuálním investorům a 1 % institucionálním investorům (velké firmy běžně obchodují veřejně s více než 80 % akcií). Saudi Aramco má ještě 30 dní na to, aby nabídku veřejně obchodovaných akcií navýšila až na 15 %.

Většina z investorů je ze Saúdské Arábie a blízkého regionu, zájem ze Západu a jiných částí světa byl poměrně nízký. Zbývající akcie jsou v rukách státu, který investory nalákal na slíbenou tučnou dividendu v příštím roce a další státní záruky.

Skepse mezi analytiky

Hodnotu Aramka ve výši 2 bilionů USD stanovil jako cílovou korunní princ Mohamed bin Salmán, který vstup firmy na burzu prosadil. Ovšem řada analytiků cenu akcií Aramka považuje za nadhodnocenou. Hodnota firmy podle agentury Bloomberg odpovídá 1,2 až 1,5 bilionu USD.

Aramco je největším producentem ropy na světě a podílí se asi 10 % na světové produkci. Podnik loni dosáhl čistého zisku ve výši 111 miliard USD, což z něj učinilo nejziskovější společnost na světě. Peníze z prodeje akcií hodlá Saúdská Arábie použít na snížení závislosti své ekonomiky na ropě, která tvoří její hlavní příjmy.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.