Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
unicredit
UCG
Akcie UniCredit Group (UCG) – Aktuální cena, graf, dividenda, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf UCG

33,87€ (857 Kč)

-2,9 % za 7 dní

unicredit

Akcie UniCredit Group (UCG) – Aktuální cena, graf, dividenda, kde koupit

Cena akcií Unicredit
Graf UCG

33,87€ (857 Kč)

-2,9 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií UniCredit Group

Logo Unicredit
Unicredit/UCG
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Unicredit Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Unicredit

Tržní kapitalizace 56,93 mld.€ EBITDA -
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,88
Roční dividenda na akcii 1,8€ P/E (Cena k zisku) 6,71
Dividendový výnos 5,32 % Návratnost aktiv 1,16 %
Příjmy společnosti 22,96 mld.€ Návratnost vlastního kapitálu 14,93 %
Příjmy na akcii 12,56€ Provozní marže 61,31 %
Účetní hodnota na akcii 37,42€ Zisková marže 41,41 %
Hodnota podniku 52,03 mld.€ Cílová cena Wall Street -

Informace o akicích UniCredit Group

Akciová společnost UniCredit Group je bankovní institucí s mezinárodní působností. Podle bilanční sumy patří mezi největší finanční skupiny v Evropě.

UniCredit vznikl v roce 1998 sloučením několika italských bank. Aktuálně hlavní sídlo skupiny se nachází v Miláně. Česká pobočka nabízí v tuzemsku své finanční služby od roku 2007.

Celkově tento bankovní konglomerát zaměstnává bezmála 150 tisíc lidí a pyšní se 40 miliony klientů. Pojďte s námi prozkoumat minulý a současný vývoj těchto bankovních akcií – stojí UniCredit za vaši pozornost?

Obsah článku o akciích UniCredit

Historie Uni Credit

UniCredit Group vznikla v roce 1998 spojením několika menších bank z italských měst. I v dalších letech banka, pod původním názvem Unicredito Italiano, do sebe absorbovala další malé okolní banky z jižní a střední Evropy, aby se tak počátkem 21. století stala jedním z hlavních hráčů na evropském bankovním trhu.

Na polský trh UniCredit pronikl v roce 2002 a na německý se dostal v roce 2005, když se UniCredit sloučil s bavorskou HypoVereinsbank.

Sidlo UniCreditu v Milane
Sídlo UniCreditu v Miláně

Do vnitřní finanční krize se banka dostala až v důsledku nestability eurozóny z let 2011-2013. UniCredit odepsáním špatných půjček za rok 2013 vykázal čtvrtletní ztrátu 15 mld dolarů a v průběhu roku 2014 propustil 8 500 zaměstnanců. Od té doby se kondice bankovního konglomerátu ustálila.

V současnosti se jádrové trhy UniCreditu nachází v Itálii, Německu, Rakousku, Rusku, Rumunsku a Bulharsku. Podíl české dceřinné banky je na celkovém obratu společnosti relativně zanedbatelný.

Podle webových stránek českého UniCreditu nyní tato skupina dohromady “působí přímo v 17 zemích a prostřednictvím svých obchodních zastoupení na 50 trzích, má přes 40 milionů klientů, více než 8 500 poboček a 147 000 zaměstnanců.” (Zdroj)

Poznámka

TIP: Pokud se chcete dozvědět více o tom, co vlastně akcie jsou, přečtěte si tento náš podrobný článek.

Česká pobočka

Začátky českého UniCreditu sahají do roku 1996, kdy tehdy ještě operovala pod názvem Vereinsbank (CZ) – banky původem z Bavorska, kterou UniCredit později zakoupil.

V roce 2007 vznikla UniCredit Bank Czech Republic, a to fúzí tehdejší HVB Bank a jedné z nejstarších českých finančních institucí – Živnostenské banky, aby tak obsáhla její převážně českou klientelu. Ke tradici prvorepublikové “Živnobanky” se UniCredit stále hrdě hlásí.

UniCredit Bank operuje i na Slovensku od roku 2013. Tato české verze se ve zdejším prostředí zvláště prosadila mj. v oboru financování komerčních nemovitostí, kde nikdo z konkurence neinvestuje více.

Podrobnější informace naleznete např. zde.

Finanční služby

Na obecné rovině lze finanční produkty a služby UniCredit Group rozlišit na 5 základních sektorů:

  • Maloobchodní a soukromé bankovnictví
  • Korporátní a investiční bankovnictví
  • Finanční leasing
  • Faktoring
  • Pojišťovací služby (v menší míře)

Akcie UniCredit Group

Akcie UniCreditu od 2015 do 2020, tydenni graf
Akcie UniCreditu od 2015 do 2020, týdenní graf (Zdroj: eToro.com)

Na cenných papírech UniCreditu na první pohled zaujme výrazný propad hodnoty v letech 2015-2016. Je to z jednoduchého důvodu – červená čísla ve výročních a pololetních zprávách banky.

Jakmile s rokem 2017 tento bankovní dům z Milána svou finanční situaci stabilizoval, pád akcií se také zastavil. UniCredit vykazuje mírné čisté příjmy v letech 2017-2019 v rozmezí 2 až 4 mld EUR, zatímco ve 2016 čistá roční ztráta činila 12 mld EUR.

Tyto informace lze nalézt např. u brokera eToro, nebo samozřejmě na oficiálních webových stránkách banky.

Kde akcie UniCredit Group obchodovat?

V současnosti na 3 místech, lépe řečeno na 3 evropských burzách, lze reálné akcie italské banky nakupovat přes makléře: Milán, Frankfurt a Varšava.

Tyto akcie se tedy neobchodují na nejslavnějších londýnských a newyorských burzách, jelikož v daných zemích nemá banka tak silné postavení jako jižní, střední a východní Evropě.

Toto info lze opět nalézt na oficiálních webových stránkách skupiny na tomto odkazu.

Jak akcie UniCredit Group obchodovat?

Rozlišujeme 2 základní způsoby analýzy akcií, technické a fundamentální. Ať už je váš styl jakýkoliv, vždycky u korporací všeho druhu doporučujeme sledovat klíčové ekonomické ukazatele, které samotná společnost musí pravidelně zveřejňovat.

V našem případě je výhodou, že česká dceřinná UniCredit Bank ve svých výročních zprávách publikuje podrobná finanční data i o své mateřské organizaci. Tyto informace tak můžeme jednodušeji zkoumat v češtině bez nutnosti si cokoliv překládat.

Výroční zprávy české instance UniCreditu můžete studovat zde.

Následující data pochází právě z Výroční zprávy UniCredit Bank Czech Republic & Slovakia 2018 a týkají se celkového finančního zdraví bankovního konglomerátu UniCredit Group:

Platí UniCredit Group nějaké dividendy?

Ano, po většinu své historie banka dividendy vyplácí, a co je nejdůležitější, množství odměny pro akcionáře se v posledních letech zvyšuje.

Zatímco před finanční krizí 2008 dostávali podílníci mezi 0,14 až 0,26 eur na jednu akcii, v letech 2008-2012 se dividendy buď nevyplácely, nebo jen minimální částky, a nakonec za roky 2017-2018 se vyplácelo 0,27 až 0,32 eur za jednu akcii. Detailní info o dividendách UniCreditu naleznete zde.

Poznámka

TIP: Nevíte, co přesně dividendy vlastně znamenají? Přečtěte si náš článek zde.

A co akcie českého UniCreditu?

Zajímavou, byť již ne aktuální, otázkou je, co se stalo s cennými papíry české pobočky proslulého celoevropského bankovního domu? Akcie jednoho z předchůdců, Živnostenské banky bylo možné standardně na pražské burze obchodovat už od 90. let do roku 2003.

Akcionáři Živnobanky poté plynule přešli k vlastnickým právům podílů českého UniCreditu. Tato česká banka však součástí pražské burzy už nebyla.

Valná hromada banky však 1. června 2016 schválila rozhodnutí stáhnout všechny zaknihované akcie menšinových vlastníků.

V podstatě 100 % akcií tehdy nuceně přešlo do rukou rakouské pobočky a později tyto vlastnická práva putovala přímo k italské centrále celého finančního konglomerátu UniCredit. Nyní je tedy česká dceřinná banka plně pod kontrolou své mateřské instituce.

Výkup tzv. zaknihovaných cenných papírů proběhl za cenu 1 kus akcie za 409,90 Kč, což byl podle všeho štědrý výkup vzhledem k tehdejší stanovené hodnotě pouhých 46,0 Kč.

I proto nucený převod akcií UniCreditu proběhl relativně bez protestů a soudních sporů na rozdíl od obdobného vytěsnění akcií Unipetrolu, kde cenová přirážka nebyla ani dvojnásobně vyšší.

Dodatečné informace na toto téma lze opět nalézt v oficiálních dokumentech UniCreditu, např. na tomto odkazu.

Jak obchodovat akcie prostřednictvím CFD?

Na závěr našeho přehledu o akciích UniCredit Group se ještě podívejme, jak by v praxi mohlo naše obchodování s takovými akciovými podíly probíhat, a to v té nejdostupnější formě CFD kontraktů.

Díky CFD instrumentům existuje možnost akcie i prodávat, zkrátka spekulovat na pokles ceny a tím se liší od klasických obchodování s akciemi zdlouhavě probíhajícími přes telefonní linku klient-makléř-člověk na burze.

Poznámka

TIP: Přečtěte si více o výhodách a nevýhodách tzv. CFD obchodování zde.

Příklad CFD obchodování

Dejme tomu, že cena akcií UniCreditu se nachází na čísle 14 eur. To je relativně málo vzhledem k historickým cenám a k faktu, že akcie mnoha konkurenčních finančních institucí jsou aktuálně ve srovnání s UniCreditem nadhodnocené. Rozhodneme se nakoupit přesně 14 cenných papírů za 14 eur.

Kde naše virtuální akcie koupíme? Existuje mnoho brokerů, ale jedním z kvalitnějších pro svou pověst, služby zákazníkům a sídlo v ČR je XTB.

Po založení účtu vyřídíme nákupní příkaz. Za 14 akcií bychom teoreticky utratili 196 eur. To ovšem platí pouze, pokud bychom chtěli obchodovat bez páky.

Obvykle akcie obchodujeme s pákou 1:5, ať už u XTB nebo u jiných evropských brokerů, což znamená, že nám k provedení daného obchodu stačí pětkrát menší částka než 196 eur. Čili ve výsledku bychom pro nákup 14 akcií UniCreditu museli na účtu disponovat marží 39,2 eur.

To je výhoda CFD tradingu – lze otevřít více pozic za méně peněz a diverzifikovat naše riziko.

Jak by nakonec náš obchod mohl probíhat? Kdyby se finanční ukazatele banky dále zlepšovaly tak, jak se tomu poslední 2-3 roky děje, měli bychom dobrou šanci, že se naše investice vyplatí.

Pokud by například jedna akcie vystoupala na hodnotu 19 eur, tedy o 5 eur vyšší než naše vstupní cena, vydělali bychom celkem velmi příjemných 70 eur (5*14) – samozřejmě za předpokladu, že bychom tento kontrakt s brokerem už uzavřeli.

Spekulovat na takový vzestup ceny by bylo ctižádostivé, ale vůbec ne nereálné. Zhruba na této cenové hladině se nachází vrchol z podzimu 2017 a z jara 2018.

Jde však jen o modelový příklad. Proto je vhodné zde varovat všechny začátečníky, že tento i jiné způsoby obchodování skrze finanční deriváty jsou navzdory mnoha výhodám zároveň vysoce rizikové, a proto buďte opatrní a raději začněte testovat svůj obchodní systém nejprve na demo-účtu.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Zaujaly vás akcie a láká vás je obchodovat? Vyzkoušejte si to bezplatně u prověřených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Více informací o akciích Unicredit (UCG)

Základní informace
Název společnostiUnicredit
TickerUCG
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.unicreditgroup.eu/en.html
Adresa sídla společnostiTower A, Milan, MI, Italy, 20154
Založeno1998
Datum IPO-
SektorFinanční služby
PrůmyslBanky
Zaměstnanci70 752
Vedení společnostiUniCredit Group CEO and Head Of Italy, Chairman of UniCredit Foundation & Director: Mr. Andrea Orcel
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda22. 4. 2024
Roční dividenda na akcii1,8€
Dividendový výnos5,32 %
Výplatní poměr21,79 %
Příjmy
Příjmy společnosti22 957 000 704€
Příjmy na akcii12,56€
Růst příjmů čtvrtletně R/R16,5 %
Valuace
Tržní kapitalizace56 928 694 272€
Hodnota podniku52 027 785 216€
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,88
P/E (Cena k zisku)6,71
Očekávané P/E7,77
Účetní hodnota na akcii37,42€
Cílová cena Wall Street-
Hodnota podniku k příjmům-
Hodnota podniku k EBITDA-
Cena k příjmům2,48
Rentabilita
EBITDA-
Provozní marže61,31 %
Zisková marže41,41 %
Hrubý zisk18 267 000 000€
Zisk na akcii (EPS)5,05€
Zředěný zisk na akcii (EPS)5,05€
Očekávaný EPS (tento rok)-
Očekávaný EPS (příští rok)-
Očekávaný EPS (tento kvartál)-
Očekávaný EPS (příští kvartál)-
Růst zisků čtvrtletně R/R15,7 %
Výkonnost
Návratnost aktiv1,16 %
Návratnost vlastního kapitálu14,93 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 1:10
Datum posledního rozdělení23. 1. 2017
Ohodnoťte akcie firmy Unicredit
0
0

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat