Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
rwe
RWE
Akcie RWE (RWE) – Aktuální cena, graf, kde koupit
Váš kapitál může být ohrožen*
Graf RWE

32,19€ (813,6 Kč)

-1,2 % za 7 dní

rwe

Akcie RWE (RWE) – Aktuální cena, graf, kde koupit

Cena akcií RWE
Graf RWE

32,19€ (813,6 Kč)

-1,2 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií RWE

Logo RWE
RWE/RWE
Načítání
Načítání
Kupte si akcie RWE Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost RWE

Tržní kapitalizace 24,06 mld.€ EBITDA 7,63 mld.€
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,77
Roční dividenda na akcii 1€ P/E (Cena k zisku) 16,58
Dividendový výnos 3,15 % Návratnost aktiv 3,02 %
Příjmy společnosti 34,66 mld.€ Návratnost vlastního kapitálu 5,12 %
Příjmy na akcii 46,6€ Provozní marže 6,56 %
Účetní hodnota na akcii 42,44€ Zisková marže 4,18 %
Hodnota podniku 28,01 mld.€ Cílová cena Wall Street 44,1€

Firma RWE je zvučným pojmem na poli energetiky. Hledáte-li investici do stabilní a dlouholeté společnosti, a navíc třeba fandíte zelené energetice, pak nákup akcií RWE rozhodně stojí za zvážení.

Jak a kde obchodovat akcie této německé společnosti, která je kótovaná za hranicemi? A má investice do tohoto giganta vůbec smysl? To vše a mnohem více vám prozradí následující řádky.

Obsah článku o akciích RWE

Kde obchodovat akcie RWE?

Pro českého investora je nejlepším způsobem obchodování akcií RWE přes CFD brokery. RWE je natolik věhlasnou společností, že jí ve své nabídce mají prakticky všichni brokeři. My doporučujeme ověřeného a populárního brokera XTB.

XTB nabízí obchodní platformu v českém jazyce s jednoduchou a rychlou registrací. Podmínky jsou velice výhodné. U akcií RWE se neplatí žádný komisní poplatek, minimální výše transakce činí 50 eur (1 280 Kč). Obchodovat je možné od 9:00 do 17:30, CFD akcie se obchodují s finanční pákou 1:5.

Skvělou výhodou je, že si můžete u XTB vyzkoušet obchodování bez rizika. K tomu slouží demo účet, který je zdarma. A jestliže by vám z nějakého důvodu XTB nevyhovoval, je samozřejmě možné si najít vhodnějšího brokera v našich recenzích.

Začněte obchodovat akcie RWE

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.

Co vědět o obchodování s akciemi RWE

Je třeba říci, že se zde nebudeme bavit o investování do akcií jako takových, ale o obchodování CFD kontraktů. U nich je možné využít výhody finanční páky.

Příklad obchodu s klasickými akciemi: Nejprve si koupíte 50 akcií RWE. Pokud jedna akcie stojí kupříkladu 28 eur, utratíte za ně za ně 1 400 eur. Pakliže se cena vyšplhá, dejme tomu, na 35 eur, jste v plusu (35 – 28) * 50 = 350 eur.

Nyní si ale ukažme výhodu obchodu s finanční pákou, díky níž je možné znásobit případný zisk. Ale pozor, v případě poklesu ceny akcií naopak znásobíte svoji ztrátu!

Příklad obchodu s CFD: Opět chcete nakoupit 50 akcií RWE. Bez finanční páky by vás stály 1 400 eur, díky páce 1:5 ale stojí pětkrát méně. Utratíte tedy jen 280 eur. Když se cena akcie dostane na 35 eur, vyděláte 70 eur, jedná se tedy o stejný výnos (25 %).

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Jak obchodovat s akciemi RWE

Na cenu akcií RWE má vliv řada faktorů, které byste měli jako investoři sledovat. Určitě stejně jako u jiných akcií jde o makroekonomické zpravodajství. Neměli by vám uniknout ale ani zprávy o ekonomických výsledcích, transakcích firmy, veškeré zprávy z energetiky, obzvláště z Německa. Vyplatí se sledovat velkoobchodní cenu elektřiny, na jejímž vývoji je byznys RWE do velké míry závislý. Také různé skandály, kauzy nebo personální změny mohou ovlivnit cenu akcie.

Například, zpráva o další podpoře zelené energetiky nebo rychlejším odklonu od jádra ze strany německé vlády (což slýcháváme poměrně často) má potenciál rozhýbat cenu akcií RWE.

Abyste tyto informace mohli využít k obchodování, je zapotřebí znát alespoň základy fundamentální analýzy. Dále si nastudujte také druhý základní typ analýzy pro obchodování na trzích – technickou analýzu. Oba typy se vám budou velice hodit.

Dopředu si vždy rozmyslete, zda hodláte akcie dlouhodobě držet a sázet tak budoucí růst jejich ceny (a navíc třeba inkasovat dividendy), nebo chcete jen krátkodobě spekulovat. Obě strategie mají své výhody i nevýhody.

akcie spolecnosti rwe

O akciích společnosti RWE

Akcie RWE se obchodují na burzách v Německu (Frankfurt, Düsseldorf a elektronicky na XETRA), kde patří mezi nejoblíbenější tituly. Jsou mimo jiné zařazeny do německého akciového indexu DAX. Zajímavostí je, že společnost poprvé vstoupila na burzu v Berlíně už v roce 1922. Na burze se mimochodem od roku 2016 obchodují také akcie Innogy.

Největším akcionářem RWE je město Dortmund, které vlastní přibližně 6 % akcií společnosti. Na druhém místě je americký fond BlackRock s 5 % a na třetí pozici město Essen, kde RWE sídlí, jemuž patří 3 % společnosti.

Vývoj akcií RWE se v poslední dekádě nijak neliší od vývoje akcií jiných energetických firem jako E.ON nebo tuzemského ČEZu. Jak je patrné z grafu níže, od roku 2008 cena akcií RWE spadla a to zhruba o 70 %. Hlavním důvodem je dlouhodobý pokles cen elektřiny, který výrazně srazil tržby firmy. I to je jeden z důvodů, proč dochází k tak velké transformaci společnosti, kterou jsme popsali výše.

Vývoj ceny akcií RW
Vývoj ceny akcií RWE od roku 2000. Zdroj: Yahoo Finance

Nutno ale podotknout, že nedávné změny ve společnosti se na ceně akcií odráží relativně pozitivně. V roce 2016, kdy došlo ke vzniku dceřiné firmy Innogy, se akcie RWE odrazily ode dna a do dnešní doby velmi mírně vzrostly.

Je obtížné predikovat, jak se budou akcie RWE vyvíjet do budoucna. Záležet bude samozřejmě na probíhajících transakcích s firmou E.ON a na vývoji ceny elektřiny. Klíčové rovněž bude, zda se společnost dokáže efektivně zbavit starých konvenčních zdrojů elektřiny a jak se bude dařit rozvoji zelené energetiky.

Dividendy akcií RWE

Pokud se rozhodnete do akcií RWE investovat dlouhodobě, budou vám jako akcionáři vyplaceny dividendy. Jejich výše samozřejmě záleží na hospodářských výsledcích RWE v daném roce.

Jak je vidět z tabulky níže, v hubených letech (2015 a 2016) běžní akcionáři nárok na dividendy neměli, což se však stalo po dlouhých 23 letech. Výjimkou byli majitelé prioritních (preferred) akcií.

Dividendový výnos akcí RWE patří obvykle k nižším, vyjímá se pouze rok 2017, kdy výnos dosáhl 8,8 %.

rwe dividendy
Výše dividendy a dividendový výnos RWE v letech 2014-2018- Zdroj: RWE

Za rok 2019 společnost plánuje dividendu ve výši 80 centů za akcii, což představuje slabší dividendový výnos 2,95 %.

Seznámení se společností RWE

Pojďme se pro lepší pochopení toho, jak akcie RWE obchodovat, na závěr seznámit s touto společností trochu víc. RWE je německá energetická společnost, která působí ve všech segmentech tohoto oboru. Vyrábí elektřinu z konvenčních (uhelných, jaderných a plynových) i z obnovitelných zdrojů, dále se zabývá distribucí a obchodováním s elektřinou, plynem, uhlím a dalšími komoditami.

V německém Essenu byla založena již v roce 1898 a dnes je stabilní a jednou z největších energetických firem v Evropě. RWE působí i v České republice, kde zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků a zaměstnává přes 4 000 lidí.

Ačkoli je byznys RWE stále nejvíce závislý na uhlí a dalších konvenčních zdrojích energie, strategie společnosti je ve shodě s politickou německé vlády – do “zelena” a bez jádra. RWE masivně investuje do obnovitelných zdrojů a na svých stránkách veřejně deklaruje cíl být uhlíkově neutrální společností v roce 2040.

Vztah RWE a Innogy

Zelenou energetiku RWE vyčlenilo v roce 2016 do své dceřiné firmy Innogy, ještě společně s distribucí a obchodem (což jsou zdravé, vydělávající aktivity). Pod Innogy také spadá veškerý byznys v České republice. Kmenová RWE si pod sebou ponechává konvenční zdroje, což zahrnuje také závazky budoucího odstavení uhelných a jaderných elektráren.

V roce 2018 bylo oznámeno, že konkurenční E.ON od RWE koupí 76,8% podíl ve společnosti Innogy. Na oplátku, RWE získá minoritní 16,7% podíl ve firmě E.ON, čímž se stane jejím největším akcionářem. Obě firmy se navíc rozdělí své aktivity – E.ON získá na poli distribuce elektřiny, RWE v oblasti obnovitelných zdrojů.

Tento historický obchod dostal v září 2019 zelenou od Bruselu a měl by zajistit, že RWE zůstane i po nástupu zelené energetiky předním evropským hráčem ve svém oboru.

Proč obchodovat s akciemi RWE

Společnost RWE patří mezi stabilní a dlouholeté hráče na poli energetiky. Ačkoli toto odvětví nyní prochází ráznými změnami, RWE se začala na změny adaptovat – vznik Innogy a transakce s E.ON jsou toho jasnými důkazy.

Cena akcií RWE je navíc po pádu v posledních deseti letech v současnosti poměrně nízko a má potenciál k dlouhodobému růstu. Co myslíte, jaký bude budoucí vývoj těchto akcií?

Více informací o RWE naleznete zde:

Více informací o akciích RWE (RWE)

Základní informace
Název společnostiRWE
TickerRWE
Základní informace o společnosti
Adresa sídla společnostiRWE Platz 1, Essen, Germany, 45141
Založeno25. dubna 1898
Datum IPO-
SektorUtility - distribuční služby
PrůmyslŠiroká škála distribučních služeb/produktů
Zaměstnanci20 135
Vedení společnostiChairman of the Executive Board & CEO: Dr. Markus Krebber
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda6. 5. 2024
Roční dividenda na akcii1€
Dividendový výnos3,15 %
Výplatní poměr14,78 %
Příjmy
Příjmy společnosti34 662 998 016€
Příjmy na akcii46,6€
Růst příjmů čtvrtletně R/R-20 %
Valuace
Tržní kapitalizace24 055 818 240€
Hodnota podniku28 013 824 000€
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,77
P/E (Cena k zisku)16,58
Očekávané P/E12,03
Účetní hodnota na akcii42,44€
Cílová cena Wall Street44,1€
Hodnota podniku k příjmům0,74
Hodnota podniku k EBITDA2,25
Cena k příjmům0,7
Rentabilita
EBITDA7 626 999 808€
Provozní marže6,56 %
Zisková marže4,18 %
Hrubý zisk6 596 000 000€
Zisk na akcii (EPS)1,95€
Zředěný zisk na akcii (EPS)1,95€
Očekávaný EPS (tento rok)2,68€
Očekávaný EPS (příští rok)2,1€
Očekávaný EPS (tento kvartál)1,05€
Očekávaný EPS (příští kvartál)0,36€
Růst zisků čtvrtletně R/R8 033 %
Výkonnost
Návratnost aktiv3,02 %
Návratnost vlastního kapitálu5,12 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 301:300
Datum posledního rozdělení8. 12. 2011
Ohodnoťte akcie firmy RWE
7
1

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat