Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » 📈 Akcie » RWE

Akcie RWE (RWE) – Aktuální cena, graf, dividendy

Váš kapitál může být ohrožen*

Graf ceny akcií RWE

Cena za 1 akcii RWE (RWE)
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf

Firma RWE je zvučným pojmem na poli energetiky. Hledáte-li investici do stabilní a dlouholeté společnosti, a navíc třeba fandíte zelené energetice, pak nákup akcií RWE rozhodně stojí za zvážení.

Jak a kde obchodovat akcie této německé společnosti, která je kótovaná za hranicemi? A má investice do tohoto giganta vůbec smysl? To vše a mnohem více vám prozradí následující řádky.

Obsah článku o akciích RWE

1.Kde obchodovat akcie RWE?2.Co vědět o obchodování s akciemi RWE3.Jak obchodovat s akciemi RWE4.O akciích společnosti RWE5.Dividendy akcií RWE6.Seznámení se společností RWE7.Vztah RWE a Innogy8.Proč obchodovat s akciemi RWE

Kde obchodovat akcie RWE?

Pro českého investora je nejlepším způsobem obchodování akcií RWE přes CFD brokery. RWE je natolik věhlasnou společností, že jí ve své nabídce mají prakticky všichni brokeři. My doporučujeme ověřeného a populárního brokera XTB.

XTB nabízí obchodní platformu v českém jazyce s jednoduchou a rychlou registrací. Podmínky jsou velice výhodné. U akcií RWE se neplatí žádný komisní poplatek, minimální výše transakce činí 50 eur (1 280 Kč). Obchodovat je možné od 9:00 do 17:30, CFD akcie se obchodují s finanční pákou 1:5.

Skvělou výhodou je, že si můžete u XTB vyzkoušet obchodování bez rizika. K tomu slouží demo účet, který je zdarma. A jestliže by vám z nějakého důvodu XTB nevyhovoval, je samozřejmě možné si najít vhodnějšího brokera v našich recenzích.

Začněte obchodovat akcie RWE

XTB logo

XTB

★ 93 %

U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Co vědět o obchodování s akciemi RWE

Je třeba říci, že se zde nebudeme bavit o investování do akcií jako takových, ale o obchodování CFD kontraktů. U nich je možné využít výhody finanční páky.

Příklad obchodu s klasickými akciemi: Nejprve si koupíte 50 akcií RWE. Pokud jedna akcie stojí kupříkladu 28 eur, utratíte za ně za ně 1 400 eur. Pakliže se cena vyšplhá, dejme tomu, na 35 eur, jste v plusu (35 – 28) * 50 = 350 eur.

Nyní si ale ukažme výhodu obchodu s finanční pákou, díky níž je možné znásobit případný zisk. Ale pozor, v případě poklesu ceny akcií naopak znásobíte svoji ztrátu!

Příklad obchodu s CFD: Opět chcete nakoupit 50 akcií RWE. Bez finanční páky by vás stály 1 400 eur, díky páce 1:5 ale stojí pětkrát méně. Utratíte tedy jen 280 eur. Když se cena akcie dostane na 35 eur, vyděláte 70 eur, jedná se tedy o stejný výnos (25 %).

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích ČEZu ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera XTB.

Video: Vzorové nákupy akcií ČEZu u brokera XTB

Jak obchodovat s akciemi RWE

Na cenu akcií RWE má vliv řada faktorů, které byste měli jako investoři sledovat. Určitě stejně jako u jiných akcií jde o makroekonomické zpravodajství. Neměli by vám uniknout ale ani zprávy o ekonomických výsledcích, transakcích firmy, veškeré zprávy z energetiky, obzvláště z Německa. Vyplatí se sledovat velkoobchodní cenu elektřiny, na jejímž vývoji je byznys RWE do velké míry závislý. Také různé skandály, kauzy nebo personální změny mohou ovlivnit cenu akcie.

Například, zpráva o další podpoře zelené energetiky nebo rychlejším odklonu od jádra ze strany německé vlády (což slýcháváme poměrně často) má potenciál rozhýbat cenu akcií RWE.

Abyste tyto informace mohli využít k obchodování, je zapotřebí znát alespoň základy fundamentální analýzy. Dále si nastudujte také druhý základní typ analýzy pro obchodování na trzích – technickou analýzu. Oba typy se vám budou velice hodit.

Dopředu si vždy rozmyslete, zda hodláte akcie dlouhodobě držet a sázet tak budoucí růst jejich ceny (a navíc třeba inkasovat dividendy), nebo chcete jen krátkodobě spekulovat. Obě strategie mají své výhody i nevýhody.

akcie spolecnosti rwe

O akciích společnosti RWE

Akcie RWE se obchodují na burzách v Německu (Frankfurt, Düsseldorf a elektronicky na XETRA), kde patří mezi nejoblíbenější tituly. Jsou mimo jiné zařazeny do německého akciového indexu DAX. Zajímavostí je, že společnost poprvé vstoupila na burzu v Berlíně už v roce 1922. Na burze se mimochodem od roku 2016 obchodují také akcie Innogy.

Největším akcionářem RWE je město Dortmund, které vlastní přibližně 6 % akcií společnosti. Na druhém místě je americký fond BlackRock s 5 % a na třetí pozici město Essen, kde RWE sídlí, jemuž patří 3 % společnosti.

Vývoj akcií RWE se v poslední dekádě nijak neliší od vývoje akcií jiných energetických firem jako E.ON nebo tuzemského ČEZu. Jak je patrné z grafu níže, od roku 2008 cena akcií RWE spadla a to zhruba o 70 %. Hlavním důvodem je dlouhodobý pokles cen elektřiny, který výrazně srazil tržby firmy. I to je jeden z důvodů, proč dochází k tak velké transformaci společnosti, kterou jsme popsali výše.

Vývoj ceny akcií RW
Vývoj ceny akcií RWE od roku 2000. Zdroj: Yahoo Finance

Nutno ale podotknout, že nedávné změny ve společnosti se na ceně akcií odráží relativně pozitivně. V roce 2016, kdy došlo ke vzniku dceřiné firmy Innogy, se akcie RWE odrazily ode dna a do dnešní doby velmi mírně vzrostly.

Je obtížné predikovat, jak se budou akcie RWE vyvíjet do budoucna. Záležet bude samozřejmě na probíhajících transakcích s firmou E.ON a na vývoji ceny elektřiny. Klíčové rovněž bude, zda se společnost dokáže efektivně zbavit starých konvenčních zdrojů elektřiny a jak se bude dařit rozvoji zelené energetiky.

Dividendy akcií RWE

Pokud se rozhodnete do akcií RWE investovat dlouhodobě, budou vám jako akcionáři vyplaceny dividendy. Jejich výše samozřejmě záleží na hospodářských výsledcích RWE v daném roce.

Jak je vidět z tabulky níže, v hubených letech (2015 a 2016) běžní akcionáři nárok na dividendy neměli, což se však stalo po dlouhých 23 letech. Výjimkou byli majitelé prioritních (preferred) akcií.

Dividendový výnos akcí RWE patří obvykle k nižším, vyjímá se pouze rok 2017, kdy výnos dosáhl 8,8 %.

rwe dividendy
Výše dividendy a dividendový výnos RWE v letech 2014-2018- Zdroj: RWE

Za rok 2019 společnost plánuje dividendu ve výši 80 centů za akcii, což představuje slabší dividendový výnos 2,95 %.

Seznámení se společností RWE

Pojďme se pro lepší pochopení toho, jak akcie RWE obchodovat, na závěr seznámit s touto společností trochu víc. RWE je německá energetická společnost, která působí ve všech segmentech tohoto oboru. Vyrábí elektřinu z konvenčních (uhelných, jaderných a plynových) i z obnovitelných zdrojů, dále se zabývá distribucí a obchodováním s elektřinou, plynem, uhlím a dalšími komoditami.

V německém Essenu byla založena již v roce 1898 a dnes je stabilní a jednou z největších energetických firem v Evropě. RWE působí i v České republice, kde zajišťuje dodávky zemního plynu, elektřiny a další služby pro zhruba 1,7 milionu zákazníků a zaměstnává přes 4 000 lidí.

Ačkoli je byznys RWE stále nejvíce závislý na uhlí a dalších konvenčních zdrojích energie, strategie společnosti je ve shodě s politickou německé vlády – do „zelena“ a bez jádra. RWE masivně investuje do obnovitelných zdrojů a na svých stránkách veřejně deklaruje cíl být uhlíkově neutrální společností v roce 2040.

Vztah RWE a Innogy

Zelenou energetiku RWE vyčlenilo v roce 2016 do své dceřiné firmy Innogy, ještě společně s distribucí a obchodem (což jsou zdravé, vydělávající aktivity). Pod Innogy také spadá veškerý byznys v České republice. Kmenová RWE si pod sebou ponechává konvenční zdroje, což zahrnuje také závazky budoucího odstavení uhelných a jaderných elektráren.

V roce 2018 bylo oznámeno, že konkurenční E.ON od RWE koupí 76,8% podíl ve společnosti Innogy. Na oplátku, RWE získá minoritní 16,7% podíl ve firmě E.ON, čímž se stane jejím největším akcionářem. Obě firmy se navíc rozdělí své aktivity – E.ON získá na poli distribuce elektřiny, RWE v oblasti obnovitelných zdrojů.

Tento historický obchod dostal v září 2019 zelenou od Bruselu a měl by zajistit, že RWE zůstane i po nástupu zelené energetiky předním evropským hráčem ve svém oboru.

Proč obchodovat s akciemi RWE

Společnost RWE patří mezi stabilní a dlouholeté hráče na poli energetiky. Ačkoli toto odvětví nyní prochází ráznými změnami, RWE se začala na změny adaptovat – vznik Innogy a transakce s E.ON jsou toho jasnými důkazy.

Cena akcií RWE je navíc po pádu v posledních deseti letech v současnosti poměrně nízko a má potenciál k dlouhodobému růstu. Co myslíte, jaký bude budoucí vývoj těchto akcií?

Více informací o RWE naleznete zde:


JménoRWE
TickerRWE
Založeno25. dubna 1898
Vyplácí dividendy?

Cena akcie RWE za poslední 2 týdny

Datum Hodnota Jednotka
23. 09. 2021 32,27€ RWE
22. 09. 2021 31,89€ RWE
21. 09. 2021 32,11€ RWE
20. 09. 2021 32,08€ RWE
17. 09. 2021 31,99€ RWE
16. 09. 2021 32,44€ RWE
15. 09. 2021 32,49€ RWE
14. 09. 2021 33,43€ RWE
13. 09. 2021 33,06€ RWE
10. 09. 2021 32,71€ RWE
09. 09. 2021 33,08€ RWE

Ohodnoťte akcie této firmy


Další Akcie, které by vás mohly zajímat

RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo