Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
nokia
NOKIA
Akcie Nokia (NOKIA) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde akcie koupit
Váš kapitál může být ohrožen*

3,54€ (87,5 Kč)

+0,34 % za 7 dní

nokia

Akcie Nokia (NOKIA) – Aktuální cena, graf, dividendy, kde akcie koupit

Cena akcií Nokia
Graf NOKIA

3,54€ (87,5 Kč)

+0,34 % za 7 dní

Váš kapitál může být ohrožen*

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf ceny akcií Nokia

Logo Nokia
Nokia/NOKIA
Načítání
Načítání
Kupte si akcie Nokia Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Aktuální data pro společnost Nokia

Tržní kapitalizace 19,85 mld.€ EBITDA 3,02 mld.€
Příští dividenda - P/B (Cena k účetní hodnotě) 0,85
Roční dividenda na akcii 0,13€ P/E (Cena k zisku) 23,97
Dividendový výnos 4,45 % Návratnost aktiv 3,3 %
Příjmy společnosti 21,07 mld.€ Návratnost vlastního kapitálu 3,86 %
Příjmy na akcii 3,81€ Provozní marže 11,08 %
Účetní hodnota na akcii 3,83€ Zisková marže 3,89 %
Hodnota podniku 16,31 mld.€ Cílová cena Wall Street 3,9€

Nokia je finská akciová společnost se sídlem v Espoo. Historicky známá pro svou výrobu mobilních telefonů, dnes ovšem Nokia podniká v oboru poskytování infrastruktury pro telekomunikační sítě.

Na vrcholu své slávy se mobilní firma pyšnila téměř 5procentním podílem na finském HDP, zajištěním více než pětiny finského exportu a obratem vyšším než celý státní rozpočet Finska. Po dlouhých 13 let (1998-2011) byla Nokia největším producentem mobilů na světě.

Podíly společnosti se prodávají v Helsinkách i v New Yorku. Největší část vlastnictví Nokie se dnes nachází v rukou amerických investorů. Vlastnická struktura Nokie je ovšem velmi pestrá, jak se ještě v tomto článku, mimo řadu dalších věcí, dozvíte.

Obsah článku o akciích Nokia

Historie akcií Nokia

Slavne mobily Nokie
Slavné mobily Nokie

Leckoho možná překvapí, že počátek Nokie sahá hluboko do 19. století. Firma totiž vznikla z iniciativy Fredrika Idestama ve městě Nokia nedaleko Tampere už v roce 1865 nejprve jako obyčejná papírna.

Později se podnik začal více orientovat na výrobu gumárenských produktů. Tento sektor firma opustila až na konci 20. století ve stejné době, kdy prorazila na trhu s mobilními telefony.

po 2. světové válce se Nokia zaměřila na výrobu telefonních a telegrafních kabelů. Dále se firma zaměřovala na spotřební elektroniku, např. v 80. letech se Nokia stala 3. největším výrobcem televizí v Evropě.

Nicméně největší vzestup společnosti započatý v 2. polovině 90. letech se odehrál v důsledku moudrého rozhodnutí soustředit se ze všeho nejvíc na mobilní telefony. Nejen samotná kvalita mobilů udělala z Nokie jedničku na trhu, ale i vhodný marketing orientující se na mladé spotřebitele, vyvolávající v nich dojem, že Nokia mobil je “cool”.

Hlavní konkurenti Finů (Motorola, Ericsson) se svými mobily stále oslovovali pouze bohatší vrstvy společnosti se zaměřením praktické využití. Zato Jorma Ollila (CEO Nokie v letech 1992-2006) pochopil, že se z mobilů může stát cosi jako “životní styl”.

Z moderní historie stojí za zmínku zajímavý, avšak neúspěšný, pokus proniknout na trh s chytrými telefony ve spolupráci s Microsoftem. Microsoft kompletně převzal mobilní divizi Nokie v roce 2013 v naději, že jeho systém Windows Phone dotáhne konkurenční Androidy od Googlu a iOS od Applu. Po naprostém selhání se nakonec Nokia naopak definitivně stáhla z tohoto segmentu trhu.

Finský gigant si sáhl na pomyslné dno patrně v roce 2012, kdy vedení ohlásilo největší ztráty v historii Nokii. Velká část nespokojených zaměstnanců tehdy sama od sebe podala výpověď, aniž by čekala na vedení. Součástí záchranných opatření byl prodej 500 patentů za částku v řádu desítek milionů dolarů.

Dnes se Nokia specializuje na výstavbu telekomunikačních sítí po celém světě. K roku 2018 byla tato finská společnost 3. největším světovým výrobcem síťových zařízení.

Například v Česku je Nokia jedničkou na tomto trhu, jelikož dodává telekomunikační sítě kdekoliv kromě Prahy a Brna, které má pod palcem Huawei.

Pokud jde o vlastnickou strukturu, musíme rozlišovat, zajímáme-li se o vlastníka dnešní Nokia Networks (telekomunikace), nebo zda se zajímáme o mobilní značku Nokia. To druhé totiž Microsoft prodal v roce 2016 jiné finské společnosti HMD Global, která nadále prodává a ve velmi omezeném množství vyrábí slavné Nokia 3310 a některé Nokia smartphony – toto však nemá s dnešní Nokií nic společného kromě názvu.

Pozůstatky původní Nokie dnes vlastní nepřehledné množství převážně amerických investorů. Jinými slovy Nokia dnes nemá jednoho dominantního vlastníka.

Cena akcií Nokie

Akcie Nokie od 2000 do 2019, mesicni graf
Akcie Nokie od 2000 do 2019, měsíční graf (Zdroj: Yahoo.com)

Akcie Nokie se ocitly na svém vrcholu v době dot-com bubliny z počátku 21. století. V červnu 2000 byste za 1 podíl museli utratit nanejvýše 65 EUR. Tato doba je však už dávno pryč a s ní i popularita akcií Nokie.

Když finská firma ještě fungovala jako velká továrna na mobily, tak zažila druhý a poslední vzestup svých akcií na sklonku roku 2007 (max. 28,7 EUR). Po finanční krizi vypuknuvší v 2008 to však jde s akciemi jen z kopce.

V letech 2011-2019 se cenné papíry Nokie propadly do cenového pásma 1,3 až 8,5 EUR. Bohužel se zatím podniku stále nedaří zastavit klesající trend, a to navzdory zcela opačnému vývoji na všech velkých akciových indexech. Na druhou stranu lze říci, že už jen udržení se Nokie jako veřejně obchodované korporace na burze za všechny poslední léta je úspěchem.

Poznámka

TIP: Pokud se chcete dozvědět více o tom, co vlastně akcie jsou, přečtěte si tento náš podrobný článek zde: Co jsou to akcie.

Dividendy Nokie

Nokia platí svým akcionářům dividendy pravidelně od roku 2014 a platila je vždycky už od konce 80. let. Pouze jedinkrát za posledních 30 let se stalo, že by společnost svým podílníkům nic nevyplatilo, a to se událo v roce 2013.

Každopádně hodnota dividendy se v čase spíše snižuje. V letech 2017-2018 její hodnota nepřesáhla 0,2 EUR na jednu akcii, zatímco mezi lety 2000-2012 Nokia typicky vyplácela více než 0,4 EUR na jeden podíl.

Na druhou stranu tím, jak výrazně pod historickým průměrem se nyní akcie Nokie obchodují, lze argumentovat, že nejde o tak velký pokles dividend vzhledem k hodnotě akcií. Dividendy se sice třeba vyplácejí o dvojnásobek méně, ale cena akcií klesla od roku 2007 asi devítinásobně.

Detailnější přehled o dividendách naleznete na oficiálních stránkách Nokie zde.

Jak obchodovat akcie?

Cenné papíry Nokie si lze zakoupit přes makléře přímo na helsinské burze nebo na newyorské technologické burze Nasdaq. Pochopitelně tento způsob investice není zajímavým pro většinu lidí. Snadnějším způsobem, jak obchodovat akcie, je online založením účtu u brokera.

Poznámka

TIP: Nevíte, jakého brokera si zvolit a podle jakých parametrů? Přečtěte si naše recenze forex brokerů zde.

Vložením finančních prostředků na svůj brokerský účet budete mít možnost spekulovat na vývoj ceny otevíráním dlouhých (nákupy) i krátkých pozic (prodeje akcií).

Jak obchodování CFD akcií probíhá?

Pro všechny zájemce o “stock trading” se nyní podíváme, jak konkrétně by mohl váš první obchod s akciemi Nokie probíhat ve formě CFD.

Založíme si účet např. u brokera XTB. Poté jednoduchým kliknutím koupíme 50 akcií Nokie za aktuální cenu 3,5 dolarů v naději, že Nokia už má své dno za sebou a začne zase růst, byť tentokrát v jiném byznysu.

Abychom v obchodní platformě xStation nákup mohli uskutečnit, musíme na účtu disponovat alespoň částkou 175 dolarů (50*3,5). Ovšem díky páce 1:5 nám jako marže může postačit i částka pětkrát menší, tedy jen 35 dolarů.

To je výhoda CFD tradingu – lze otevřít více pozic za méně peněz a diverzifikovat tak své riziko.

O půl roku později se rozhodneme obchod ukončit. Uvidíme, že akcie povyrostly na úroveň 5,5 dolarů. Jaký by tak byl náš zisk?

Náš zisk by se rovnal přesně 100 dolarům. Cenový rozdíl +2,0 USD * 50 akcií.

Jde však jen o modelový příklad. Proto je vhodné zde varovat všechny začátečníky, že tento i jiné způsoby obchodování skrze finanční deriváty jsou navzdory mnoha výhodám zároveň vysoce rizikové, a proto buďte opatrní a raději začněte testovat svůj obchodní systém nejprve na demo-účtu.

Níže se můžete podívat na video, které vám na akciích Apple ukáže, v čem se liší klasický nákup akcií a obchodování akcií prostřednictvím CFD kontraktů. Video vám také ukáže, že je opravdu jednoduché akcie koupit. Obchody jsou prováděny u brokera RoboMarkets.

Video: Vzorové nákupy akcií Apple u Robomarkets

Zaujaly vás akcie a láká vás je obchodovat? Vyzkoušejte si to bezplatně u prověřených brokerů:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.

Více informací o akciích Nokia (NOKIA)

Základní informace
Název společnostiNokia
TickerNOKIA
Základní informace o společnosti
Webové stránkyhttps://www.nokia.com/cs_cz/
Adresa sídla společnostiKarakaari 7, Espoo, Finland, 02610
Založeno12. května 1865
Datum IPO-
SektorInformační technologie
PrůmyslKomunikační zařízení
Zaměstnanci86 689
Vedení společnostiPresident & CEO: Mr. Pekka Ilmari Lundmark M.Sc.(Eng.)
Dividendy
Vyplácí dividendy?
Příští dividenda-
Datum výplaty dividendy-
Datum ex dividenda22. 4. 2024
Roční dividenda na akcii0,13€
Dividendový výnos4,45 %
Výplatní poměr41,94 %
Příjmy
Příjmy společnosti21 066 000 384€
Příjmy na akcii3,81€
Růst příjmů čtvrtletně R/R-20 %
Valuace
Tržní kapitalizace19 852 732 416€
Hodnota podniku16 310 384 640€
P/B (Cena k účetní hodnotě)0,85
P/E (Cena k zisku)23,97
Očekávané P/E12,12
Účetní hodnota na akcii3,83€
Cílová cena Wall Street3,9€
Hodnota podniku k příjmům0,65
Hodnota podniku k EBITDA4,92
Cena k příjmům0,79
Rentabilita
EBITDA3 024 000 000€
Provozní marže11,08 %
Zisková marže3,89 %
Hrubý zisk10 306 000 000€
Zisk na akcii (EPS)0,15€
Zředěný zisk na akcii (EPS)0,15€
Očekávaný EPS (tento rok)0,34€
Očekávaný EPS (příští rok)0,33€
Očekávaný EPS (tento kvartál)0,08€
Očekávaný EPS (příští kvartál)0,06€
Růst zisků čtvrtletně R/R57,6 %
Výkonnost
Návratnost aktiv3,3 %
Návratnost vlastního kapitálu3,86 %
Názor analytiků
Rozdělení
Faktor posledního rozdělení 4:1
Datum posledního rozdělení10. 4. 2000
Ohodnoťte akcie firmy Nokia
3
1

Autor

Tradingu CFD se věnuji aktivně od léta 2018. Hlavní zaměření: Forex a akcie, daytrading i dlouhodobé investování. Vždycky mě nejvíce zajímá, jak věci fungují. Proto studium technické a fundamentální analýzy patří mezi mé hlavní koníčky.

Baví mě podchytit jádro problému a informaci srozumitelně předat dál, ať už v psané nebo v mluvené formě. Už od mala rád píšu a svými články na Finexu mám v plánu podílet se na vybudování top ekonomického portálu v Česku.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎

Další Akcie, které by vás mohly zajímat