Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

7 dividendových aristokratů, které si nyní můžete koupit a získat tak celoživotní pasivní příjem

Publikováno
7 dividendových aristokratů, které si nyní můžete koupit a získat tak celoživotní pasivní příjem
Zdroj: depositphotos.com

Neexistuje žádná univerzální strategie, která by měla potenciál učinit investory dlouhodobě bohatými, ale existuje jen málo přístupů, které mají lepší výsledky než investice do dividendových akcií.

Společnosti, které vyplácejí dividendy, jsou často úspěšné, ziskové podniky, které v průběhu času prokázaly, že jsou schopny odolávat tržním cyklům a recesím. Historicky také překonávají své konkurenty, kteří dividendy nevyplácejí.

Správci aktiv ze společnosti Hartford Financial Services se podívali na výkonnost referenčního indexu S&P 500 zpětně až do roku 1930 a zjistili, že nebylo jediné desetiletí, kdy by akcie vyplácející dividendy v tomto indexu negenerovaly kladné výnosy, a to i v době, kdy širší trh investorům prodělával.

Studie také zjistila, že od roku 1973 akcie, které zvyšovaly svou dividendu, výrazně překonávaly všechny ostatní kategorie akcií, zejména ty, které ji nevyplácely část zisku akcionářům, a ještě více ty, které výplatu snížily nebo zrušily. Společnosti s rostoucími dividendami, vynášely v průměru 10,7 % ročně oproti 4,8 % u těch, které je nevyplácely (a záporným 0,5 % u těch, které dividendu snížily nebo zrušily). Samotný index S&P 500 dosáhl ročního výnosu 8,2 %.

To je jeden z důvodů, proč jsou dividendoví aristokraté tak zajímavými akciemi. Jsou to akcie z indexu S&P 500, které každoročně zvyšují dividendu po dobu nejméně 25 let, a mají obvykle vyšší dividendové výnosy než průměrné akcie indexu (2,5 % oproti 1,5 %) a nabízejí nižší riziko. To je obzvláště důležité pro dnešní investiční klima – v měsících, kdy index S&P 500 klesá, překonávají index v 70 % případů.

Dividendové akcie jsou skvělým způsobem, jak se chránit před poklesem akciového trhu, a dividendoví aristokraté představují doslova smetánku mezi nimi. Vytvoříte-li část investičního portfolia z následujících sedmi titulů, mohly by vám nabídnout celoživotní pasivní příjem.

1. AbbVie

Načítání
Načítání
Kupte si akcie AbbVie Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Společnost AbbVie není typickým Dividendovým aristokratem. Standard & Poor’s však umožňuje odštěpeným společnostem pokračovat v dividendové historii jejich bývalé mateřské společnosti. Vzhledem k tomu, že tato farmaceutická akcie byla v roce 2013 oddělena od společnosti Abbott Laboratories (dalšího dividendového aristokrata), využívá AbbVie její dividendové historie, což jí umožňují pravidla, a připisuje si přibližně 50 let výplaty dividend.

Ačkoli vývojář léků vyplácí dividendy samostatně jen relativně krátkou dobu, AbbVie odměňuje akcionáře každoročním zvyšováním výplaty, takže se její hodnota zvýšila z původní čtvrtletní dividendy 0,40 dolaru na akcii na současnou úroveň 1,48 dolaru na akcii, což představuje téměř čtyřnásobný nárůst za devět let. Dividenda vynáší 3,7 % ročně.

S velmi širokou řadou léků a medikamentem Humira na revmatoidní artritidu, který se řadí k trhákům v USA i v Evropě, nabízí AbbVie stále potenciál dostatečného růstu i pro nadcházející roky.

2. Consolidated Edison

Načítání
Načítání
Kupte si akcie ED Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Regulovaná elektrárenská společnost Consolidated Edison zvyšuje dividendu již 48 let po sobě, což je nejdelší série mezi všemi akciemi veřejných služeb v indexu S&P 500. Znamená to, že je připravena stát se v krátké době dividendovým králem, neboli akcií, která zvyšuje výplatu již 50 a více let.

Consolidated Edison nedávno překonala odhady analytiků ohledně zisku a tržeb za třetí čtvrtletí 2022, protože její značná konkurenční výhoda a podnikání odolné vůči recesi přinesly zisky, ačkoli vyhlídky na přetrvávající inflaci by mohly vést k tomu, že spotřebitelé budou šetřit na účtech za vytápění i během chladné zimy. Komerční zákazníci společnosti by pak mohli být postiženi hospodářským poklesem, ale celkový dopad na podnikání Consolidated Edison by měl být tlumený.

Společnost dodávající elektřinu, plyn a páru nedávno oznámila, že prodá své podnikání v oblasti čisté energie a výtěžek použije na splacení dluhu. Její roční dividenda ve výši 3,16 dolaru na akcii představuje více než 3% dividendový výnos.

3. Chevron

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Chevron Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Jeden z největších a nejlépe řízených ropných a plynárenských gigantů, společnost Chevron, vykazuje rekordní zisky díky zvýšeným cenám, omezené nabídce a přetrvávající globální nejistotě v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu a následnými sankcemi uvalenými na ruskou ropu.

Navzdory tomu zůstávají akcie Chevronu levné. Obchodují se za desetinásobek zisku (P/E poměr) a za pouhý čtrnáctinásobek volného peněžního toku, který společnost produkuje. Fosilní paliva před sebou přitom stále mají ještě dlouhou dobu růstu, protože navzdory varování před docházející ropou (o kterém už není příliš slyšet) a nástupem alternativních paliv, jsou ropa a plyn příliš zakořeněné ve výrobních procesech, než aby se daly jednoduše nahradit.

Rovněž není k dispozici kapacita, která by fosilní paliva nahradila takzvanou čistou energií, tedy zdroji, které samy o sobě mají poměrně velký negativní dopad na životní prostředí. Přesto i společnost Chevron navyšuje produkci takových zdrojů a do roku 2028 vynakládá na dekarbonizační projekty přibližně 2 miliardy dolarů. Kromě nízké ceny akcie Chevron dnes vynáší 3,1 % na dividendovém výnosu a společnost v roce 2022 zpětně odkoupila akcie v hodnotě 7,5 miliardy dolarů, což signalizuje, že je management považuje za podhodnocené.

4. McDonald’s

Načítání
Načítání
Kupte si akcie McDonald's Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

McDonald’s je největším řetězcem restaurací na světě a stále roste, protože tento gigant rychlého občerstvení má u spotřebitelů stále velký ohlas. Ve všech regionech, kde působí, zaznamenává větší návštěvnost prodejen a zároveň se těší dvoucifernému růstu tržeb ve stávajících prodejnách.

V době potenciální recese, která se vyznačuje vysokou inflací, by cenově výhodné pokrmy, jež jsou prodávané v restauracích McDonald’s, mohly spotřebitelům pomoci získat slušné a chutné jídlo za dobrou cenu. Ačkoli se v důsledku inflace zvýšily jeho vlastní náklady a společnost byla nucena k mírnému nárůstu svých cen.

Po zdokonalení konceptu drive-thru se McDonald’s intenzivně opírá do svých mobilních a rozvážkových strategií, což se mu vyplácí a odpovídá tomu i cena akcií, které se obchodují poblíž historických maxim. To může u investorů vyvolat obavy z nákupu na vrcholu, které však lze zmírnit vyčkáním na pokles, pokud se tak někdo rozhodne. Výhodou by mohl být také přístup založený na pravidelném investování do akcií McDonald’s, zatímco si investoři budou užívat dividendu ve výši 6,08 dolaru na akcii, která ročně vynáší 2,2 %.

5. Stanley Black & Decker

Načítání
Načítání
Kupte si akcie SWK Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Výrobce nářadí Stanley Black & Decker dostává zabrat v souvislosti se zpomalením a následným poklesem trhu s bydlením, což však zároveň nutí společnost zeštíhlit podnikání a intenzivněji se zaměřit na svůj hlavní byznys ve snaze přizpůsobit se současným podmínkám.

Společnost, jejíž historie podnikání sahá téměř 150 let do minulosti, však již podobnými obchodními cykly prošla a bez problémů je přečkala. V průběhu tohoto procesu se rozrostla a nyní vlastní některé z největších a nejlepších značek v oboru, včetně Craftsman, DeWalt, Bostitch a Porter-Cable, nemluvě o Stanley a Black & Decker.

Stanley se obchoduje za méně než 18násobek odhadu zisku na příští rok a jen za zlomek svých tržeb, přičemž vyplácí dividendu každý rok už posledních 146 let. Tuto výplatu přitom zvyšuje již 55 let v řadě. Dividenda v současnosti přináší atraktivní roční výnos 3,9 %.

6. Sysco

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Sysco Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Distributora potravinářských služeb Sysco by mohla ovlivnit recese, protože by měla dopad na to, kolik lidí se stravuje mimo domov, ať už v restauraci, nemocnici, škole nebo hotelu. Inflace a vysoké náklady na benzín by rovněž ovlivnily jeho činnost v oblasti rozvozu zboží nákladními automobily.

Přesto jeho podnikání stále roste, a i když v posledním čtvrtletí nesplnil očekávání analytiků, lidé se stále potřebují najíst. Podobnými poklesy si společnost prošla již dříve a vždy se odrazila ke světlejším zítřkům, a nic nenasvědčuje tomu, že by se jí to nepodařilo znovu. Může to být také příhodná doba, protože odvětví je velmi roztříštěné s mnoha menšími hráči, kteří by se mohli stát potenciálními cíli převzetí. To by společnosti umožnilo vybudovat si pozici na nových trzích.

Ještě v říjnu se její akcie oproti začátku roku propadaly o 20 %, ale podle očekávání se silně vrátily zpět a začátkem prosince se Sysco pohybuje o téměř 10 % výše oproti začátku roku. I tak se prodává za 18násobek odhadovaných zisků a zlomek svých tržeb, což z ní ve spojení s historií vyplácení dividend dělá dobrou dlouhodobou investici.

7. Walmart

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Walmart Váš kapitál může být ohrožen*

Sponsored logo Koupit!

Walmart si v případě recese opět přijde na své. Již nyní zaznamenává silný růst, zejména v oblasti potravin, protože spotřebitelé vyhledávají jeho každodenní nízké ceny, aby si mohli dovolit snížit svůj rozpočet. Maloobchodní řetězec dokonce zaznamenává, že v jeho obchodech nakupují zákazníci s příjmy domácností přesahujícími 100 000 dolarů, což ukazuje, jak moc jeho hodnotná nabídka oslovuje spotřebitele všech ekonomických vrstev.

To je v ostrém kontrastu s tím, jak se daří konkurenčnímu Targetu. Je to pravděpodobně způsobeno tím, že Walmart patří mezi základní spotřební zboží a Target nabízí zboží dlouhodobé spotřeby. Až se trhy a ekonomika zotaví, což se nevyhnutelně stane, Target (dividendový aristokrat) se pravděpodobně opět prosadí, protože spotřebitelé budou vyhledávat zboží s vyšší marží, kterým je tento maloobchodní řetězec známý.

Prozatím však budou dávat přednost obchodům, které jim nabízí všeobecně dobrou hodnotu, a to znamená, že – zejména v době recese – Walmart bude lídrem. S dividendovým výnosem 1,5 %, který vyplácí a zvyšuje již téměř 50 let, by se tento diskontní král měl brzy stát i dividendovým králem.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎