Seriál technické analýzy
Seriál technické analýzy

V tomto článku se dozvíte něco o věci stejně, ne-li více, důležité jako trendové linie. Řeč je o supportech a resistencích (česky: podpora a odpor/rezistance, ale tento název nemám rád) Trochu se ptám sám sebe, proč jsem o tom nezačal psát dříve.

Koncept supportů a resistancí je jeden z nejvíce diskutovaných atributů technické analýzy vůbec. Dnes si shrneme to, co by každý začínající obchodník binárních opcí měl vědět a pokud už to ví, není nikdy od věci si to připomenout.

Základy supportů a resistancí

STA7-1
Obrázek č. 1 – Příklad supportu, pro zvětšení klikněte na obrázek

Oblast supportu nám vzniká, na místě, kde se cena dlouhodobě odráží směrem vzhůru od přibližně stejné cenové linie. Na takovém místě si poté můžeme zakreslit support. Příklad na obrázku č. 1. Pokud by se tedy cena zlata znova dostala přibližně do oblasti blízko k 1203.38, mohli bychom investovat na CALL s dobou expirace 15 minut.

Obrázek č. 2 -
Obrázek č. 2 – Příklad resistance

Oblast resistance nám tedy naopak, jak už asi dokážete předpovědět, vzniká v místech, kde se cena dlouhodobě odráží od přibližně stejné cenové linie směrem dolů. Viz obrázek č. 2. Pokud by se tedy cena zlata znova dostala přibližně do oblasti blízko k 1628.59, mohli bychom investovat na PUT.

Prakticky se jedná o stejnou věc, jako trendové linie. Jediný rozdíl je, že supporty a resistance se snažíme hledat, pokud trh stagnuje, zatímco trendové linie využívají pohyb trhu (trend).

V praxi se spíše mluví o oblasti podpory či resistence, protože nebývá možné přesně určit hodnotu podpory či resistence, ale spíše oblast, kde se podpora či resistence vyskytuje. V českých překladech se také často ponechává původní anglický název support line (support area), zkráceně support, či resistance line (resistance area), zkráceně resistance. Zdroj: cs.wikipedia.org
Obrázek č. 3 -
Obrázek č. 3 – Zeleně zakreslený support se stává resistancí.

Velice důležitý moment vzniká při průlomu supportu, nebo resistance, jelikož se mnohdy stane, že z oblasti, která až do doby průlomu fungovala jako support, se náhle stane resistance a naopak. Lépe to pochopíte na názorné ukázce na obrázku číslo 3.

Supporty a resistence nám také můžou napovědět, kdy dojde k průlomu ceny trendovou linií a nebude tedy dobrý nápad investovat podle odrazu od ní. Více o tom si řekneme někdy jindy.

5 KOMENTÁŘE

  1. Ahoj Štěpáne, diky za tenhle článek pomohl mi 🙂
    Chtěl jsem jen napsat jestli tam nemáš chybu v názvu/překladu:Řeč je o supportech a resistancích (česky: odpor a rezistence, ale tento název nemám rád.) nemá tam být místo odpor–> podpora a místo rezistence –> odpor ?
    Píšu to jen proto že odpor a rezistence v elektřině je stejný název.

  2. Dnes jsem obchodoval měnový pár EUR/JPY u TopOption . Udělal jsem 6 obchodů podle lekce supporty a resistance
    s dobou expirace 120 sekund.3 obchody vítězné a 3obchody proherní. 3obchody byly proherní jenom z důvodu,
    že broker TopOption neumožnuje obchodovat s s dobou expirace 5minut,jinak by byly obchody vítězné.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.