Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Dividendové akcie » Toto jsou 3 dividendoví aristokrati z tajného portfolia Warrena Buffetta

Toto jsou 3 dividendoví aristokrati z tajného portfolia Warrena Buffetta

Toto jsou 3 dividendoví aristokrati z tajného portfolia Warrena Buffetta
Zdroj: depositphotos.com

V hlášeních 13-F pro americkou Komisi pro cenné papíry nenajdete všechny akcie, které Warren Buffett vlastní – Jedná se "pouze" o akcie, do kterých investoval prostřednictvím Berkshire Hathaway. Nebojte však, legendární investor nic nezametá pod koberec. Má ale jakési "tajné portfolio".

V roce 1995 koupila společnost General Re investiční firmu New England Asset Management. O tři roky později pak přivedl Buffett Berkshire k akvizici General Re. Od té doby všechny její akcie vlastní také Berkshire – a tím i Buffett. Mezi tituly vlastněnými společností New England Asset Management je přitom poměrně hodně dividendových akcií. Některé z nich pak mají impozantní historii 25 a více let po sobě jdoucích nárůstů dividend. V tomto článku vám tak představíme tři dividendové aristokraty z Buffettova "tajného portfolia", které stojí za bližší zkoumání.

1. AbbVie

Vývoj hodnoty akcií AbbVie za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Ještě na začátku roku 2022 vlastnila Berkshire akcie společnosti AbbVie napřímo, ale v prvním čtvrtletí letošního roku z této pozice zcela vystoupila. Buffett však má stále prsty ve velkém výrobci léčiv prostřednictvím malého podílu New England Asset Management v AbbVie. A může být rád, že tomu tak je.

AbbVie v roce 2022 nevyletěla do nebe. Její letošní nulový pohyb však s přehledem poráží index S&P 500. Výkonnost akcií AbbVie je také mnohem lepší než výkonnost akcií Berkshire Hathaway, které za prvních 9 měsíců roku 2022 odepsaly více než 10 %.

Společnost zvyšovala dividendu 50 let po sobě, včetně období, kdy byla součástí Abbott Labs. Od oddělení od společnosti Abbott v roce 2013 zvýšila AbbVie svou dividendu o více než 250 % a její dividendový výnos v současné době činí něco málo přes 4 %.

Prodeje nejprodávanějšího léku společnosti AbbVie, léku Humira, budou od příštího roku téměř jistě klesat s příchodem generických léčiv na americký trh. Společnost však očekává, že se v roce 2024 rychle vrátí k růstu. Společnost EvaluatePharma, která se zabývá průzkumem trhu, dokonce předpovídá, že se AbbVie do roku 2028 stane světovou farmaceutickou společností číslo 1 v počtu prodaných léků na předpis.

2. Air Products & Chemicals

Vývoj hodnoty akcií Air Products & Chemicals za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Buffett nikdy veřejně neprojevil zájem o koupi akcií společnosti Air Products & Chemicals. Pozici v tomto dodavateli průmyslových plynů však již vlastní díky nepatrnému podílu New England Asset Management, který činí pouhých 482 akcií.

Nízká expozice vůči Air Products se letos zatím ukázala jako dobrá věc. Akcie klesly o více než 20 %. Tento pokles je způsoben především obavami investorů z vývoje ekonomiky, neboť podnikání společnosti Air Products pokračuje v dobrém tempu. Společnost dokonce překonala očekávání Wall Street ohledně zisku ve všech svých čtvrtletních hlášeních hospodářských výsledků v roce 2022.

Příjmovým investorům se pak mohou akcie Air Products skutečně líbit. Společnost zvyšuje svou dividendu již 40 let po sobě. Její dividendový výnos činí téměř 2,7 % – Téměř dvojnásobek dividendového výnosu indexu S&P 500.

Budoucnost společnosti Air Products vypadá zářivě. Její podnikání bude dlouhodobě těžit z nezastavitelného trendu – dekarbonizace. Společnost již nyní patří ke světové špičce ve výrobě šedého vodíku (který se získává ze zemního plynu). Air Products se přitom chce stát lídrem i v oblasti modrého vodíku (vyráběného z uhlovodíků se zachycováním oxidu uhličitého) a zeleného vodíku (vyráběného z obnovitelných zdrojů).

3. Chevron

Vývoj hodnoty akcií Chevron za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Buffettovi se jednoznačně líbí společnost Chevron. Berkshire letos výrazně zvýšila svůj podíl v tomto ropném a plynárenském gigantu. A jeho skutečná pozice v Chevronu je ještě větší, než byste si mohli myslet. Buffettovo "tajné portfolio" se rovněž opřelo do akcií této společnosti, když New England Asset Management ve druhém čtvrtletí výrazně navýšilo počet držených akcií Chevron.

Nákup dalších akcií Chevronu byl geniální tah. V letošním roce akcie vzrostly o 20 %. V jednu chvíli na začátku června byly oproti začátku roku dokonce o více než 50 % výše.

Celkový výnos Chevronu vypadá ještě lépe, pokud se zohlední dividendy. Společnost zvyšuje dividendu již 35 let po sobě a její dividendový výnos se blíží 4 %.

I kdyby ceny ropy klesly na 50 dolarů za barel (což je 44% pokles oproti současné ceně), Chevron by byl stále schopen udržet dividendu a odkupovat akcie. Pravděpodobnost, že se tak stane v dohledné době, se nezdá být velká. Buffett tak bude mít tohoto dividendového aristokrata pravděpodobně rád i v příštích letech.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 79 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo