Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Nefungující blockchain Solany a rezignace ředitele společnosti Celsius

Publikováno
Finex Coin Week – Nefungující blockchain Solany a rezignace ředitele společnosti Celsius
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou další týden, ve kterém jsme zároveň zakončili měsíc a vstoupili do nového. V následujícím článku si shrneme veškeré zajímavé události ze světa digitálních aktiv.

Obsah článku

Jižní Korea vydala zatykač na Do Kwona, zakladatele společnosti Terraform Labs

Začátkem minulého týdne se v médiích objevily zprávy, že jihokorejští prokurátoři přidali zakladatele společnosti Terraform Labs, Do Kwona, na takzvaný “Red Notice” Interpolu v souvislosti s krachem ekosystému Terra.

Tato zpráva přichází necelé dva týdny poté, co jihokorejské úřady vydaly zatykač na Do Kwona a pět jeho spolupracovníků kvůli údajnému porušení tamních zákonů o kapitálových trzích.

Poznámka

Poznámka: Red Notice má dle Interpolu informovat orgány činné v trestním řízení po celém světě, aby vypátraly a zatkly trestně stíhanou osobu.

Pouhý den před vydáním zatykače sdílel Do Kwon na Twitteru příspěvek, že není na útěku a že jsou jeho právníci připraveni spolupracovat s orgány činnými v trestním řízení. Realita je však zcela jiná. Do Kwon neprozradil, kde se momentálně nachází a s úřady nekomunikuje. Mělo se za to, že se skrývá v Singapuru, což místní úřady vyvrátily.

Do Kwon je stíhán za to, že způsobil ztráty v hodnotě několika miliard dolarů. On a jeho spolupracovníci měli mít informace o tom, že stablecoin USTC (dříve UST) nedokáže dlouhodobě udržet návaznost na dolar a přesto nadále podporovali chod kryptoměny LUNC (dříve LUNA), která se následně propadla na nulu. V chodu udržovali i protokol Anchor, který sliboval nadměrné úročení jejich kryptoměn.

Do Kwon je na Twitteru stále aktivní. Během minulého týdne se navíc objevila další zpráva, že Do Kwon stihl ještě před vydáním zatykače přesunout 3 313 bitcoinů na kryptoměnové burzy KuCoin a OKX. Jihokorejské úřady následně požádaly tyto společnosti o zmrazení těchto prostředků vzhledem k probíhajícímu vyšetřování.

Alex Mashinsky, CEO platformy Celsius, podal rezignaci

Generální ředitel a hlavní tvář kryptoměnové společnosti Celsius, Alex Mashinsky, podal v úterý rezignaci na svoji funkci. Informaci potvrdila tisková zpráva newyorské advokátní kanceláře. Mashinsky ke své rezignaci dodal, že ho mrzí, jak moc jeho setrvání ve funkci “rozptylovalo probíhající proces”.

https://twitter.com/mashinsky/status/1574770989988282368

“Rozhodl jsem se dnes rezignovat na svou funkci generálního ředitele společnosti Celsius Network. Nicméně budu i nadále pracovat na tom, aby došlo ke sjednocení plánu, který pomůže společnosti zajistit co nejlepší výsledek pro všechny věřitele – což je to, co jsem dělal od doby, co společnost oznámila bankrot. Velmi mě mrzí obtížná finanční situace, které členové naší komunity čelí,” dodal.

Mashinsky byl údajně zodpovědný za sérii špatných obchodů na začátku roku 2022, které urychlily pád celé společnosti. Podle vermontských úřadů byl Celsius v platební neschopnosti už od roku 2019 a Mashinsky tuto skutečnost vědomě zatajil, podával nepravdivá a zavádějící prohlášení, aby tuto skutečnost skryl.

Celsius v polovině června zmrazil výběry svých uživatelů a stal se jedním z prvních velkých poskytovatelů kryptoměnových půjček, kteří neustáli obrovský propad napříč kryptoměnovými trhy. Hlavním spouštěčem tohoto propadu byl krach ekosystému Terra. Po týdnech mlčení nakonec firma vyhlásila bankrot, přičemž úřady odhalily díru v rozvaze společnosti ve výši 1,2 miliardy dolarů.

On-chain data, která vedla k podání návrhu na bankrot, nakonec ukázala, že Celsius narychlo splácel peníze z různých DeFi půjček, aby se vyhnul likvidaci více než 440 milionů dolarů, které byly zajištěny bitcoinem. Společnost nakonec celý úvěr splatila a BTC získala zpět.

Zajímavostí je, že Celsius získal během probíhajícího soudního procesu od newyorského soudu povolení prodávat své vytěžené bitcoiny, aby mohl zaplatit provoz svých těžařských zařízení. Soudce tento krok povolil navzdory tomu, že červencová čísla ukázala, že je provoz ztrátový. Podle soudu by to mohlo v budoucnu pomoci věřitelům získat zpět ztracené prostředky.

NFT CryptoPunk se prodal za 4,5 milionu dolarů

Navzdory aktuálnímu medvědímu trhu došlo k dalšímu rekordnímu prodeji jednoho NFT z kolekce CryptoPunks, jedné z nejhodnotnějších NFT kolekcí vůbec. CryptoPunk #2924 byl ve středu prodán sběratelem, který vystupuje pod pseudonymem NFT seedphrase, za 3 300 ETH. Historicky se tak jedná o čtvrtý největší prodej v rámci kolekce ve vztahu k ceně v etherech.

https://twitter.com/watcherguru/status/1575245769082228736

Tento konkrétní CryptoPunk byl naposledy prodán v listopadu 2020 za 150 ETH, tehdy za cenu 71 400 dolarů. Celkové prodeje NFT oproti začátku letošního roku výrazně poklesly, někteří sběratelé však využívají medvědího trhu a klesající ceny ETH k tomu, aby si pořídili za relativně výhodnou cenu populární digitální umělecká díla.

Co je kolekce CryptoPunks?

CryptoPunks je sbírka 10 000 unikátních profilových NFT obrázků a pouze 24 z nich jsou opice. Podle RarityTool byl CryptoPunk #2924 považován za 38. “nejvzácnější” z této kolekce. Projekt byl spuštěn už v roce 2017 společností Larva Labs, téměř dva roky před tím, než se na trhu s kryptoměnami rozpoutalo NFT šílenství. Letos v březnu nakonec Larva Labs prodala autorská práva společnosti Yuga Labs, tvůrcům další populární NFT kolekce Bored Ape Yacht Club.

CryptoPunks patří mezi nejcennější a nejvzácnější NFT na trhu. Tato kolekce stanovila jakýsi trend profilových obrázků, které napodobují další projekty napříč různými blockchainy. Kolekce CryptoPunks ovlivnila pozdější hity, jako jsou Bored Ape Yacht Club a Doodles. Celkové objemy prodejů těchto NFT na sekundárních trzích vynesly k dnešnímu dni téměř 2,4 miliardy dolarů.

Dosavadní rekord v prodeji CryptoPunks byl stanoven letos v únoru. Deepak Thapliyal, generální ředitel startupu Chain, který se zabývá cloudovou blockchainovou infrastrukturou, koupil CryptoPunka #5822 za 8 000 ETH. V té době se jednalo o neuvěřitelných 24 milionů dolarů.

Taro umožní vydávat na Bitcoinu různá aktiva včetně stablecoinů

Bitcoin je často komunitou i konkurencí kritizován za to, že je nudný a nic moc se na něm neděje. Opak je však pravdou. Společnost Lightning Labs ve středu představila první verzi opensouce softwaru Taro, který umožní na bitcoinovém blockchainu mintování, odesílání a přijímání dalších aktiv.

Vývojáři mohou nyní na testnetu veškeré nové funkce vyzkoušet. Umožní to právě vydaná alfa verze softwaru Taro. Jakmile se veškeré zjištěné nedostatky vyladí, celý projekt se po schválení komunitou přesune na mainnet (do ostrého provozu).

Lightning Labs v prohlášení uvedla, že integrace Lightning Network, hlavní funkce Taro pro okamžité odesílání a přijímání aktiv, bude umožněna v budoucí fázi vývoje. Síť totiž vyžaduje, aby byly kanály Taproot nejprve implementovány společností Lighting (LND), která na této aktualizaci v současné době pracuje.

Společnost dále uvedla, že pracuje na přidání “univerzální funkce”, která umožní uživatelům a emitentům aktiv poskytovat důkazy o jejich původu. Tato funkce bude dle současných plánů do softwaru Taro přidána v následujících měsících spolu s dalšími vylepšeními.

Jak to celé bude fungovat?

Taro bude využívat Taproot, nejnovější aktualizaci na bitcoinové síti, která byla uvedena do provozu v loňském roce a umožňuje nasazení smart kontraktů bezpečným způsobem bez zvětšení bitcoinových bloků. Návrh Lightning Labs se od většiny existujících alternativ liší v tom, že nevyžaduje samostatný blockchain a ani nespoléhá na přidávání dalších dat přímo v řetězci.

Taro přináší aktiva do bitcoinové sítě díky Taprootu prostřednictvím takzvaného “listu stromu”. Každý list na stromě je nezávislý a může být tedy selektivně odhalen. Přidáním informací o těchto aktivech do stromu skriptů (Taproot) může navrhovaný protokol fungovat jako vrstva postavená nad Bitcoinem, což umožňuje, aby transakce s aktivy pomocí Taro vypadaly jako běžné transakce.

Nová aktiva jsou vydávána prostřednictvím bitcoinové transakce, která zahrnuje hash některých metadat (informací o jednotlivých aktivech) ve výstupu skriptu z Taprootu. Taro přiřadí aktivum k privátnímu klíči emitenta a odešle transakci do sítě. Nově vytvořený nevypořádaný transakční výstup (UTXO) pak slouží jako jedinečný identifikátor tohoto aktiva a zároveň jako bod jeho vzniku.

Jedinou bitcoinovou transakcí bude možné vytvořit hned několik aktiv. Jakmile bude umožněna integrace s Lightning Network, bude tato technologie využívat okamžité transakce díky druhé vrstvě, která zajišťuje přijímání aktiv levně a efektivně.

Solanu postihl další velký výpadek

Koncem minulého týdne došlo k dalšímu velkému výpadku na blockchainu Solany. Populární blockchain, kterému se také přezdívá Ethereum killer či zabiják Etherea, se s výpadky potýká delší dobu. Naposledy tomu bylo letos v lednu, kdy během celého měsíce docházelo k řadě částečných výpadků.

Solana přestala zpracovávat transakce v pátek večer a blockchain musel přejít do offline režimu. Jedná se už o čtvrtý velký výpadek sítě za poslední dobu. K nejrozsáhlejšímu výpadku došlo téměř před rokem. Solana loni v září nezpracovávala transakce téměř 18 hodin.

Co výpadek způsobilo?

Podle validátora, který stojí za webem Stakewiz.com, byl na vině chybně nakonfigurovaný uzel, který vytvořil neobnovitelný oddíl v síti. Uzel spustil duplicitní instanci validátora. To znamená, že když na něj přišla řada, vytvořil z každé instance dva bloky pro stejný slot a validátoři se pak nemohli dohodnout, který z nich je správný.

Stakewiz uvedl, že Solana by si s tímto problémem měla umět poradit, ale z neznámého důvodu došlo k neopravitelnému rozvětvení bloků. Chybná konfigurace byla podle něj s největší pravděpodobností pouze nešťastnou náhodou. Vývojáři restartovali síť na posledním potvrzeném slotu 153139220 a uvedli vše do provozu.

Jak Solana obhajuje časté výpadky?

Vývojáři Solany se v minulosti přeli s různými krypto médii o celkovém počtu výpadků. Zakladatel Solany, Anatoly Yakovenko, na začátku měsíce uvedl, že výpadky jsou “prokletím” Solany a poukázal na to, že blockchain Bitcoinu měl také v minulosti mezi dvěma bloky několikahodinové intervaly.

Solana je jeden z nejpopulárnějších blockchainů se smart kontrakty díky levným a rychlým transakcím. Má rozvinutý DeFi ekosystém a své místo si zde našlo i velké množství projektů s NFT.

Poté, co Ethereum přešlo 15. září na nový mechanismus konsenzu, je nyní Solana podle tržní kapitalizace na třetím místě mezi projekty využívající Proof of Stake za Ethereem a Cardanem. Má-li však síť i nadále růst a konkurovat Ethereu, musí být i spolehlivá.

Závěr k aktuální situaci

V minulém týdnu se opět odehrálo mnoho zajímavého, ovšem celková situace se na kryptoměnovém trhu nijak významně nezměnila. Bitcoin stále krouží okolo hranice 20 000 dolarů. V tomto pásmu se pohybujeme od konce května letošního roku, tedy od doby, kdy došlo k celkovému propadu na kryptoměnových trzích díky kolapsu ekosystému Terra.

Zahájili jsme nový měsíc a podle historických dat bývá říjen u BTC ziskový. Jestli se bude historie opakovat zjistíme za pár týdnů. Celková makroekonomická situace není příliš příznivá, takže nás s největší pravděpodobností čeká ještě dlouhá cesta, než uvidíme světlo na konci tunelu.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.