Finex.cz logo
Menu
Finex » NFT » Top 5 analytických nástrojů, které používají úspěšní NFT obchodníci

Top 5 analytických nástrojů, které používají úspěšní NFT obchodníci

Top 5 analytických nástrojů, které používají úspěšní NFT obchodníci
Zdroj: freepik.com

Svět NFTs se mění, profesionalizuje. Vstoupit do něj se už dávno nerovná okamžité výhře v loterii, ba právě naopak. Ale jako každý trh, i trh s nezaměnitelnými tokeny odměňuje zkušené, pracovité a zapálené obchodníky. Zařadit se mezi ně není vůbec jednoduché, s níže zmíněnými nástroji a aplikacemi by to ale mělo být podstatně snazší. Věříme, že až si je dostatečně osaháte a třeba začnete používat na denní bázi, zajistí vám dostatečný náskok před ostatními. Pojďme na ně.

Obsah článku

1.Volume Tracker2.Trendující NFT kolekce3.Ukazatelé rarity4.Whale Watcher5.Grafy Floor Price6.Pár slov závěrem

Volume Tracker

Ukazatel objemu obchodů nám v první řadě prozradí, jaký je o NFTs obecně zájem, kolik obchodníků právě aktivně nakupuje a prodává a zda se trh nachází v býčí či medvědí fázi. Klesající denní volume indikuje medvědí trh, upadající zájem a odchod lidí z NFT segmentu. Jelikož se NFTs většinou nakupují a prodávají za kryptoměny (nejčastěji ETH, dále SOL nebo APE), denní volume v ETH sice může být konstantní, ale v USD bude klesat, pakliže cena ETH klesá. A připomeňme, že za první pololetí roku 2022 ztratil ether přes 70 % své hodnoty.

Ke sledování objemu obchodů dobře poslouží Dune.com, open-source platforma tvořená komunitou. Například denní volume na OpenSea z posledního červnového dne činí cca 15 milionů USD. To je šíleně malé číslo a ukazuje nám, jak je NFT trh mladý a nelikvidní. Pro představu, na Binance se stejný objem a to pouze v páru BTC/USDT zobchoduje za pouhých 10 minut.

Denní volume OpenSea
Trh s NFTs skomírá a stále se nezvedá. Kdy přijde oživení?
Zdroj: dune.com

Trendující NFT kolekce

Statistiky trendujících projektů se hodí hlavně při chytání nově vzniklých NFT kolekcí, které hned od svého vzniku dostaly ten správný drive a lidé je teprve objevují, naskakují a cena roste. Ale pozor, bavíme se pouze o dříve neznámých NFT kolekcích, které začaly trendovat z ničeho nic.

Nebavíme se o kolekcích, o kterých ještě před jejich vydáním už mluví celá kryptokomunita – takové projekty většinou mají největší hype právě v den vydání a od tohoto momentu začne zájem o ně i jejich cena jen upadat. Příkladem může být spuštění NFT kolekce virtuálních světů Otherdeeds for Otherside od vývojářů Bored Ape Yacht Club, která dosáhla svého ATH hned první dny a od té doby její cena v USD jen klesá.

Nástroje sledující trendující NFT kolekce nám tedy primárně slouží k nalezení projektů, které právě začínají pumpovat a u kterých je zvýšená pravděpodobnost, že se hype kolem nich ještě rozšíří. Snažíme se být rychlejší než ostatní a často cílíme pouze na rychlý flip. NFT kolekce, které se vyplatí držet a které tu budou ještě za několik měsíců nebo dokonce let, totiž nevznikají každý den.

Žebříček trendujících NFT kolekcí podle denní volume nabízí i přímo OpenSea. Seznam, do kterého často pronikají nové NFT kolekce staré jen několik dní (OpenSea je v seznamu označuje svítící zelenou tečkou u profilové fotky), lze filtrovat podle blockchainu (Ethereum/Polygon/Klaytn/Solana), na němž se nachází, a podle kategorií.

OpenSea trending
Žebříček trendujících NFT kolekcí na OpenSea
Zdroj: opensea.io/rankings

Nejnižší časové okno, které však na OpenSea najdeme, je 24 hodin. Kolekce tedy nejdříve musí dosáhnout objemu obchodů ve vyšších stovkách ETH, aby se do čela žebříčku dostala. Proto, pokud chcete být o krok napřed, a vědět o trendujících projektech ještě před tím, než se na OpenSea dostanou všem na oči, doporučujeme opět statistiky na Dune.com, které umožní vyhledávat trendující kolekce v posledních 4 hodinách. Pokud vznikne nový projekt a zaznamená za první 4 hodiny objem obchodů ve výši 100 ETH, při udržení stejného tempa to za 24 hodin bude 600 ETH a projektu se dostane VIP reklamní plochy v čele žebříčku na OpenSea.

Ukazatelé rarity

Jak jistě víte, ne všechny NFTs dané sbírky mají stejnou cenu. Cena nejdražších obrázků majících vzácné atributy bývá několikanásobně vyšší než cena těch méně vzácných. Obyčejné a supervzácné kousky většinou poznáte na první pohled, těžší to ale bude někde mezi.

A právě k tomu slouží nepřeberné množství nástrojů, které automaticky zanalyzují celkový výskyt daného atributu v kolekci, vypočítají jeho vzácnost a podle toho přiřadí konkrétnímu nezaměnitelnému tokenu skóre, jehož výše určí jeho pořadí mezi ostatními. Nejpoužívanější nástroje pro NFT na Ethereu jsou webová stránka Rarity.tools a rozšíření do prohlížeče Trait.sniper, na Solaně pak servery HowRare.is a MoonRank.app, jejichž hodnocení využívá i tržiště MagicEden.

Trait Sniper
Rozšíření do prohlížeče Trait Sniper zobrazí pořadí přímo na OpenSea
Zdroj: opensea.io

Whale Watcher

"Always follow the smart money," jinak řečeno vždy raději následujte profesionální investory před poblázněnými davy. Nástěnka OpenSea Top Traders na Dune.com sleduje pohyby historicky nejúspěšnějších NFT obchodníků operujících s miliony dolarů. Prozradí vám, jaké kolekce ve svých peněženkách nejčastěji drží, kolik NFTs už "flipli" nebo jaký je jejich celkový profit.

Grafy Floor Price

Je těžko pochopitelné, proč jediný graf, který OpenSea u NFT kolekcí ukazuje, je denní graf průměrné ceny dané kolekce. Průměrná cena totiž prozradí mnohem méně než tzv. floor price neboli cena, za kterou se prodává nejlevnější NFT z dané sbírky. Jak už víme, standardní NFTs jsou řazeny podle rarity a případný prodej velmi vzácného kousku z kategorie Legendary dokáže s průměrnou cenou pěkně zamávat. U NFTs za nejnižší cenu ale dochází k prodejům mnohem častěji, obvykle několikrát denně, větší vypovídající hodnotu má tedy graf floor price.

Finex.cz seznam NFT kolekcí
Finex.cz nabízí kromě grafů i kompletní recenze jednotlivých NFT kolekcí

Při analýze je ideální brát v potaz jak vývoj ceny v ETH, tak její přepočet na USD. Grafy floor price nejlepších NFT kolekcí můžete sledovat například u nás v Seznamu NFT kolekcí nebo na kryptoměnovém agregátoru CoinGecko.com/NFT. Statistiky pro pokročilé pak opět nabídne jedna z nástěnek na Dune.com. Do vyhledávače stačí zadat adresu kontraktu dané kolekce a stránka vám ukáže nepřeberné množství informací včetně nejdražšího prodeje v rámci dané kolekce nebo celkového počtu prodejů za celou historii projektu.

Pár slov závěrem

Trh s NFTs se jako každý jiný neustále mění a vyvíjí a uspět v něm je stále těžší. Na největších NFT tržištích se již nachází nepřeberné množství kolekcí, v nichž může být velmi obtížné se zorientovat. Situaci si můžete zjednodušit dvěma způsoby. Nejprve z hlediska technické stránky, kde vám pomohou v článku zmíněné analytické nástroje. Zaměřte se na sledování obchodovaného objemu, náladu na trhu, vývoj floor price a právě trendující kolekce.

S tím souvisí i fundamentální pohled na věc. Zkoumejte, o jaký typ projektů má zrovna komunita zájem. V průběhu času můžeme vidět, že trend od utility přechází spíše do kreativity –⁠ současné nejvíce známé projekty přinášejí vždy něco nového. Vezměte si například kolekci goblintown.wtf a její tajnosti okolo týmu či vyhlášené party pořádané v Twitter Prostorech. Dalším příkladem může být We Are All Going to Die pálící Mutant Ape za 21 ETH. Je též zajímavé, že obě kolekce měly mint zdarma a goblintown.wtf dokonce nemá ani Discord, i tak stvořilo neuvěřitelně silnou komunitu.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
+3,25%
Cena
$23 945
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
+4,51%
Cena
$1 790
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
+1,5%
Cena
$327,8

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo