Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Funguje Bitcoin jako hedge proti inflaci? Historická událost na Ethereu má přesný termín

Publikováno
Finex Coin Week – Funguje Bitcoin jako hedge proti inflaci? Historická událost na Ethereu má přesný termín
Zdroj: Depositphotos.com

Vždy v pondělí vám přinášíme přehled nejzajímavějších událostí ze světa digitálních aktiv za poslední týden a ani tentokrát tomu nebude jinak. Co nás v minulém týdnu nejvíce zaujalo?

Obsah článku

Bitcoin podle Scaramucciho zatím nefunguje jako ochrana proti inflaci

Generální ředitel společnosti Skybridge Capital, Anthony Scaramucci, který je dlouhodobým podporovatelem Bitcoinu, se domnívá, že tato nejpopulárnější kryptoměna zatím nedokáže fungovat jako hedge proti inflaci, a to do doby, než výrazně nestoupne počet bitcoinových peněženek. I nadále je však podle něj BTC atraktivním investičním aktivem.

Scaramucci to uvedl v rozhovoru pro CNBC v pořadu Squawk Box. Podle něj je BTC stále příliš “technickým aktivem na počátku adopce”, které by muselo být drženo přibližně v jedné miliardě peněženek, aby mohlo začít fungovat jako zajištění proti inflaci.

“Dokud se nedostanete do oblasti miliardy, či více než miliardy, nemyslím si, že bude Bitcoin fungovat jako zajištění proti inflaci. Stále se jedná o technické aktivum, které se teprve začíná používat,” uvedl.

Poznámka

Poznámka: Přesný počet držitelů Bitcoinu není znám, ale podle odhadů se jedná přibližně o 200 milionů. Je velmi obtížné určit, kolik lidí na světě v současnosti skutečně používá Bitcoin na denní bázi. Spoustu adres, které měly kdy bilanci BTC vyšší než 0, je nyní již neaktivních, či patří pod korporátní subjekty.

Jeden z nejvíce detailních průzkumů učinila společnost Chainalysis v roce 2018. Tou dobou existovalo celkem 460 milionů bitcoinových adres, z nich bylo ovšem 172 milionů možné považovat za aktivní, z nich ale dalších 142 milionů patřilo pod centralizované služby (např. kryptoměnové burzy). Pod prosté kryptoměnové uživatele tedy spadalo jen pouhých 25 milionů adres.

Zdroj: chainalysis.com
Analýza počtu bitcoinových adres od společnosti Chainalysis z roku 2018

Podobným stylem se tedy nynější počet odhaduje jen na 200 milionů, tolerance však může být relativně vysoká.

O Bitcoinu se dříve hodně hovořilo jako o potenciálním zajištění proti inflaci vzhledem k jeho fixní nabídce 21 milionů mincí. Pohled společnosti se však postupem času změnil. Nová zpráva Mezinárodního měnového fondu (MMF) zmiňuje vysokou korelaci mezi Bitcoinem a akciovým trhem. Situaci ale uklidňuje Bloomberg, jehož indikátor korelace mezi dvěma zmiňovanými trhy nyní dosahuje nejnižších hodnot za rok 2022.

Zdroj: bloomberg.com
Korelace mezi Bitcoinem a akciovým trhem v roce 2022
Korelace mezi Bitcoinem a akciovým trhem v roce 2022

Scaramucci sice nepodpořil myšlenku, že BTC funguje jako hedge proti inflaci, nicméně zůstává ohledně BTC a celkového trhu s kryptoměnami stále býčí. Poukázal například na nedávné kroky společnosti BlackRock, která spustila společně s Coinbase nový spotový Bitcoinový fond, což naznačuje značnou poptávku po přední kryptoměně ze strany velkých hráčů.

Steven Lubka, výkonný ředitel společnosti Swan Bitcoin, v nedávném rozhovoru pro Cointelegraph tvrdil, že Bitcoin by měl být stále považován za zajištění proti inflaci, i když během letošních globálních inflačních událostí nezafungoval. Dle Lubky byla tato inflace způsobena spíše nedostatkem nabídky než měnovou expanzí, kde by BTC fungoval spolehlivě.

Kryptofondy už druhý týden zaznamenaly pokles zájmu

Investiční produkty digitálních aktiv už druhý týden po sobě zaznamenaly negativní bilanci. V minulém týdnu z těchto fondů odteklo 9 milionů dolarů a celkové objemy jsou velmi nízké. Dosáhly 1 miliardy dolarů, což je o 55 % méně, než roční průměr a zároveň se jedná o druhou nejnižší hodnotu v tomto roce. To naznačuje současný nízký zájem investorů o tuto třídu aktiv.

Z posledního reportu společnosti CoinShares vyplývá, že z kryptofondů Grayscale, CoinShares, 21Shares, Purpose, 3iQ, ProShares a CI Investments odteklo nejvíce BTC. Negativní sentiment na BTC pokračuje už třetí týden. Hodnota, která z nich byla odčerpána, se blíží k 15 milionům dolarů.

Naopak dobře si vede druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, Ethereum, které zaznamenalo týdenní příliv v hodnotě 3 milionů dolarů. Od poloviny června, kdy došlo k oznámení termínu přechodu na konsenzus Proof-of-Stake, zaznamenalo Ethereum 9týdenní sérii přílivů do fondů v celkové výši 162 milionů dolarů.

Z regionálního hlediska se odliv soustředil především v USA, Německu a Švédsku, kde došlo k odlivům v celkové výši 10 milionů, 2,4 milionu a 2,1 milionu dolarů.

Menší příliv byl zaznamenán v Brazílii a Švýcarsku v celkové výši 2,5 milionu, resp. 1,9 milionu dolarů.

Ostatní altcoiny, do kterých je možné investovat díky těmto fondům, zaznamenaly spíše slabší přílivy a nebo odlivy. Například Cardano zaznamenalo pozitivní bilanci s přílivem 500 000 dolarů, zatímco Solana zaznamenala již druhý týden odliv v celkové výši 1,4 milionu dolarů. Podobný mírně negativní sentiment zažívají akcie kryptoměnových společností, které v minulém týdnu zaznamenaly odliv v hodnotě 1,6 milionu dolarů.

Ukrajinská bezpečnostní služba zabavila peněženku spojenou s financováním ruské armády

Válečný konflikt na Ukrajině pomohl dostat kryptoměny do širšího povědomí běžných lidí, kteří se o toto aktivum v podstatě nezajímali. Díky kryptoměnám mohli lidé z celého světa rychle a levně přispívat Ukrajině na zbraně a na obnovu válkou zničené země. Stejně jako fiat měny, tak i kryptoměny mohou být využity k nekalým účelům. Ukrajinské bezpečnostní službě (SSU) se podařilo identifikovat a zablokovat kryptopeněženku napojenou na financování ruské armády.

“Majitel peněženky sám sebe označoval za dobrovolníka a od začátku ruské invaze vybíral peníze pro invazní armádu,” uvádí se v prohlášení ukrajinské bezpečnostní služby.

V době zabavení peněženky měly kryptoměny, které na ní byly uloženy, hodnotu 19 500 dolarů.

Podle vyšetřování SSU poslal “dobrovolník” značnou částku na údajný nákup vojenské výstroje pro bojovníky teroristických organizací L/DNR. K podněcování financování nelegálních ozbrojených skupin využívali jejich členové mimo jiné platformy sociálních sítí s vizuálním a video obsahem. Ve videích následně informovali své sledující o tom, jak byly vybrané peníze utraceny.

Ukrajinská bezpečnostní služba oznámila, že se jí podařilo s pomocí “zahraničních kryptografických společností” odhalit a zabavit inkriminovanou peněženku a dokonce zatknout jejího majitele. Finanční prostředky v kryptoměnách v hodnotě 19 500 dolarů budou předány ukrajinské jurisdikci, která rozhodne o jejich osudu.

Kryptoměny hrají významnou roli na obou stranách konfliktu. Například díky sbírce Aid for Ukraine, kterou spustil spoluzakladatel Solany, Anatolij Jakovenko, se podařilo k 17. srpnu získat finanční prostředky v hodnotě 54 milionů dolarů. Uvedl to místopředseda vlády a ministr pro digitální transformaci Ukrajiny Mykhailo Fedorov.

Ruští občané, na které silně dopadly sankce západních zemí, se začali více zajímat o kryptoměny, které by mohli využít pro převody finančních prostředků a nebo pro investici.

Ruská vláda také urychlila spuštění svého digitálního rublu (CBDC), což by mohl způsob, jak se vyhnout sankcím a podpořit klesající ekonomiku. Podle ruské centrální banky budou moci jednotlivci a podniky v Rusku používat digitální rubl “jako skutečné peníze” do roku 2023.

Historická událost na Ethereu se blíží, The Merge bude v polovině září

Pojem The Merge (sloučení) jste ve spojitosti s druhou největší kryptoměnou určitě již slyšeli. Jedná se o proces, kdy dojde ke sloučení současného blockchainu Etherea s Beacon Chainem, který už nyní funguje na principu Proof-of-Stake (PoS).

Ethereum Foundation ve středu na svém blogu oznámila, že dlouho očekávané sloučení proběhne dříve, než se předpokládalo. Upgrade sítě by měl být plně dokončen mezi 10. až 20.9. Původní plány předpokládaly, že dojde ke sloučení v době mezi 15. až 17.9.

Ethereum Foundation na svém blogu uvedla: “Po letech tvrdé práce je tady konečně upgrade Etherea na Proof-of-Stake! Úspěšný upgrade všech veřejných testnetů je nyní dokončen a sloučení (The Merge) pro hlavní síť Ethereum bylo naplánováno.”

Nadace dodala, že k aktualizaci, která proběhne ve dvou fázích, “Bellatrix” a “Paris”, dojde 6. září a poté mezi 10. a 20. zářím.

V současné době používá Ethereum stejný mechanismus konsenzu jako Bitcoin známý pod názvem Proof-of-Work (PoW). Ten vyžaduje, aby těžaři pomocí svých těžebních strojů ověřovali transakce a udržovali síť bezpečnou. Tento mechanismus je podle některých kritiků pomalý, nákladný a spotřebovává velké množství elektrické energie. Za to je ale bezkonkurenční z hlediska bezpečnosti.

Mechanismus konsenzu Proof-of-Stake funguje na odlišném principu, který už nepotřebuje těžaře. K potvrzování transakcí budou sloužit validátoři. Místo těžby budou validátoři uzamykat své ethery do stakingu, následně pak budou náhodně vybíráni k ověření transakcí. Systém by měl být z hlediska bezpečnosti dostačující, protože při ověřování vkládají uživatelé do bloků své mince jako zálohu a jsou zároveň zvýhodňováni ti uživatelé, kteří mincí drží hodně a drží je dlouho. U nich je pravděpodobnost podvodu nejmenší.

Přechod na Proof-of-Stake učiní Ethereum podle Ethereum Foundation o 99 % energeticky efektivnějším. Vitalik Buterin, spoluzakladatel Etherea, také v červenci uvedl, že podle něj je tato změna skvělá pro decentralizaci, a to navzdory kritikům, kteří tvrdí, že ve skutečnosti způsobí pravý opak.

Uživatelé Etherea již dlouho hovoří o tom, jak sloučení síť vylepší. Vitalik Buterin nedávno upozornil, že plánovaných aktualizací bude mnohem více. Vývojáři i komunita očekávají, že díky těmto aktualizacím dojde ke zlepšení rychlosti a efektivity sítě.

Od roku 2021 byly ukradeny NFT v hodnotě více než 100 milionů dolarů

Společnost Elliptic, která se zabývá řízením rizik v oblasti kryptoměn, zveřejnila zprávu, podle níž podvodníci od roku 2021 ukradli nezaměnitelné tokeny neboli NFT v hodnotě více než 100 milionů dolarů.

Elliptic ve zprávě ohledně NFT a finanční kriminality uvedla, že se uživatelé kryptoměn za posledních 13 měsíců, od července 2021 do července 2022, stali oběťmi podvodů souvisejících s NFT v hodnotě zhruba 100,6 milionu dolarů. Společnost dále uvedla, že i když došlo v červenci 2022 k poklesu trhu, který způsobil “propad” hodnoty NFT, podvodníci v tomto období ukradli nejvíce tokenů – odhadem 4 647. V květnu 2022 se zase jednalo o nejvyšší hodnoty odcizených NFT, které činily zhruba 23,9 milionu dolarů.

Nejhodnotnější krádeží NFT, kterou společnost Elliptic v rámci své analýzy zaznamenala, byl v listopadu 2021 odcizený CryptoPunk v hodnotě 490 000 dolarů.

V prosinci 2021 se podvodníkům podařilo odcizit 16 kusů blue chip NFT v hodnotě 2,1 milionu dolarů od jednoho majitele.

Zpráva rovněž uvádí, že od roku 2017 jednotlivci vyprali prostřednictvím NFT platforem v nelegálních prostředcích více než 8 milionů dolarů. Dalších více než 328 milionů dolarů prošlo kryptoměnovými mixéry, včetně Tornado Cash, na který v srpnu uvalil sankce americký Úřad pro kontrolu zahraničních aktiv (OFAC). Kontroverzní mixér údajně zpracoval kryptoměny z NFT platforem v hodnotě 137,6 milionu dolarů a byl “nástrojem praní špinavých peněz” pro většinu podvodů.

Jedním z posledních významných podvodů s NFT byl falešný airdrop zaměřený na držitele NFT z kolekce Bored Ape Yacht Club. Údaje společnosti Elliptic naznačují, že podvodníci v červenci 2022 ukradli majitelům NFT z kolekcí Bored Ape Yacht Club a Mutant Ape Yacht Club NFT v hodnotě 58,1 milionu dolarů.

Není zcela jasné nakolik jsou výše uvedené údaje přesné, protože mnoho uživatelů, kteří byli okradeni, svůj případ nenahlásili. Podvodníci využívají různé metody jak se k cenným NFT dostat. Jedná se například o phishingové útoky nebo napadení NFT tržišť.

Závěr k aktuální situaci

Minulý týden trhy s napětím očekávaly projev šéfa americké centrální banky ohledně výsledků ekonomického sympozia v Jackson Hole. Na tomto místě bankéři diskutovali vizi dalšího vývoje ekonomiky a úrokových sazeb. Po pátečním projevu J. Powella trhy opět prudce oslabily a BTC se dokonce dostal pod hranici 20 000 dolarů. Šéf Fedu totiž naznačil, že budou v rámci boje proti vysoké inflaci pokračovat ve výrazném zvyšování úrokových sazeb. Nenaplnil tak očekávání investorů, že by Fed mohl v brzké době upravit svůj postoj ke zpřísňování měnové politiky.

Čeká nás nový týden a také začátek nového měsíce. Bude zajímavé sledovat, jak se situace na trzích vyvine. Všechny signály hovoří spíše o bearish scénáři, historická data nám ovšem zároveň ukazují, že se většina často mýlí. Proto vám doporučujeme “nehonit dno” a spíše zvolit cestu DCA, neboli postupného nákupu a zprůměrování tak celkové nákupní ceny.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.