Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » NFT » Znáte nový český NFT projekt CzechPunks? Minting začne už za 30 dní!

Znáte nový český NFT projekt CzechPunks? Minting začne už za 30 dní!

Znáte nový český NFT projekt CzechPunks? Minting začne už za 30 dní!
Zdroj: czechpunks.com

Pokud jste si říkali, že tvůrčí trend NFT stále nedorazil do našich končin, tak opak je pravdou. Projekt CzechPunks oslavuje výročí 103 let od vzniku Československa, a to vytvořením 103 NFT na základě osobností české a slovenské kryptoměnové komunity. Myšlenkou projektu prý je projevit komunitě vděčnost a její tvůrce finančně podpořit.

Historie "sběratelských" NFT

Poprvé se na veřejnosti NFT objevily kolem roku 2017. Jedny z prvních oblíbených tokenů byly CryptoPunks a CryptoKitties. V případě CryptoPunks se jedná o kolekci postaviček, avatary o velikosti 24×24 pixelů, které byly vygenerovány počítačem tak, aby žádné dva nebyly stejné. Dohromady jich je 10 000 a nikdy jich nebude moci být více.

České CryptoPunks? Minting začne za 30 dní!
Ukázka několika NFT CryptoPunks

Za touto kolekcí stojí společnost LarvaLabs, která je vytvořila jako jedny z úplně prvních NFTs na blockchainu Etherea a tedy i kryptoměn obecně.

V současnosti proto, aby s nimi bylo možné obchodovat na webech typu OpenSea, fungují CryptoPunks ve wrapped (zabalené) verzi jako ERC-721.

Co jsou CzechPunks?

Český výtvor zveřejněný 28. 10. 2021 je inspirovaný právě prvními CryptoPunks. Každý tzv. CzechPunk byl vytvořen tak, aby co nejvěrněji představoval jednu z osobností a všichni jsou tedy unikátní. Vzhledem k oslavám 103 let od založení Československa si projekt určil, že počet NFTs bude rovněž 103 kusů.

Celkem 80 % všech ETH vysbíraných při mintu prý plánují autoři projektu rozdat mezi její zástupce komunity.

Při veřejném mintu jich bude nabídnuto pouze 93. Zbylých 10 Punks, které budou vybrány náhodně, je na první hodinu privátního mintu rezervováno pro sběratele z whitelistu, což jsou vítězové soutěží, které se odehrávají na jejich oficiálním Twitterovém profilu.

Rarita

Jak však u NFT bývá, rarita jednotlivých Punks se liší – určité rysy mohou jednotlivým tokenům na jejich unikátnosti přidávat!

Rarita se určuje dle komponentů, které postavička obsahuje. Ukážeme si to na Tomášovi Břínkovi alias TMBK. Pravděpodobný důvod, proč byl Tomáš do kolekce zahrnut je ten, že Tomáš vydražil své NFT – Maestroburger – na portálu OpenSea za více než 5 ETH, což je v přepočtu podle dnešní hodnoty téměř půl milionu korun.

České CryptoPunks? Minting začne za 30 dní!
TMBK jako NFT
Zdroj: czechpunks.com

Postavička se skládá z celkově deseti částí jako jsou ústa, vlasy, úsměv a tak dále. Tomášova nejvzácnější věc je čepice, která se nachází pouze u čtyř dalších postaviček z celé kolekce.

Touto metrikou se určí ojedinělost všech částí a dojde se k určení finální vzácnosti. Konkrétně u Tomáše je skóre rarity 41.145 a pořadí dle vzácnosti 22.

Kdo za projektem stojí?

Autoři projektu jsou údajně aktivní členové české kryptoměnové komunity, kteří se pravděpodobně nikdy neodhalí. Kromě vášnivého vyměňování Punks na OpenSea se ale máme těšit i na další akce a vychytávky, které pro držitele CzechPunks připravují. Lidé stojící za projektem pracují i na dalších projektech, jež představí v budoucnu.

"Vizí CzechPunks je poukázat na nejznámější osobnosti v České a Slovenské republice, díky kterým se kryptoměnová komunita vyvíjí, případně kteří naše země pomohli zviditelnit v celém kryptoměnovém světě. Mezi nimi jsou jak pozitivně, tak i negativně vnímané osobnosti, které ale věříme, že si své místo v kolekci zaslouží rovněž," stojí na webu.

Důležité datumy

Veřejný mint proběhne 28. listopadu letošního roku. V rámci jedné transakce bude každý zájemce mít možnost získat maximálně 3 NFT. V tentýž den, avšak o hodinu dříve, bude probíhat i soukromý mint několika tokenů pro sběratele, kteří se objeví na whitelistu. Adresy uvedené na tomto seznamu budou mít přednostní právo na zisk 1 NFT o hodinu dříve než ostatní zájemci.

Po spuštění projektu ve čtvrtek 28. října, kdy bylo zveřejněno prvních 24 postaviček, bude každé 3 dny odhalováno dalších 8. V sobotu 27. listopadu bude odhaleno posledních 7 kusů a den poté započne den D – mintování jednotlivých NFT.

Rozdělení částky a cena

Za získání jednoho Punka je nutné zaplatit 0.103 ETH + patřičný poplatek pro co nejrychlejší zpracování transakce. Tyto poplatky síti jsou v dnešních dnech vysoké právě z důvodu NFTs. Plnou cenu je nutné zaplatit i za Punky, kteří jsou rezervováni pro výherce soutěží a nachází se na whitelistu.

Částky vázané s přijatými platbami, budou po 20 % rozděleny pěti adresátům. Podíl dostane česká Ethereová komunita Gwei.cz, Paralelní polis jak v Praze tak i Bratislavě na fungování projektů, adresa týmu CzechPunks jako kompenzaci za dosavadní i budoucí náklady spojené s vývojem projektu a posledně Youtuber Krypto Mates, u kterého tvůrci věří, že získané ethery využije kolegiálně a dle svého uvážení se rozdělí s dalšími československými tvůrci.

Jací Punks si myslíte, že se v kolekci ještě objeví? Dejte nám vědět do komentářů níže!

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
0%
Cena
$56 937
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
0%
Cena
$4 604
Graf posl. 7 dní
Graf Binance Coin
Změna za 24h
0%
Cena
$624,5
Aktualizováno 3.12.2021 13:35

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví a forex brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo