Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Americká ekonomika je v recesi a BTC stoupá, jedná se o obrat trendu?

Publikováno
Finex Coin Week – Americká ekonomika je v recesi a BTC stoupá, jedná se o obrat trendu?
Zdroj: Depositphotos.com

Máme za sebou poslední červencový týden, prázdniny se nám přehouply do druhé poloviny a jsme o krok blíž k podzimu, kdy trhy znovu ožívají. V minulém týdnu jsme zaznamenali další zajímavé události, které by tomu mohly nasvědčovat.

Obsah článku

Tvůrci nejoblíbenější NFT kolekce BAYC čelí žalobě

Skupina investorů, kteří si pořídili NFT z kolekce Bored Ape Yacht Club (BAYC), podala hromadnou žalobu na společnost Yuga Labs prostřednictvím právnické kanceláře Scott+Scott. Investoři tvrdí, že společnost uměle navyšovala hodnotu NFT kolekce BAYC a tokenu APE tím, že si na propagaci najala známé celebrity.

“Poté, co společnost Yuga Labs získala miliony dolarů díky podvodně propagovaným NFT, uvedla na trh ApeCoin, aby dále oškubala investory,” uvedli právníci.

ApeCoin, nativní token Bored Ape Yacht Clubu, prudce vzrostl na historické maximum pouhý měsíc po svém uvedení na trh a na konci dubna dosáhl téměř 27 dolarů. V současné době se však obchoduje daleko od tohoto maxima a jeho cena je nyní okolo 7 dolarů.

Nejnižší cena NFT kolekce BAYC se aktuálně pohybuje okolo 85 ETH, přičemž v době jeho největšího boomu se prodeje pohybovaly okolo 150 ETH.

Právníci ze společnosti Scott+Scott vyzvali investory, kteří utrpěli ztráty v období od dubna 2022 do června 2022 v souvislosti s nákupem NFT od Yuga Labs, aby se na ně obrátili a přidali se k hromadné žalobě. Úspěch této žaloby je však velmi nejistý. Právníci by museli dokázat těžko prokazatelná fakta. Například zda Yuga Labs a najaté celebrity zveřejnily informace o placené spolupráci, tak jak to ukládá zákon.

Bored Ape Yacht Club (BAYC) je jedna z nejoblíbenějších NFT kolekcí na světě. Největší popularity dosáhla během bullmarketu koncem loňského roku a od té doby jejich cena klesala. Zájem se mírně zvýšil minulý měsíc, kdy Eminem a Snoop Dogg vydali své nové písně s videoklipy, v nichž vystupují jejich osobní Bored Apes.

Tito rappeři nejsou jediní ze známých osobností, které utratily statisíce dolarů za nákup NFT z této slavné kolekce. Mezi další patří tenisová šampionka Serena Williamsová, kanadský zpěvák Justin Bieber či fotbalová hvězda Neymar.

Cenová hladina okolo 20 000 dolarů se stává důležitým supportem

Analytická platforma Glassnode ve svém nedávném příspěvku upozornila na zajímavou akumulaci při cenách okolo 20 000 dolarů. Z analýzy vyplývá, že na této cenové hladině začalo docházet k výrazné akumulaci krátkodobých držitelů BTC označovaných jako Short Term Holders (SHT). Jedná se o psychologicky významnou hranici podobně jako například u 30 000 či 40 000 dolarů.

Zdroj: glassnode.com
Graf Glassnode
Cenové hladiny, při kterých dochází k významné akumulaci

Analytik UkuriaOC ze společnosti Glassnode poznamenal, že velká část nabídky, kterou noví STH nakoupili během tohoto poklesu, nebyla prodána, i když cena výrazně klesla. To může naznačovat, že se jedná o investory, kteří nespekulují na aktuální cenu, ale vnímají investici do BTC jako dlouhodobou. Jinak řečeno se jedná o akumulaci investorů, pro které je aktuální cena atraktivní pro dlouhodobou investici. Od konce dubna do června se cena BTC podle CoinGecko propadla o 55 % ze 40 000 dolarů na cenu okolo 18 100 dolarů.

Podle Glassnode aktuální chování investorů naznačuje, že nově vzniklí STH jsou méně náchylní k prodeji s větší důvěrou v Bitcoin a jejich přeměna z STH na dlouhodobé držitele Long Term Holders (LTH), kteří neprodávají po dobu nejméně 155 dní, by to mohla potvrdit.

“Bylo by výborné vidět, jak mince, které drží STH, začínají v nadcházejících týdnech přecházet na úrovni 40k-50k dolarů do stavu LTH,” dodává Glassnode.

Platforma rovněž uvádí, že významné prodejní tlaky ze strany velkých institucí pravděpodobně pominuly, neboť už došlo k mnoha hromadným likvidacím a bankrotům několika velkých kryptoměnových firem. Nejhorší situace by už mohla být za námi, ale spoléhat se na to nedá.

Jediné, co na aktuální situaci nesedí při porovnání s předchozími cykly, je doba, při které se nachází tržní cena BTC pod cenou realizovanou. Aktuálně jsme pod touto hladinou zhruba 20 dní. Během předchozích medvědích trhů to trvalo dlouhých 248575 dní.

Poznámka

Poznámka: Realizovaná cena Bitcoinu je cena, která se vypočítá na základě poslední transakce každého dosud vytěženého bitcoinu a ceny konkrétního bitcoinu v době transakce.

Fed zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu, kryptoměny reagovaly růstem

V minulém týdnu proběhlo další dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), kde měnový výbor schválil podle očekávání zvýšení úrokových sazeb o 75 bazických bodů. Zvýšil tím cílové rozpětí své základní úrokové sazby na 2,25 až 2,5 %.

Tento krok naplnil očekávání analytiků, kteří předpovídali, že Fed tento měsíc zvýší úrokové sazby o 75 bazických bodů. Před necelým týdnem totiž Evropská centrální banka překvapila investory, když poprvé po 11 letech zvýšila úrokové sazby o nečekaných 50 bazických bodů.

Začátkem týdne došlo k propadům na kryptoměnovém trhu a celková tržní kapitalizace se dostala podle CoinMarketCap pod úroveň jednoho bilionu dolarů. Po oznámení Fedu Bitcoin a Ethereum vzrostly během 24 hodin o 5,4 %, respektive 12,5 %. Bitcoin v poslední hodině po oznámení Fedu vyskočil o 3 %, zatímco ETH zdražil o 4,8 %.

Centrální banky po celém světě zvyšují úrokové sazby, aby obnovily cenovou stabilitu a dostaly pod kontrolu vzrůstající inflaci. Ve Spojených státech Fed minulý měsíc přišel s nejprudším zvýšením úrokových sazeb od roku 1994, aby bojoval proti zvyšování cen, které rostou nejrychlejším tempem za více než čtyři desetiletí.

Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci po zasedání uvedl, že se nedomnívá, že by se americká ekonomika v současné době nacházela v recesi. Její výkon však zpomaluje a Fedu se tak zužují možnosti, aby svými kroky nestáhl ekonomiku do recese.

Centrální banka se snaží inflaci omezit dříve, než se v ekonomice zakoření. Pokud však bude Fed v utahování ekonomiky příliš agresivní, mohlo by to USA uvrhnout do recese. Proto vydává takzvané forward guidance, tedy sdělení svého výhledu na ekonomiku a potenciální politiku pro další období, aby ovlivnila očekávání trhu.

Hlavní úlohou Fedu je udržovat vysokou zaměstnanost a zároveň stabilní ceny, přičemž jeho cílem je každoroční inflace kolem 2 %. K současné vysoké inflaci přispělo mimo jiné narušení dodavatelských řetězců v důsledku výpadků způsobených koronavirovými opatřeními, zvýšená poptávka spotřebitelů, která byla podpořena programy pomoci při pandemii, včetně nově vytištěných bilionů dolarů v rámci ekonomických stimulů, které zvýšily celkovou nabídku peněz v oběhu.

USA se dostaly do technické recese propadem HDP o 0,9 %

Další sledovanou událostí minulého týdne bylo oznámení výsledků americké ekonomiky. Podle údajů zveřejněných americkým Národním úřadem pro ekonomický výzkum zaznamenal hospodářský růst v zemi ve druhém čtvrtletí pokles o 0,9 % a zaostal tak za očekáváním ekonomů, kteří předpokládali růst o 0,5 %. Výsledek navazuje na nečekaně velký pokles hrubého domácího produktu o 1,6 % v prvním čtvrtletí letošního roku.

Pokles reálného HDP odrážel klesající investice firem a vyprazdňování skladů. Svůj podíl na tom má i samotná vláda, jejíž výdaje po ukončení podpůrných programů pokračují v poklesu. Klíčová položka – soukromá spotřeba – rostla jen jednoprocentním tempem a zaostala za očekáváními. Spotřebitelé škrtali ve výdajích na zboží běžné i dlouhodobé spotřeby, zatímco za služby utráceli víc. Velmi dobrý výsledek je vidět hlavně u externí poptávky. Vývoz stoupl o 18 % a zahraniční obchod celkově přispěl k HDP výrazně pozitivně.

Díky těmto datům se zdá, že měnová politika centrální banky nebude tak přísná, jak se tváří. Díky tomu začaly padat výnosy z dluhopisů a pozitivně reagovaly akcie i kryptoměny. Po oznámení výsledků vzrostla tržní kapitalizace kryptoměn zhruba o 40 miliard dolarů. Bitcoin posílil o 6,45 % a Ethereum posílilo 7.99 %.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Vzhledem k tomu, že se americká ekonomika nyní nachází v technické recesi, se zdá, že se Bitcoin opět dostává do centra pozornosti. Nyní, když byla potvrzena býčí dynamika, vykazuje největší kryptoměna podle tržní kapitalizace první signály, že se chce posunout výše.

Technická recese je mimo USA běžně definována jako mezičtvrtletní pokles sezónně očištěného reálného čtvrtletního hrubého domácího produktu (HDP) v alespoň dvou po sobě následujících čtvrtletích.

Pozadu nezůstala ani druhá největší kryptoměna Ethereum, která prorazila důležitou rezistenci na úrovni 1 650 USD. Nyní má před sebou další důležitou úroveň 1 750 dolarů, kterou musí překonat, aby mohla postupovat dále. Přesvědčivé uzavření čtyřhodinové svíčky nad úrovní 1 750 dolarů by mohlo vytvořit dostatečně silný býčí impuls, který by Ethereum posunul na 1 830 dolarů nebo dokonce na 1 900 dolarů.

Zůstatky BTC na burzách dosáhly čtyřletého minima

Nejnovější údaje analytické platformy Glassnode naznačují, že akumulace je u konce a tím by mohl končit i bearmarket. Ukazuje to metrika, která sleduje zůstatky BTC na burzách. Ty v posledních dnech dosáhly čtyřletého minima. Bitcoin tak možná již začíná svůj nový rostoucí trend, pokud se budou opakovat zvyky hodlerů z minulosti.

Data analytické platformy Glassnode ukazují, že nadále pokračuje trend odlivu BTC z burz. Na nich se nyní nachází pouze 12,6 % z celkové nabídky, což je o 4,6 % nižší hodnota než při propadu z března 2020, kdy došlo ke krachu díky pandemii Covid-19. V přepočtu na BTC je to nyní 2,4 milionu BTC oproti 3,15 milionu BTC v březnu 2020. Toto číslo je nejnižší od července 2018.

Podle analytika Milese Johala, který zveřejnil na Twitteru svůj poznatek, se u hodlovaného BTC dokončuje formace “zaobleného vrcholu”. Jakmile se tak stane, cena by měla zareagovat – stejně jako již několikrát předtím.

Klíčem je metrika nazvaná Hodl Waves, která rozděluje nabídku podle toho, kdy se jednotlivé bitcoiny naposledy pohnuly. Johalův zveřejněný graf ukazuje, že čím vyšší je podíl celkové nabídky, která se nepohnula alespoň rok, tím blíže je BTC ke svému potenciálnímu dnu.

Zpomalení jednoleté HODL wave naznačuje, že akumulace pomalu končí a následuje obrat, který přišel vždy na začátku nového dlouhodobého růstového trendu BTC. Tento fenomén “zaobleného vrcholu” je tedy ostře sledován jako potenciální zdroj naděje s tím, že Bitcoin již dohání ztracené pozice. V komentářích Johal tvrdil, že málokdo věnuje pozornost právě těmto HODL vlnám.

Závěr k aktuální situaci

Pozornost investorů se minulý týden soustředila především na zasedání americké centrální banky. Fed zvýšil úrokové sazby i přesto, že se americká ekonomika nachází v recesi. Předseda Jerome Powell však ve své závěrečné řeči uvedl, že žádné známky recese nepozoruje. Díky tomu trhy dostaly pozitivní signál a vyrazily vzhůru.

Lepší náladu investorů lze sledovat i díky indexu Fear and Greed, který na konci týdne ukazoval hodnotu 39 bodů ze sta. Není to tak dávno, kdy jsme atakovali rekordně nízké hodnoty okolo sedmi bodů.

Z trhu se začíná vytrácet poklesové momentum a cena se začíná posouvat výš. V cestě však BTC stojí důležité rezistence okolo 25 000 dolarů a 29 000 dolarů, které musí v nejbližších týdnech překonat abychom zůstali nadále bullish.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.