Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Elon Musk vypumpoval NFTs na Bitcoinu. Ostatní zkritizoval

Publikováno
Elon Musk vypumpoval NFTs na Bitcoinu. Ostatní zkritizoval
Zdroj: thecoinrepublic.com

Americký podnikatel a vizionář Elon Musk, zakladatel společností SpaceX a Tesla, je znám pro svůj zájem o kryptoměny, zejména o minci Dogecoin (DOGE).

Tento týden přijal miliardář, jenž své názory rád zveřejňuje na sociální síti X (dříve Twitter), kterou sám minulý rok koupil a převedl z veřejně obchodované společnosti na společnost soukromou, pozvání do podcastu The Joe Rogan Experience, kde se nikoli poprvé vyjádřil negativně na adresu tzv. nezaměnitelných tokenů (NFTs).

Musk řekl, že mu na NFTs přijde úsměvné, že “ve skutečnosti ani nejsou na blockchainu” a pokračoval vysvětlením, že na síti se nachází pouze URL adresa odkazující na JPEG obrázek. Jednoduše a správně tak poukázal na fakt, že NFTs toho mají s myšlenkou decentralizace takovou, jakou ji představil Bitcoin (BTC), společného pouze velmi málo.

Zdroj: ohebashi.com
NFT on-chain off-chain
Ne všechny složky NFT jsou uloženy na blockchainu

Nezapomněl zmínit ani hlavní problém, jenž je s NFTs obchodovanými zejména na blockchainech Etherea (ETH) a Solany (SOL) spojen. “Vývojáři by měli JPEG do blockchainu nakódovat, protože když společnost, která obrázek uchovává, zanikne, už obrázek nemáte,” zakončil svoji kritiku.

Proč nepřímo vypumpoval NFTs na Bitcoinu?

Více toho o NFTs Musk v rozhovoru neřekl a o NFTs na Bitcoinu tedy vůbec nemluvil. Jenomže bitcoinová komunita si okamžitě uvědomila, že problém, který Musk nastínil, právě NFTs na Bitcoinu vůbec nemají.

Tzv. Ordinals, jak se NFTs na Bitcoinu nazývají, vznikají pomocí Ordinals protokolu metodou inskripce, tedy označení jednotlivých nejmenších jednotek bitcoinusatoshis. K nim je po významném bitcoinovém upgradu s označením Taproot možné připojit data až o velikosti 4 MB, snadno se tedy do satoshis, v české komunitě též nazývaných jako “saty”, vepíše i většina JPEG obrázků.

Poznámka

To, že jsou NFTs na Bitcoinu v jednotlivých satoshis, tedy plně on-chain, je nesporná výhoda, která je činí mnohem odolnější proti jakékoli změně nebo vymazání třetí stranou.

Na slova “otce Dogecoinu”, jehož tweety měly v minulém bull runu na cenu kryptoměn obří vliv, samozřejmě cenově reagovala většina Bitcoin NFTs a trochu i BRC-20 tokeny, tedy pro změnu zaměnitelné tokeny na bitcoinové síti.

Nejhodnotnější NFT kolekce na Bitcoinu, Bitcoin Frogs, poskočila nahoru o více než 100 %, bitmap si připsala 70 % a Bitcoin Punks okolo 60 %. BRC-20 token SATS (SATS), kryptoměna unikátního projektu umožňujícího vytváření NFT doménových jmen s koncovkou .sats, se pak od vydání rozhovoru zhodnotila o více než 100 %.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Jmenuji se Michal Sobol a na Finex.cz dohlížím na chod kryptoměnové redakce. Mým cílem je, abychom společně s redaktory a přispěvateli předali čtenářům každý den mnoho zajímavých a zejména užitečných informací.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.