Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Bitcoin dosahuje pětiměsíčních maxim, jsme z nejhoršího venku?

Publikováno
Finex Coin Week – Bitcoin dosahuje pětiměsíčních maxim, jsme z nejhoršího venku?
Zdroj: Depositphotos.com

S novým týdnem je tady nový přehled nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn za poslední týden. Stalo se toho opět hodně a my jsme pro vás vybrali tyto zprávy.

Obsah článku

V Nigérii je Bitcoin až o 60 % dražší!

Nigérie, nejlidnatější země západní Afriky, na sebe upoutala pozornost kvůli vysoké prémii, za kterou se v této zemi prodává BTC. Začátkem minulého týdne byl rozdíl oproti tržní ceně na světových trzích téměř 60 %. Země totiž zavádí limity na výběry hotovosti z bankomatů v místní měně.

V době psaní tohoto článku stál 1 BTC na nigerijské kryptoměnové burze NairaEX 17,5 milionu nair, což se rovnalo zhruba 37 650 dolarům.

Nigerijci mohou od 9. ledna denně vybrat hotovost z bankomatů pouze 20 000 nair (43 dolarů). Týdně pak maximálně maximálně 100 000 nair (220 dolarů). Nigerijská vláda tímto krokem tlačí na své občany, aby omezili platby hotovostí a využívali bezhotovostní platby.

Tento krok přišel několik dní předtím, než se do oběhu dostaly nové bankovky, jejichž cílem je omezit inflaci a praní špinavých peněz. Nigerijci si měli podle centrální banky do 24. ledna vyměnit staré bankovky vyšších nominálních hodnot za nové. Tento termín však nebylo možné dodržet, protože se před bankami začaly tvořit dlouhé fronty. Centrální banka proto tuto lhůtu prodloužila do 10. února.

Kromě toho 26. ledna agentura Reuters oznámila, že nigerijská centrální banka spustila systém místních platebních karet, který má konkurovat zahraničním kartám, jako jsou Mastercard a Visa.

Systém karet “AfriGo” byl navržen tak, aby měli Nigerijci lepší přístup k bankovním službám a vyhnuli se drahým poplatkům a nákladům na směnu u zahraničních karet.

Kvůli těmto omezením se stále více Nigerijců přiklání k decentralizovaným měnám jako je Bitcoin. K jeho nákupu však mají velmi omezený přístup a proto jeho cena ve srovnání s jinými trhy výrazně vyšší. Oblíbenost BTC v zemi potvrzují i data z Google Trends, kde se Nigérie dostala na druhou příčku za El Salvador, kde je BTC zákonným platidlem.

Elon Musk plánuje na Twitteru nový platební systém

Druhý nejbohatší muž planety a generální ředitel Twitteru, Elon Musk, v minulém týdnu oznámil, že nařídil svým vývojářům, aby vybudovali nový platební systém na Twitteru tak, aby v budoucnu podporoval i platby kryptoměnami.

Deník Financial Times zveřejnil 30. ledna zprávu, ve které se odvolává na dva zaměstnance obeznámené s plány Twitteru. Ti uvedli, že platební systém bude zatím podporovat pouze fiat měny, ale bude vybudován tak, aby se do něj v budoucnu mohly implementovat i krypto platby.

Twitter již dlouho upozorňoval na to, že plánuje do své platformy implementovat platební systém. Elon Musk mimo jiné loni v říjnu prohlásil, že udělá z Twitteru “aplikaci pro všechno”. Otázkou zatím zůstává, jakou kryptoměnu a nebo kryptoměny bude Twitter podporovat.

Loni v říjnu se také objevily nepotvrzené zprávy, že Twitter pracuje na prototypu peněženky, která by podporovala vklady a výběry kryptoměn.

Na začátku prosince se objevily dokonce i spekulace, že Twitter vyvíjí vlastní “Twitter Coins”. Digitální aktivum, které by se mohlo na platformě používat pro platby a dýška. Mnozí však doufají, že nový platební systém bude podporovat osvědčené kryptoměny jako je BTC.

Prozatím se však zdá, že nový platební systém bude podporovat pouze fiat měny. Twitter již zahájil proces podávání regulačních žádostí, které by mu zajistily potřebné licence. Očekává se, že proces by mohl být dokončen během letošního roku. Společnost Twitter Payments LLC se již v listopadu zaregistrovala v síti pro potírání finanční kriminality (FinCEN) amerického ministerstva financí, což je jeden z kroků, který by mu měl umožnit zpracování plateb.

Elon Musk se netají tím, že plánuje propojení profilů na Twitteru s bankovními účty. Chce, aby platforma podporovala platby kartou a byla schopna jednoduše provádět převody peněz. Jak vyplývá z jednoho ze zdrojů Financial Times, bude Twitter v návaznosti na budoucí schválení licencí v USA usilovat o schválení regulačními orgány i na mezinárodní úrovni.

Bitcoin po zasedání Fedu posílil na 24 000 dolarů

V úterý 1. února finanční trhy s napětím očekávaly zasedání Americké centrální banky. Jerome Powell na tiskové konferenci oznámil, že Fed zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů ze 4,5 % na 4,75 %, což je nejvyšší sazba za poslední desetiletí. Tento krok byl v souladu s očekáváním analytiků a proto na něj trhy reagovaly pozitivně.

Fed začal agresivně zvyšovat úrokové sazby už v loňském roce ve snaze potlačit rekordně vysokou inflaci, která měla negativní dopad na hodnotu akcií, kapitálových fondů i kryptoaktiv. Powell na tiskové konferenci naznačil, že boj proti inflaci je v dobré fázi a že existují známky naznačující začátek “dezinflačního” procesu.

Před tiskovou konferencí se BTC, největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, pohyboval okolo 23 000 dolarů. Během oznámení posílil krátce nad 24 000 dolarů, což je nejvyšší hodnota od srpna loňského roku. To však nemění nic na tom, že je stále v propadu o 66 % od svého historického maxima 69 044 dolarů.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Podobně na tom byla i druhá největší kryptoměna Ethereum, která se zastavila těsně před hranicí 1 700 dolarů. Ze svého maxima na úrovni 4 878 dolarů je i nadále v propadu o 67 %.

Pozitivně reagovaly i akciové trhy, které digitální aktiva loni i letos následovaly. Přední americké indexy Dow Jones, S&P500 a NASDAQ-100 po předchozím středečním oslabení zakončily nakonec den v zelených číslech. Otázkou nadále zůstává, zda riziková aktiva dosáhla svého dna. John Nance, spoluzakladatel společnosti White Lion Capital, pro Decrypt k aktuální situaci uvedl:

“Pokud jde o měnovou politiku Fedu, dna a vrcholy v předchozích tržních cyklech přicházely před dosažením vrcholu a nebo poklesu sazeb.”

Jerome Powell na tiskové konferenci dále zmínil, že “inflace zůstává příliš vysoká a úkol ještě není splněn.” Fed bude proto nadále pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb, i když ne tak agresivně jako v loňském roce, kdy zvýšil úrokové sazby čtyřikrát o 75 bazických bodů.

Zdroj: tradingeconomics.com
Průběh inflace v USA za rok 2022
Průběh inflace v USA za rok 2022

Současná inflace v USA dosahuje meziročního růstu 6,5 %, což je stále daleko od 2% cíle. Je však již výrazně nižší než 9,1 %, kdy dosáhla pravděpodobného vrcholu tohoto inflačního cyklu.

Ordinals protokol umožní NFT na Bitcoinu

Velký rozruch v bitcoinové komunitě vyvolala zpráva ohledně vytváření NFT na Bitcoinu. S tímto nápadem přišel Casey Rodarmor, autor protokolu Ordinals. Zpráva okamžitě vyvolala vášnivou debatu o tom, jestli taková věc k Bitcoinu patří.

Když přijde řeč na NFT, tak většinu nadšenců napadne Ethereum, Solana nebo Polygon. Zaslouženě, protože na těchto blockchainech vznikly nejpopulárnější NFT kolekce jako například Crypto Punks nebo Bored Ape Yacht Club.

NFT byly poprvé vytvořeny v roce 2017. První NFT kolekcí se staly CryptoKitties, byly vytvořeny společností AxiomZen a spuštěny byly na síti Ethereum.

Je nutno podotknout, že digitální sběratelství využívající blockchain Bitcoinu existuje již od roku 2014. Bitcoinový klient Bitcoin Core umožňuje připojit k transakci krátký textový vzkaz do velikosti osmdesáti bajtů. Na první pohled se to možná zdá málo, ale je to dost místa na odkaz na externí soubor. Vznikla tak možnost snadného přidávání časových razítek k různým souborům uloženým mimo bitcoinový blockchain.

Jaké nové možnosti přináší projekt Ordinals?

NFT na Bitcoinu nejsou tedy do jisté míry žádným novým fenoménem. Projekt Ordinals ovšem přichází s úplně novým řešením, které přenáší NFT přímo na bitcoinový blockchain, což někteří bitcoinoví maximalisté označují za urážku principů Bitcoinu. Tvůrce Ordinals, Casey Rodarmor, bere kritiku s nadhledem a říká, že i negativní reklama je reklamou.

“Vlastně mám rád hatery, myslím, že dělají víc pro to, aby se lidé o projektu dozvěděli, než kdokoli jiný,” řekl.

Projekt Ordinals prakticky funguje na jediné bázi – z jednotlivých satoshis tvoří tzv. digitální artefakty tím, že jim přidává numizmatickou náturu. Systém funguje tak, že přidává jednotlivým satoshis čísla a následně je sleduje napříč transakcemi. Projekt tedy umožňuje uživatelům prohlížet, přenášet a přijímat jednotlivé satoshi, které mohou obsahovat jedinečná zapsaná data, jako jsou videa a obrázky – podobně jako běžné NFT např. na Ethereu.

Proces přidávání aktiv k jednotlivým satoshi se nazývá inscription; po dokončení jsou data uložena v podpisu bitcoinové transakce. Tento proces zůstává zcela v bitcoinové síti a nevyžaduje žádný sidechain ani další token, dokonce ani žádnou aktualizaci celé sítě – funguje nyní a naplno.

Zdroj: ordinals.com
Ordinals inscription s číslem 4209
Ordinals inscription s číslem 4209

Na obrázku výše můžete vidět příklad jednoho NFT s číslem 4209, v parametrech níže se můžete dočíst i o transakci, které je součástí, a i o jednotlivých charakteristikách média.

Poznámka

Poznámka: Zásadní výhodou Ordinals, která nemusí být patrná ihned na první pohled, je skutečnost, že všechna data digitálních artefaktů jsou kompletně uložena onchain, což znamená, že se vše nachází přímo na blockchainu Bitcoinu.

Např. u Etherea toto není pravidlem, některé NFT mohou obsahovat pouze URL odkaz na obrázek, který je uložen někde jinde, typicky na nějakém serveru spravovaném centralizovanou společností. Přestane-li tento server fungovat, NFT bude pouze mrtvý odkaz bez cíle.

Někteří bitcoineři, jako například Dan Held, v tom vidí potenciál, který by mohl přinést poptávku po využití prostoru v blocích a zároveň obohatit Bitcoin o další možnosti využití. Jiní zástupci komunity, např. Adam Back, jsou proti a nejraději by byli, aby byla tato možnost z bitcoinové sítě odstraněna.

Charlie Munger navrhuje zakázat Bitcoin jako v Číně

Americký miliardář, investor a podnikatel Charlie Munger se koncem minulého týdne opět nelichotivě vyjádřil ke kryptoměnám. Vyzval Spojené státy, aby následovaly Čínu a Bitcoin zakázaly.

Kritika se objevila v deníku The Wall Street Journal, kde 99 letý investiční veterán opět udeřil na kryptoměny a označil je za “hazardní nástroj vhodný pro kasino”. Munger také uvedl, že kryptoměny “nejsou žádnou měnou, komoditou a ani cenným papírem” a dodal, že by USA měly přijmout nový federální zákon, který by krypto zakázal. Podle Mungera by bylo nejlepším řešením následovat Čínu, která v září 2021 zavedla plošný zákaz kryptoměn. Místopředseda představenstva společnosti Berkshire Hathaway prohlásil:

“Co by měly Spojené státy dělat po zavedení zákazu kryptoměn? No, smysl by mohlo mít ještě jedno opatření – poděkovat čínskému komunistickému vůdci za jeho skvělý příklad neobvyklého rozumu.”

Jaké byly reakce krypto komunity?

Na tyto výroky okamžitě reagovala krypto komunita posměchem. Mnozí zdůrazňovali především to, že kryptoměny jsou decentralizované a proto je není možné zakázat. Ten, kdo drží například své BTC na privátní peněžence, je v bezpečí před jakýmkoliv zásahem ze strany státu.

Jiní zase upozorňovali na to, že Čína i po “zákazu” kryptoměn v roce 2021 zůstává stále druhým největším sídlem těžařů bitcoinů na světě a držení kryptoměn je v zemi stále legální. Již delší dobu se navíc v Číně objevuje myšlenka, že by se měl zákaz zrušit.

K tomuto tématu se vyjádřil v rozhovoru pro KitCoNews i Michael Saylor, jeden z nejhlasitějších propagátorů BTC a prezident největšího institucionálního investora do Bitcoinu, společnosti MicroStrategy.

https://twitter.com/humblesats/status/1621175774794420226

Saylor uvedl, že Munger vyrůstal v úplně jiné době a jednoduše nerozumí aktuálnímu technologickému pokroku. Jako příklad uvedl to, že jeho přítel Warren Buffet je nejlepší přítel Billa Gatese a i přesto mu unikla investice do Microsoftu.

“Kdyby Munger vedl byznys v Jižní Americe, Africe či Asii a věnoval by 100 hodin studiu celé této problematiky, byl by na Bitcoin více býčí, než jsem já sám,” řekl Saylor.

Závěr k aktuální situaci

První únorový týden byl ve znamení čekání na výsledky ze zasedání Fedu. Na středeční tiskové konferenci Fed oznámil zvýšení úrokových sazeb o očekávaných 25 bazických bodů. Trhy na tuto zprávu reagovaly růstem, i když zatím stále není co slavit. Investoři si slova Jerome Powella vysvětlili tak, že už se blíží doba, kdy Fed přestane sazby zvyšovat, nebo je dokonce začne snižovat.

Bitcoin má za sebou pět týdnů růstu bez výraznější korekce a mnozí investoři se obávají, že se jedná o past na býky. Koncem týdne se růst zastavil před hranicí 24 000 dolarů a my budeme s napětím očekávat, co nám přinese nový týden – zda bude BTC pokračovat na vyšší úrovně a nebo nás čeká první letošní korekce.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.