Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Lightning Network opět v problémech, korelace akciového a kryptoměnového trhu se mírně snižuje

Finex Coin Week – Lightning Network opět v problémech, korelace akciového a kryptoměnového trhu se mírně snižuje
Zdroj: Depositphotos.com

Vítejte u dalšího vydání Finex Coin Week, souhrnu nejzajímavějších událostí ze světa kryptoměn za posledních sedm dní. Tentokrát nás zaujaly tyto zprávy.

Obsah článku

El Salvador a město Lugano chtějí společně šířit osvětu o Bitcoinu

Koncem minulého měsíce se ve švýcarském městě Lugano konala konference Plan B Forum, na které bylo podepsáno memorandum o dohodě v oblasti hospodářské spolupráce zaměřené na šíření adopce Bitcoinu ve světě.

Malebné šedesátitisícové městečko Lugano spustilo v roce 2022 projekt, v rámci kterého podporuje adopci kryptoměn ve městě. V čele iniciativy s názvem Blan B stojí společnost Tether, emitent nejrozšířenějšího stablecoinu USDT. Ve městě je tak možné u některých obchodníků platit bitcoinemUSDT a také městským tokenem LVGA.

Partnerství mezi malou latinskoamerickou zemí a švýcarským městem má za cíl podpořit adopci kryptoměn v jejich regionech. V plánu jsou výměnné pobyty studentů mezi El Salvadorem a Luganem a otevření “salvadorské bitcoinové kanceláře” v Luganu.

Salvadorská velvyslankyně ve Spojených státech, Milena Mayorga, uvedla:

“Společně se svými spoluobčany jsem velmi nadšena z Bitcoinu a jeho přínosů; těším se na to, jak tato iniciativa pomůže zvýšit ekonomickou prosperitu a finanční svobodu pro všechny, což je jeden z hlavních cílů vlády prezidenta Nayiba Bukeleho.”

Na konferenci v Luganu se objevilo mnoho osobností ze světa kryptoměn. Mezi řečníky se objevili mimo jiné například Adam Back, Paolo Ardoino, Nick Szabo, Max Keiser či Peter McCormack. V Luganu je přijímání kryptoměn na rozdíl od Salvadoru dobrovolné. Podnikatelé mohou za své produkty a služby přijímat jak švýcarský frank, tak i kryptoměny jako Bitcoin, USDT či městský token LVGA.

Salvador se před rokem stal první zemí na světě, kde byl Bitcoin uznán jako zákonné platidlo. Od té doby se však jeho hodnota propadla o 70 % a v zemi se o něm už téměř nemluví. Teprve následující měsíce a roky ale ukážou, zdali jsou takové vládní kroky hodné následování, nebo poslouží jako odstrašující příklad.

V Lightning Network se už podruhé objevila kritická chyba!

Lightning Network, vylepšení Bitcoinu v jeho druhé vrstvě určené pro uskutečnění transakcí za mnohem nižší poplatky, se již podruhé v krátké době ocitla v problémech. Závažná chyba způsobila, že bitcoinové uzly běžící na implementaci btcd odmítaly zahrnout do řetězce správné bloky kvůli chybě v jedné z knihoven btcd. Uzly Lightning Network Daemon (LND) se na uzly btcd spoléhají z hlediska ověření bloků, a protože uzly btcd bloky odmítaly, LND uzly nebyly synchronizované a kvůli tomu nemohly otevřít další platební kanály Lightning Network.

Uzly CLN (jiný typ implementace Lightning Network uzlů) se spoléhají na bitcoinové uzly běžící na Bitcoin Core, opět jiné implementaci uzlů pro Bitcoin. Tyto uzly však validní bloky bez problémů přijaly.

Všem provozovatelům uzlů LND sítě Lightning Network byla okamžitě po nalezení chyby vydána nouzová aktualizace. Jedná se už o druhou podobnou kritickou chybu za poslední měsíc.

Za zneužitím chyby v kódu podle dostupných informací stojí vývojář Burak Keceli, zakladatel Bitmatrix, jenž celou síť rozhodil dosti nevšední transakcí, na které technicky nic špatného nebylo. V poznámce k transakci uvedl:

“you’ll run cln. and you’ll be happy.”

Vzhledem k referenci na CLN uzly je patrné, že Burak dobře věděl, co dělal. Tuto domněnku sdílí i Rene Pickahrt, který se vyjádřil pro server CoinDesk. A není divu, dotyčný stojí i za dřívějším odhalením bugu opět navázaného na uzly LND z 9. října tohoto roku. Tehdy způsobil nemožnost synchronizace sítě opět kvůli stejné knihovně z btcd zodpovědné za přijetí nového bloku. Docílil tak tím, že vytvořil multisig transakci vyžadující 998 podpisů pomocí privátních klíčů z 999.

Poznámka

Poznámka: Běžné transakce v rámci sítě Lightning Network probíhají mezi dvěma stranami – pokud si např. v Hadogu v Praze koupíte burger a zaplatíte za něj bitcoiny přes Lightning Network, otevře se kanál, v němž jste vy a burgrárna. Jsou vyžadovány dva podpisy – od vás a od restaurace.

V některých případech může být v kanálech účastníků více, 999 je ale opravdu extrém.

Ačkoliv je tato transakce opět technicky naprosto správná, je extrémně komplexní. Mainnet Bitcoinu s ní problém neměl, algoritmus knihovny btcd uzlů pro příjem bloku ale už ano a proto blok s touto transakcí LND uzly odmítly, což opět rozhodilo celou síť. I když technicky síť dále fungovala, nebyla schopna otevírat nové kanály, protože LN peněženky uživatelů nebyly synchronizované.

Jak Burakovu činnost vidí krypto komunita?

Je otázkou, zdali si Burakovo počínání lze vykládat jako bezpečnostní útok. Burak tímto spíše upozorňuje na nedostatky sítě, což by mělo vývojáře Lightning Network (a i jiných projektů) spíše popostrčit k tomu, jak lépe problematiku bugů v projektech běžících již v ostrém provozu řešit.

Nové úpravy v kódu běžně procházejí několikanásobnou kontrolou, než jsou integrovány do běžící verze, na tomto si třeba velmi striktně zakládá kryptoměna Cardano. Občas je ale mnohem efektivnější nepřímo přizvat někoho zvenčí a odměnit jej za “špinavou” práci, takto fungují např. bug bounty programy.

I když Burakovo odhalení bugu mělo pro kvalitu kódové báze Lightning Network bezesporu blahý účinek, kolují o Burakovi informace, že se jedná o velmi promyšlené jednání, za které se Burak nebojí zaplatit. Transakce, která způsobila nejnovější bug, stála více než 700 dolarů v poplatcích. To je něco, čeho si těžaři určitě všimnou. Některé osobnosti na Twitteru sdílí úvahy, jak moc musel F2 Pool, jeden z největších těžebních poolů pro Bitcoin, s Burakem spolupracovat, aby byla takto nestandardní transakce do bloku zahrnuta bez větších problémů.

Meta spouští na Instagramu nástroje pro obchodování s NFT

Na druhou nejoblíbenější sociální síť na světě přichází novinka, která potěší tvůrce i obchodníky s nezaměnitelnými tokeny (NFT). Instagram se totiž chystá implementovat řadu nástrojů, které umožní tvůrcům mintovat (tvořit), vystavovat a prodávat NFT.

Meta, společnost stojící za Instagramem, oznámila během akce Creator Week 2022, že platforma umožní svým tvůrcům vytvářet “digitální sběratelské předměty”. Uživatelé budou moci své NFT prodávat na Instagramu i mimo něj.

Tvůrci budou mít k dispozici “komplexní sadu nástrojů” umožňující vytváření, vystavování a následný prodej NFT v rámci jedné platformy. K tomuto účelu si Meta vybrala jako partnera blockchainový projekt Polygon.

Podle Mety bude nyní malá skupina vývojářů se sídlem ve Spojených státech tuto funkcionalitu testovat. Následně se testování rozšíří do dalších zemí, společnost však neposkytla žádné informace o tom, kdy k tomu dojde.

Kromě aktuálně podporovaných blockchainů Ethereum, Flow a Polygon oznámila Meta také svou podporu pro blockchain Solana a její populární peněženku Phantom. Přidána bude i podpora pro video NFT a metadata, což jsou názvy a popisy vybraných kolekcí, které se budou stahovat z NFT tržiště OpenSea.

Šéf obchodních a finančních technologií, Stephane Kasriel, uvedl, že Meta nebude účtovat žádné poplatky za vytváření nebo prodej NFT až do roku 2024. Blockchainové poplatky bude kupujícím hradit Meta “při spuštění”, ale neobjasnil, jak dlouho toto “spuštění” bude trvat.

Kasriel dále uvedl, že transakce s NFT budou stále podléhat “poplatkům za obchod v aplikacích”.

Poukázal tím na 30% provizi z prodeje NFT, kterou si účtuje společnost Apple, což vyvolalo silnou kritiku. Průměrné poplatky se na tržištích jako OpenSea totiž pohybují okolo 2,5 %.

Vadou na kráse může být i skutečnost, že uživatelé nebudou moci nakupovat NFT pomocí kryptoměn. Apple i Google podporují pouze nákupy v aplikaci pomocí fiat měn a obě společnosti zakazují externí odkazy nebo jiné funkce, které uživatelům umožňují obejít jejich provize.

Fidelity nabídne přístup retailovým investorům k BTC a ETH

Americká nadnárodní investiční společnost Fidelity oznámila, že bude nabízet retailovým investorům obchodování s BTC a ETH bez poplatků. Do poplatků ale nepočítá 1 % spread, skrze který bude na obchodech generovat zisk. Na finančních trzích představuje spread rozdíl mezi nákupní a prodejní cenou kótovaného aktiva.

Podle CNBC bude novou nabídku kryptoměn společnosti Fidelity zajišťovat její dceřiná společnost Fidelity Digital Assets. Nová služba, nazvaná Fidelity Crypto, poskytne drobným investorům možnost nakupovat a prodávat bitcoiny a ethery s minimálními poplatky.

Fidelity zatím neuvedla datum spuštění své nové nabídky, ale otevřela uživatelům čekací listinu pro včasný přístup. Společnost dále uvedla, že se zaměřila na drobné investory proto, že značná část jejích zákazníků již do digitálních aktiv investuje.

Správce aktiv v prohlášení pro CNBC uvedl:

“Významná část ze 34 milionů zákazníků společnosti Fidelity se již o kryptoměny zajímá či je vlastní.”

Fidelity Digital Assets nemá pochybnosti o budoucnosti kryptoměnového sektoru a rozšiřuje svoji nabídku služeb i uprostřed medvědího trhu. Nedávno spustila služby úschovy a obchodování s Ethereem pro své bonitní klienty. V dubnu letošního roku správce aktiv oznámil plány poskytnout střadatelům na penzi možnost investovat do Bitcoinu přímo prostřednictvím jejich produktu 401(k).

Společnost Fidelity je významným institucionálním zastáncem Bitcoinu a digitálních aktiv. BTC společnost označuje za “nadřazenou formu peněz” a je přesvědčena, že se jeho adopce bude neustále rozšiřovat. Fidelity zaměřuje své úsilí především na institucionální investory, ale již před časem se spekulovalo také o nabídce pro retailové investory.

Generální ředitel Galaxy Digital, Mike Novogratz, v září uvedl:

“Pokud Fidelity otevře přístup ke kryptoměnám pro retailové zákazníky, bude to velmi bullish zpráva.”

Fed opět zvyšuje sazby, BTC reagoval minimálně

Zasedání americké centrální banky je vždy zásadní událostí pro celý finanční sektor a ani v minulém týdnu tomu nebylo jinak. Podle očekávání zvýšil Fed úrokové sazby o dalších 75 bazických bodů, čímž se dostaly do rozmezí mezi 3,75 % – 4 %, tedy nejvýše od ledna 2008.

Fed oznámil, že bude pokračovat ve své agresivní měnové politice v boji proti inflaci. V reakci na tuto zprávu reagovaly kryptoměnové a akciové trhy vesměs pozitivně. Bitcoin po oznámení posílil zhruba o 1 % a stejně tak posílilo i Ethereum, druhá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
Ethereum / ETH
Načítání
Načítání
Načítání

Agresivní měnová politika Fedu vedla investory k cestám do bezpečných přístavů, jako je např. americký dolar, jehož hodnota v posledních měsících prudce vzrostla. Očekává se však, že centrální banka může brzy zpomalit tempo zpřísňování, což je pozitivní zpráva, která mohla zabránit potenciálnímu výprodeji.

“Při určování tempa budoucího zvyšování cílového rozpětí bude brát výbor v úvahu kumulativní zpřísňování měnové politiky a zpoždění, s nímž měnová politika ovlivňuje hospodářskou aktivitu, inflaci, hospodářský a finanční vývoj,” uvedl Fed ve svém prohlášení.

Jinými slovy, i když je možné, že bude Fed zvyšovat sazby méně razantně, bude v tom pokračovat možná ještě déle, než se předpokládalo. Zajímavostí je, že obvykle BTC a ETH silně korelují s akciovými tituly jako jsou S&P500 a Nasdaq-100, v posledních týdnech však korelace začíná slábnout, což může být pozitivní signál pro kryptoměny.

Aktuální cena
Změna
Bitcoin / BTC
Načítání
Načítání
Načítání
S&P500 / SPX
Načítání
Načítání
Načítání

Na Twitteru na to upozornila i výkonná ředitelka a hlavní investiční stratég společnosti Charles Schwab, Liz Ann Sonders. Na grafu níže je vidět, že korelace mezi BTC a S&P500 je stále velmi pozitivní, ale už není tak výrazná jako v předchozích měsících.

Závěr k aktuální situaci

Nejočekávanější událostí minulého týdne byly opět výsledky ze zasedání americké centrální banky. Fed podle plánu opět zvýšil úrokové sazby o 0,75 procentního bodu a na trzích to zanechává čím dál menší stopu. Každé další zvýšení totiž znamená, že roste šance, že Fed v budoucnu zvýší sazby méně.

Bitcoin se stále drží těsně nad hranicí 20 000 dolarů. Pokud bychom chtěli uvažovat o vyšších cenových hladinách, musí nejdříve překonat rezistence, které se nachází na hodnotách okolo 21 500 – 22 000 dolarů. Stále tedy pokračuje pohyb do strany, nejlepší strategií pro většinu investorů v tomto období je DCA, tedy průměrování své nákupní ceny.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.