Finex.cz logo
Menu
Finex » Kryptoměny » Finex Coin Week - Je Bitcoin mrtvý a platí ještě Stock-to-Flow model?

Finex Coin Week - Je Bitcoin mrtvý a platí ještě Stock-to-Flow model?

Finex Coin Week - Je Bitcoin mrtvý a platí ještě Stock-to-Flow model?
Zdroj: Depositphotos.com

Další červnový týden máme za sebou a já vás opět vítám u našeho pravidelného souhrnu aktuálního dění ve světě digitálních aktiv. V minulém týdnu nás zaujala tato témata:

Obsah článku

1.Vyhledávání fráze "bitcoin dead" je na letošních maximech2.Solana a její platforma Solend čelila problémům3.Populární model Stock-to-Flow pravděpodobně selhal4.Těžaři prodali téměř všechny vytěžené BTC za poslední měsíc5.Binance oznámila spolupráci s Christianem Ronaldem6.Závěr k aktuální situaci

Vyhledávání fráze "bitcoin dead" je na letošních maximech

Bitcoin zažívá těžké časy. Od svého vrcholu z listopadu 2021 se propadl o 70 % a dokonce se obchodoval pod vrcholem předchozího cyklu. Veřejnost tak začalo zajímat, zda je Bitcoin mrtvý. Podle analytického nástroje Google Trends dosáhlo vyhledávání slovního spojení "bitcoin dead” nejvyšších úrovní za posledních dvanáct měsíců.

Vyhledávání fráze "bitcoin dead" na Googlu prudce vzrostlo a dosáhlo nejvyšší úrovně v historii během předminulého týdne. Aplikace Google Trends sleduje zájem o vyhledávané výrazy v průběhu času a na základě celkového počtu dotazů uživatelů přiděluje skóre od 1 do 100. Údaje jsou anonymizované, roztříděné podle témat a rozdělené podle lokality.

Google Trends
Graf Google Trends v předminulém týdnu
Zdroj: trends.google.com

Jak je vidět na grafu výše, vyhledávání dotazu "bitcoin dead" dosáhlo v období mezi 12. a 18. červnem na základě předběžných údajů skóre 100. Naposledy tento vyhledávací dotaz dosáhl 100 bodů při posledním bearmarketu v prosinci 2017.

Co za negativním sentimentem stojí?

Prudký nárůst vyhledávání tohoto výrazu odráží extrémní strach na trzích s kryptoměnami za posledních několik týdnů, kdy dochází k masivním výprodejům. Spirálu klesající ceny Bitcoinu, která trvá již sedmý měsíc, mohla zažehnout razantní změna politiky Federálního rezervního systému. Investoři se jako první začali zbavovat rizikových aktiv, mezi které Bitcoin rozhodně patří.

Svou měrou k celkovým obavám v tomto sektoru přispěl také krach ekosystému Terra, v němž investoři přišli o miliony dolarů. Následně se přidaly zprávy o tom, že významným hráčům v tomto odvětví, jako jsou Celsius a Three Arrows Capitalhrozí likvidace.

O prohlášení, že je Bitcoin mrtvý, se vedou dokonce i další statistiky. Portál 99Bitcoins eviduje už celkem 452 nekrologů o Bitcoinu od jeho vzniku. Jedná se o souhrn článků a televizních pořadů, kde se řeší jeho zánik. Všechny tyto předpovědi se zatím ukázaly jako mylné. Bitcoin funguje dál a z každého bearmarketu vzešel silnější než předtím.

Solana a její platforma Solend čelila problémům

Solana (SOL), další projekt z první desítky nejhodnotnějších kryptoměn podle tržní kapitalizace, čelil kurióznímu problému. Solend, decentralizovaný zápůjčný protokol na blockchainu Solana, jen o vlásek unikl likvidaci 95 % vkladů SOL ve svém lending poolu. Problémem byla velryba, která měla v tomto poolu mimořádné zastoupení. V podstatě se jednalo o většinu mincí SOL, které tento pool obsahoval.

Velryba měla nesplacenou půjčku ve výši 108 milionů dolarů v mincích US Dollar Coin (USDC) a Tether (USDT), zajištěnou mincemi SOL, nativní kryptoměnou sítě Solana. Během posledních dvou týdnů hned dvakrát hrozilo, že bude půjčka zlikvidována, protože cena SOL klesla až na 27 dolarů.

Vývoj ceny SOL za poslední měsíc
CZK
USD
EUR
BTC
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Pokud by cena kryptoměny SOL nadále klesala a 21 milionů dolarů v SOL, které půjčku zajišťovaly, by šlo do likvidace, zůstal by Solend téměř bez prostředků v SOL. Spoluzakladatel toho projektu pod pseudonymním jménem Solend Rooter uvedl, že likvidace takového množství SOL za nízkou cenu by mohl projekt Solend v hodnotě 2,6 miliardy dolarů zcela položit.

Nebezpečí likvidace bylo odvráceno v úterý, kdy majitel tohoto účtu přesunul dluh v USDC v hodnotě 25 milionů dolarů do Mango Markets, dalšího úvěrového protokolu založeného na Solaně, čímž zbavil Solend části zátěže a snížil riziko případné likvidace.

Aby se v budoucnu zabránilo podobným případům schválila komunita návrh, který zavádí limit výpůjček na jeden účet 50 milionů dolarů. Smart kontrakt se upraví tak, aby dočasně likvidoval u nedostatečně zajištěných půjček 1 %, nikoli 20 % vkladů.

Celá situace mohla dopadnout úplně jinak. Spoluzakladatel sítě Solend Rotter představil kontroverzní návrh označený jako "SLND1", který plánoval převzít kontrolu nad dlužníkovým účtem, aby bylo možné zástavu zlikvidovat koordinovaným způsobem. Tím by nedošlo k zahlcení či dokonce ke zhroucení celé Solana sítě. Komunita pro tento návrh hlasovala, ale tým Solend nakonec hlasování zneplatnil. Tým uvedl, že vyslyšel hlasy komunity, která poukazovala na to, že 24 hodin nebylo dost času na to, aby všichni členové odevzdali své hlasy.

Populární model Stock-to-Flow pravděpodobně selhal

Model Stock-to-Flow vyvinul známý kryptoanalytik, který na Twitteru vystupuje pod přezdívkou PlanB. Tento model předpovídá budoucí cenu Bitcoinu na základě jeho cirkulující nabídky v poměru k množství vytěžených mincí a zároveň zohledňuje mechanismus známý jako halving, při kterém se každé čtyři roky sníží počet vytěžených mincí v daném období o polovinu.

Model doposud fungoval téměř spolehlivě a předpovídal, že bude Bitcoin stát v roce 2021 sto tisíc dolarů a do konce roku 2024 by měl vyšplhat dokonce na 288 000 dolarů za minci. Hlavním argumentem růstu je, že podobně jako v případě zlata a jiných komodit s omezenou nabídkou bude cena stoupat díky nedostatku tohoto aktiva na volném trhu.

Předpověď, že BTC dosáhne 100 000 dolarů, se ani zdaleka nenaplnila a na konci loňského roku se model začal znatelně odchylovat od své trendové linie. Mnoho kritiků i zastánců tohoto modelu nyní tvrdí, že selhal a že už nemá smysl jej sledovat. Vyjádřil se k tomu i zakladatel Etherea Vitalik Buterin, který odpověděl na tweet spoluzakladatele Ethub Anthonyho Sassana, který napsal, že se jedná o epické selhání modelu S2F. Butterin k tomu dodal, že model S2F momentálně nevypadá moc dobře.

"Vím, že je neslušné posmívat se, ale myslím si, že finanční modely, které dávají lidem falešný pocit bezpečí a přesvědčení, že čísla neustále porostou, jsou špatné a zaslouží si posměch," dodal.

Autor modelu PlanB na Buterinovu kritiku okamžitě zareagoval a poznamenal, že propad trhu nutí některé lidi hledat obětního beránka pro svoje neúspěšné projekty a nebo nesprávné investiční rozhodnutí. Podle něj mají tendenci obviňovat ostatní nejen nováčci, ale i lídři v oboru.

PlaB svůj model stále obhajuje a tvrdí, že od března 2019 do března 2022 fungoval přesně. Ve světle současného trhu dodal:

"Buď je BTC extrémně podhodnocený a brzy se odrazí ode dna, anebo bude S2F v budoucnu méně užitečný."

Těžaři prodali téměř všechny vytěžené BTC za poslední měsíc

Aktuální situace na trhu přivádí do těžké situace těžaře Bitcoinu, kteří jsou nuceni prodávat vytěžené BTC, aby pokryli veškeré náklady na těžbu.

Začátkem června vstoupil kryptoměnový trh do fáze výprodejů a většina kryptoměn klesla na své čtyřleté minimum. Zhoršující podmínky na trhu se následně negativně projevily i na ziskovosti těžby Bitcoinu (BTC), což donutilo těžaře k prodeji svých vytěžených zásob.

Z nových údajů společnosti Arcane research vyplývá, že veřejné těžařské společnosti prodaly v květnu dokonce 100 % své produkce BTC oproti dříve obvyklým 20-40 %. V prvních čtyřech měsících roku 2022 prodaly těžařské firmy 30 % vytěžených BTC. Během května se prodeje ztrojnásobily a očekává se, že červen nebude jiný.

Veřejné těžařské společnosti tvoří zhruba 20 % celkového hashrate sítě, o zbytek se starají soukromí těžaři. Dohromady vlastní obě skupiny těžařů celkem 800 000 BTC, což z nich dělá jednu z největších velryb na trhu. Pokud by byli těžaři nuceni dále prodávat, mohlo by to cenu BTC tlačit dolů.

Poté, co se cena Bitcoinu propadla pod 21 000 dolarů, dosáhl poměr BTC miner to exchange flow podle analytické platformy CryptoQuant nového 7měsíčního maxima. Pokles ceny BTC také způsobil, že se pro některé těžaře stala těžba nerentabilní a byli donuceni své stroje vypnout.

Určit cenu, při které je těžba stále rentabilní, není úplně jednoduché. Každý těžař má odlišné podmínky v závislosti na ceně energie, na nákladech za infrastrukturu, zaměstnance či prostory, ve kterých podniká. Jedná se o průměrnou hodnotu – ve fiat měně spolu s denní odměnou, kterou těžař získá za každý výpočet terahashe (USD/TH/s za den).

Momentálně se tato hodnota dostala na 1,5leté minimum, což naznačuje, že pro mnoho těžařů se těžba stává nerentabilní a jsou nuceni odpojit své stroje. Mnozí investoři se na druhou stranu domnívají, že se jedná o významný signál cenového dna.

Binance oznámila spolupráci s Christianem Ronaldem

Nejznámější a nejoblíbenější kryptoměnová burza Binance minulý týden oznámila ultimátní úlovek. Jedná se o několikaletou spolupráci na projektech Web3 a NFT s fotbalovou a instagramovou hvězdou Christianem Ronaldem.

Binance v oficiálním oznámení uvedla, že dohoda zahrnuje vytvoření série NFT kolekcí s Ronaldem, které se budou výhradně prodávat na platformě Binance NFT. První kolekce by měla vyjít ještě letos. Cristiano Ronaldo uvedl, že je pro něj vztah s fanoušky důležitý a právě proto ho oslovila myšlenka vytvoření nových zážitků prostřednictvím NFT.

Generální ředitel a zakladatel burzy Changpeng Zhao ocenil Ronaldovy úspěchy ve fotbale a zmínil, že je to sportovec, který překročil hranice sportu a stal se ikonou v mnoha odvětvích.

"Díky své autenticitě, talentu a charitativní činnosti nashromáždil jednu z nejoddanějších fanouškovských základen na světě," dodal Zhao.

CEO Binance dále zmínil, že je jeho tým ze spolupráce velmi nadšený. Fotbalová superstar ve svém videu na sociálních sítích uvedla, že si fanoušci plánované kolekce NFT určitě užijí a že už se nemůže dočkat jejich uvedení na trh.

Ronaldo se zatím ve světě kryptoměn nijak aktivně neangažoval, i když už za své sportovní úspěchy nějaké obdržel. V březnu letošního roku získal oficiální tokeny fotbalového klubu Juventus F.C za každý vstřelený gól v dresu "Staré dámy”.

Navzdory aktuální situaci na trhu je generální ředitel Binance přesvědčen, že se jedná o nejlepší čas pro budování. Jedná se o jeho třetí "krypto zimu” a tvrdí, že už má dost zkušeností na to, aby věděl, jak se v této tržní situaci chovat. Jedná se například o dobrou příležitost k najímání špičkových talentů, kteří jsou v tomto období k dispozici.

Závěr k aktuální situaci

Poslední týden byl oproti těm předchozím poměrně klidný. Bitcoin se usadil na 20 000 dolarů a vyčkává se, jakým směrem se vydá.

Kurz BTC
CZK
USD
EUR
Normální graf
Logaritmický graf
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Technická analýza nám ukazuje, že nejbližší support se nachází v pásmu 15-13 000 dolarů a nejbližší rezistence okolo 33 000 dolarů. Index strachu a chamtivosti poskočil z rekordní hodnoty 6 bodů z minulého týdne na aktuálních 12 bodů, což stále naznačuje extrémní strach na trhu.

BTC přestal minulý týden pro mainstreamová média téměř existovat ihned poté, co se na něm nedala urvat jakákoliv senzace. Jestli se momentálně jedná o potenciální dno a začátek vzestupného trendu nikdo s jistotou neví, proto je nejlepší strategií DCA, kdy se vám pravidelně dokupují propady a vy můžete zůstat v naprostém klidu.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,6%
Cena
$23 481
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-1,6%
Cena
$310,6
Graf posl. 7 dní
Graf Ripple
Změna za 24h
+0,14%
Cena
$0,38

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo