Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Placení kryptoměnami: Jak na to? Jaké jsou možné způsoby a který je nejvýhodnější?

Publikováno
Placení kryptoměnami: Jak na to? Jaké jsou možné způsoby a který je nejvýhodnější?
Zdroj: protocol.com

Kryptoměny vznikly za účelem nahrazení stávajících fiat měn, jako jsou dolary, eura či koruny. Dnes je můžete nakoupit přes směnárny, burzy, bankomaty a další služby. Jak je to ale s jejich adopcí? Jaká je jejich praktická stránka? Je možné s kryptoměnami zaplatit v reálném světě za skutečné zboží a služby?

V článku se podrobně podíváme na všechny způsoby, jak platit kryptoměnami. Některé metody budou opravdu přímé, jiné trochu oklikou. Všechny budou mít ale jedno společné – kryptoměny budou stát v pozadí celého procesu.

Obsah článku o placení kryptoměnami

Přímá platba kryptoměnou

Kryptoměny jsou v první řadě P2P platební síť, v tomto směru fungují tedy jako hotovost, jež svým způsobem nahrazují v digitální formě. Pokud je chcete někomu odeslat, není nutné využívat služby prostředníků v podobě bankovních institucí. Stačí vám nějaké kryptoměny vlastnit a umět s nimi zacházet. V následujícím článku si různé postupy pro placení ukážeme na samotném Bitcoinu, největší kryptoměně podle tržní kapitalizace.

Ostatní kryptoměny fungují v tomto směru téměř stejně, takže se neztratíte ani v případě, že budete chtít pro platbu využít něco jiného.

Založení peněženky a nákup kryptoměn

Pokud ještě žádné kryptoměny nemáte, budete si je nejdříve muset koupit a někde uložit. Pro uschování kryptoměn slouží tzv. kryptoměnové peněženky. Existují ve dvou variantách – v hardwarové a softwarové. Hardwarové peněženky jsou většinou doporučovány vzhledem k vyšší úrovni bezpečnosti, jsou to malá fyzická zařízení podobná USB flash disku, která pro uskutečnění transakce musíte vložit do USB portu počítače a přes příslušný program použít.

Tento mírný diskomfort ke koncepci hardwarových peněženek bohužel patří a i když tolik nemusí vadit při placení za internetové nákupy, které provádíte z pohodlí domova na svém PC, při placení za kafe v kavárně nebo např. za plnou nádrž na pumpě činí hardwarové peněženky celkem nepraktické. Proto za účelem placení doporučujeme využívat spíše softwarové peněženky, které fungují jako aplikace do mobilního telefonu.

Vzhledem ke své čistě digitální formě a skutečnosti, že jsou jakožto uživatelské aplikace stále přístupné přes internet, jsou softwarové peněženky méně bezpečné než ty hardwarové. Ideálním řešením je tedy mít větší obnos uložený na Trezoru nebo např. Ledgeru a na softwarových peněženkách, např. Blue Wallet nebo Coinomi, mít k dispozici menší peněžní obnos pro placení.

Favorit redakce

Výhody
  • Mobilní peněženka v češtině
  • Podporuje více než 125 kryptoměn
Nevýhody
  • Aplikace by mohla být přehlednější

1) Založte si kryptoměnovou peněženku

Založení peněženky je opravdu jednoduché. Výhodou softwarových peněženek je zároveň skutečnost, že jsou plně zdarma. Při zakládání vám v určitý moment na obrazovce telefonu vyskočí 12, 18 nebo 24 anglických slov. Těm se říká seed. Na seed můžete pohlížet jako na záchranný kód, přes nějž se při ztrátě přístupového hesla dostanete zpět k vašim kryptoměnám.

Zdroj: cryptolocalatm.com
Příklad podoby seedu
Příklad podoby seedu

Technicky funguje seed jako mateřský privátní klíč, ze kterého se deterministicky generují ostatní privátní klíče přítomné ve vašich peněženkách. Z toho tedy plyne, že je seed alfou omegou z hlediska přístupu k peněžence a je prakticky jediným údajem, který je pro manipulaci s kryptoměnami potřeba.

Důrazně proto doporučujeme – věnujte 2 minuty tomu, že si seed zapíšete na nějaké fyzické místo (kus papíru) a schováte ho tak, aby šel najít.

Potenciální úroveň bezpečnosti můžete dodatečně zvýšit i tím, že si seed vygravírujete na kovovou destičku.

Když seed společně s přístupovým heslem k peněžence ztratíte, tak už se ke kryptoměnám nikdy nedostanete. Obnova seedu není možná. Naprostá svoboda, kterou kryptoměny poskytují, přináší i kompletní odpovědnost.

2) Nakupte kryptoměny

Pro začátečníky je nejlepší a nejjednodušší možností využití kryptoměnových směnáren. Směnárny nabízejí vcelku jednoduchou službu – vezmou vaše peníze na burzu, na níž pro vás nakoupí požadované množství kryptoměn. Po úspěšném nákupu vám kryptoměny odešlou na vaší kryptoměnovou adresu, kterou při objednávce zadáte.

Pro vyplnění jednoduché objednávky směnárny požadují pouze volbu a množství nakoupené kryptoměny, nějaké osobní údaje (např. email, na nějž vám přijde shrnutí o platbě) a samotnou kryptoměnovou adresu. Adresu najdete v peněžence, nejčastěji pod políčkem “Přijmout” nebo anglicky “Receive“.

Zdroj: Wallet of Satoshi
Příjem bitcoinů na Wallet of Satoshi
Kryptoměnová adresa pro příjem bitcoinů na Wallet of Satoshi
Poznámka

Upozornění: Adresy jsou citlivé na každý znak, i velká a malá písmena, takže si dobře překontrolujte, že jste vše zadali správně. Změna byť jediného znaku vyústí v kompletně odlišnou kryptoměnovou adresu, podobně jako změna jediného čísla v bankovním účtu. To tedy znamená, že při chybně zadané adrese k vám žádné kryptoměny nedorazí. Dávejte si tedy pozor, na reklamace vzhledem k těmto nedopatřením nebude u směnáren brán zřetel.

Posledním krokem je platba. Na zadaný email obdržíte shrnutí objednávky. Při volbě platby přes bankovní účet obdržíte údaje k platbě, které zadáte v internetovém bankovnictví. V případě platby kartou vás směnárna odkáže na platební bránu, kde zadáte údaje karty. Nyní stačí jen počkat na vyřízení objednávky.

Poznámka

Pokud si chcete přečíst o dalších způsobech, jak kryptoměny nakoupit, můžete se podívat na náš Návod na nákup bitcoinu krok za krokem pro rok 2022.

Jak na platbu Bitcoinem?

Jestliže už máte připravenou peněženku a na ní nějaké bitcoiny, potažmo jiné kryptoměny, není na co čekat. Můžeme se vrhnout do praktického použití.

Platba v kamenných obchodech, restauracích a na jiných fyzických místech

Když do nějaké restaurace či kamenného obchodu přijdete, můžete se samozřejmě zeptat na to, jestli je možné platit v kryptoměnách. Vzhledem k současné úrovni adopce kryptoměn takový podnik pravděpodobně budete chvíli hledat. Práci si můžete ušetřit přes Coinmap.org, stránku, na níž naleznete téměř všechna místa, která pro platby přijímají i kryptoměny. Počítejte ale s tím, že na stránku se může zapsat každý a některá místa už nemusí být aktuální.

Pokud podnik bitcoin akceptuje, bude proces probíhat zhruba následovně:

  1. Obsluha zadá do terminálu částku, která se následně přepočítá do bitcoinu podle aktuální ceny na trhu.
  2. Na terminálu/tabletu se zobrazí QR kód transakce.
  3. Nyní na svém telefonu otevřete aplikaci peněženky a klikněte na políčko “Odeslat” nebo “Send”.
  4. Následně vyberte možnost naskenování QR kódu.
  5. Aplikace načte z QR kódu údaje o transakci, které vám zobrazí. Následně si je můžete překontrolovat. Aplikace vám většinou ukáže i doporučený poplatek dle aktuální vytíženosti bitcoinové sítě. Tento poplatek jde těžařům za ověření transakce. Pokud vám peněženka nabídne více výší poplatku, platí pravidlo, že vyšší poplatek znamená rychleji vyřízenou transakci. Dejte si pozor, abyste poplatek nezadali příliš nízký, transakce se pak nemusí vypořádat vůbec.
  6. Pokud všechno sedí, transakci potvrďte a odešlete.

Bude trvat několik minut, než se transakce skutečně potvrdí. Mějte také trpělivost s obsluhou. Většina lidí o kryptoměnách maximálně slyšela, a pokud není podnik kvůli kryptoměnám skutečně vyhlášený, pravděpodobně s nimi nemají moc velkou zkušenost.

Platba v online prostředí

O něco méně stresující je placení kryptoměnami při platbě na eshopech. Nikdo vás nikam nehoní a systém je v podstatě automatický. Znovu – ne každý internetový obchod platbu pomocí kryptoměny umožňuje. Z těch velkých ale akceptuje tento typ plateb například portál Pražská plynárenská a Alza.

Zdroj: alza.cz
Platba za nákup v kryptoměnách na Alze
Platba za nákup v kryptoměnách na Alze

Pakliže nakupujete na vašem PC či notebooku, můžete platbu odeslat i z hardwarové peněženky. Postup se víceméně neliší – při placení vám eshop poskytne adresu, na níž musíte kryptoměny v předepsané výši odeslat. Adresa může být v textové formě či QR kódu – pokud platíte pomocí hardwarové peněženky, textovou formu adresy stačí zkopírovat do odesílacího formuláře v aplikaci peněženky (např. Trezor Suite) a kryptoměny odeslat. Alternativou je naskenování QR kódu do mobilní peněženky. Jakmile máte veškeré údaje pro platbu vyplněné, transakci odešlete.

Webové portály často vyžadují nějaký čas pro potvrzení. Může se tak stát, že se bude platba zpracovávat i několik desítek minut. Mějte tedy strpení.

Lightning Network

Lightning Network je řešení škálovatelnosti pro Bitcoin fungující v jeho druhé vrstvě, tedy nad jeho samotným blockchainem. Využívá zabezpečení a decentralizaci základního systému Bitcoinu, zároveň ale důmyslně doplňuje možnost okamžitých a levných plateb.

Pro uživatele se jedná o velmi zajímavou možnost co nejefektivnějšího placení Bitcoinem. Rozhodně stojí za to o této možnosti minimálně vědět, nejlépe jí samozřejmě využívat. Sílu Lightning Network si postupem času začínají uvědomovat i podnikatelé – možnost platby skrze síť Lightning nyní naleznete na čím dál více místech.

Poznámka

Upozornění: Ne každá peněženka platbu skrze Lightning Network podporuje. Její implementaci naleznete např. v Blue Wallet či Wallet of Satoshi.

Jak Lightning Network funguje?

Představte si, že jste v hospodě. Obsluha vám nosí jedno pivo za druhým a postupně vám dělá na lístek čárky. Vy nemusíte platit každé pivo zvlášť -stačí, abyste zaplatili, až budete chtít odejít. Lístek je v podstatě dluh, který se vyrovná vždy na konci obchodního vztahu. Nemusíte dělat 10 plateb za každý půllitr, nýbrž jednu platbu, která vše vyrovná. Úplně stejně funguje Lighting Network.

Zdroj: coinatmradar.com
princip lightning network
Princip fungování Lightning Network.

Tento obchodní vztah z technického pohledu funguje jako platební kanál stojící na bázi smart kontraktů, který si mezi sebou dva uživatelé sítě Lightning otevřou. Při jeho otevření zúčastněné strany poskytnou fixní obnos bitcoinů jakožto zůstatek na obou stranách, který se bude průběžně měnit dle probíhajících transakcí. Jakmile se nějaká ze stran rozhodne platební kanál uzavřít, dojde k vypořádání – konečný zůstatek obou stran se zapíše do blockchainu Bitcoinu jako jedna transakce. Na tomto principu jsou poplatky redukovány.

Lightning Network peněženky vám dávají možnost připojit se na uzly hostované jejich tvůrci či na váš vlastní, pokud jím disponujete. Vzhledem k tomu, že Lightning Network pracuje jako síť uživatelů, můžete se napojit pouze na jeden uzel a zároveň platit v podstatě kdekoliv. Jediné, na co si musíte dát pozor, je zůstatek na vaší straně účtu. Nemůžete jít do minusu. Kdyby měl někdo platit vám, musí mít zase “protější” uzel dostatečný zůstatek.

Praktické využití

V praxi Lightning Network funguje znovu velice jednoduše. Příjemce vytvoří tzv. Lightning Fakturu, vy jako plátce pouze naskenujete její podobu v QR kódu či do platby manuálně zadáte její kód. Z pohledu uživatele pak transakce probíhá téměř stejně jako transakce běžná. Ve většině kryptoměnových peněženek je také potřeba si nějaké bitcoiny pro platbu skrze Lightning Network vyhradit.

Zdroj: anycoin.cz
Vygenerovaná Lightning faktura
Vygenerovaná Lightning faktura na směnárně Anycoin

Na obrázku výše můžete vidět příklad vygenerované Lightning faktury na směnárně Anycoin. Anycoin je jedna z mála kryptoměnových směnáren, která platby skrze síť Lightning poskytuje. V tomto směru tedy funguje jako Lightning Network peněženka – princip platby zde funguje úplně stejně.

Kryptoměnové karty

Kryptoměnové karty fungují velice podobně jako debetní či kreditní karty vydávané vaší bankou. Přikládají se k terminálu a dá se s nimi zaplatit v normálních obchodech. Za drtivou většinou kryptoměnových karet, zejména v oblasti Evropy, stojí platební giganti Visa a Mastercard. Pro koncové uživatele to tedy znamená, že jsou tyto karty použitelné na všech místech, na nichž je možné platit běžnými bankovními kartami.

Podobně jako bankovní karty, i karty kryptoměnové se typicky dělí na kreditní a debetní,.

  • Kreditní karty – Když využíváte tento typ karet, platíte v podstatě půjčenými penězi. Stejně jako u normálních karet, i tento “kredit” musíte později dorovnat ve vašem zákaznickém účtu. To můžete udělat běžně skrze kryptoměny či fiat měny. Z podstaty čerpání kreditu se nejedná o prodej digitálních aktiv, což může být velká výhoda z hlediska daní. Nevýhodou je úrok přítomný na dluhu až do jeho splacení.
  • Debetní karty – Tyto karty využívají jen kryptoměny, které na účtu skutečně máte. Aby je bylo možné používat, musíte si nejprve účet nabít a až poté můžete začít s kartou platit. Z pohledu kryptoměn je každá platba debetní kartou prakticky jejich prodej.

Doporučujeme výběr založit na tom, jak zodpovědní a dochvilní jste. U kreditních karet je důležité dávat pozor na datum splatnosti dluhu, úroky se jinak mohou solidně prodražit. Ať už si vyberete z kryptoměnových karet jakoukoliv, vždy se pozorně seznamte s obchodními podmínkami.

Výhody kryptoměnových karet

Kryptoměnové burzy a jiné společnosti se snaží využívání kryptoměnových karet co nejvíce propagovat. Pozitivním aspektem tedy je, že jejich uživatelé mají běžně k dispozici řadu výhod.

  • Cashback – Cashback patří mezi nejčastější odměny pro zákazníky využívající kryptoměnové karty. Vrácená procenta záleží na každém poskytovateli služby, mohou se však vyšplhat až na vyšší jednotky. Míra cashbacku většinou záleží na věrnostních úrovních u daného poskytovatele. Nepropadněte však dojmu, že cashback naleznete u všech karet, některé společnosti jej bohužel nenabízejí.
  • Členství zdarma – Příjemným bonusem řady karet je předplatné na různé internetové služby, jmenovitě např. Spotify nebo Netflix.
  • Platba kryptoměnami i u obchodníků, kteří je normálně nevyužívají – Protože se jedná o karty provozované společnostmi jako Visa nebo Mastercard, dají se uplatnit na všech jejich platebních terminálech. Jejich uživatelé tedy nejsou limitováni pouze na obchodníky přijímající platby v kryptoměnách jako takových.

Rizika kryptoměnových karet

Kryptoměnové karty dosahují stejné úrovně funkční bezpečnosti jako karty bankovní – provozují je stejné prestižní společnosti. Největším rizikem je tak v podstatě držba samotných kryptoměn – jak jejich kolísající kurz, tak i místo, kde jsou drženy. Jejich současného kurzu si buďte vždy náležitě vědomi – zítra můžete za stejné zboží zaplatit klidně dvakrát tolik bitcoinů, pokud kurz rázově klesne.

Přirozeně jsou zde pak přítomná rizika držení kryptoměn u centralizovaných služeb. Je nutné si uvědomit, že Visa a Mastercard zde fungují pouze jako prostředníci zařizující platbu jejich kartou – nemají co dočinění s tím, jak se společnost, u níž kryptoměny máte uložené (např. kryptoměnová burza nebo směnárna), o kryptoměny stará. Kryptoměny razí princip absolutní decentralizace a suverenity, což centralizované burzy a směnárny již ze své podstaty podkopávají.

Mějte tedy na paměti, že ke kryptoměnám, jež k platbě kartou využíváte, fyzicky nedržíte privátní klíče.

Na první pohled mohou být tyto obavy až paranoidní, historie nás nicméně již několikrát přesvědčila o opaku.

Jednotlivé karty

Dnes již na kryptoměnovém trhu existuje velké množství kryptoměnových karet – z drtivé většiny dominují karty debetní, můžete však nalézt i nějaké karty kreditní. Níže naleznete příklad 3 nejlepších k nalezení na současném trhu. Pokud chcete znát více informací, mrkněte na kompletní seznam námi prověřených a vyzkoušených karet.

Crypto.com – Debetní karta

Společnost Crypto.com je známá především perfektní platformou, kryptoměnovou peněženkou, spojující intuitivní aplikací a kryptoměnou CRO sloužící jako utility token jejich rozsáhlého blockchainu Cronos s celým DeFi ekosystémem. Jedním z taháků platformy je ale také kryptoměnová karta. Ta je dostupná od roku 2020.

Jedná se o debetní kartu, stačí si tedy váš zákaznický účet nabít nějakými kryptoměnami a můžete se ihned pustit do placení. Při každé platbě se tyto prostředky postupně čerpají, tedy prodávají.

Do celého systému pak zasahuje CRO token, který slouží pro odemykání dalších služeb. Čím více CRO tokenů v platformě uzamknete do stakingu, tím lepší podmínky budete mít. V tuto chvíli stojí jeden CRO token $2,91. Jednotlivé úrovně karet se následně odemykají podle dolarové hodnoty v CRO tokenu.

Zdroj: Crypto.com
Crypto.com platební karta výhody cashback a limity
Jednotlivé úrovně karty od Crypto.com. Nejvyšší úroveň zpřístupní cashback ve výši až 5 % z každého nákupu – jak online, tak i v obchodech.

Binance Card – Debetní karta

Binance se pyšní prvním místem na žebříčku kryptoměnových burz podle objemů denních obchodů. Nabízí spoustu vedlejších produktů – staking, propojení s DeFi, celý vlastní blockchain a také vlastní kryptoměnovou kartu. Společnost nabízí kartu od roku 2020, přičemž její fungování zajišťuje opět Visa. Karta je dostupná v České i Slovenské republice.

Platební karta Binance Card při takeaway objednávce ještě za doby koronavirových lockdownů
Platební karta Binance Card při takeaway objednávce ještě za doby koronavirových lockdownů

Binance Card funguje tak, že bere finance přímo z vašeho zákaznického účtu. Do toho můžete nabíjet fiat měny (eura, dolary, koruny apod.) a kryptoměny. Karta při platbě u obchodníka následně bere prostředky přímo odtud. Jedná se o skvělý způsob, jak využívat kryptoměny pro placení v reálném prostředí.

Možnosti platby jsou omezené pouze na tyto kryptoměny – BNB, BUSD, USDT, BTC, SXP, ETH, ADA, DOT, XRP, AVAX, SHIB, LAZIO, PORTO a SANTOS.

I tato karta má různé věrnostní úrovně. O dosažené úrovni rozhoduje výše průměrného měsíčního zůstatku BNB na vašem zákaznickém účtu. Největším lákadlem vyšších úrovní je určitě cashback, který se může vyšplhat až na 8 %.

Nexo Card – Kreditní karta

Nexo Card je jednou z mála kreditních kryptoměnových karet, vznikla teprve 13. dubna 2022. Vzhledem k tomu, že ji zaštiťuje společnost MasterCard, je s kartou možné platit v podstatě kdekoliv. Tvůrcem je Nexo – platforma zaměřená na okamžité kryptoměnové půjčky. Elegantně tak propojuje svůj hlavní záměr s kreditním aspektem karty – z pohledu platformy je jedno, jestli splácíte půjčku jako takovou či vyčerpaný kredit z karty, vše se dá splatit najednou a stejným způsobem.

Zdroj: captainaltcoin.com
Rozhraní karty Nexo Card v aplikaci Nexo
Rozhraní karty Nexo Card v aplikaci Nexo

Protože se jedná o kreditní kartu, má uživatel tu výhodu, že může využívat cizí prostředky, pouze stačí, když si na svůj účet odešle kryptoměny sloužící jako kolaterál (záloha). Při platbě kartou je proces v podstatě stejný, jako když bychom si na platformě brali samostatnou půjčku. Ve výsledku uživatel tedy nepoužívá pro platby své vlastní prostředky, ale vypůjčené finance společnosti Nexo.

Limit na kartě je omezený tím, kolik vlastních prostředků na platformu vložíte jako kolaterál. Kartu je samozřejmě nejlepší využívat ve spojení s platformou Nexo, už jen kvůli celkem atraktivním věrnostním úrovním. Největší výhody karty jsou velice nízké poplatky a cashback 2 %.

Binance Pay

Burza Binance poskytuje službu Binance Pay – způsob, jakým můžete téměř okamžitě posílat kryptoměny ze svého zákaznického účtu na účet cizí, např. nějakého obchodníka. Možnost platby je přímo napojená na Binance účet, z něhož se čerpají prostředky. Hlavní smysl celého nástroje je platba mezi jednotlivými uživateli, není to nic složitého. Každý uživatel má přidělené své vlastní ID, které pro platbu jen stačí zadat či naskenovat ve formě QR kódu. Přes Binance Pay můžete samozřejmě platby také přijímat – skrze jedno tlačítko aplikace vygeneruje QR kód vašeho účtu.

Zdroj: Binance.com
Takto vypadá prostředí aplikace Binance Pay při odesílání kryptoměnové platby
Takto vypadá prostředí aplikace Binance Pay při odesílání kryptoměnové platby

Binance uzavřela partnerství s řadou platforem a portálů, v nichž můžete platit přímo přes Binance Pay – příkladem může být např. cestovní portál Travala. Transakce jsou kompletně bez poplatků a vypořádání probíhá téměř okamžitě.

Zdroj: Binance.com
Partneři Binance Pay
Partneři Binance Pay
Poznámka

Poznámka: Celou paletu partnerů si můžete prohlédnout na oficiálních stránkách Binance Pay.

Crypto.com Pay

Crypto.com nabízí kromě věcí zmíněných výše také možnost platby pomocí kryptoměn v internetových a kamenných obchodech, které si Crypto.com Pay ve svých systémech integrovaly. Jedná se svým způsobem o obdobu Binance Pay popsané výše.

Způsob placení probíhá opět pomocí QR kódu. Obchodník vám vygeneruje QR kód, který pomocí aplikace Crypto.com App načtete. Za tímto účelem v aplikaci nejprve budete muset otevřít sekci pro placení, buď na titulní stránce či skrze menu možností. Pak klikněte na Scan, aplikace vás následně přemístí do rozhraní fotoaparátu a požádá vás o naskenování QR kódu.

Zdroj: Crypto.com
V aplikaci otevřete políčko Pay v liště hlavní stránky, případně v obecném menu, které můžete vidět na pravé straně obrázku.
V aplikaci otevřete políčko Pay v liště hlavní stránky, případně v obecném menu, které můžete vidět na pravé straně obrázku.
Zdroj: Crypto.com
Na otevřené obrazovce zvolte možnost skenování QR kódu.
Na otevřené obrazovce zvolte možnost skenování QR kódu.

Po jeho úspěšném naskenování vám aplikace ukáže jednotlivé peněženky a jejich obnosy. Uvidíte zde vaše zůstatky a budete mít možnost vybrat peněženku, ze které bude platba uskutečněná. Po výběru konkrétní peněženky se transakce dokončí.

Jedna z výhod, kterou Crypto.com Pay nabízí, je platba samotným tokenem CRO. Při placení nativním tokenem celé platformy se dočkáte až 10% cashbacku.

Možnost Crypto.com Pay je dostupná ve více než 30 státech a přijímá přes ní platby přes 300 obchodních značek. Cashback se liší pro jednotlivé obchodníky, v jejich seznamu naleznete i konkrétní výši.

Coinbase Pay

Nenechte se zmást podobným názvem – Coinbase Pay se od jejích dvou konkurentů popsaných výše dosti liší, neboť se používá především v práci s decentralizovanými aplikacemi, respektive decentralizovanými burzami a samotnými kryptoměnovými peněženkami.

Hlavním smyslem Coinbase Pay je propojení burzovního účtu s decentralizovanými peněženkami. Abyste se tedy mohli připojit na nějakou decentralizovanou burzu a obchodovat, nemusíte kryptoměny pracně vybírat z vašeho zákaznického účtu na adresu peněženky, u níž navíc riskujete, že ji chybně zadáte a o kryptoměny pak přijdete.

S Coinbase Pay vše probíhá čistě automaticky! Peněženka se s burzou spojí a jakmile se s danou peněženkou pak připojíte na jakoukoliv dAppku, např. burzu Uniswap, můžete pro obchodování využít zůstatek přímo na Coinbase účtu, jenž jste s peněženkou spárovali. Např. v peněžence MetaMask můžete peněženku propojit s Coinbase Pay po otevření dialogu pro nákup kryptoměn.

Možností je i nákup kryptoměn přímo v peněžence – v tomto případě jsou k nákupu použity uložené platební údaje z vašeho Coinbase účtu, nemusíte tedy ručně zadávat platební kartu. Při nákupu po vás aplikace bude vyžadovat dvoufázové ověření, které máte nastavené pro váš účet Coinbase.

Služba Coinbase Pay je primárně určená pro Coinbase Wallet a tržiště Coinbase NFT, jak ale vidíte výše, kromě těchto dvou aplikací je protokol zakomponovaný také do kryptoměnové peněženky MetaMask. Do budoucna je ale pravděpodobné, že se Coinbase Pay vloží i do jiných kryptoměnových peněženek.

Zaplatkryptem.cz

Služba zaplatkryptem.cz, za níž stojí česká společnost HD Crypto s.r.o., nabízí extrémně jednoduchý způsob, jak využít kryptoměny pro placení skrz bankovní převod. Všechny platby do 1 000 eur je možné provést bez jakéhokoliv ověření identity.

Jedná se svým způsobem o kryptoměnovou směnárnu, na níž můžete vaše kryptoměny směnit za koruny, které služba obratem zašle příjemci na bankovní účet. Na titulní stránce stačí pouze zvolit variantu Zaplať kryptem, budete následně přemístěni do následujícího formuláře.

Zdroj: zaplatkryptem.cz
V úvodním formuláři vyplňte peněžní částku, číslo účtu, kam budou peníze posléze odeslány, a email, na nějž přijde potvrzení o platbě
V úvodním formuláři vyplňte peněžní částku, číslo účtu, kam budou peníze posléze odeslány, a email, na nějž přijde potvrzení o platbě

Zde vyplňte částku v korunách, zadejte číslo cílového bankovního účtu a vyplňte další položky jako například variabilní symbol. Po vyplnění údajů a odsouhlasení obchodních podmínek si projděte rekapitulaci transakce a pakliže vše sedí, v dalším dialogu klikněte na Zaplatit. Nyní budete mít na výběr z následujících variant – můžete zaplatit Bitcoinem, Ethereem, Litecoinem nebo Bitcoinem přes Lightning Network.

Zdroj: zaplatkryptem.cz
Vyberte kryptoměnu, kterou chcete zaplatit
Vyberte kryptoměnu, kterou chcete zaplatit

Jakmile si vyberete váš preferovaný způsob, zobrazí se QR kód pro dokončení platby včetně finální částky navýšené o poplatek.

Zdroj: zaplatkryptem.cz
Výsledný QR kód pro dokončení platby
Výsledný QR kód pro dokončení platby

Tento kód pak stačí naskenovat z vaší kryptoměnové peněženky a odeslat tak kryptoměny. Vyřízení transakce může záviset na dvou faktorech – na rychlosti sítě dané kryptoměny a na nejbližším časovém okně, v němž zaplatkryptem.cz transakce zpracuje. Např. u Bitcoinu trvá několik desítek minut, než je transakce dostatečně potvrzena; služba vyžaduje nejméně trojnásobné potvrzení.

Zaplatkryptem.cz pak transakce vypořádává většinou jednou za hodinu, neděste se tedy, když se peníze odešlou až např. za hodinu a půl. Chcete-li se podívat v jaké vlně odeslání má vaše transakce místo, vše se dozvíte na detailu transakce přístupném přes tlačítko vedle QR kódu.

Zaplatkryptem.cz můžeme z naší zkušenosti určitě doporučit!

Směna kryptoměn do hotovosti s využitím kryptoměnového bankomatu

Poslední možností, kterou si zde uvedeme, je výběr z kryptoměnových bankomatů. Jedná se tedy svým způsobem o platbu nepřímou – kryptoměnami fyzicky neplatíte, ale použijete je pro směnu za fyzické peníze. Svým způsobem se tedy jedná o jakousi pojistku pro případy, kdy u sebe prostě nemáte dostatek hotovosti.

Kryptoměnové bankomaty jsou už relativně běžně k vidění v každém větším městě. Často se nacházejí v nákupních centrech mezi běžnými bankomaty, mají dokonce i podobný vzhled.

Zdroj: bitcoinmat.com
Obousměrný bitcoinmat v Avion Shopping parku v Ostravě
Obousměrný bitcoinmat v Avion Shopping parku v Ostravě

Dejte si však pozor na to, že ve většině kryptoměnových bankomatů se dají kryptoměny pouze nakoupit. Mezi bankomaty, v nichž můžete kryptoměny i prodat, se řadí např. bitcoinmat na obrázku výše.

Jak směnit kryptoměny v bankomatu

Pro prodej kryptoměn přes kryptoměnový bankomat stačí mít připravenou mobilní peněženku. Abyste nemuseli vhodný bankomat zdlouhavě hledat, můžete zavítat na stránku coinatmradar.com a vlevo v rozhraní zakliknout políčko “Sell”, zobrazí se vám pak pouze kryptoměnové bankomaty, které podporují i funkci pro prodej.

Prodej bitcoinu přes kryptoměnový bankomat obecně probíhá následovně:

  1. Na začátku vás bankomat vyzve, ať odsouhlasíte smluvní podmínky.
  2. Následně zvolíte částku v korunách, za níž chcete bitcoin prodat, a která se vám okamžitě přepočítá na aktuální kurz.
  3. Částka v BTC se zobrazí na obrazovce spolu s adresou, kam máte bitcoiny zaslat. Po potvrzení vám bankomat vytiskne lístek s adresou i QR kódem, ten přes svou peněženku v telefonu naskenujte. Na transakci běžně máte 30-45 minut (záleží na tipu bankomatu) od vytištění lístku.
  4. Nyní vaši transakci stvrzují těžaři v rámci blockchainu, což může trvat od 30 minut až po hodinu. Abyste u bankomatu nemuseli čekat, můžete při objednávce zadat své telefonní číslo, na které vám přijde SMS poté, co transakce proběhne.
  5. Až transakce proběhne, vraťte se k bankomatu a na obrazovce zvolte “Výběr”, bankomat vás následně vyzve k naskenování vašeho kódu. Po jeho ověření vám bankomat peníze vydá.

Mějte ovšem na paměti, že poplatky v kryptoměnových bankomatech mohou dosahovat až na desítky procent. Jedná se o možnost, která je jednoduchá, relativně anonymní a velice přístupná, ale bohužel také nejdražší ze všech.

Závěr. Jak tedy platit kryptoměnami?

Nyní již víte, že možností pro placení kryptoměnami je spousta. Od té základní, nejjednodušší a zároveň nejbezpečnější, kterou je odeslání kryptoměn na cizí kryptoměnovou adresu, až po nejrůznější vychytávky centralizovaných společností.

Některé z variant přinášejí významnou možnost ušetření na transakčních poplatcích (např. využití Lightning Network nebo Binance Pay), tato výhoda s sebou však většinou nese nucený kompromis, např. ve snížené bezpečnosti či decentralizaci – narážíme zde svým způsobem na blockchainové trilema.

Je patrné, že vysoké poplatky, jimiž kryptoměnové transakce ve své nejčistší formě disponují, jsou hlavní brzdou kryptoměnové adopce. Prosté snížení poplatků a prakticky tedy vyřešení blockchainového trilematu by situaci radikálně zjednodušilo – uživatelé by neměli motivaci používat komplikovaná platební řešení a mohli by platit pouze skrze jejich vlastní kryptoměnové peněženky. Tak, jak bylo od začátku zamýšleno.

Líbil se vám tento článek?
1
0

Autor

Můj zájem o finance začal v roce 2017. První ránu jsem dostal od kryptoměn. Jejich růst mi kouzlil úsměv na tváři, avšak propad v roce 2018 byl studenou sprchou. Jako další cestu jsem zvolil akcie, u kterých jsem zůstal dva roky. V roce 2020 se dostavil další kryptoměnový bull-run a společně s ním se znovu objevil i můj zájem o Bitcoin.

Tentokrát jsem ale věc vzal za správný konec. Nejprve vzdělávání.

Kryptoměny pro mě znamenají nový finanční systém a věřím, že se postupně dostanou i do běžných životů občanů. Psaní článků zde na Finex.cz mě především pozitivně motivuje k prohlubování znalostí, které mohu následně předat čtenářům.

Přečíst více

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.