Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Blockchain Cronos od Crypto.com je spuštěný! Jak se na něj připojit a jaké projekty zde můžete nalézt?

Publikováno
Blockchain Cronos od Crypto.com je spuštěný! Jak se na něj připojit a jaké projekty zde můžete nalézt?
Zdroj: Crypto.org

Včera byl spuštěn dlouho očekávaný mainnet Cronos EVM Chainu. Jedná se o další blockchain Crypto.com fungující paralelně s blockchainem Crypto.org, pouze s tím rozdílem, že součástí Cronosu je podpora smart kontraktů. Tato skutečnost přináší oblast DeFi do ekosystému Crypto.com a tvoří tak spoustu nových příležitostí pro nalezení nových projektů.

Poznámka

O Cronos EVM Chainu jsme psali již řadu článků. Podrobnější popis včetně toho, jak Cronos funguje, naleznete zde.

Cena kryptoměny CRO před spuštěním Cronosu vyrostla za poslední měsíc o více než 140 %! V době psaní článku, tedy zhruba 24h od spuštění, už na blockchainu Cronos vzniklo 20 000 bloků a proběhlo již přes 50 000 transakcí. Existuje zde momentálně přes 200 projektů.

Jak se na Cronos EVM Chain můžete připojit, jakým způsobem na něj vložíte své kryptoměny a jaké projekty již na Cronosu existují a jak s nimi pracovat? Vše se dozvíte v tomto článku.

Obsah článku o Cronos EVM Chainu

Jak odeslat kryptoměny do Cronos ekosystému?

V současné době je decentralizovaně možné na Cronos převádět pouze kryptoměny z blockchainu Crypto.org, nebo přímo z burzy či aplikace Crypto.com. Při převodech z burzy nebo aplikace jsou podporovány následující kryptoměny: CRO, USDT, USDC, DAI, ETH, WBTC.

Pokud se rozhodnete využít most převodu mezi Crypto.org Chainem a Cronos Chainem, prozatím můžete převést pouze kryptoměnu CRO.

Všechny kryptoměny na Cronos chainu mají standard CRC-20. Bridge podporuje v současné době převod pouze z blockchainu crypto.com, převod z Etherea bude umožněn až po implementaci aktualizace s názvem Gravity.

Přemostění využívá součást Cosmos SDK zvanou IBC protokol (Inter-Blockchains Communication), ta umožňuje vzájemný převod kryptoměn mezi blockchainy v Cosmosu pomocí dočasného převední na IBC standard. Cronos EVM Chain je, stejně jako Crypto.org chain, součástí Cosmos ekosystému.

Nejdříve si připravte softwarovou peněženku

Tokeny CRO na Cronos chainu musíte držet v některé z peněženek, které to umožňují. Momentálně se jako jediné podporované možnosti jeví Crypto.com DeFi Wallet nebo MetaMask. V softwarové peněžence MetaMask je nutné vytvořit nové připojení ke Cronos chainu. Identifikační údaje Cronosu jsou následující:

  • Pole New RPC URL: https://evm-cronos.crypto.org/
  • Pole Chain ID: 25
  • Pole Currency Symbol: CRO
  • Pole Block Explorer URL: https://cronos.crypto.org/explorer/

Nastavení sítě probíhá úplně stejným způsobem jako v případě implementace dalších chainů, např. známějšího a staršího BNB Smart Chainu.

Z hlediska kompatibility s ekosystémem Crypto.com doporučujeme používat oficiální softwarovou peněženku přímo od Crypto.com – Crypto.com DeFi Wallet. Rozhraní peněženky je funkčně podobné spíše centralizované burze a pro investora zvyklého na Crypto.com je tak uživatelsky přívětivější.

Rozhraní softwarové peněženky Crypto.com DeFi Wallet
Rozhraní softwarové peněženky Crypto.com DeFi Wallet

Jednotlivé sítě (ETH, Crypto.org a Cronos) tato peněženka rozděluje automaticky podle adres, uživatel při vkladu musí pouze zvolit síť, kam chce kryptoměny vložit (v tomto případě Cronos).

Crypto.com DeFi Wallet je pro iOS k dispozici zde a pro Android zde.

Pro odeslání kryptoměn z burz nebo při jejich přemostění budete potřebovat znát adresy softwarových peněženek. V případě MetaMask je to přímo adresa peněženky (při zvolení Cronos chainu jako aktivního). U peněženky Crypto.com DeFi Wallet se adresa zobrazí automaticky po kliknutí na tlačítko Receive u konkrétní kryptoměny (např. CRO) a u sítě zvolení Cronos chainu.

Poznámka

Je možné, že se při připojování na různé decentralizované burzy v Cronos ekosystému setkáte s požadavkem použít pouze softwarovou peněženku MetaMask. Podpora Crypto.com DeFi Wallet by však v budoucnu měla dorazit i ke všem podstatným produktům.

Vklad kryptoměn z burzy a aplikace Crypto.com App

Odeslání kryptoměn přímo z internetových stránek burzy a nebo z aplikace je téměř totožný. V obou případech se v zásadě jedná o výběr kryptoměn a jejich odeslání na softwarovou peněženku. U konkrétní kryptoměny tedy zvolte výběr kryptoměn (Withdraw), adresu pro výběr External address a síť samozřejmě Cronos.

Poté stačí pouze zvolit množství kryptoměny a žádost odeslat.

Podrobný oficiální návod přímo od Crypto.com včetně obrázků je k dispozici pro výběr z burzy zde a pro výběr z Crypto.com App zde.

Přemostění CRO mincí z chainu Crypto.org na Cronos chain

Tuto možnost využijete v případě, že již vlastníte nějaké CRO mince na Crypto.org blockchainu a chcete je převést pod Cronos.

Crypto.com DeFi Wallet umožňuje provést přemostění přímo v aplikaci. Při vlastnění určitého množství CRO mincí na Crypto.org chainu se vám možnost automaticky nabídne přímo pod grafem ceny.

Zdroj: cronos.crypto.org
Pro přemostění zvolte možnost Cronos Bridge
Pro přemostění tokenů z Crypto.org blockchainu na Cronos zvolte možnost Cronos Bridge. Druhý nástroj (CRO Migration Tool) se používá pro převod CRO z blockchainu Etherea na blockchain Crypto.org

Převod pomocí tohoto nástroje je možné uskutečnit pouze mezi chainy Crypto.org a Cronos, pro jeho provedení nastavte kolonky jako na následujícím obrázku, upravte pouze množství mincí, které chcete převést. Nyní stačí pouze kliknout na tlačítko transfer a potvrdit převod.

Zdroj: cronos.crypto.org
Nastavení Cronos Bridge
Nastavení Cronos Bridge
Poznámka

Most ze sítě Ethereum na síť Cronos bude dostupný až po příští aktualizaci. Pro tuto chvíli je tedy nutné mostování z Ethereového blockchainu na Cronos dělat dvěma kroky.

Pro přemostění můžete využít i oficiální webovou aplikaci. Činnost probíhá stejným způsobem, pouze s tím rozdílem, že je nutné vložit i adresu odchozí peněženky. Ta je zjištěna připojením softwarové peněženky Crypto.com DeFi Wallet či MetaMask s nastavením sítě na Crypto.org (i zde je nyní možné převádění pouze z Crypto.org, ale na zpřístupnění dalších tokenů i blockchainů se pracuje).

Zdroj: cronos.crypto.com
Webové rozhraní Cronos Bridge
Webové rozhraní Cronos Bridge

Adresa destinace je stejná jako v případě vkladu kryptoměn na softwarovou peněženku se zvolením sítě Cronos. Adresu je možné buď manuálně vložit, nebo ji automaticky vyplněním druhé koncové softwarové peněženky.

Jaké projekty na Cronos Chainu nyní můžete nalézt?

Na Cronosu během jediného dne vzniklo více než 200 projektů, i když se jedná pouze o betaverzi celé sítě. Všechny projekty, včetně adres kontraktů, jsou dostupné na prohlížeči celého blockchainu.

Stejně jako v případě prohlížečů pro sítě ETH (etherscan.io) nebo BSC (bscscan.com), i zde můžeme nalézt údaje o všech provedených transakcích, uložených blocích a existujících projektech na síti Cronosu, ty jsou k dispozici v záložce Tokens.

Zdroj: cronos.crypto.org/explorer
Rozhraní Cronos exploreru
Rozhraní Cronos exploreru

Decentralizované burzy

Hlavní stránka VVS Finance
Hlavní stránka VVS Finance

Mezi hlavní projekty, které na síti Cronosu běží, jsou např. tři decentralizované burzy CRODEX, CronaSwap a VVS Finance. Vizuálně jsou velmi podobné již zaběhlému designu UniSwapu či PancakeSwapu.

Uživatelé zde mohou provádět směnu libovolných kryptoměn na síti Cronos EVM Chainu po vložení příslušné adresy projektu. Nechybí ani možnost stát se poskytovatelem likvidity.

Zdroj: app.cronaswap.org
Rozhraní decentralizované burzy CronaSwap
Rozhraní decentralizované burzy CronaSwap

Samozřejmostí je nutnost mít připravenou softwarovou peněženku podporující Cronos EVM Chain a zároveň nějaké CRO. Jelikož je CRO nativní kryptoměnou celého ekosystému, slouží též pro placení poplatků a prozatím jako hlavní kryptoměna, vůči které jsou uskutečňovány veškeré obchody.

Protože síť existuje teprve krátce, jsou odměny pro první poskytovatele likvidity nadstandardně vysoké.

NFT, Metaverse, Gaming

CRO se snaží využít metaverse hype na maximum a už nyní nabízí několik projektů. Příkladem může být Duelist King, metaverse a play 2 earn projekt zaměřený na sběratelské edice herních karet. Existuje na infrastruktuře Polygonu, Fantomu, Cardana a nyní i Cronosu. Nabízí možnosti hraní, tvorby NFT a stakingu.

Dalším příkladem je NFT projekt Cronos Chimp Club, idea je stejná jako u CryptoPunks.

Ostatní projekty – meme hype, sledování cen

Jelikož nám i přes všeobecný úpadek doznívá hype kolem projektů s meme tématikou, na Cronos chainu můžeme najít známé projekty z jiných sítí (zejména Etherea). Příkladem je Crodoge, Croshiba, Cronos Punk, SafeMoon Cronos nebo CROFLOKI.

Podobnými projekty byl Cronos krátce po svém spuštění doslova zaplaven. Bohužel, u spousty podobných projektů není možné najít např. ani jejich internetové stránky. Jejich důvěryhodnost a všeobecný smysl snad ani není třeba komentovat.

Ceny projektů je možné sledovat např. na grafech poskytovaných decentralizovanou burzou CRODEX. Na následujícím obrázku je vývoj ceny kryptoměny Crodoge (CRODOGE) zmiňované výše.

Zdroj: https://charts.crodex.app/
Vývoj ceny kryptoměny Crodoge (CRODOGE)
Vývoj ceny kryptoměny Crodoge (CRODOGE)

Pár slov na závěr

Crypto.com se svým tokenem CRO v poslední době dosahuje rekordního dosahu. Cena kryptoměny CRO je na rekordních maximech a aplikace Crypto.com App je nejstahovanější crypto aplikací v USA. Projekty na Cronosu vznikají velmi rychlým tempem, což dokazuje jeho velký potenciál.

Na druhou stranu, poslední dobou můžeme vidět hodně blockchainů s podporou EVM ve vrstvách L1 i L2, nepochybně tak Crypto.com čelí velké konkurenci. Se svou silnou základnou klientů a solidním marketingem má však velmi velkou šanci na úspěch, můžeme tedy očekávat vznik nových a nových projektů na síti Cronosu, které mohou přinést zajímavé zhodnocení.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Bývalý šéfredaktor, softwarový architekt a nadšenec do kryptografie, kyberbezpečnosti a blockchainu. V rámci Finexu se zaměřuje zejména na technická témata v oblasti kryptoměn. V současnosti působí také jako správce financí v rámci investiční skupiny Icecaps Capital, v níž se zaměřuje na využití strojového učení v algoritmickém obchodování.

Kryptoměny považuje za platidlo budoucnosti řešící řadu problémů s centralizovanou náturou existujících platebních prostředků. DeFi svět považuje za úchvatný a nabízející spoustu skvělých příležitostí.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Tom

Dobrý den,
prosím dá se poslat CRO z coinbase na Cronos chain Metamask nebo na Cronos to jde zatím jen z Crypto.com?

Nevíte jak jednoduše koupím VVS finance token?
Když bych tedy koupil CRO na Coinbase a poslal si jej na Metamask. Tak poté bych jen připojel Metamask penženku na VVS stránky a pak jej za CRO koupil? Nebo je potřeba nějaké přemostění? Děkuji

Redakce Finex

Dobrý den, dle našich informací v tuto chvíli Coinbase zatím CRC-20 tokeny posílat neumí. Musel byste si je z Coinbase tedy ve formě ERC-20 poslat na peněženku Crypto.com Defi Wallet a tam je pomocí migračního nástroje na CRC-20 směnit, nebo to udělat v Crypto.com App či na jejich burze.

Tokeny VVS koupíte buď přímo na burze Crypto.com či v aplikaci Crypto.com App, a nebo právě na decentralizované burze VVS.finance.

Tom

Dobry den,
Nezkouseli jste koupit token VVS finance na crypto exchange? Lze si je poslat na metamask ci Trezor?
Dumam jak to koupit a ulozit, vidim na crypto exchange moznost koupit urcite mnoztvi discovery token.

Redakce Finex

Dobrý den, Tome. Projekty na Cronosu, mezi které patří např. VVS Finance, samozřejmě sledujeme a již brzy některé z nich zařadíme i do našeho seznamu kryptoměn. V článku výše naleznete způsob, jak se k blockchainu Cronos pomocí MetaMask připojit – pak už si do MetaMask můžete poslat všechny tokeny z Cronos. MetaMask můžete navíc propojit s Trezorem, aby Vaše klíče byly vždy v bezpečí.

Bakalář

Akorát mám nějak CRO padá..