Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Jak proměnit 2 000 korun měsíčně v investiční portfolio o hodnotě 10 milionů?

Nepodceňujte sílu dlouhodobého pravidelného investování. Investováním pouhých 2 000 korun měsíčně do růstových akcií můžete dosáhnout na portfolio o hodnotě 10 milionů.

Publikováno
Jak proměnit 2 000 korun měsíčně v investiční portfolio o hodnotě 10 milionů?
Zdroj: Depositphotos.com

Růstové akcie mají různé definice a jedna z nich může znít tak, že se jedná o tituly, u nichž se očekává, že v nadcházejícím roce překročí průměrné tempo růstu trhu.

Zařadíte-li do portfolia správné růstové akcie, mohou doslova změnit vaše portfolio. Stejně tak ale mohou být růstové akcie mnohem volatilnější než jejich vyspělejší protějšky. Je také pravda, že mnoho růstových akcií nedosahuje svého potenciálu. Proto je třeba k investování do růstových akcií přistupovat obezřetně a rozvážně.

Investujte do růstových akcií pravidelně

Pravidelné investování do růstových akcií představuje účinnou strategii pro dlouhodobé hromadění majetku.

Pravidelným investováním investoři využívají výhod složeného úročení, řídí riziko prostřednictvím průměrování nákupních nákladů a podílejí se na potenciálu inovativních a expandujících společností. Tento přístup nejen diverzifikuje portfolio, ale také umožňuje flexibilitu a přizpůsobivost v reakci na dynamiku trhu.

S důrazem na fundamentální analýzu nabízejí investice do růstových akcií potenciál výrazného zhodnocení kapitálu a fungují jako pojistka proti inflaci.

Pokud byste tedy investovali 2 000 korun měsíčně do akcií zaměřených na růst, dosáhli byste díky pravidelností snížení části volatility trhu a zároveň byste zaujmuli pozice v akciích s vysokým potenciálem.

Růstová investiční strategie

Jak již bylo zmíněno, růstové akcie mohou přinést obrovské zisky, ale s investováním do růstově orientovaných firem je spojeno také větší investiční riziko.

Proto potřebujete mít pro své investice strategii a stanovená kritéria. Jako vhodný nástroj v rámci růstové investiční strategie se jeví poměr ceny a zisku vůči růstu (PEG ratio). S tím, že hledáte společnosti s poměrem PEG nižším než jedna, protože to naznačuje, že trh plně nedoceňuje očekávaný růst zisků těchto firem.

Co je PEG poměr?

PEG poměr se vypočítá vydělením poměru ceny k zisku (P/E ratio) očekávaným meziročním růstem zisku na akcii (EPS) v příštích třech až pěti letech.

Pro příklady těchto společností nemusíme chodit daleko a v tabulce níže naleznete několik společností – i velmi známé tituly jako Meta, Airbnb nebo Alibaba – s PEG ratiem nižším než 1. Toto je jen hrstka společností, které jsou podle poměru PEG podhodnocenéčím nižší číslo, tím větší podhodnocení.

Zdroj: finviz.com
Příklad akcií s nízkým poměrem PEG
Příklad akcií s nízkým poměrem PEG

Cílem každého aktivního investora by měla být snaha o dosažení nízkých dvouciferných ročních výnosů – tak aby překonal průměr trhu, což je návratnost, které lze dosáhnout prostřednictvím pasivního investování. Kdybyste však investovali do výše zmíněných akcií, či podobných, možná byste mohli dosáhnout vyšších výnosů.

Pokud byste investováním do výše zmíněných akcií dosáhli 13,5% ročního výnosu, za 30 let by se z vašich 2 000 korun měsíčně stalo 9,9 milionu korun.

Na níže uvedeném obrázku vidíte, jak se tento 13,5% výnos rok po roce zvyšuje a generuje exponenciální růst. Většina růstu přichází po 25. roku investice.

Zdroj: autor
Vývoj hodnoty pravidelné investice 2 000 korun měsíčně po dobu 30 let při zhodnocení 13,5 % ročně
Vývoj hodnoty pravidelné investice 2 000 korun měsíčně po dobu 30 let při zhodnocení 13,5 % ročně

Samozřejmě, že 13,5% roční výnos by byl pro průměrného retailového investora značným úspěchem. I pokud by však měl “jen” průměrný roční výnos 9 %, což je přibližně průměr trhu, mohl by očekávat, že po 30 letech bude mít přibližně 3,7 milionu korun – jen z 2 000 korun měsíčně.

Zdroj: autor
Vývoj hodnoty pravidelné investice 2 000 korun měsíčně po dobu 30 let při zhodnocení 9 % ročně
Vývoj hodnoty pravidelné investice 2 000 korun měsíčně po dobu 30 let při zhodnocení 9 % ročně

Poslouchejte podcasty Finex.cz

Každý týden přinášíme krátký podcast Burza s odstupem, kde odhalujeme tajemství toho nejlepšího a nejzajímavějšího, co se na finančních trzích děje. Získáte také exkluzivní pohled na investiční strategie a naučíte se, jak správně nakládat s osobními financemi a investicemi.

Chcete-li mít přehled o tom, co se děje, a současně posílit své finanční znalosti, odebírejte a poslouchejte náš podcast.

Líbil se vám tento článek?
18
7

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (2 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Ing. Rostislav Pavelka

A jak v nakupovani akcii funguje slozene uroceni!!! Co to tu melete za kraviny!!! Nakoupite 100 akcii googlu tak za deset ket mate 100 akcii googlu!!
Boze to je do nebe volajici neustale omylana kktina. I kdyz kazdy mesic koupim 2 akcie googlu, nic se mi z akcii nemnozi ani nesklada, stale mam tolik akcii googlu, kolik jsem koupil. A cenu nikdo neodhadne.

Vysvetlete mi, jak nakupem akcii kazdy mesic kumulujete majetek.

Mozna kdybych za obdrzene divi nakoupil dalsi akcie, ale tolik toho z divi neni a broker, ktery neumi zlomkove akcie mi nepomuze, budu muset cekat nez z divi koupim akcii.

Redakce Finex

Dobrý den, děkujeme za Váš komentář. Samozřejmě, že složené úročení funguje. Nemůžete se ale dívat na počet akcií, nýbrž na jejich hodnotu. Pokud v prvním roce má Vaše investice hodnotu 100 000 Kč a zhodnotí se o 10 %, pak při dalším ročním růstu o 10 % se již nezhodnocuje 100 000 Kč ale 110 000 Kč. To dlouhodobě hraje ve Váš prospěch.

Na hodnotu 200 000 Kč se tedy Vaše investice nedostane po 10 letech 10% zisků, ale už po sedmém roce. A čím delší časový horizont máme, tím větší rozdíl v nárůstu bude, třeba po 12 letech už má investice hodnotu více než 300 000 Kč a ne pouze 220 000 Kč. To je právě složené úročení = práce s neustále vyšším základem.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76-78 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎