Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Akcie Alibaba se na základě ocenění jeví velmi atraktivně – Na co byste si však měli dát pozor?

Publikováno
Akcie Alibaba se na základě ocenění jeví velmi atraktivně – Na co byste si však měli dát pozor?
Zdroj: cdn.spark.app

Index čínských akcií CHNComp, který si po většinu letošního roku vedl z významných akciových indexů nejhůře na světě, je v listopadu zatím největším vítězem. Zdá se, že se obrací karta ve všech hlavních otázkách, které téměř dva roky srážely akciový trh druhé největší ekonomiky světa, od politiky nulové tolerance covidu, přes krizi na trhu s nemovitostmi a zpomalující se hospodářský růst a obrovské zadlužení až po vztahy mezi USA a Čínou. Strach z promeškání toho, co se rýsuje jako epické oživení, vyvolal nákupní šílenství.

Posledním pozitivem pro investory je osobní setkání Joe Bidena a Si Ťin-pchinga, které vyvolalo naděje na oteplení vztahů mezi oběma velmocemi. Podnítilo názory, že lepší spolupráce a kooperace mezi oběma stranami sníží riziko vyřazení stovek čínských společností, jako je například Alibaba, z amerických burz. A právě na tuto společnost se v tomto článku podíváme blíže.

Čínský gigant v oblasti e-commerce a cloudu zatím zdaleka nemá vyhráno

Společnost Alibaba, která vlastní největší platformy pro e-commerce a cloud v Číně, byla kdysi považována za solidní růstovou akcii. V posledních dvou letech se však její akcie propadly, protože se společnost potýkala s “antimonopolním vyšetřováním”, které vyústilo v rekordní pokutu ve výši 2,8 miliardy dolarů, zpomalením čínské ekonomiky, které ještě zhoršily drakonické lockdowny, a hrozbou stažení z burzy v souvislosti s eskalujícím napětím mezi USA a Čínou.

Říjnové potvrzení Si Ťin-pchinga v bezprecedentním třetím funkčním období generálního tajemníka Komunistické strany Číny – což naznačovalo, že většina těchto protivětrů bude přetrvávat – vedlo k ještě většímu poklesu akcií společnosti Alibaba. V důsledku toho se akcie Alibaba nyní obchodují téměř 70 % pod svým historickým maximem a pohybují se jen mírně nad cenou 68 dolarů za akcii při vstupu na burzu – IPO v září 2014.

Dle webu Finviz se však Akcie Alibaba nyní obchodují za méně než 2násobek předpokládaných zisků na příštích 12 měsíců, což je neuvěřitelně nízké ohodnocení. Dokáží však společnost překonat některé ze zmíněných krátkodobých problémů?

Alibabě hraje do karet uvolnění protipandemických opatření

Pandemie covid-19 přinesla dočasný vítr do plachet dalším e-commerce gigantům, jako je Amazon, MercadoLibre a Shopee společnosti Sea Limited, ale ve skutečnosti tato krize příliš nepomohla předním čínským e-commerce společnostem. V roce 2020 Alibaba a její domácí konkurenti nezažili dlouhodobé zrychlení online nakupování, protože Čína zvládla první vlnu covid-19 mnohem rychleji než ostatní země. Mnoho z dočasného růstu bylo také utlumeno dopadem dalších makroekonomických faktorů na spotřebitelské výdaje.

Tyto protivětry přetrvávaly i v roce 2021, kdy čínské antimonopolní úřady zasáhly proti společnosti Alibaba a zavedly nová omezení týkající se jejích exkluzivních dohod s obchodníky, marketingových strategií a investic. Nové varianty covid-19 zároveň přiměly čínskou vládu k zavedení přísnějších opatření, která dále omezila spotřebitelské výdaje, uzavřela podniky a narušila dodavatelské řetězce a logistické sítě e-commerce společnosti.

Proto představa, že by Čína mohla zachovat svou politiku nulové tolerance covid-19, odrazovala investory od společnosti Alibaba. Začátkem listopadu však Čína konečně některá z těchto omezení zmírnila, když zkrátila karanténní dobu pro blízké kontakty a zrušila karanténní požadavky pro sekundární kontakty. Tato pravidla uvolnila i v době, kdy v Pekingu, Kantonu a Čeng-čou prudce vzrostl počet případů covid-19. To naznačuje, že by země mohla příští rok oficiálně ukončit svou politiku nulového covidu.

Výstražné znamenání? Zpomalující tržby

V roce 2009 Alibaba zahájila svůj první prodej v rámci Dne nezadaných 11. listopadu. Výprodej, který je srovnatelný s Prime Day nebo Černým pátkem společnosti Amazon, se konal pouze jako jednodenní až do roku 2019. Od roku 2020 byl každoroční nákupní svátek prodloužen na 11 dní. Alibaba začala vykazovat meziroční nárůst prodeje v rámci Dne nezadaných v roce 2010 a tuto každoroční tradici zachovala až do roku 2021. V roce 2020 se její hrubý objem zboží (GMV), tedy hodnota veškerého zboží prodaného na všech jejích e-commerce platformách, zvýšil o 26 %, ale v roce 2021 vzrostl jen o 8,5 %.

Výsledky společnosti během Dne nezadaných byly často považovány za barometr její hlavní činnosti v oblasti e-commerce stejně jako celého odvětví. Letos však Alibaba poprvé v historii odmítla poskytnout konečný součet GMV ze Dne nezadaných a pouze uvedla, že její výsledky byly v souladu s očekáváními.

Toto mlžení naznačuje, že se čínský byznys společnosti, který v posledním čtvrtletí generoval 69 % jejích tržeb, stále potýká s makroekonomickými protivětry a silnou konkurencí ze strany rivalů, jako jsou JD.com a Pinduoduo. Tržby tohoto segmentu již v minulém čtvrtletí meziročně poklesly o 1 % a pravděpodobně se bude potýkat s problémy i nadále, pokud Čína úplně nezruší omezení a nestabilizují se spotřebitelské výdaje v celé zemi.

Pomalý růst čínských e-commerce platforem společnosti pravděpodobně poškodí i její další (nerentabilní) činnosti – mezi něž patří divize Cloud, Digitální média a zábava a Inovační iniciativy – protože všechny tyto divize dotuje ze svých zisků z e-commerce. Její hlavní ziskový motor se však jinými slovy zadrhává.

Zdroj: macrotrends.net
Celkové zpomalení růstu tržeb jsme mohli sledovat už v druhém kvartále roku 2022
Celkové zpomalení růstu tržeb jsme mohli sledovat už v druhém kvartále roku 2022

Zotaví se Alibaba v roce 2023?

Akcie společnosti Alibaba vypadají lákavě, ale obchodují se s tak velkým diskontem, protože růst společnosti slábne, čelí intenzivní regulační kontrole v Číně i v USA a makroekonomické a konkurenční překážky v dohledné době pravděpodobně jen tak nezmizí.

Postupné uvolňování pandemických omezení v Číně může být krok správným směrem, ale rozhodně to nebude kouzelná hůlka, která odčaruje medvědí teze vůči Alibabě. Pokud se tedy společnosti nepodaří znovu oživit svůj ziskový motor z e-commerce – což se vzhledem k letošnímu nulovému růstu v rámci Dne nezadaných zdá nepravděpodobné – budou pravděpodobně její akcie v roce 2023 a v dalších letech nadále stagnovat.

Chcete neustále vědět, co se děje na trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru, který vám budeme jednou týdně posílat. Z něj se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo a neuteče vám nic podstatného. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 78 % účtů retailových investorů peníze.
U 67,85 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 76 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎