Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

(7) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Proč jsme stále optimističtí?

Publikováno
(7) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Proč jsme stále optimističtí?
Zdroj: Depositphotos.com

V dnešním článku si opět po měsíci můžete přečíst shrnutí toho nejdůležitějšího, co se za uplynulý měsíc na kryptoměnovém trhu stalo a náš odhad jeho dalšího vývoje.

Kromě toho se samozřejmě dozvíte, jak se změnila hodnota naší 100 000 Kč investice a jak to ovlivnilo naše portfolio a naši náladu. Čtěte dál!

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po prvním půl roce
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po prvním půl roce

Obsah tohoto článku

Propad ceny bitcoinu před koncem října

Koncem minulého měsíce se pozornost investorů a obchodníků s kryptoměnami hodně točila okolo rychlého propadu (↓ 10 %) a následného ještě rychlejšího růstu (↑ 30 %) ceny bitcoinu až nad psychologickou hranici 10 000 dolarů.

Objevují se různá vysvětlení tohoto pohybu vzhůru, mezi nimi například zpráva o podpoře čínského prezidenta technologii blockchainu nebo rekordní objem obchodů s bitcoinovými futures na Bakktu.

Náhoda nebo zaběhnutá praxe?

Pokud se zaměříme čistě na důvody propadu, který nicméně mohl způsobit i následnou akceleraci růstu, pak můžeme dojít k čistě prozaickému závěru. Jedná se totiž o jev, který je v určitém období opakovaný a souvisí s jinými, již dávno zaběhnutými bitcoinovými futures.

Těmi jsou termínované kontrakty na americké burze CME, které nejsou vyrovnávány v podkladovém aktivu, tedy v bitcoinech, ale ve fiat měně, amerických dolarech, což je ostatně největší rozdíl od futures na platformě Bakkt.

Již několik měsíců někteří analytici, například z uznávaného portálu TrustNodes, upozorňují na opakování téže situace. Jedná se o pád ceny bitcoinu krátce před vyrovnáváním kontraktů na CME, k čemuž dochází vždy poslední pátek v měsíci.

Pouze čtvrtina dnů před vyrovnáním kontraktů je ziskových

Pokles ceny BTC krátce před vyrovnáním futures kontraktů na burze CME.
Pokles ceny BTC krátce před vyrovnáním futures kontraktů na burze CME. Zdroj: tradingview.com

Norská společnost Arcane Crypto se zaměřila na analýzu cenového pohybu bitcoinu v období od ledna 2018 do září 2019.

Z uvedených dat vyplývá, že cena bitcoinu v průměru klesala každý den o 0,06 %. Zhruba 2 dny před vyrovnáním kontraktů je však průměrný pokles za celé sledované období 2,27 %.

Zpráva Arcane Crypto dále uvádí, že 50,3 % dnů ve sledovaném období přineslo při denním obchodování zisky. To neplatí o dnech těsně před vyrovnáním bitcoinových futures na CME.

Zde, jak ukazuje graf níže, naopak 75 % dnů přineslo ztrátu. Na CME jsou přitom denně zobchodovány kontrakty až v hodnotě stovek milionů dolarů.

Zisk nebo ztráta při obchdování s BTC před vyrovnáním kontraktů na burze CME.
Zisk nebo ztráta při obchdování s BTC před vyrovnáním kontraktů na burze CME. Zdroj: kryptografen.com

Čistý hedging nebo snaha o manipulaci?

Cena bitcoinu, která je pro obchodování s bitcoinovými futures na CME určující, je vyjádřena tzv. bitcoinovou referenční hodnotou. Ta vzniká agregováním obchodních aktivit na spotových trzích, konkrétně na kryptoburzách Bitstamp, Coinbase, itBit, Kraken a Gemini.

K čemu tedy může reálně docházet, je to, že obchodníci nakoupí bitcoin na těchto burzách a zároveň na CME zaujmou short pozice spekulující na pokles ceny, ideálně krátce před vyrovnáním kontraktů. S blížícím se termínem vyrovnání bitcoiny na spotových trzích rychle prodávají, což tlačí cenu dolů a tím si zabezpečí i realizaci zisku u svých futures.

Poznámka

TIP: Chtěli byste vědět, co to je futures obchodování a kde všude se dá takto obchodovat? Přečtěte si náš podrobný článek.

Zda se jedná o manipulativní jednání nebo pouze zajištění pozic na tom či onom trhu, je těžké určit. CME je regulováno americkou Komisí pro obchodování s komoditními futures a ta s k těmto praktikám zatím nijak nevyjádřila, i když na ně bylo opakovaně upozorňováno. To však nevylučuje, že by mohlo probíhat vyšetřování.

K vyhodnocení jsou potřeba další data

Dle autora analýzy, Bendika Norheima Scheie, mohlo k propadu přispět vícero faktorů:

“Nechceme nic vyloučit. Víme o přesunu velkého množství bitcoinů pár hodin před pádem jeho ceny. Nevíme však, kdo je poslal nebo obdržel. Pohyby budeme dále analyzovat.”

Velkým množstvím měl na mysli hodnotu cca 1,2 miliardy dolarů. Schei pak vidí prostor pro další výzkum možného chování obchodníků aktivních na CME a zamýšlí je proto oslovit přímo.

K pochopení celého procesu pohybů ceny bitcoinu chce také zkoumat kvantitativní údaje na spotových trzích včetně jejich dynamiky a údajů v order booku.

Vsadili byste na pokles ceny bitcoinu před vyrovnáním futures kontraktů na CME v listopadu?

.

Vývoj naší investice

Dnes je to již půl roku, co jsme zde na Finexu vzali 100 000 Kč a nakoupili za ně 16 různých kryptoměn. I když kurz bitcoinu vzrostl o více než polovinu, je naše portfolio momentálně pouze v lehkém zisku.

Hodnota celého portfolia se od minulého měsíce trochu zvedla, stále to však ani zdaleka nesahá na úroveň, kde se nacházela koncem června, tedy 177 000 Kč.

Aktuální zhodnocení našich 100 000 Kč (Kryptoměny) + 20 000 (Zlato)

  • Zlato – Vloženo 20 170 Kč, nyní v hodnotě: 21 634 Kč (↑ 7 %).
  • Bitcoin – Vloženo 20 000 Kč, nyní v hodnotě: 35 000 Kč (↑ 75 %).
  • Ostatní kryptoměny – Vloženo 80 000 Kč, nyní v hodnotě: 70 000 Kč (↓ 12,5 %).

V komentářích pod minulým článek se objevila otázka, jak je možné, že si nelámeme hlavu s poklesem hodnoty našeho portfolia, ke kterému došlo v posledních pár měsících.

My si stojíme za svým názorem a stejně jako minulý měsíc, i teď jsme stále plni optimismu.

Proč?

Krásně naši náladu shrnuje tento tweet

https://twitter.com/Rhythmtrader/status/1187494256937787392

“Na začátku tohoto roku se bitcoin dostal z 4 000 dolarů až na 14 000 za méně než tři měsíce. Stačí ale jeden pullback a každý na to zapomene.”

Důvody pro optimističnost

Samozřejmě. Jsou lidé, kteří mají v kryptoměnách spoustu peněz a proto si hodně přejí a zároveň veřejně rozhlašují, že jejich hodnota bude stoupat.

Jsou také lidé, kteří se primárně věnují technologiím a vývoji kryptoměn, a ti jsou zase ovlivněni svými skálopevnými názory často doplněnými o obecnou nenávist vlád a autorit.

Na druhé straně spektra jsou pak nepřesvědčitelní odpůrci kryptoměn, kteří kryptoměny už řadu let odsuzují navzdory výsledkům, kterých doposud dosáhly.

My se na trh snažíme dívat objektivně a ze všech možných úhlů pohledu se nám stále zdá, stejně jako když jsme téměř před rokem své názory shrnovali do naší predikce na rok 2019, že jsme teprve na začátku a růst přijde, jen ne tak rychlý a razantní, jako by si někdo mohl přát (např. John McAfee).

Blížící se halving

Příští rok v květnu teprve potřetí v historii dojde k tzv. halvingu bitcoinu. Tato událost měla v minulosti na cenu výrazný vliv.

Halving bitcoinu znamená zpomalení uvolňování bitcoinů do oběhu – o polovinu.

Logicky, i kdyby poptávka po Bitcoinu byla stále stejná, omezením jeho nabídky o polovinu musí přijít růst jeho ceny, protože zájemci budou ochotni zaplatit za toto nedostatkové zboží více peněz.

bitcoin-bull-market-halving
Dle “Bitcoin bull market indicator” jsme právě na počátku růstu až k teoretickým cenám mezi 100 a 200 tisíci dolary.

Bitcoinoví těžaři (co je to těžba?) mají stálé náklady. Musí se o své stroje starat, platit elektřinu, své zaměstnance a prostory, ve kterých se jejich stroje nachází.

Z toho je možno odhadnout, že nějakou část (pravděpodobně ne zanedbatelnou) vytěžených bitcoinů ihned prodají, aby ve fiat měně mohli výše zmíněné uhradit.

Kdyby těžaři takto ihned prodali byť jen 75 % všech nově vytěžených bitcoinů, při dnešních cenách by to tak znamenalo obchody ve výši cca $ 12 690 000 denně. Aby tedy cena bitcoinu zůstala na stejné úrovni, je teď třeba do trhu toto množství peněz denně “nalít”.

V případě, že se omezí nabídka bitcoinů, ale množství “přitékajících” peněz se nezmění, nebo bude naopak růst, i to zákonitě musí být předzvěstí pro pohyb ceny vzhůru.

Všechny ukazatele směřují vzhůru

Není to však samozřejmě pouze halving, který má na cenu vliv. Téměř všechna data, která je o kryptoměnovém trhu možné získat, ukazují, že trh momentálně zažívá v obrovský růst, který jen tak nezastaví. Ve formě videa to shrnuli bratři Aaron a Austin před měsícem na kanálu Altcoin Daily. Podívat se na něj můžete níže:

A o jaká data se jedná?

  • Hashrate (výkon těžařů) celé sítě poslední týdny neustále dosahuje nových maxim.
  • Počet uskutečněných transakcí za rok 2019 již téměř přesáhl své historické maximum z roku 2017, stejně jako objem těchto transakcí vyjádřený v dolarech a objem obchodů na futures a kryptoměnových burzách.
  • Počet existujících bitcoinových adres s alespoň 1, 0.1 i 0.01 BTC stále roste.
  • Počet Bitcoinových automatů po celém světě za poslední 3 roky vyrostl o více než 500 %.
  • Stále více a více podniků a společností přijímají Bitcoin a kryptoměny jako metodu platby.
  • Koupit a obchodovat s bitcoiny nikdy nebolo snazší než teď – a to jak pro retail, tak pro profesionální investory.
  • Fed (Federální rezervní systém Spojených států) neustále pouští nové peníze do oběhu, stejně jako další centrální banky po světě.

A přitom – cena Bitcoinu i ostatních kryptoměn se stále pohybuje o více než polovinu níže, než byly historická maxima.

Stačí se podívat na to, co dělají těžaři. Těží. Více než kdy dříve. A těžba bitcoinů už dávno není snadná ani levná záležitost, jedná se o miliardový byznys. Snad si nemyslíte, že všechny tyto firmy, které se v těžbě angažují, neví, co dělají.

Je důležité si to uvědomit – cena $9 400 tu nebude navždy. :-)

Hezky to shrnul Brian Quintenz v jednom z rozhovorů:

Myslím, že krypto se už jen zvětší. Jak se zavedené společnosti dostanou ke kryptoměnovým projektům, ať už jsou centralizované nebo decentralizované, a myslím, že uvidíte růst všech krypto-aktiv po celém světě.

– Brian Quintenz, komisař a člen CFTC

Změny v našem portfoliu

decentraland manaMožná si to pamatujete – minulý měsíc jsme prodali dva coiny, které jsme drželi (ZRX a ETC) a za tyto peníze jsme koupili tokeny MANA.

Přemýšleli jsme pouze nad výměnou Dogecoinu, který je momentálně oproti BTC v mírném růstu (o čemž jsme vás informovali na našem Facebookovém profilu zde) za více Litecoinů, které jsou naopak oproti BTC poměrně nízko.

Zatím jsme nic neudělali, ale máme nastaveny alerty. Pokud se v následujících měsících cena DOGE vyšplhá nad 47 satoshi, pravděpodobně směnu provedeme.

Predikce na listopad 2019

4chan anonymní predikceNáš oblíbený anonym se očividně bohužel spletl a cena BTC na jím předpovězenou hranici $16,000 v říjnu nedosáhla.

Stále však platí náš názor, který jsme publikovali před měsícem, viz níže.

predikce vývoje ceny bitcoinu v říjnu 2019
Podobnost vývoje ceny bitcoinu s rokem 2018. (Predikce z minulého dílu)

Pokud bychom věřili, že se bude opakovat podobný scénář, mohli bychom se na konci roku těšit z ceny bitcoinu na hodnotě 10 000 dolarů, možná o něco výše. Důvodů pro růst jsme výše přeci jen zmínili dost.

Jak říká Pavel Niedoba, zakladatel směnárny SimpleCoin, i VY byste měli nějaké bitcoiny vlastnit. Více v rozhovoru zde: Jsme teď na potenciálním dně, říká zakladatel směnárny Simplecoin.

Jaký na to máte názor? Napište nám do komentářů níže!

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Podívejte se na námi prověřené kryptoměnové směnárny:

Favorit redakce

Výhody
  • Snadný nákup kryptoměn
  • Ověřená česká firma
Nevýhody
  • Pouze 9 kryptoměn na výběr
  • Nenabízí platbu platební kartou

.
Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou rizikovou investicí a nechceme tímto nabádat nikoho k podobnému jednání. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete do kryptoměn investovat, investujte vždy pouze tolik, kolik si můžete dovolit ztratit, aniž by vám to způsobilo problémy.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Vojtěch se snaží čtenářům přinášet nejen kvalitní vzdělávací a aktuální obsah ze světa financí, ale také data, nástroje a zkušenosti z praxe.

Jeho záměrem je, aby byl Finex.cz platformou, která je užitečná jak pro začátečníky, tak pro zkušené investory. Sám se věnuje neustálému rozšiřování a zlepšování celého portálu tak, aby stále odpovídal zvyšujícím se potřebám rostoucího množství čtenářů.

Své zkušenosti ze světa financí získal při studiích na Vysoké škole ekonomie a managementu, návštěvami desítek finančních konferencí po celé Evropě ale také praxí a správou svých vlastních investic. Jeho osobní investiční portfolio zahrnuje zejména kryptoměny a akcie, ale v menší míře i nemovitosti a další méně konvenční typy investic.

“Našim cílem není čtenáře jen informovat, ale také inspirovat, vzdělat a pomoci jim zhodnotit jejich peníze. Máme za sebou roky dobrých výsledků, ale stále před sebou vidíme i další vzrušující cestu.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (4 komentáře)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Vendelin

Dobrý den pane redaktore, jakou kryptoměnu byste prosím koupil dnes, kdybyste neměl žádné? Dejme tomu, že vám nedej bože všechny ukradnou. Tak jakou byste koupil? A koupil byste je vůbec na těcho cenách, nebo byste čekal?
Díky za odpověď
PS: Moc se mi líbí se mi vaše články, pokračujte s tím, rád to sleduji

Redakce Finex

Zdravím Vendelíne a děkuji za komentář. Kdyby to bylo tak, jak říkáte, tak bych koupil spoustu BTC. Třeba 60-80 %. Zbytek bych rozložil mezi nějaké “hlavní altcoiny”, jako ETH, LTC, XMR. Nejsem fanouškem menších altcoinů s kapitalizací pár milionů dolarů, ale nemám rád ani třeba Ripple. Ale to je jen můj názor. :-)

Vojtěch, Finex.cz

PS: Podívejte se na náš seznam kryptoměn – máme tam spoustu detailních článků a ke každé měně i cenu a graf. ;-)

Hodler

Dobrý den , krásný článek !! Jen tak dál …

Vojtěch Machek

Dobrý den a díky za komentář, Hodlere! :-)