Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Bakkt balancuje nad propastí – Není to jen zklamání?

Publikováno
Bakkt balancuje nad propastí – Není to jen zklamání?

Je tomu přesně měsíc, co byly na trh uvedeny bitcoinové futures Bakktu, které jsou vyrovnávány přímo v podkladovém aktivu, tedy v bitcoinech. Naplnily očekávání a nebo jsou spíše zklamáním? Na následujících řádcích se podíváme, jak si vedly co se obchodovaných objemů a zájmu samotných obchodníků týče.

Dlouho očekávané a několikrát odložené spuštění obchodování s bitcoinovými futures Bakktu bylo ve středu pozornosti médií ze světa kryptoměn. Důvodem je mimo fyzické vyrovnání kontraktů v bitcoinech i fakt, že se jedná o obchodování plně regulované americkými orgány a uzpůsobené potřebám velkých investorů.

Místo růstu propad a nízký zájem

Předpokládalo se proto, že to budou právě tyto tzv. „velryby“ a finanční instituce, které přinesou do kryptotrhu nový kapitál a povzbudí tím růst ceny bitcoinu.

Ten však hned první den obchodování, tedy 23. září, započal strmý pád, aby se pak jeho cena o den později ustálila o zhruba 1500 dolarů níže. Následující 2 týdny se víceméně pohybovala do strany okolo 8 000 až 8 400 dolarů.

Objemy obchodů na Bakkt

Obchodované objemy na Bakktu v té době působily podobně, když nedošlo k žádnému růstu. Naopak začátek října přinesl, s jednou výjimkou, pokles denních obchodovaných objemů pod půl milionu dolarů s doposud historickým minimem na 200 000 dolarech 8 října.

Poznámka

Aktualizováno: Při poklesu dne 23. 10. 2019 byl na Bakkt zobchodován zatím nejvyšší počet kontraktů – 640 BTC, téměř $ 5 000 000.

Investoři cílí na CME

Když tato čísla srovnáme s objemem obchodovaných bitcoinových futures na platformě CME, zjistíme propastný rozdíl. Ač zde také došlo k určitému poklesu objemů obchodovaných kontraktů, jednalo se přitom stále o denní objemy v řádu minimálně desítek milionů dolarů.

počet denně zobchodovaných kontraktů na platformě CME. 1 kontrakt = 1 bitcoin
Počty denně zobchodovaných kontraktů na platformě CME. 1 kontrakt = 1 bitcoin. Zdroj: CME

Růst ceny bitcoinu Bakktu prospívá

Jak je vidět z grafu Bakktu, dosavadní historické maximum objemu obchodovaných kontraktů bylo vytvořeno hned den po historickém minimu. To koreluje s cenou bitcoinu, která v tento den zaznamenala rychlý růst až k 8 600 dolarům.

Poté ovšem cena bitcoinu opět stagnovala a došlo tím i na pokračování trendu z předchozích dní, který aktuálně můžeme sledovat i nyní.

Vývoj ceny BTC za měsíc od spuštění obchodování na Bakktu.
Vývoj ceny BTC za měsíc od spuštění obchodování na Bakktu.

I při letmém pohledu na graf ceny bitcoinu a obchodovaných objemů na CME, potažmo Bakktu, můžeme vidět určitou míru korelace. Ta je jasnější zejména při výraznějších pohybech ceny bitcoinu, což však byl v posledním měsíci velmi řídký jev.

Futures na Binance rekordní

Co se týče zájmu o Bakkt na internetu, ze statistik Google Trends vyplývá od spuštění mimo první dny trvale nízký zájem. Dalo by se skoro říci, že Bakkt upadá v zapomnění.

Zájem o Bakkt podle statistik Google Trends.
Zájem o Bakkt podle statistik Google Trends.

Naproti tomu jiné nedávno spuštěné obchodování s bitcoinovými futures zaznamenalo v minulém týdnu rekordní objem obchodů. Na platformě kryptoburzy Binance byly minulé úterý zobchodovány kontrakty za 700 milionů dolarů. A to i navzdory nižším objemům obchodů s bitcoinem na spotovém trhu.

V čem je problém Bakktu?

Problém tedy může být způsob vyrovnání futures kontraktů na Bakktu. Obchodníci zkrátka stále mnohem více preferují vyrovnání kontraktů ve fiat měně. Současný vývoj, kdy se bitcoin nenachází v býčím trendu, může být také jednou z příčin nízkých obchodovaných objemů Bakktu.

A jako by toho nebylo málo, tak přesně měsíc po spuštění se opakuje scénář s propadem ceny bitconiu, i když tentokrát procentuálně menší, zato však blíže k 7000 dolarům. Zatím se zdá, že Bakkt si na své lepší dny bude muset ještě chvíli počkat.

Líbil se vám tento článek?
3
0

Autor

Pod tímto profilem publikují články a recenze autoři stránek Finex.cz a další redaktoři nebo hosté, kteří nejsou stálými autory.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.