Za pár dní to budou přesně 3 roky od chvíle, kdy jsme investovali 100 000 Kč do kryptoměn formou našeho portfolia, které jsme transparentně každý měsíc monitorovali v rámci této série. Tento čas se ale pomalu chýlí ke konci.
Jak si naše portfolio za 3 roky vedlo? Co budeme dělat teď? To se dočtete v tomto článku.

Finální zhodnocení našeho portfolia (↑ 1 311 %)
V seznamu níže naleznete mince a tokeny, které jsme v rámci tohoto seriálu drželi. Některé z nich jsme v minulosti prodali a vyměnili je za jiné kryptoměny, pro celkové shrnutí dosavadní éry ale ale uvádíme všechny naše pozice.
- Decentraland: ↑ 9 125 % (Část tokenů MANA jsme již prodali)
- Cardano: ↑ 2 743 %
- Ethereum: ↑ 2 109 %
- Binance Coin: ↑ 1 980 %
- Bitcoin: ↑ 776 %
- Maker: ↑ 359 %
- Monero: ↑ 265 %
- Cronos: ↑ 211 %
- XRP: ↑ 167 %
- Stellar: ↑ 173 % (Mince XLM jsme již prodali)
- Chainlink: ↑ 136 %
- Dogecoin: ↑ 173 % (Mince DOGE jsme již prodali)
- Litecoin ↑ 71 %
- IOTA: ↑ 61 % (Mince IOTA jsme již prodali)
- TRON: ↑ 48 % (Mince TRON jsme již prodali)
- Polkadot: ↑ 15 %
- Yearn.Finance: ↑ 5 %
- Ethereum Classic: ↓ 20 % (Mince ETC jsme již prodali)
- 0x: ↓ 21 % (Mince ZRX jsme již prodali)
- Dash: ↓ 23 % (Mince DASH jsme již prodali)
- EOS: ↓ 48 % (Mince EOS jsme již prodali)
- Verge: ↓ 61 % (Mince XVG jsme již prodali)
- Fyzické zlato: ↑ 39 % (Pouze pro porovnání, nezapočítává se do celkové hodnoty portfolia)
Bitcoin, altcoiny a zlato. Jak náš experiment dopadl?
Při pohledu na čísla výše je odpověď zřejmá. Některé ano, některé ne.
Základním faktorem je přitom jejich správný výběr. Ačkoliv několik z námi vybraných altcoinů výkonnost bitcoinu mnohonásobně předčilo, jiné si naopak vedly mnohem hůře.
Proto i na základě této zkušenosti můžeme říci, že altcoiny mají větší růstový potenciál a rozhodně se vyplatí je v portfoliu zaměřeném na výkon mít.
Znamená to ale, že je Bitcoin špatný?
Rozhodně ne. Narozdíl od altcoinů vykazuje totiž mnohem menší volatilitu, a to v obou směrech. Sice u Bitcoinu nemůžete očekávat tisíciprocentní zhodnocení přes noc, na druhou stranu je ale mnohem větší šance, že vám v případě pádu trhu aspoň něco zbyde.
Ve chvílích, kdy naše portfolio zažívalo nejhorší chvíle a jeho hodnota byla zhruba 50% oproti vstupní investici a 30% oproti jeho nejvyššímu bodu, hodnota držených bitcoinů se skoro vůbec nepodívala do červených čísel. Bitcoin je tedy mnohem bezpečnější, než průměrný altcoin.
A co zlato?
Snad ve všech investičních příručkách se dočteme, že zlato je skvělým dlouhodobým uchovatelem hodnoty, ale nejedná se o zázračný investiční vehikl. A náš experiment to potvrdil. Koupený zlatý slitek se v nominální hodnotě sice zhodnotil o cca 39 %, když ale vezmeme v potaz 3 roky inflace, jeho reálná hodnota se zvýšila pouze zanedbatelně.
Co budeme s našim portfoliem dál dělat?
Pokud nás sledujete již delší dobu, tak víte, že připravujeme velké změny. Naše cesta s tímto seriálem začala v roce 2019 a dle původního záměru jsme moc změn dělat nechtěli. Plán byl spíše investovat stylem "buy and hold", aby i méně zkušení investoři viděli, jak kryptoměnový trh funguje.
Od roku 2019 se ale na trhu změnilo množství věcí (některé z velkých trendů jsme shrnovali v našem článku Velká predikce kryptoměn na rok 2022. Co se stane s Bitcoinem a ostatními kryptoměnami? – pokud jste ho nečetli, určitě se na něj podívejte). Proto jsme se rozhodli jak portfolio, tak i celou naši strategii zásadně obměnit. V uplynulých týdnech jsme proto dlouze přemýšleli a diskutovali nad tím, jakým směrem portfolio posunout a jaké změny provést.
Dnes jsou změny už dané a v následujících dnech dojde k samotnému rebalancování. Už v příštím díle se tedy dozvíte, co jsme si připravili, které kryptoměny si necháme, které prodáme a které naopak koupíme navíc.
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru
Pokud chcete patřit mezi první čtenáře, kteří se o finální podobě našeho nového portfolia dozví (řekneme vám, jaké kryptoměny jsme nově nakoupili a které jsme naopak prodali), přidejte se do našeho kryptoměnového newsletteru, který již odebírá několik tisíc čtenářů.
Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.
Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?
Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.
Binance
★ 95 %
- Opravdu propracovaná a funkční platforma
- Nízké poplatky
- Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
- Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě
Anycoin
★ 95 %
Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou ale rizikovou investicí a naše články by proto neměly sloužit jako investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.
Vstupte do světa kryptoměn!
Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!
Trezor
★ 95 %
- Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
- Vytvořena českou firmou
- Pro začátečníky může působit složitě
- Je dražší než ostatní peněženky
Diky za tento seriál, rozhodl jsem pripojit. Podle recenzí založím ucet na Binace, zatim zadne krypto nevlastním, na začátku jsem si všiml že jste kupovali Bitcoin na Coinmate a teprve pak rozmenovali na Binace, melo to nejake, i dnes platne vyhody? Nechce se mi hned registrovat u 2 společností.
Ještě bych se chtěl zeptat na váš nazor zda je lepší vest ucet v € nebo $?
Dobrý den, Tomáši. Tehdy ještě nebylo možné na Binance poslat fiat, pouze kryptoměny, takže pro „vstup do krypto ekosystému“ bylo třeba využít jinou bránu. Teď už ale na Binance fiat poslat lze. :-) To, jakou měnu zvolíte, už je na Vás. My máme radši dolary.
Škoda, že teď posílat fiat na burzu není úplně ideál kurz není nic moc euro a czk vůči dolaru.
Gratuluji k výbornému výsledku. Pěkný článek. Jen mi nesedí to zbytečné srážení zlata větou: Koupený zlatý slitek se v nominální hodnotě sice zhodnotil o cca 39 %, když ale vezmeme v potaz 3 roky inflace, jeho reálná hodnota se zvýšila pouze zanedbatelně.
*** Ona ta inflace je šílená až teď. Dle ČNB za rok 2019 byla 2,8%, 2020 byla 3,2% a 2021 3,8%. Tedy i když vezmu kumulovanou inflaci, nezdá se mi 39% jako zanedbatelné zvýšení hodnoty. Ano, oproti kryptu a akciím určitě, ale chce to samozřejmě portfolio rozložit, to je důležité. Krypto i akcie můžou mít ráno po probuzení hodnotu „papíru“ :-) Zlato je tisíce let prověřené.
Miloši, díky za komentář. Na jednu stranu máte pravdu, zejména s tím, že zlato je prověřené, na to nejde nic říct. :-) Ale na stranu druhou, i v roce 2011 bylo zlato za 1900 dolarů za unci. Dalším faktorem je, zda vykazovaná inflace skutečně odpovídá inflaci spotřebního koše běžného občana, což podle nás tak není.
Děkuji za reakci. Ano, to je pravda, kdo ví, jaká je reálná inflace. Těch současných 11-12% je také jen zbožné přání ČNB. Takže v pořádku, z tohoto pohledu to beru. Jen se držím už roky pouček, pěkně si portfolio rozložit. Kdo třeba vše vsadí na krypto, má určitě špatné spaní (vč. víkendů) :-) S tím rokem 2011 je to ještě trochu složitější – on byl v té době dolar za 16-18 korun. I těch 1900 za unci tam nevydrželo dlouho. No, není to jednoduché ;-)
Prosím rebalance bude někde vidět? Nebo az dalsi měsíc, jestli dalsi měsíc je to dlouhe :(
Za měsíc muže být BTC i na 58tisic dolarech.
Pardon za nedockavost :D
Budeme se snažit, aby další článek vyšel hned 1. května 2022, tam bude vše popsáno. :-) Jinak předtím pravděpodobně budou jednotlivé coiny zaevidované do našeho portfolia na CryptoCompare už po jejich nákupu, ale to nemůžeme slíbit, ještě to musíme promyslet.