Finex.cz logo
Menu
Finex » Naše investice do kryptoměn » (36) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Konec jedné éry

(36) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Konec jedné éry

(36) Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn: Konec jedné éry
Zdroj: Depositphotos.com

Za pár dní to budou přesně 3 roky od chvíle, kdy jsme investovali 100 000 Kč do kryptoměn formou našeho portfolia, které jsme transparentně každý měsíc monitorovali v rámci této série. Tento čas se ale pomalu chýlí ke konci.

Jak si naše portfolio za 3 roky vedlo? Co budeme dělat teď? To se dočtete v tomto článku.

Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 35 měsících – 1 411 000 Kč
Vývoj celkové hodnoty naší investice do kryptoměn po 35 měsících – 1 411 000 Kč

Finální zhodnocení našeho portfolia (↑ 1 311 %)

V seznamu níže naleznete mince a tokeny, které jsme v rámci tohoto seriálu drželi. Některé z nich jsme v minulosti prodali a vyměnili je za jiné kryptoměny, pro celkové shrnutí dosavadní éry ale ale uvádíme všechny naše pozice.

Bitcoin, altcoiny a zlato. Jak náš experiment dopadl?

bitcoin logoPři sestavování našeho portfolia jsme sami měli několik otázek. Jedna z nich zněla: překonají altcoiny bitcoin?

Při pohledu na čísla výše je odpověď zřejmá. Některé ano, některé ne.

Základním faktorem je přitom jejich správný výběr. Ačkoliv několik z námi vybraných altcoinů výkonnost bitcoinu mnohonásobně předčilo, jiné si naopak vedly mnohem hůře.

Proto i na základě této zkušenosti můžeme říci, že altcoiny mají větší růstový potenciál a rozhodně se vyplatí je v portfoliu zaměřeném na výkon mít.

Znamená to ale, že je Bitcoin špatný?

Rozhodně ne. Narozdíl od altcoinů vykazuje totiž mnohem menší volatilitu, a to v obou směrech. Sice u Bitcoinu nemůžete očekávat tisíciprocentní zhodnocení přes noc, na druhou stranu je ale mnohem větší šance, že vám v případě pádu trhu aspoň něco zbyde.

Ve chvílích, kdy naše portfolio zažívalo nejhorší chvíle a jeho hodnota byla zhruba 50% oproti vstupní investici a 30% oproti jeho nejvyššímu bodu, hodnota držených bitcoinů se skoro vůbec nepodívala do červených čísel. Bitcoin je tedy mnohem bezpečnější, než průměrný altcoin.

A co zlato?

Snad ve všech investičních příručkách se dočteme, že zlato je skvělým dlouhodobým uchovatelem hodnoty, ale nejedná se o zázračný investiční vehikl. A náš experiment to potvrdil. Koupený zlatý slitek se v nominální hodnotě sice zhodnotil o cca 39 %, když ale vezmeme v potaz 3 roky inflace, jeho reálná hodnota se zvýšila pouze zanedbatelně.

Co budeme s našim portfoliem dál dělat?

Pokud nás sledujete již delší dobu, tak víte, že připravujeme velké změny. Naše cesta s tímto seriálem začala v roce 2019 a dle původního záměru jsme moc změn dělat nechtěli. Plán byl spíše investovat stylem "buy and hold", aby i méně zkušení investoři viděli, jak kryptoměnový trh funguje.

Od roku 2019 se ale na trhu změnilo množství věcí (některé z velkých trendů jsme shrnovali v našem článku Velká predikce kryptoměn na rok 2022. Co se stane s Bitcoinem a ostatními kryptoměnami? – pokud jste ho nečetli, určitě se na něj podívejte). Proto jsme se rozhodli jak portfolio, tak i celou naši strategii zásadně obměnit. V uplynulých týdnech jsme proto dlouze přemýšleli a diskutovali nad tím, jakým směrem portfolio posunout a jaké změny provést.

Dnes jsou změny už dané a v následujících dnech dojde k samotnému rebalancování. Už v příštím díle se tedy dozvíte, co jsme si připravili, které kryptoměny si necháme, které prodáme a které naopak koupíme navíc.

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru

Pokud chcete patřit mezi první čtenáře, kteří se o finální podobě našeho nového portfolia dozví (řekneme vám, jaké kryptoměny jsme nově nakoupili a které jsme naopak prodali), přidejte se do našeho kryptoměnového newsletteru, který již odebírá několik tisíc čtenářů.

Chcete být jedním z nich a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce? Připojit se můžete vyplněním formuláře níže. Zdarma.

Kde Bitcoin a další kryptoměny koupit?

Chcete v tom být s námi? Podívejte se na námi ověřené a doporučené kryptoměnové směnárny a kryptoměnové burzy v tabulce níže. Většinu z nich pravidelně používáme a testujeme, a proto se za kvalitu jejich služeb můžeme postavit.

Favorit redakce
  • Opravdu propracovaná a funkční platforma
  • Nízké poplatky
  • Kontakt zákaznické podpory bývá složitý
  • Platforma může na nové uživatele působit příliš složitě
Anycoin logo

Anycoin

★ 95 %

Bonus za nákup kryptoměn u Anycoin až 300 Kč. Více info v recenzi.

Pozor: V rámci seriálu Investovali jsme 100 000 Kč do kryptoměn jsme investovali opravdové peníze se snahou je zhodnotit. Kryptoměny jsou ale rizikovou investicí a naše články by proto neměly sloužit jako investiční doporučení. Neručíme za případně vzniklé ztráty. Pokud se sami rozhodnete nějaké kryptoměny nakoupit, důkladně zvažte, které kryptoměny do portfolia zařadíte a jaká bude velikosti vaší investice. Je možné, zejména v případě nerozvážného jednání, přijít o celou investici.

Vstupte do světa kryptoměn!

Již kryptoměny máte? Držte je v bezpečí hardware peněženky Trezor!

Favorit redakce
Trezor logo

Trezor

★ 95 %

  • Jedna z nejbezpečnějších kryptoměnových peněženek
  • Vytvořena českou firmou
  • Pro začátečníky může působit složitě
  • Je dražší než ostatní peněženky

Aktuálně 3 největší kryptoměny

Graf posl. 7 dní
Graf Bitcoin
Změna za 24h
-1,9%
Cena
$21 034
Graf posl. 7 dní
Graf Ethereum
Změna za 24h
-0,59%
Cena
$1 226
Graf posl. 7 dní
Graf BNB
Změna za 24h
-0,23%
Cena
$239,2

Ohodnoťte tento článek

Diskuze k tomuto článku: 8 komentářů
Tomas G

Diky za tento seriál, rozhodl jsem pripojit. Podle recenzí založím ucet na Binace, zatim zadne krypto nevlastním, na začátku jsem si všiml že jste kupovali Bitcoin na Coinmate a teprve pak rozmenovali na Binace, melo to nejake, i dnes platne vyhody? Nechce se mi hned registrovat u 2 společností.
Ještě bych se chtěl zeptat na váš nazor zda je lepší vest ucet v € nebo $?

Portál Finex.cz
Odpověď na Tomas G

Dobrý den, Tomáši. Tehdy ještě nebylo možné na Binance poslat fiat, pouze kryptoměny, takže pro „vstup do krypto ekosystému“ bylo třeba využít jinou bránu. Teď už ale na Binance fiat poslat lze. :-) To, jakou měnu zvolíte, už je na Vás. My máme radši dolary.

tom tom
Odpověď na Portál Finex.cz

Škoda, že teď posílat fiat na burzu není úplně ideál kurz není nic moc euro a czk vůči dolaru.

Miloš Veselý

Gratuluji k výbornému výsledku. Pěkný článek. Jen mi nesedí to zbytečné srážení zlata větou: Koupený zlatý slitek se v nominální hodnotě sice zhodnotil o cca 39 %, když ale vezmeme v potaz 3 roky inflace, jeho reálná hodnota se zvýšila pouze zanedbatelně.
*** Ona ta inflace je šílená až teď. Dle ČNB za rok 2019 byla 2,8%, 2020 byla 3,2% a 2021 3,8%. Tedy i když vezmu kumulovanou inflaci, nezdá se mi 39% jako zanedbatelné zvýšení hodnoty. Ano, oproti kryptu a akciím určitě, ale chce to samozřejmě portfolio rozložit, to je důležité. Krypto i akcie můžou mít ráno po probuzení hodnotu „papíru“ :-) Zlato je tisíce let prověřené.

Portál Finex.cz
Odpověď na Miloš Veselý

Miloši, díky za komentář. Na jednu stranu máte pravdu, zejména s tím, že zlato je prověřené, na to nejde nic říct. :-) Ale na stranu druhou, i v roce 2011 bylo zlato za 1900 dolarů za unci. Dalším faktorem je, zda vykazovaná inflace skutečně odpovídá inflaci spotřebního koše běžného občana, což podle nás tak není.

Miloš Veselý
Odpověď na Portál Finex.cz

Děkuji za reakci. Ano, to je pravda, kdo ví, jaká je reálná inflace. Těch současných 11-12% je také jen zbožné přání ČNB. Takže v pořádku, z tohoto pohledu to beru. Jen se držím už roky pouček, pěkně si portfolio rozložit. Kdo třeba vše vsadí na krypto, má určitě špatné spaní (vč. víkendů) :-) S tím rokem 2011 je to ještě trochu složitější – on byl v té době dolar za 16-18 korun. I těch 1900 za unci tam nevydrželo dlouho. No, není to jednoduché ;-)

tom tom

Prosím rebalance bude někde vidět? Nebo az dalsi měsíc, jestli dalsi měsíc je to dlouhe :(
Za měsíc muže být BTC i na 58tisic dolarech.
Pardon za nedockavost :D

Portál Finex.cz
Odpověď na tom tom

Budeme se snažit, aby další článek vyšel hned 1. května 2022, tam bude vše popsáno. :-) Jinak předtím pravděpodobně budou jednotlivé coiny zaevidované do našeho portfolia na CryptoCompare už po jejich nákupu, ale to nemůžeme slíbit, ještě to musíme promyslet.

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo