Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed schválil růst sazeb počtvrté v řadě o 0,75 procentního bodu – Přijde brzy zvolnění?

Publikováno
Fed schválil růst sazeb počtvrté v řadě o 0,75 procentního bodu – Přijde brzy zvolnění?
Zdroj: depositphotos.com

Federální rezervní systém uskutečnil předposlední zasedání v aktuálním roce, kde se rozhodovalo o pokračování v restriktivní měnové politice. Jak trhy víceméně několik týdnů dopředu očekávaly, centrální bankéři schválili růst základní úrokové sazby počtvrté v řadě o 0,75 procentního bodu.

Tím se základní sazba v USA dostala na 4 %, což jsou nejvyšší úrovně od roku 2008.

Fed schválil růst sazeb o dalších 75 bazických bodů

Federální výbor pro volný trh (FOMC) odhlasoval další nemalý “hike”, díky kterému jsou v USA vůbec největší úrokové sazby od roku 2008. Není pochyb, že jde již o poměrně silné restriktivní úrovně. Úrovně, které již lze považovat za efektivnější boj s inflací.

Větší část trhu nyní předpokládá, že Fed na prosincovém zasedání již zvolní. Respektive, že zvýší sazby předpokládaných o 0,5 procentního bodu. Nikoliv popáté v řadě o 0,75 procentního bodu. Ale do prosincového zasedání ještě zbývá několik týdnů. A za tu dobu se může očekávání radikálně změnit. Už jsme to viděli několikrát.

Zdroj: tradingeconomics.com
Základní úroková sazba v USA
Základní úroková sazba v USA

Zvolnění tempa?

Jazyková forma se ve Fed stanovisku trochu změnila. A to se ihned začalo vnímat jako býčí signál. V textu se totiž objevilo něco nového. Stručně něco ve smyslu: “Naše následující restriktivní měnová politika bude dostatečná pro to, aby dovedla inflaci na stanovený cíl, který je na 2 %”.

Fed tím vlastně signalizuje, že jejich měnová politika bude v dohledné době dostatečně restriktivní, aby inflaci dostala pod kontrolu. A to znamená, že růst sazeb poté již nemusí pokračovat.

Něco podobného ještě zaznělo během tiskové konference přímo z úst Jeroma Powella. Avšak většina obsahu projevu byla takové opakování z předešlých tří až čtyř zasedání. Klidně lze celý projev shrnout tak, že jsou pořád odhodlaní dostat inflaci pod kontrolu. Ale zabere to ještě nějaký čas. Je to sice jenom můj subjektivní pocit, ale středeční projev mi přijde hodně vřelý.

Závěrem

Ta jiná forma zvoleného jazyka je z toho znát. Jerome Powell mimo jiné připustil, že na prosincovém zasedání budou diskutovat o zvolnění tempa růstu sazeb. Už jenom toto prohlášení implikuje, že dle nich se se blíží vrchol cyklu růstu úrokových sazeb. Proto si taky nyní většina trhu myslí, že prosincové zasedání přinese hike o 0,5 procentního bodu.

Na mne osobně ale všechny informace působí jako takový kočkopes. Není z toho absolutně jasné, o co jim jde. Čekal jsem opětovně dávku jestřábích informací, ale místo toho jsme dostali jakýsi mix. Ze kterého moc nevíme, co očekávat v první polovině roku 2023. Proto byla reakce trhů opětovně schizofrenní.

Líbil se vám tento článek?
12
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎