Americký dolar je králem měn – Poslal další dvě světové ekonomiky na kolena
Americký dolar je v letošním roce naprostým králem měnových trhů a celé světové ekonomiky. Jeho síla ovšem vrhá stín na výkonnost akciových trhů, kryptoměnových trhů a trhů komoditních, které se z velké části nacházejí v červených číslech.
Téměř dramatický dopad má síla amerického dolaru na jedny z nejsilnějších ekonomik světa, na ekonomiku britskou a japonskou. Proč je výkonnost těchto měn tak za očekáváním a kdy se obchodníci dočkají jejich opětovného růstu? Odpovědi budeme hledat v tomto článku.
Americký dolar
Dolarový index se nezadržitelně řítí ke svému maximu z roku 1984, kde se index nacházel na hodnotě 165 bodů.
Současných 110 bodů je sice ještě maximům dosti vzdáleno, ale aktuální světová ekonomická a společenská situace rozhodně nevylučuje atakování těchto maxim. Silný americký dolar kreslí vrásky nejenom centrálním bankéřům, jak si za chvíli ukážeme, ale i drobným investorům, kteří mají zainvestováno do akciových a ETF titulů, kterým silný dolar rozhodně nesvědčí.
To, že je americká ekonomika velmi silná ukazuje i dlouhodobý vývoj nezaměstnanosti od roku 2008, který po nárůstu v roce 2010 a výrazného výkyvu v roce 2020, způsobeného celosvětovou pandemií, je dlouhodobě klesající a pohybuje se okolo hodnoty 3,4 %. Sílu amerického dolaru podporuje i americký FED, jehož agresivní zvyšování úrokových sazeb koresponduje s 80. léty minulého století. Současné stanovené rozmezí sazeb se pohybuje mezi 3-3,25 %.

1) GBP/USD
Tento měnový pár se nachází v situaci, které oko investora ještě nikdy nevidělo. Americký dolar dokázal pokořit dlouhodobé dno na ceně 1,14175 a nesměle si to zamířil k magickému směnnému kurzu 1,1000. Ekonomické problémy Velké Británie, úmrtí královny a stále omezený export do Číny, to jsou všechno faktory, které posílají britskou libru ke dnu.
Britská centrální banka BOE se s tímto vývojem snaží bojovat pomalým zvyšováním úrokových sazeb, které ovšem není tak dramatické, jako v jiných evropských státech. Inflace v Británii téměř po roce poprvé klesla na hodnotu 9,9 %. Z pohledu zvyšování úrokových sazeb v boji s inflací má BOE ještě dostatek prostoru, než by se dostala na sazby z roku 2008.
2) USD/JPY
Japonský jen je v letošním roce fenoménem, jehož dramatické oslabení vůči americkému dolaru předčil pouze všeobecný pád kryptoměn. Japonská centrální banka zaujala svérázný postoj k inflaci a jako jedna z mála světových ekonomik v této oblasti nevykazuje žádný růst. Nízká inflace je v Japonsku spojena především s malým ekonomickým růstem.
Vzhledem k tomu, že západní část světa zvyšuje úrokové sazby, což je pro investory výhodné kvůli vyššímu úročení, není japonský jen měnou, která by byla lákavá, což se projevuje právě na kurzu USD/JPY.
Nejnovější zpráva z Japonska je, že se BOJ rozhodla zastavit oslabování své měny a začala provádět intervence proti americkému dolaru.
Velmi nízký zájem o měnu ze země vycházejícího slunce byl podpořen tamní centrální bankou BOJ, která v rámci své monetární politiky prodávala státní dluhopisy, čímž celou neatraktivitu vlastní měny pro investory jen podpořila.
Pomalý ekonomický růst Japonska je velmi relativní záležitost a určitě nelze říci, že by tamní obyvatelé nepracovali. Ba naopak. Nezaměstnanost se od roku 2009 neustále snižuje a k výraznému nárůstu nedošlo ani v období pandemie v roce 2020, na rozdíl od USA.
Závěr
Investiční svět se v současné době potýká v recesy. Akcie mnoha společností se nacházejí v červených číslech, což snižuje výkonnost investičních, spořicích a důchodových fondů, stejně jako výkonnost dlouhodobých akciových investorů. Naprostá dominance amerického dolaru nutí investory přesouvat svůj kapitál právě do této měny, která je v současné již dosti překoupena a technická korekce stále ne a ne přijít.

Autor
Jsem soukromý obchodník a investor. Na finančních trzích se pohybuji od roku 2014. Obchoduji intradenní a swingové strategie pro měnové páry, občas komodity. Zajímám se o psychologii obchodování a sám několik let aktivně praktikuji metody NLP a Qi-Gong.
V mých článcích se nejčastěji věnuji technickému pohledu na měnový a akciový trh. V těchto analýzách se snažím čtenářům předat mé znalosti nabyté jak studiem, tak především praxí.
Mým koníčkem je numismatika, která tvoří i část mého investičního portfolia.
Diskuze (0 komentářů)
Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.