Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (24. – 28. května) – Nový nejbohatší muž planety, luxusu se daří i během krize

Publikováno
Burza s odstupem (24. – 28. května) – Nový nejbohatší muž planety, luxusu se daří i během krize

Po hektickém týdnu se na trhy vrátil relativní klid. Centrální banky všude po světě ujišťovaly, že mají situaci pod kontrolou. Větší inflace je dnes fakt, avšak má být pouze přechodný. Banky jsou připraveny jednat v případě ještě rychlejšího růstu inflace. Zároveň se ale nechystají zavřít finanční kohoutky přílivu hotovosti na trh a zvednout úrokové sazby, protože ekonomická situace je křehká. Tato prohlášení jsou protichůdná.

Těžko si dokážeme představit paniku, kdyby americká inflace dosáhla 5% nebo více a Fed by opravdu musel začít rychle a okamžitě jednat. To by automaticky znamenalo krach a propad světových trhů řádově o desítky procent. Centrální banky nás však ukonejšily, že tento scénář nehrozí a poslední květnový týden tak proběhl klidněji než předchozí.

Kryptoměny: Těžba v Číně

Ke zklidnění situace přispěla i jistá stabilita na Bitcoinu. Nejznámější kryptoměna zastavila své propady a její cena se nyní pohybuje okolo 37 000 dolarů za jeden bitcoin. Nedařilo se mu však tak dobře jako druhé nejpopulárnější kryptoměně Ethereu, které se začíná zase se drát pomalu nahoru.

Velmi častým důvodem, který se uváděl především v kruzích akciových investorů, je, že čínský zákaz není myšlen vážně. Čínská vláda sice varuje před možností zákazu kryptoměn, avšak těžba kryptomincí vesele pokračuje dál.

Čínští těžaři patří k největším na světě a tuto činnost provádějí s požehnáním nejvyšších míst komunistické strany. Velký propad by nastal, pokud by se Čína rozhodla zakročit proti čínským farmám. Těžařská aktivita v Číně se dá velmi dobře sledovat díky transparentnosti Bitcoinu. Kdyby došlo v budoucnu k jejím útlumu, byl by to silný varovný signál.

Poznámka

TIP: Co dalšího se dělo na kryptoměnovém trhu? Více se dozvíte v našem nejnovějším vydání Finex Coin Week (shrnutí dění ze světa kryptoměn).

Makroekonomika: Bidenův třetí záchranný plán

Ještě se nevyhodnotily dopady druhého záchranného plánu v USA a už se mluví o třetím záchranném plánu. Rok 2022 má být rekordní, co se týče státních investic. Investice však nebudou zadarmo a tak Američany čeká bezpochyby ještě větší státní dluh než letos. Negativní vlivy těchto opatření se projevují již dnes. Americký dolar soustavně klesá.

U sledovaného měnového páru euro dolar se cenová relace pohybuje v pásmu 1,20 – 1,22. Vzhledem k české koruně se dolar nachází pod 21 korunami. Historicky tak má ještě kam padat. Otázkou je, kdy začne vadit Evropské centrální bance velmi silný kurz eura. Hlavně český investor do amerických akcií nebo do kryptoměn by měl v následujících měsících zvážit měnové riziko na dolaru a spíše počítat s jeho oslabením.

Další zajímavostí je, že po amerických dluhopisech začaly asi s půlročním zpožděním růst ty evropské. To není dobrá zpráva pro politiky evropských zemí, pro které to znamená hlavně vyšší náklady na státní dluh. Investor si však na základě těchto pohybů může připravit investiční scénář.

Pro investora však ze srovnání USA s Evropou plyne jeden závěr. Evropa má zpoždění půl rok až rok za USA. Jelikož silné euro dá prostor pro jeho oslabení formou kvantitativního uvolňování, Evropská centrální banka bude moci masivně podporovat evropskou ekonomiku. To znamená, že hlavní růst Evropy, pokud se nestane něco nepředvídaného, bude na konci roku 2022.

Jelikož světové trhy ve svých pohybech předcházejí ekonomickou realitu právě o šest měsíců, můžeme v následujících týdnech vidět růst evropské trhy.

Firemní zprávy: Francouz Bernard Arnault se stal nejbohatším člověkem na světě

I když žebříčky nejbohatších lidí nedávají moc velký smysl, protože postaveny především na burzovní hodnotě firem, zaujetí prvního místa majitelem firmy LVMH mnohé napovídá o současném vývoji ekonomických sil ve světě. Na základě ceny akcií této ikony luxusu se jmění Arnaulta odhaduje na 186,3 miliard dolarů. Tím překonal o 300 milionů dolarů majitele Amazonu Jeffa Bezose. Arnault nechal za sebou i předchozího nejbohatší muže, kterým byl Elon Musk. Muskův majetek se nyní odhaduje na 147,3 miliard.

Kupte si akcie MC Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Tyto rozdíly se pravděpodobně ještě zvětší. Cena akcií Amazonu spíše stagnuje. Koronavirus pomohl celé oblasti eshopů, avšak s návratem k normálnímu fungování dojde k poklesu zájmu o tyto služby. Pozitivní impuls na akcie Amazonu se bude hledat těžko do konce roku. Ještě hůř je na tom Tesla. Akciím Tesly neprospěla polemika okolo Bitcoinu rozpoutaná Muskem. Skutečné vrásky na čele vlastníkům jejích akcií způsobil sázkou na jejich pokles Michel Burry, ale nejhorší je perspektiva rozsáhlé konkurence v oboru elektroautomobilů. Přední firmy jako Mercedes Benz nebo Volkswagen představují jeden elektromobil za druhým. Tesle roste silná konkurence.

Vraťme se však k novému nejbohatšímu muži. LVHM vůbec netrápí krize. Ba právě naopak. Arnault se objevuje již delší dobu v žebříčku nejbohatších lidí, ale patřil spíš do první desítky, než na špici. V březnu 2020, na začátků burzovní krize způsobené koronavirem, se jeho bohatství odhadovalo na 76 miliard. Krize mu více než zdvojnásobila jeho majetek.

Jedním z vítězů koronakrize je totiž Čína. A rostoucí čínská střední a vyšší třída bude i této akcií dodávat optimismu a důvody k růstu. Jízda LVHM není zdaleka u konce. Můžeme se dokonce dočkat toho, že francouzský miliardář svůj náskok na první místě ještě zvýší. Akcie LVHM jsou už nyní ozdobou každého dlouhodobého portfolia.

Indexy: Asie zase na výsluní

Poslední květnový týden se dařilo asijským akciím, které byly úspěšnější než evropské nebo americké. I přes pokles japonského yenu a prodloužení nouzového stavu do 20. června japonský index Nikkei rostl o 2,9 %. Burza v Hongkongu a rostla o 2,3 %. Nejlépe si vedla však burza v Šanghaji, které vzrostla o 3,2 %

V Evropě už nebyl růst tak silný. Německý Dax si připsal 0,4 %. Francouzský CAC 40 silně rostl a to hlavně díky zmíněným akciím LVHM. Luxusní odvětví je silně zastoupeno v tomto francouzském indexu. CAC 40 posílil o slušných 1,5 %. Zato se dařilo britskému FTSE, který si připsal zelenou nulu s týdenním ziskem 0,06 %.

Americký průmyslový Dow Jones si připsal 0,94 %. Lépe se dařilo indexu S&P500, který přidal 1,6 %. Po několika týdnech přešlapování se dařilo technologickému Nasdaq-100, který přidal 2,06 %. Z pohledu technické analýzy současný graf vypadá dobře a je velká pravděpodobnost, že Nasdaq-100 posílí a bude atakovat hranici 14 000 bodů. Dařilo se společnost Moderna (14,59 %), Nvidia (8,36 %) a Tesla, která přes všechny peripetie Elona Muska přidala 7,63 %. Naopak se vůbec nedařilo společnosti Dollar Tree, která odepsala přes 10 %.

Komodity: Ropa a zlato jsou stále v kurzu

I přes probíhající diskusi o zrušení embarg na íránskou ropu, cena ropy rostla.

Ropa Brent se pomalu přibližuje psychologické hranici 70 dolarů za barel a lehká americká ropa se prodávala okolo 67 dolarů za barel. Je zcela možné, že ceny ropy vystřelí ve střednědobém horizontu ještě víc.

Americké ropné společnosti jsou pod tlakem vlastních akcionářů, kteří trvají na tom, aby se ropné společnosti začaly chovat ekologičtěji. Čím dál víc investorů volá o zavedení ESG norem v ropném průmyslu a potřebě zbavit se závislosti na fosilních palivech. Tlak jde tak daleko, že navrhují pro tyto ropné společnosti zákaz těžby ropy a přechodu na zelené energie. To je sice ušlechtilá myšlenka, ale omezení těžby ropy se negativně projeví na její ceně. Ropa tak může jít velmi lehce nad 100 dolarů za barel, pokud se tento trend stane celosvětovým.

Zlatu se daří dobře. Během posledního květnového týdne překonalo hranici 1900 dolarů. Na růst ceny zlata působí příznivě čísla o inflaci a zároveň ujištění centrálních bank, že se sazby nezvednou. Stříbro se obchodovalo za 27,5 dolarů za unci. Jelikož ceny zlata a stříbra jsou na dobrých hodnotách, ale akcie těžařů ještě nezareagovaly na poslední cenový růst, jsou tyto firmy vhodné pro zařazení do střednědobého portfolia.

Slovo závěrem: Sledovat zprávy z centrálních bank

Ekonomická situace každým dnem se stává komplexnější a komplexnější. Investor by neměl moc dát na to, že normální život se vrací do normálu, ale uvědomit si, že burza anticipuje vývoj událostí. Všechny dobré zprávy jsou již v cenách akcií započítány. Osud akciových trhů bude znovu v rukách centrálních bankéřů. Mnohem více se vyplatí sledovat dění okolo centrálních bank, než každý den číst burzovní zpravodajství. Stačí jen naše pravidelné týdenní shrnutí.

Líbil se vám tento článek?
4
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎