Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Zlatá horečka: Investice do akcií těžařů zlata – Seznam zajímavých titulů

Zlatá horečka: Investice do akcií těžařů zlata - Seznam zajímavých titulů

Zlatá horečka: Investice do akcií těžařů zlata - Seznam zajímavých titulů

Stále více stoupá zájem o investice do zlata. Cena žlutého kovu roste v důsledku stimulačních programů centrálních bank, které se snaží podpořit krizí ohrožené ekonomiky.

Důvodem vysokého zájmu o zlatu je i politická a ekonomická nejistota. Na podzim nás čekají americké prezidentské volby, napětí mezi USA a Čínou roste.

Zlato nejprve překonalo osmiletou hranici 1800 dolarů za trojskou unci a následně i historické maximum z roku 2011, tedy 1900 dolarů za unci.

Podle odhadů Bank of America by se zlato v osmnáctiměsíčním horizontu mohlo vyšplhat až k 3 000 dolarům za trojskou unci.

Fyzické zlato není jedinou možností, jak do něho můžete investovat. Proto se v dnešním článku společně podíváme na čtyři konkrétní akciové tituly těžařských společností, do kterých může být zajímavé investovat.

zlato
Odhady Bank of America na budoucí vývoj zlata. Zdroj: Bloomberg.com

Do zlata je možné investovat nejen přímým nákupem fyzického zlata – tedy mincí a slitků, ale i prostřednictvím burzovních futures (například na COMEX), mimoburzovních CFD (Contract for Difference), anebo jako investice do ETF.

Další možností je nákup akcií společností, které zlato těží, anebo jinak zpracovávají.

Světová ložiska zlata, zlaté doly a rafinérie

Zlaté doly jsou rozmístěny na všech kontinentech s výjimkou Antarktidy, zatímco rafinerií – společností vyrábějících investiční zlato ve fyzické formě – je na světě jen několik.

Čtyři největší rafinérie se nacházejí ve Švýcarsku. Koronavirus v nedávné době na dva měsíce vyřadil z provozu tři z nich. Nabídka zlata tak nedokázala pokrýt rostoucí poptávku.

Přehled nejvýznamnějších světových producentů a rafinérií

vyznamne rafinerie
Zdroj: Visualcapitalist.com

Také některé ze zlatých dolů musely zastavit těžbu z důvodu vysokého rizika nákazy koronavirem v uzavřených prostorách. Regulace přepravy mezi státy pak zvýšila přepravní náklady. Největší ložiska zlata se podle amerických odhadů nacházejí v Austrálii.

Zlatá ložiska podle zemí v tunách v roce 2018

loziska zlata
Zdroj: Smallcaps.com.au

BANG versus FANG

Pro investory je investice do akcií těžařských firem zajímavou příležitostí. S růstem poptávky po zlatě bude zlatá rally pokračovat, čímž podpoří i investice do těžebního průmyslu.

V odvětví technologií se čtyři z leaderů trhu označují akronymem FANG (tedy Facebook, Amazon, Netflix a Google). Pro čtyři hlavní hráče na poli těžby zlata se vžil akronym BANG (podle společní Barrick Gold, Agnico Eagle Miners, Newmont Mining Corp a Goldcorp).

Investor nesmí zapomínat ani na rizika, která těžba zlata přináší. Jde především o provozní rizika, jako nárůst provozních nákladů, nutnost uzavření dolů nebo geopolitická rizika v místě těžby. Firmy v tomto sektoru se navíc vyznačují vysokou zadlužeností.

Jak však podle Bloombergu potvrdil jeden z největších světových těžařů, společnost Barrick Gold Corp., i přes nutnost uzavření dolů v okamžiku vypuknutí koronaviru firma profitovala, a to díky vysokým cenám zlata. Pandemie tak u zlatých dolů vedla pouze ke krátkodobému výpadku těžby.

Co se zadluženosti týče, banky se při financování obdobných projektů rády zajišťují, a tak požadují, aby měl dlužník uzavřené dlouhodobé kontrakty o odběru výstupu, stejně tak jako nákupu vstupů.

Také při poskytování kapitálu důkladně zkoumají technické studie proveditelnosti. Kromě nízkých úrokových sazeb těžařům hraje do karet i nízká cena ropy, která vede ke snížení nákladů na energie.

Do jakých akcií těžařských společností může být zajímavé nyní investovat? Podívejte se s námi na 4 velice známé tituly.

1. Barrick Gold (GOLD)

Společnost obchodovaná na newyorské burze je situována v Kanadě a provozuje těžební projekty ve Spojených státech, Kanadě, Jižní Americe, Austrálii a Africe.

Jde o jednu z nejznámějších a největších těžebních společností na světě, do jejíchž akcií se soustředila i velká část kapitálu alokovaného do zlatých akcií na burze v New Yorku po vypuknutí koronaviru.

Firma se v minulosti potýkala s obtížemi a prošla částečnou restrukturalizací, když uzavřela nerentabilní doly a v roce 2019 fúzovala se společností Randgold.

Za poslední rok titul posílil o 74 %, když v pondělí 27. července uzavíral skoro na 30 USD.

Aktuální cena akcií Barrick Gold

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

2. Agnico Eagle Mines Ltd (AEM)

Kanadská společnost kotovaná na burze v New Yorku má svůj název odvozený z periodické tabulky pro symboly prvků stříbra (Ag), niklu (Ni) a kobaltu (Co). Nyní těží zlato doma v Kanadě, ale také v Mexiku a Finsku. Další průzkumné projekty má i v dalších lokalitách.

V pondělí 27. července akcie společnosti uzavíraly s cenou 74 USD, čímž si za poslední rok přilepšily o 36 %, v horizontu posledních pěti let pak o více než 230 %.

Aktuální cena akcií Agnico Eagle

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

3. Newmont Corporation (NEM)

Dalším titulem z čtyřlístku BANG je společnost Newmont Corporation. Kromě zlata těží i zinek, měď nebo stříbro. Vlastní doly například ve Spojených státech, Jižní Americe, Austrálii a Africe.

Je to jediný producent zlata, který je zastoupen v indexu S&P.

V loňském roce Newmont převzal svého konkurenta Canades Goldcorp, čímž se stal největším světovým těžařem zlata. Díky technologickým inovacím se firmě daří snižovat těžební náklady.

Minulý čtvrtek vedení Newmontu oznámilo rozhodnutí o výplatě čtvrtletí dividendy ve výši 0,25 USD na akcii. Obchodní týden uzavíral titul s hodnotou 66,75 USD za akcii.

Za poslední rok činí růst 83 % a za posledních pět let akci firmy posílily o více než 300 %. Tržní kapitalizace firmy činí přibližně padesát miliard USD.

Aktuální cena akcií Newmont Corp

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

4. Kinross Gold Corp (KGC)

Opět kanadská společnost, která se zabývá průzkumem a akvizicí zlatých ložisek v Kanadě, USA a Rusku, ale také například v Brazílii, Ekvádoru, Chile, Ghaně.

Zajímavostí je, že při vypuknutí pandemie koronaviru COVID-19 zůstaly veškeré doly této společnosti otevřené.

Za poslední rok posílily akcie o více než 100 % a za posledních 5 let dokonce o necelých 380 %.

Aktuální cena akcií Kinross Gold

Cena akcií
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jak vidíte, tak se výše zmíněným akciovým titulům opravdu daří. Se zhodnocením v řádu stovek % v relativně krátkém časovém horizontu se moc podobných titulů pochlubit nemůže.

Dva typy těžařů – „junioři“ a ti velcí

Velké společnosti s vysokou tržní kapitalizací, kapitálovými rezervami, desetiletími historie a teritoriálně diverzifikovanými důlními aktivy se snáze oceňují a z pohledu investorů jsou relativně stabilní.

Naproti tomu jsou juniorní těžaři se svým nízkým kapitálem a krátkou historií rizikovější. Často jsou to průzkumné společnosti, které buď narazí na zlatou žílu a podaří se jim uspět, mají-li štěstí, anebo jsou pohlceny větším konkurentem.

Podle údajů agentury Bloomberg získaly těžební společnosti na sekundárním trhu ve druhém čtvrtletí 2,4 miliardy dolarů. Přitom v minulosti byly tyto společnosti považovány investory považovány za příliš zadlužené a vysoce rizikové.

Jaký je váš názor na investování do akcií těžařských společností? Máte zainvestováno nebo nad tím přemýšlíte? Jaká je podle vás "nejlepší" forma investování do zlata? Podělte se s námi o váš názor níže v komentářích.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo