Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem (17. – 21. května) – Bitcoin a strach z inflace. Klidné léto v nedohlednu

Publikováno
Burza s odstupem (17. – 21. května) – Bitcoin a strach z inflace. Klidné léto v nedohlednu

V centru všeho dění byl minulý týden propad Bitcoinu. Ten dostal hned dvojitou ránu. Manipulativní a zbrklé výroky Muska pobláznily investory. Následně pak Čína zakázala svým institucím tuto kryptoměnu užívat. Prohlášení Muska, podobně jako dřívější prohlášení okolo jeho Tesly, budou mít na vývoj ceny Bitcoinu spíš krátkodobý efekt.

Problém v Číně je však hlubšího charakteru. Jako v afrických zemích anebo Turecku, Bitcoin začal konkurovat propadajícím se měnám. I Čína patří k zemi s přísným kapitálovým dohledem, zejména na zahraniční transakce. Bitcoin zde tedy představoval jistou možnost, jak dostat peníze mimo dohled čínské komunistické strany.

Poznámka

TIP: Náš názor na poslední propady Bitcoinu naleznete v nejnovějším vydání Finex Coin Week.

V každém případě se trh na kryptoměnách pročistí od prvoplánových spekulantů a investorů. Ti, kteří sázeli na to, že Bitcoin za pár měsíců překoná hranici 100 000 dolarů a bude pořád růst, se ohromně spletli. Ti, kteří věděli proč do Bitcoinu investovali, jsou především ohrožování zákazy jednotlivých států. Avšak i těmto investorům budou nahrávat v příštích měsících témata okolo síly měn, inflace a nastavení monetární politiky.

V USA a v Evropě byla krize koronaviru katastrofická a jen těžko lze předpokládat, že politici těchto zemí najdou dobrá řešení v tak složité oblasti jako je monetární politika. V každém případě je pro potenciální investory do Bitcoinu vhodné připomenout, že na burze se nechytá padající nůž do holé ruky.

Současný propad se jednou zastaví. Samozřejmě nikdo neví, kdy a na jakých hodnotách. Fáze konsolidace ale nastane a pak je teprve dobrý moment na nástup do pozice anebo její přikoupení. Jinak investor riskuje nemalá škaredá překvapení.

Indexy: Světové burzy přešlapují na místě

Během třetího květnového týdne, jsme zažili několik větších propadů. Akciové tituly pak však byly investory koupeny. Díky tomu týden skončil remízou, avšak nad dalším silným růstem na světových trzích panují obavy.

Asijské burzy i přes tuto nejistotu zakončily mírně pozitivně. Japonský index Nikkei přidal 0,8 %. Hongkongská burza ukázala svoji sílu a rostla o 1,5 %. Burza v Šanghaji hledala směr a skončila se s lehce záporným výsledkem 0,1 %.

V Evropě obchodovaní nepřineslo výrazný směr. Německý Dax přidal kosmetických 0,1 %. Francouzský CAC40 udržel zelené číslo, ale výsledek byl skromný 0,02 %. Britský FTSE ztratil 0,3 %.

V zámoří byly ztráty o něco vyšší než v Evropě. Průmyslový Dow Jones ztratil 0,5 %, Index S&P500 odepsal 0,4 %. Avšak technologický Nasdaq-100 přidal 0,4 %. Právě technologický Nasdaq-100 se nachází ve velmi zajímavé konstelaci z pohledu technické analýzy.

Index se od začátku měsíce května ustálil a nyní hledá směr. Horní hranice je 13 700 pokud se mu ji podaří překonat, dočkáme se další růstové euforie. Co se týče dolní hranice, ta se nachází na úrovni 12 200. Index má tedy dostatečný prostor na to, aby klesal a zároveň nezměnil dlouhodobou tendenci.

Pro úplnost dodejme, že za poslední měsíc nejhorší akcií v indexu je Tesla, ta za jeden měsíc ztratila přes 20%. To vysvětluje taktéž Muskovu aktivitu.

Pokud se akciím nedaří, její CEO je aktivní především na Twitteru. Kurz Tesly bude velmi dobrý barometr toho jak Muskovo počínání posuzují investoři.

Komodity: Cena ropy ovlivňována geopolitikou

Uplynulý týden byl na ropě velmi komplikovaný. Ropa zažila během týdne i několikaprocentní pokles za několik hodin. Ve Vídni probíhají intenzivní jednání mezi představiteli Iránu a USA o osudu sankcí na íránskou ropu. Bidenova administrativa je nakloněna zrušit sankce a povolit návrat íránské ropy na světové trhy. Pokud by došlo ke zrušení sankcí, znamenalo by to, že na trhu s ropou by se mohly objevit až dva miliony barelů denně. To by dokázalo uspokojit současnou narůstající poptávku ve světě.

Automaticky by to také znamenalo, aspoň na čas, přerušení růstové tendence na ropě. Hranice 70 dolarů za barel by zůstala v nedohlednu. Vyvstává otázka, jak by se zastavení cen ropy projevilo na strachu z inflace. Cena ropy Brent se po větších propadech ustálila na 65 dolarech za barel. Lehká americká ropa se obchodovala za 63 dolarů za barel.

Komodity: Zlato překonalo cenu 1870 dolarů

Čísla o americké inflaci posílily zlato ve svém růstu. Zlato je tradičně vnímáno jako ochrana proti inflaci a proto zprávy o inflaci působí pozitivně na jeho cenu. Negativně však působí zprávy o možnosti zvedání úrokových sazeb. Avšak Fed shodně ECB naznačil, že je ještě čas mluvit o zvednutí sazeb.

Investoři možná jednají podle zkušenosti s centrálními bankami, které velmi rády mluví o zvýšení sazeb, ale nakonec je nezvýší, a zůstane jen inflace. Aby zlato pokračovalo ve svém růstu, musí se potvrdit, že inflace nebude nárazová, ale bude mít trvalejší charakter. Co by mohlo způsobit trvalejší inflaci?

Trvalejší inflace by mohla vzejít z amerického trhu práce. Objevují se signály, že firmy mají problémy s najímáním pomocné síly. Ta se díky šekům americké vlády a různým podporám nežene do práce. Tím roste napětí a především tlak na mzdy, který by mohl inflaci ještě posílit.

V každém případě nám cena zlata může sloužit jako dobrý indikátor nálad na trhu. Pokud jeho cena poroste, znamená to, že inflace bude dlouhodobější fenomén, než předpokládal ředitel FED Jerome Powel. Ten nás ubezpečoval, že inflace bude přechodná.

Zlato zakončilo týden na hodnotě 1880 dolaru za unci. Stříbro se obchodovalo na 27,8 dolarech za unci. Stříbro se taktéž nachází u maximální hladiny svého kanálu. Kdyby došlo k výraznějšímu proražení hodnoty 28 dolarů, můžeme se dočkat silného exponenciálního růstu na stříbře.

Poznámka

Přečtěte si: Prorazí stříbro hraniční hodnotu? Fundamentální a technická analýza stříbra.

Slovo závěrem: Trh je unavený z růstu

Z pohledu technické analýzy trhy jsou stále rostoucí. A jak se říká: trh má vždy pravdu. Předvídat v tuto chvíli, kdy dojde k poklesu je sázka do loterie. Avšak všichni cítí, že optimismus na trhu slábne. Dobré zprávy jsou vyčerpány. Každým týdnem bude čím dál víc těžší obhajovat měnovou politiku centrálních bank. Ty se budou snažit co nejdřív předložit jasnější plán návratu do normálu.

Jako první krok bude snížení objemu nákupu státních dluhopisů. Jenomže tento plán, pokud bude představen, bude mít horizont rok, možná dva. To bude hlavní důvod, proč trhy neuklidní, protože nikdo neví, zda na podzim přijde další vlna koronaviru. Pokud centrální banky nevyšlou jasný signál, trh bude nervózní. Proto je důležité začít se připravovat na možné velmi horké volatilní léto. Jak se připravit? Dobrý řešením je začít se pohlížet po defenzivních akciových titulech.

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.