Finex.cz logo
Menu
Finex » Akcie » Elon Musk je nejbohatším člověkem světa – především díky akciím své Tesly

Elon Musk je nejbohatším člověkem světa - především díky akciím své Tesly

Elon Musk je nejbohatším člověkem světa - především díky akciím své Tesly
Zdroj: cnn.com

Nejbohatším člověkem světa je Elon Musk – kdybychom tuto zprávu četli před rokem, asi bychom neměli důvod jí věřit, ale po výjimečných událostech minulého roku se není čemu divit. Zdrojem Muskova bohatství jsou převážně akcie Tesla, jejichž cena za minulý rok vzrostla zhruba o 743% a nadále roste.

Elon Musk v žebříčku miliardářů předstihl (nyní již) druhého nejbohatšího člověka planety Jeffa Bezose minulý čtvrtek 7. ledna, jak poprvé oznámila agentura Bloomberg. Analytici předpokládají, že k titulu nejbohatšího muže planety Elonovi napomohla výhra Demokratů v druhém kole voleb do Senátu v americkém státě Georgie.

Pravděpodobně díky výhře Demokratů tak akcie Tesly za jediný den připsaly 7,9 % – a Elon Musk, který drží zhruba 20 % všech akcií Tesly, se tak stal nejbohatším mužem planety. Podle výpočtů Bloombergu  celkové jmění Elona Muska dosáhlo hodnoty téměř 195 miliard $, což je o 9,5 miliard více, než je jmění Jeffa Bezose.

Růst ceny akcií Tesla byl opravdu velmi prudký. Sami se přesvědčte na grafu níže.

Vývoj ceny akcií Tesla od poloviny roku 2019
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Jmění Elona Muska začalo významně nabývat na hodnotě v průběhu minulého roku. Tehdy začal postupovat na žebříčku miliardářů nebývalým tempem s tím, jak stoupala tržní cena akcií Tesly. Ještě na začátku roku 2020 byl přitom Elon Musk 35. nejbohatší člověk světa a jeho majetek dosahoval hodnoty zhruba 25 miliard dolarů.

Zajímavé je, že Musk na zprávu na Twitteru příliš emotivně nereagoval – na tweet, oznamující, že je nejbohatší člověk světa, zareagoval velmi stručně dvěma poněkud sarkastickými tweety: "Jak zvláštní" a "No, zpátky do práce…"

Twitter Elona Muska
Elon Musk na zprávu příliš emocí neprojevil. Zdroj: www.bbc.com

Elona Musk a ostatní miliardáři

Za zmínku stojí fakt, že v oficiálních žebříčcích Bloombergu nebo Forbesu jsou převážně lidé, jejichž jmění pochází z volně obchodovatelných akcií firem, kterou založili. Tržní hodnota jejich majetku je tak snadno spočitatelná, na druhou stranu takové žebříčky často ztrácejí svou platnost s tím, jak se mění cena akcií.

To je případ například již zmíněného druhého nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose, jehož jmění pochází hlavně z akcií Amazonu. Rovněž i jmění nyní třetího nejbohatšího muže světa Billa Gatese pocházelo hlavně z akcií Microsoftu, ale nyní je jeho majetek zainvestován i do jiných aktiv.

V současnosti čtvrtý nejbohatší muž planety Bernard Arnault je zase spojován s akciemi LVMH, což je producent nejrůznějšího luxusního zboží. A nakonec i jmění pátého nejbohatšího muže světa Marka Zuckerberga pochází hlavně z tržní hodnoty akcií Facebooku.

Pokud se na žebříček světových miliardářů podíváme pozorněji, najdeme snad pouze jediného člověka, jehož jmění nepochází z akcií společnosti, kterou by založil od píky, ale z akcií společností, do kterých "pouze" investoval. Jedná se o Warrena Buffetta, zakladatele investiční společnosti Berkshire Hathaway, v současnosti sedmého nejbohatšího člověka světa. Hodnota jeho majetku je v současné době odhadována na téměř 89 miliard dolarů.

Elon Musk nemusí zůstat nejbohatším člověkem světa dlouho – jeho majetek je tvořen hlavně akciemi Tesly, o kterých se spekuluje, že jsou předražené a klidně může přijít korekce. Pokud skutečně jsou nebezpečnou bublinou, CEO Tesly by si o pár příček na žebříčku pohoršil. Elonovi by to ale pravděpodobně  příliš nevadilo (viz jeho tweety).

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo