Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Elon Musk je nejbohatším člověkem světa – především díky akciím své Tesly

Publikováno
Elon Musk je nejbohatším člověkem světa – především díky akciím své Tesly
Zdroj: cnn.com

Nejbohatším člověkem světa je Elon Musk – kdybychom tuto zprávu četli před rokem, asi bychom neměli důvod jí věřit, ale po výjimečných událostech minulého roku se není čemu divit. Zdrojem Muskova bohatství jsou převážně akcie Tesla, jejichž cena za minulý rok vzrostla zhruba o 743% a nadále roste.

Elon Musk v žebříčku miliardářů předstihl (nyní již) druhého nejbohatšího člověka planety Jeffa Bezose minulý čtvrtek 7. ledna, jak poprvé oznámila agentura Bloomberg. Analytici předpokládají, že k titulu nejbohatšího muže planety Elonovi napomohla výhra Demokratů v druhém kole voleb do Senátu v americkém státě Georgie.

Poznámka

Demokraté totiž nyní budou držet v americkém Senátu většinu a předpokládá se, že přechodu na elektromobilitu budou legislativně napomáhat mnohem více, než Republikáni.

Pravděpodobně díky výhře Demokratů tak akcie Tesly za jediný den připsaly 7,9 % – a Elon Musk, který drží zhruba 20 % všech akcií Tesly, se tak stal nejbohatším mužem planety. Podle výpočtů Bloombergu  celkové jmění Elona Muska dosáhlo hodnoty téměř 195 miliard $, což je o 9,5 miliard více, než je jmění Jeffa Bezose.

Růst ceny akcií Tesla byl opravdu velmi prudký. Sami se přesvědčte na grafu níže.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Tesla Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Jmění Elona Muska začalo významně nabývat na hodnotě v průběhu minulého roku. Tehdy začal postupovat na žebříčku miliardářů nebývalým tempem s tím, jak stoupala tržní cena akcií Tesly. Ještě na začátku roku 2020 byl přitom Elon Musk 35. nejbohatší člověk světa a jeho majetek dosahoval hodnoty zhruba 25 miliard dolarů.

Zajímavé je, že Musk na zprávu na Twitteru příliš emotivně nereagoval – na tweet, oznamující, že je nejbohatší člověk světa, zareagoval velmi stručně dvěma poněkud sarkastickými tweety: “Jak zvláštní” a “No, zpátky do práce…”

Twitter Elona Muska
Elon Musk na zprávu příliš emocí neprojevil. Zdroj: www.bbc.com

Elona Musk a ostatní miliardáři

Za zmínku stojí fakt, že v oficiálních žebříčcích Bloombergu nebo Forbesu jsou převážně lidé, jejichž jmění pochází z volně obchodovatelných akcií firem, kterou založili. Tržní hodnota jejich majetku je tak snadno spočitatelná, na druhou stranu takové žebříčky často ztrácejí svou platnost s tím, jak se mění cena akcií.

To je případ například již zmíněného druhého nejbohatšího muže planety Jeffa Bezose, jehož jmění pochází hlavně z akcií Amazonu. Rovněž i jmění nyní třetího nejbohatšího muže světa Billa Gatese pocházelo hlavně z akcií Microsoftu, ale nyní je jeho majetek zainvestován i do jiných aktiv.

V současnosti čtvrtý nejbohatší muž planety Bernard Arnault je zase spojován s akciemi LVMH, což je producent nejrůznějšího luxusního zboží. A nakonec i jmění pátého nejbohatšího muže světa Marka Zuckerberga pochází hlavně z tržní hodnoty akcií Facebooku.

Pokud se na žebříček světových miliardářů podíváme pozorněji, najdeme snad pouze jediného člověka, jehož jmění nepochází z akcií společnosti, kterou by založil od píky, ale z akcií společností, do kterých “pouze” investoval. Jedná se o Warrena Buffetta, zakladatele investiční společnosti Berkshire Hathaway, v současnosti sedmého nejbohatšího člověka světa. Hodnota jeho majetku je v současné době odhadována na téměř 89 miliard dolarů.

Elon Musk nemusí zůstat nejbohatším člověkem světa dlouho – jeho majetek je tvořen hlavně akciemi Tesly, o kterých se spekuluje, že jsou předražené a klidně může přijít korekce. Pokud skutečně jsou nebezpečnou bublinou, CEO Tesly by si o pár příček na žebříčku pohoršil. Elonovi by to ale pravděpodobně  příliš nevadilo (viz jeho tweety).

Líbil se vám tento článek?
7
0

Autor

O ekonomii, finanční­ trhy a investice se zajímám již delší dobu, jako autor píši ale zatím jenom krátce. To mi ale nebrání snažit se přinášet čtenářům informační hodnotu v každém novém článku.

Neustále sledování finančních trhů mne nepřestává vnitřně obohacovat a moje radost z poznání je o to větší, pokud můžu své myšlenky sdílet se svými čtenáři.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎