Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Koruna se blíží k nejsilnější hodnotě vůči dolaru a euru za posledních 5 let – Kdy měnit koruny na zahraniční dovolenou?

Koruna se blíží k nejsilnější hodnotě vůči dolaru a euru za posledních 5 let – Kdy měnit koruny na zahraniční dovolenou?
Zdroj: depositphotos.com

V článku se dozvíte o výhodách silné koruny pro občany a o faktorech podporující její posilování. Jaký může mít vliv na vaše investice? Plánujete letní dovolenou v zahraničí? Pokud ano, kdy je tedy nejlepší čas vyměnit koruny za eura? Vyplatí se vyměnit koruny nyní, nebo je lepší ještě počkat? Čtěte dále.

USD/CZK

Spojené státy americké jako jedna z prvních ekonomik se začala otevírat, což pomohlo dolaru. Nyní se naopak otevírají ostatní ekonomiky, a tak dolar na většině měnových párů slábne. Otázkou zůstává, zda v následujících měsících inflace a možný růst sazeb začne dolaru pomáhat.

EUR/CZK

Stejně jako na páru s americkým dolarem, koruna posiluje i vůči euru. Blíží se k nejsilnější hodnotě za poslední roky, jak můžete vidět na grafu. 

O fundamentech způsobující posilování koruny si můžete přečíst na dalších řádcích tohoto článku.

Vakcinační optimismus

Dle ekonomů lze očekávat ještě větší posílení koruny díky stále lepší a lepší epidemiologické situaci v Česku. 

Nové případy pandemie covid-19 v ČR. Zdroj: google.com
Nové případy výskytu pandemie covid-19 v ČR. Zdroj: google.com

Hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček uvádí, že v průběhu pandemie koruna oslabovala. Na trhu byla nejistota, a tak se investoři přesouvali do silnějších měn (dolaru). Nyní se díky vakcinaci nejistota ztrácí a investoři se přesouvají na rizikovější trhy, jako je právě český. Rizikovější trhy jsou nyní cool.

Hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš má podobný názor a říká, že nálada na globálních trzích se nyní mění a přeje rizikovějším trhům. Nazývá tuto situaci jako vakcinační optimismus. Trhy věří, že z nejhorší situace budeme ve 2. polovině roku 2021, a tak se bude dařit např. i menším středoevropským měnám jako je ta naše.

Navýšení úrokových sazeb Českou národní bankou

Dalším pozitivním efektem pro korunu bude plánované navýšení úrokových sazeb ČNB. 

Poznámka

Dle prohlášení guvernéra ČNB Jiřího Rusnoka porostou úrokové sazby přibližně od poloviny roku 2021. 

Znamená to, že už v červnu 2021 by mělo dojít ke zvýšení úrokové sazby. S rozvolněním ekonomiky se bude utahovat měnová politika. Ze zápisu zasedání ČNB je patrné, že členové bankovní rady vnímají pokles epidemiologických rizik.

Úrokové sazby. Zdroj: ČNB
Úrokové sazby. Zdroj: ČNB

Také hrozba vysoké inflace v České republice, o které si můžete přečíst v našem aktuálním článku: V Česku reálně hrozí inflace 10 %, restaurace zvýší ceny až o 20 %, může způsobit ještě vyšší zvýšení úrokových sazeb. Inflace se zvyšuje a mnoho věcí zdražuje. Centrální banka může pod tímto tlakem zvýšit úrokové sazby a poté koruna posílí.

Koruna bude nadále posilovat

Mnoho ekonomů se shoduje, že koruna bude i nadále posilovat. 

Dle Bureše nyní rosteme rychleji než eurozóna a na rozdíl od Polska a Maďarska máme relativně rozumnou inflaci, díky čemuž koruna ročně posiluje přibližně o 1-2 %. Díky letošní mimořádné situaci koruna posílí o něco více. 

Ekonom Komerční banky Michal Brožka doplňuje, že při podobné inflaci by ekonomika měla růst a koruna posilovat. Meziroční posílení koruny by mohlo být řádově o 2-3 %. 

Ekonom Křeček souhlasí a zároveň upozorňuje na rizika v podobě další vlny pandemie a také to, že do konce roku by na koruně mohla být větší volatilita. Pokud ale nebude žádná další vlna nebo jiné zvraty, nastane ekonomický růst a koruna bude růst také.  

Kdy je nejvhodnější čas směnit koruny za zahraniční měnu?

Poznámka

Pokud v červnu ČNB zvedne úrokové sazby, koruna posílí a kurz bude ještě výhodnější než nyní.

Čechům plánujícím dovolenou v cizině se dle ekonomů vyplatí směnit koruny za zahraniční měnu od června 2021. Ekonom Bureš doplňuje, že situace koruny by se neměla zhoršovat, takže ten kdo si počká na směnu, chybu neudělá.  

Výhody silné koruny pro občany

  1. levnější nákupy v zahraničí (výhodné pro občany v pohraničí)
  2. levnější zahraniční dovolená
  3. levnější zboží (z dovozu) v obchodech (protiinflační působení silné koruny) 

Závěr

Pro občany plánující letní dovolenou v zahraničí je silná koruna výhodná, jelikož ušetří. Optimální doba pro směnu koruny za zahraniční měnu je pravděpodobně v období od června 2021 a dál, jelikož v té době plánuje ČNB zvýšit úrokové sazby a koruna pravděpodobně posílí.

Avšak i nyní v květnu je výhodné vyměnit korunu, jelikož je naše měna nejsilnější na měnových párech za poslední roky a blíží se k nejsilnějším hodnotám za posledních 5 let. Většina ekonomů se shoduje, že naše měna bude v následujících letech stále posilovat, a tak můžeme říci, že nikomu neujede vlak pokud počká s výměnou svých korun na pozdější období.

Líbil se vám tento článek?
2
0

Autor

Vystudovaný ekonom se zájmem o makroekonomické indikátory a zejména úrokové sazby. Centrální banky prostřednictvím úrokových sazeb provádějí svou měnovou politiku, jejíž hlavním cílem je udržet stabilní míru inflace. A tento problém se v posledních letech snaží vyřešit centrální bankéři po celém světě.

Přemysl je přesvědčen, že výše úrokových sazeb ovlivňuje nejen míru inflace, ale i další ukazatele.

“Hledám a popisuji vzájemnou souvislost či korelaci mezi úrokovými sazbami a ostatními ekonomickými ukazateli. Snažím se čtenáře seznámit s tím, jak moc ovlivňují úrokové sazby každodenní život lidí po celém světě.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování je váš kapitál vystaven riziku a může se vám vrátit méně, než jste investovali. Minulá výkonnost nezaručuje budoucí výsledky.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.