Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Finex Coin Week – Snaha o centralizaci Bitcoinu

Publikováno
Finex Coin Week – Snaha o centralizaci Bitcoinu
Zdroj: Depositphotos.com

Poslední květnový týden odstartoval poměrně optimisticky. Pondělní obchodování začalo zelenými svíčkami a završil s celkovým růstem o 2,5 %. Mnozí investoři si tak mohli alespoň částečně oddechnout. Jestli jsme z nejhoršího venku po posledním více než 50% propadu ukáží až následující dny či spíše týdny.

Dnešní článek se zaměří na čínské těžaře bitcoinů, kteří se začínají ohlížet po nových lokacích, Elona Muska, který se vrací do hry, na dalšího miliardáře v kryptu a novinky u PayPalu. Čtěte dál!

Stěhování těžařů z Číny

Několik těžařských společností zastavilo své aktivity s odvoláním na nedávná regulační rizika ze strany čínské vlády. Desátá největší těžařská společnost BTC Top, která se podílí na 1,7 % celosvětového hashrate, oznámila, že nově zaměří svou těžbu převážně do Severní Ameriky.

Podle zakladatele společnosti BTC Top, Jiang Zhuoera, firma pozastavuje těžbu v Číně právě kvůli regulačním rizikům, která v komunistické Číně hrozí. K podobnému kroku se rozhodla i společnost Huobi Global, která kromě těžařského poolu provozuje také burzu Huobi. Kroky těchto společností následují poté, co čínská vláda připomněla, že hodlá kontrolovat finanční rizika, mezi která patří mimo jiné i těžba bitcoinů.

Kvůli těmto zprávám došlo minulý týden k prudkému poklesu cen kryptoměn, kdy se hodnota BTC dostala až na hranici 30 000 dolarů.

Distribuce Bitcoinového fondu za posledních 24 hod
Aktuální distribuce těžebních poolů v síti za posledních 24 hod

Snaží se Elon Musk centralizovat Bitcoin?

Šéf společnosti MicroStrategy Michael Saylor zorganizoval meeting se severoamerickými těžaři Bitcoinu a Elonem Muskem. Ten před nedávnem oznámil, že jeho automobilka Tesla přestane přijímat platby v BTC za svoje automobily kvůli negativním ekologickým dopadům těžby Bitcoinu.

Výsledkem tohoto setkání by mělo být založení jakési Rady pro těžbu Bitcoinu. Zároveň se podle Muska zavázali i ke zveřejnění údajů o jejich těžbě a že představí svoje plány týkající se využívání obnovitelných zdrojů energie v rámci svého budoucího podnikání

Kritici tohoto setkání a založení Rady pro těžbu Bitcoinu se začali okamžitě ozývat a hodnotí ho jako pokus o centralizaci Bitcoinu.

Něco podobného se stalo už v roce 2017, kdy se také za zavřenými dveřmi jednalo o vyřešení škálování BTC. Výsledkem však bylo rozdělení komunity, které vyvrcholilo hardforkem sítě na Bitcoin (BTC) a Bitcoin Cash (BCH), jeho zatím největší a nejznámější kopii.

Největší ztráty v historii BTC

Podle analytické společnosti Glassnode jsme v předminulém týdnu zažili největší ztráty za celou historii Bitcoinu. Nejednalo se o největší procentuální propad, nýbrž o největší dolarové ztráty.

Ty byly vyčísleny na hodnotu 2,56 miliard dolarů. Pro porovnání – do té doby největší propad ze začátku koronavirové pandemie v březnu 2020 měl za následek ztráty ve výši “pouhých” 1,38 miliard dolarů.

Otázkou stále zůstává jestli se tak jedná o konec bull runu a nebo se letos opravdu podíváme na magickou hodnotu 100 000 dolarů. Analytik PlanB, který je propagátorem modelu Stock-to-Flow, potvrdil při nedávném rozhovoru, že struktura není porušena a býčí trh tak může pokračovat.

Další miliardář v kryptu

Bývalý skeptik v oblasti kryptoměn, miliardář Carl Icahn, zakladatel společnosti Icahn Enterprises, oznámil, že se chystá vstoupit do kryptoměnového trhu, a to ve velkém. Jeho společnost má nyní investice v různých průmyslových odvětvích včetně energetiky, automobilového průmyslu, balení potravin, kovů, nemovitostí a domácí módy.

Icahn je Investor a bývalý poradce Trumpovy administrativy a jeho jmění se odhaduje na 15,6 miliardy dolarů.

Myslím, že velkým krokem pro nás může být investice miliardy až miliardy a půl amerických dolarů,” uvedl Icah.

Icah nespecifikoval, do kterých kryptoměn hodlá investovat, ale v rozhovoru pro agenturu Bloomberg vyjádřil, že Ethereum lze použít jako platební systém a uchovatel hodnoty, přičemž Bitcoin slouží pouze jako uchovatel hodnoty. Z toho už lze vyčíst jeho možné další kroky.

O dolaru se Icahn vyjádřil takto: „Jaká je hodnota dolaru? Jediná hodnotou dolaru ve skutečnosti je taková, že se s ním dají platit daně.

PayPal umožní výběr kryptoměn

Globální platební síť PayPal plánuje umožnit svým uživatelům výběr kryptoměn do peněženek třetích stran, uvedl generální manažer pro blockchain Jose Fernandez da Ponte. Navazuje tak i na  konkurenční Revolut, který podobné prohlášení provedl před pár měsíci.

Společnost PayPal začala v listopadu loňského roku nabízet svým zákazníkům nákup kryptoměn na jejich platformě a březnu letošního roku umožnila za kryptoměny nákup zboží a služeb u jejich partnerů.

Společnost oznamuje novinky zhruba každé dva měsíce. Hovoří se také o tom, že plánuje spustit svůj stablecoin. Žádné konkrétní termíny ale zatím ještě nebyly zveřejněny.

Zdroj: keycoinassets.com

paypal-oznamil-spusteni-plateb-kryptomenami-pro-americke-uzivatele-kryptomeny-bitcoin

Závěr k aktuální situaci

Uplynulý týden byl relativně klidný a žádná z fundamentálních zpráv neměla zásadní vliv na vývoj ceny Bitcoinu a ostatních kryptoměn. Stále se pohybujeme v oblasti podpory a rezistence mezi 33 000 až 40 000 dolarů.

Nechme se tedy překvapit, co nám přinese následující týden, kdy budeme začínat novou měsíční svíčku.

Líbil se vám tento článek?
7
1

Autor

Jakmile jednou vyděláte peníze investováním, je mnohem těžší je utrácet. Peníze totiž začnete vnímat jako nástroj k vydělávání, ne jako poukaz k nakupování.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.