Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Technologické akcie – Co jsou technologické akcie a jaká jsou jejich specifika?

Publikováno
Technologické akcie – Co jsou technologické akcie a jaká jsou jejich specifika?
Zdroj: Depositphotos.com

Svět velkých gigantů plnících titulky novinových a internetových článků, ale i místo zrodu malých inovativních firem, které si na tyto mohykány brousí zuby. Oblast, kde vznikají nové a často pozoruhodné trendy, z nichž některé rychle vyšumí, zatímco jiné mají potenciál zavést nové pořádky a změnit chod světa. A nakonec prostor, kde šikovný investor může dosáhnout zisků několikanásobně převyšujících tržní průměr, ale špatná nebo špatně načasovaná volba může vést klidně k 90% ztrátám. Výnosné bestie, které si rády smlsnou na začátečnících.

Vítejte ve světě technologických akcií. Pojďme se s nimi seznámit.

Obsah článku

Co jsou technologické akcie?

Pokud se stanete držiteli technologických akcií, budete vlastnit podíl ve firmě, jejíž primární byznys se točí kolem… ano, správně, technologií. Zde se žádné překvapení nekoná.

Co však překvapit může je široký záběr technologických titulů – v této kategorii najdete mimo jiné výrobce polovodičů (AMD, Taiwan Semiconductor), velké i malé firmy vyvíjející software (Microsoft, Unity Software), výrobce elektroniky (Apple), firmy podnikající v oblasti e-commerce (Shopify), inovátory na poli systémů využívajících umělou inteligenci (AEye) a řadu dalších.

Dalším překvapením může být skutečnost, že je technologické akcie často těžké správně definovat. Je Apple výrobce elektroniky, softwaru, cloudových řešení, anebo se z něj pomalu stává něco úplně jiného? A co Microsoft a jeho akvizice v herním průmyslu?

Vezměme si např. Netflix, jenž si v posledních letech nejen vlivem pandemie prošel dosti turbulentním obdobím. Ten začal jako narušitel podnikání zavedených videopůjčoven typu Blockbuster, načež se z něj stala streamovací služba působící v online světě. Dnes už však Netflix natáčí své vlastní filmy a seriály, čímž zase začal narušovat prostředí tradičních hráčů typu Walt Disney.

Poznámka

Poznámka: Osud velmi podobný Netflixu potkal i další známou streamovací službu, jmenovitě Spotify.

Pak tady máme např. společnost Visa, kterou by se dalo považovat za stálici mezinárodního finančního systému. Současně však tato společnost provozuje špičkový online platební systém a tudíž má přesah i do světa technologií.

Svět technologických akcií je tedy mimořádně dynamický a jeho hranice často splývají s jinými oblastmi jak v rámci sektoru, tak mimo něj.

Jaká jsou specifika technologických akcií?

U dynamiky ještě chvíli zůstaneme. Technologie jsou totiž jedním z těch sektorů, kde se věci neustále mění, nové trendy vznikají jako na běžícím pásu a investoři s němým úžasem zírají na raketové výsledky některých rychle rostoucích “sexy” firem, aby pak s hrůzou sledovali jejich pád zpět do reality.

Historická volatilita

Z historie vyplývá, že technologické akcie mají v některých obdobích tendenci dosahovat absurdních valuací – viz např. prasknutí tzv. dotcom bubliny z přelomu tisíciletí nebo nověji pád po rapidním a uměle živeném růstu, jenž zase následoval po propadech způsobených koronavirovou panikou.

Časy, kdy stačilo nakoupit skoro jakoukoliv (i ztrátovou!) technologickou akcii a mohli jste s úsměvem pozorovat, jak letí nahoru, jsou alespoň prozatím pryč. Některé superstars pandemické doby (Roku, Palantir, Peloton), nad jejichž P/E ratios velcí investoři jen nechápavě kroutili hlavou, během několika málo měsíců ztratily více než 70 % své hodnoty.

Pověstný hřebík do rakve přemrštěných valuací pak zatloukla ruská invaze na Ukrajinu. Nejistá doba, kdy se civilizovaný svět potýká s válkami a centrální banky zvedají úrokové sazby, technologickým akciím vůbec nesvědčí.

S volatilitou se pojí i cykličnost některých technologických titulů, kdy poptávka po vybraných druzích zboží kolísá podle toho, jaké zrovna ve světe panují ekonomické podmínky. Jenže i zde se rozdíly pomalu smývají – za cyklické akcie byli donedávna považování i výrobci polovodičů, jenže vzhledem k akutnímu nedostatku těchto součástek na světě se firmy z této branže začaly chovat spíše jako klasické růstové akcie.

Velcí hráči, malé rakety a drzí narušitelé

Když to trochu zobecníme, ve světě technologických akcií se dají rozlišit tři tipy firem. Do první kategorie patří již zavedení giganti se stabilně rostoucími výnosy a zavedenou pozicí na trhu (Amazon, Microsoft, NVIDIA apod.). Jelikož mají zpravidla více toků příjmů, tito velikáni bývají odolnější vůči tržním turbulencím, ekonomickému vývoji i situacím, kdy nějaký zajímavý technologický směr vyšumí do ztracena. V podstatě se tedy jedná o “bezpečnější” investice, jen je třeba hlídat, aby nebyly nadhodnocené (jak poznat nadhodnocené akcie?).

Zdroj: Pixabay.com

umělá inteligence, technologie

Druhá kategorie zahrnuje rychle rostoucí firmy, jež uchvátily trh jedním svým produktem nebo zajímavým technologickým nápadem. Právě tyto společnosti jsou v příznivých obdobích dosti náchylné k dosahování přemrštěných valuací, v jejichž důsledku se již spálila řada investorů. A ačkoliv je tato oblast místem, kde lze najít firmy s potenciálem 10násobného růstu (je třeba hlídat earnings!), najdou se zde i ztrátové tituly tažené vzhůru nadšenými masami, které s prvními mráčky na obloze “padnou za vlast”.

Do třetí kategorie se řadí narušitelé zavedených pořádků (tzv. disruptoři). Ti se vyznačují potenciálem změnit směr technologického vývoje a výrazně ovlivnit podnikání velkých firem z této kategorie. Tito narušitelé jsou zase ničeni vysokými úrokovými sazbami a mohou je zničit i jiní disruptors – ti, kteří v rámci stejného odvětví přijdou s lepší, zajímavější nebo inovativnější technologií.

V rámci technologických akcií tak máme co dočinění s divokým mixem tvořeným různými druhy titulů, technologickým pokrokem, spoustou slepých uliček a nástupem potenciálních narušitelů, vše navíc propleteno hlavní tendencí dnešní doby – všeobecnou digitalizací.

Na co je u investování do technologických akcií třeba pamatovat?

Pokud se chystáte investovat do technologických akcií, kromě informací uvedených v předchozím odstavci byste měli vzít v potaz i následující faktory, které vám vaše působení v tomto zdánlivě nevyzpytatelném světě výrazně usnadní.

Aktivní správa

Vzhledem k dynamické povaze odvětví (po všech stránkách) je namístě aktivní správa pozic – podmínky se zde mohou měnit ze dne na den, nové trendy rychle nahrazují ty staré a pády zdánlivě úspěšných titulů mohou být velmi rychlé.

Bedlivě proto sledujte vývoj na trhu i informace od vámi držených firem. Pokud máte vysokou averzi k riziku, ale přesto chcete technologické tituly držet, nebojte se investovat do větších firem se stabilními zisky, které vám sice raketový zisk nevygenerují, ale zato budete mít klidné spaní. Případně investujte do sektorových ETF, o nichž si povíme v další kapitole.

Úrokové sazby a politické tlaky

Celé technologické odvětví velmi výrazně reaguje na změny úrokových sazeb. Pokud jsou vysoké, zejména menší tituly mohou letět dolů, ale trpět budou i větší hráči, viz situace z první poloviny roku 2022. Změny sazeb se povětšinou pojí s globální ekonomickou situací – pokud ve světě panuje nejistota a/nebo je vysoká inflace, sazby budou vysoké a technologickému sektoru se nebude dařit.

Technologické odvětví je navíc často zpolitizované. Vzpomeňte si třeba na americko-čínskou obchodní válku (potenciální zákaz TikToku ve Státech, zákaz softwaru firmy Alphabet (Google) v telefonech Huawei), zákaz vývozu některých technologií do zahraničí apod. Technologie jsou zkrátka v centru zájmu světových vlád a častokrát se o ně vedou lité boje, což pak může negativně ovlivnit cenový vývoj vámi vybraného titulu.

Volatilita

Pokud jste dočetli až sem, skutečnost, že technologické akcie mohou trpět zvýšenou volatilitou, by vás neměla ani v nejmenším překvapovat. Týká se to zejména menších titulů, avšak výrazné výkyvy lze vypozorovat i u větších společností sdružených v indexu NASDAQ.

Pokud se rozhodnete investovat do světa technologií (samozřejmě po řádné analýze a důsledné přípravě), musíte se zkrátka připravit na skutečnost, že cesta vzhůru bude místy opravdu divoká.

Tržní/ekonomické období

Nakonec zde máme jeden z nejvýznamnějších faktorů, jež bude mít na váš úspěch či neúspěch ve světě technologických akcií rozhodující vliv. Špatně načasovaná investice, ať už se rozhodnete věřit sebelepšímu titulu, vás může stát pořádný ranec peněz.

Pokud se necháte zlákat raketovým růstem, ovlivní vás FOMO (tzv. “Fear of Missing Out”) a nakoupíte na vrcholu křivky, z následujícího pádu k rozumnějším valuacím se nemusíte vzpamatovat i pěkných několik let.

Stejně tak když se rozhodnete investovat do kvalitní, ale cyklické firmy, které zrovna klesla ziskovost a zažívá pravidelný odliv poptávky, v čehož důsledku zahájila dlouhou cestu na jih.

Jak můžete investovat do technologických akcií?

Rozhodli jste se, že jsou technologické akcie pro vás to pravé? Pak máte vesměs dvě možnosti, jak do nich investovat.

První z nich spočívá v nákupu jednotlivých titulů u vámi zvoleného brokera. Akvizici by samozřejmě měla předcházet řádná analýza, a to z hlediska technického i fundamentálního. Opravdu nestačí jen kouknout na graf a přečíst si někde článek – technologický sektor je jedním z nejnebezpečnějších pro začínající investory, byť se paradoxně jedná o nejpopulárnější akciový sektor vůbec.

Pro investování do technologických akcií můžete využít tyto ověřené brokery:

Favorit redakce

Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
Výhody
  • Nákup a prodej akcií i ETF bez poplatku
  • Možnost nákupu frakčních akcií a ETF
Nevýhody
  • Absence některých oblíbených finančních instrumentů – opce, dluhopisy, podílové fondy apod.
  • Danění českých dividend 35% sazbou
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.

Druhou možností je nákup technologických akcií v rámci specializovaných fondů, tzv. ETF. V praxi si tak technologické tituly nekupujete přímo, nýbrž držíte akcie fondu, jenž tyto tituly nakoupil za vás. Můžete si vybrat např. fond investující do akcií sdružených v indexu NASDAQ 100 (100 největších technologických firem v USA) nebo např. Russell 2000, jenž sdružuje 2 000 středně velkých firem z oboru.

Pokud si ETF nechcete kupovat sami u akciového brokera a rádi byste celý nákup měli jednodušší, můžete využít některou z investičních platforem, které se o investici postarají za vás. Pouze si vyberete do čeho chcete investovat a posíláte peníze. Platforma provádí veškeré úkony za vás. Za tuto službu si samozřejmě účtuje malý poplatek.

Pro investování do technologických akcií skrze ETF můžete využít tyto platformy:

Favorit redakce

Výhody
  • Investování s Portu je velmi jednoduché a zvládne ho i nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky
Nevýhody
  • U Portu nečekejte zhodnocení v řádech stovek procent ročně.

Přestože zde nejspíše nemůžete očekávat zhodnocení ve výši tisíců procent, investování do ETF je bezpečnější, konzervativnější a mnohem jednodušší než výběr konkrétního titulu. I zde je však vhodné nákup správně načasovat.

Závěrem

Na závěr bychom rádi uvedli, že informace obsažené v tomto článku nejsou ani zdaleka vyčerpávající. Spíš byste je měli vnímat jako odrazový můstek k vlastnímu bádání a zkoumání. Technologický sektor je totiž potenciálně velmi výnosná, ale současně i mimořádně nebezpečná bestie, která si ráda smlsne na nezkušených investorech z řad nevzdělaných mas.

Přesto však zastáváme názor, že by technologické akcie měly být součástí každého portfolia. Byla by totiž škoda nechat si ujít příležitosti, které se zde pravidelně objevují.

Líbil se vám tento článek?
9
0

Autor

Ahoj! Jmenuji se Bogdan Heinz a finanční trhy mě nepřestávají fascinovat již od roku 2017. Mezi mé hlavní oblasti zájmu zde patří Forex a dlouhodobé investování do akcií. Aktuálně také pozvolna expanduji do světa opcí.

Na světě investic mě uchvátil zejména příslib finanční nezávislosti spolu s rozmanitostí a také velkou dávkou nepředvídatelnosti, kdy si úspěch musíte opravdu zasloužit. Troufám si tvrdit, že pokud dokážete správně pochopit tržní zákonitosti, úplnou finanční svobodu budete mít na dosah ruky.

Redaktorská činnost pro Finex mi umožňuje realizovat hned dva koníčky – kromě již zmíněného zájmu o trhy také mou odvěkou lásku ke psaní.

V rámci tvorby mám možnost růst, získávat nové znalosti a tyto znalosti pak předávat dál, což je nejdůležitější. Svou příslovečnou trochou do mlýna bych takto chtěl přispět k vybudování nejčtenějšího a nejkvalitnějšího finančního magazínu v našich končinách.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎