Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
tezos
XTZ
Kryptoměna Tezos (XTZ) – Kurz, recenze, graf ceny, kde koupit?

$0,79 (17,72 Kč)

+5,17 % za 7 dní

tezos

Kryptoměna Tezos (XTZ) – Kurz, recenze, graf ceny, kde koupit?

Graf XTZ

$0,79 (17,72 Kč)

+5,17 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Tezos

Kalkulačka: XTZ to CZK

XTZ
CZK

Informace o kryptoměně Tezos

Tezos je decentralizovaná platforma založená v roce 2017 s ambicí stát se vůdčím systémem v oblasti decentralizovaných aplikací a smart kontraktů. Tokenem tohoto digitálního ekosystému je takzvaný Tezzie (XTZ).

Předností Tezosu je formální verifikace chytrých kontraktů a unikátní hlasovací systém, který má zabránit hard forku při případných neshodách komunity o dalším směrování systému.

Držitelé tokenů o dalším vývoji platformy rozhodují prostřednictvím tzv. on-chain governance; každý hlas se zaznamenává do blockchainu platformy a je neměnný. Nadšení okolo Tezosu ovšem kalí řada žalob ze strany investorů, stejně jako opožděný vstup na burzu a spuštění testnetu.

Obsah článku o kryptoměně Tezos

Zakladatelé označují Tezos za vůbec první “samořídící” (self-amending) decentralizovanou kryptoměnu. Fungování blockchainu i platformy se evolučně vyvíjí podle potřeb komunity; držitelé tokenů mohou po dohodě změnit i povahu samotného hlasovacího systému. Váhu hlasu určuje množstvím tokenů, které má daný uživatel v držení nebo které na něj delegují další uživatelé.

Návrhy na změny pochází od oficiálního vývojářského týmu i samotných členů komunity. Samotné hlasování probíhá na blockchainu (on-chain governance) a vítězná varianta se následně implementuje. Cílem je zabránit hard forku, jež kryptoměnu často oslabí.

Specialitou Tezosu je provoz decentralizovaných aplikací a tvorba a správa chytrých kontraktů. U těch vývojáři platformy vyřešili problém tzv. formální verifikace, se kterou se dlouhou dobu potýkalo např. konkurenční Ethereum.

Výhody a nevýhody kryptoměny Tezos

Předností Tezosu je systém hlasování (on-chain governance); čím více tokenů jedinec ve svém držení vlastní, tím větší váhu jeho hlas má. Platforma aktivně experimentuje s různými metodami správy – v březnu 2019 představili vývojáři první návrhy pro update hlasovací systému.

Volba přes blockchain zajišťuje transparentnost hlasovacího mechanismu. Implementaci vítězných návrhů může komunita svěřit oficiálnímu týmu programátorů nebo vývojářům ze svých řad.

Formální verifikace smart kontraktů je zásadní konkurenční výhodou Tezosu. Verifikaci provádí samotná platforma – odpadá zapojení třetích stran a riziko zneužití údajů či hackingu se významně snižuje. Důsledky zavedení formální verifikace pro kryptoměny popisuje např. portál Blockonomi.

Ověření transakcí na Tezosu funguje na principu delegated proof-of-stake (dPoS). Oproti mechanismu proof-of-work (využívá jej např. Bitcoin nebo Litecoin) jsou energetické nároky dPoS nesrovnatelně nižší – a tedy i přívětivější k životnímu prostředí.

Potenciál Tezosu sráží jeho problémová minulost. Kvůli sporům mezi zakladateli platformy se uvedení tokenů na trh opozdilo téměř o rok; výsledkem je série žalob, které nejsou dosud uzavřené a u potenciálních investorů vzbuzují nedůvěru. S opožděním se potýkalo i spuštění testovacího provozu blockchainu. V červnu 2018 navíc vývojáři podmínili převody XTZ tokenů prokázáním totožnosti (KYC/AML princip); část investorů poté společnost Tezos Foundation obvinila z porušení původní dohody.

Všechno toto způsobuje, že kurz XTZ je stále nízký a není téměř možné ho sehnat na žádné “pořádné” burze. Pokud vše ale dopadne dobře, čistě teoreticky by se mohli investoři těšit na zhodnocení v řádech stovek procent.

Historie kryptoměny Tezos

Kořeny Tezosu sahají až do roku 2014, kdy Arthur Breeman (pod pseudonymem L. M. Goodman) publikoval white paper této kryptoměny. Vývoj platformy probíhá pod záštitou společností Tezos Foundation a Dynamic Ledger Solutions; jádrem vývojářského týmu jsou lidé, kteří se podíleli na kryptoměně Zcash. Významným partnerem Tezos Foundation je investiční fond Winklevoss Capital.

Během ICO (probíhající mezi 1. a 14. červnem 2017) dosáhla investice do kryptoměny 228,2 milionu dolarů. Platforma je vytvořena v programovacím jazyce OCaml, chytré kontrakty a decentralizované aplikace lze vytvořit v jazyce Michelson, vyvinutém pro potřeby Tezosu. Vedle toho Tezos Foundation pracuje na dalším nástroji pro programování smart kontraktů.

Testovací síť blockchainu byla spuštěna 30. června 2018, ostrého startu se platforma dočkala o několik měsíců později.

Kde koupit Tezos (XTZ)?

V rámci ICO bylo tokeny možné získat za cenu 0,47 $/XTZ. Dnes je Tezzies možné koupit např. na burze Kraken (za eura, dolary a bitcoiny), pro nákup ale doporučujeme burzu Bitfinex (přečtěte si její recenzi).

Favorit redakce

Výhody
  • Pokročila obchodní platforma
  • Dostatečná likvidita, zejm. u největších kryptoměn
Nevýhody
  • Design platformy působí zastarale
  • Není v češtině a nepodporuje vklad CZK přes účet

Těžba Tezos (XTZ) tokenů

Těžba XTZ funguje na principu dPoS algoritmu; každý z držitelů tokenů může k ověření transakce propůjčit svůj výpočetní výkon, za odměnu pak dostane určité množství tokenů. Tento způsob těžby označují tvůrci Tezosu jako tzv. baking; samotným těžařům se pak přezdívá bakers.

Princip bakingu popisuje následující video:

https://www.youtube.com/watch?v=andKrImAfVE

Peněženka pro Tezos

Uložení XTZ tokenů podporuje řada softwarových peněženek. Tvůrci platformy doporučují následující aplikace:

  • Galleon Wallet (macOS, Windows, Linux),
  • Tezbox (macOS, Windows, webový prohlížeč, Android),
  • Kukai (webový prohlížeč).

Tezzies uložíte také do hardwarových peněženek Trezor (model T) a Ledger (model Nano S).

Tezos (XTZ) Kurz – vývoj ceny

Doposud nejvyšší ceny dosáhlo XTZ 17. prosince 2017, kdy se obchodovalo za 12,19 dolaru. Po zavedení KYC/AML verifikace (červen 2018) začala hodnota tokenu klesat; 2. 6. 2018 dosáhla ceny 5,97 $, o měsíc později se už Tezzie obchodovalo za cca 2,6 dolaru. 20. 5. 2019 byla hodnota tokenu 1,83 $/XTZ.

Hodnocení Finex.cz

Tezos

Kryptoměna Tezos je unikátní svým hlasovacím systémem a pokročilou správnou decentralizovaných aplikací. Její důvěryhodnost ale podrývají neshody mezi zakladateli i řada právních sporů s investory.

Více informací o Tezos

KryptoměnaTezos
SymbolXTZ
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů661 546 136
Maximální počet tokenů795 605 950
Obchodní objem (24h)$30 980 814
Tržní kapitalizace$781 914 663
Změna ceny za 24h-1,9 %
Ohodnoťte kryptoměnu Tezos
10
0

Autor

Kryptoměny vnímám jako finanční nástroj budoucnosti, jehož vývoj je – přes všechny dosažené úspěchy – stále teprve na začátku.

Psaním o kryptoměnách si nejen prohlubuji vlastní znalosti, ale pomáhám také šířit osvětu o decentralizovaných finančních nástrojích mezi ostatní. Právě pro běžné lidi jsou kryptoměny určené – a jim mohou pomoci nejvíce.

Ačkoli na tomto webu nepíšu “klasické” články, jsem autorem spousty analýz a profilů jednotlivých kryptoměn.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Diskuze (5 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Pro přidání komentáře se prosím přihlašte ke svému uživatelskému účtu.

Pavel

Téměř nevyužívaná kryptoměna – ten bod dnes již neplatí. Tezos zažívá poslední měsíce značný růst v počtu uživatelů tak i i transakcí. Hromada nových projektů jako např. kolibri, youves, quipuswap, plenty, smartlink, goeureka..
Chtělo by to aktualizovat.

Roman

Dobry Den,
Zda se mi ze posledni dobou (myslim rok 2020) XTZ dost ztraci na kvalite a Tezos tym dava od tohoto projektu ruce pryc. Je to opravdu tak a nebo se muzeme nekde docist o opaku a stalem vylepsovani XTZ ? Na jejich strankach se to moc noveho neukazuje.

Dekuju za odpoved
Roman

Marek

Zdravím, já hodně informací lovím na Redditu nebo přímo na Tezos Foundation a ani mi nepřijde, že by Tezos ztrácel. Stále se vytváří nové projekty postavené na Tezos, včetně NFT, které právě zažívá boom.

Nechápu, že je Tezos tak podceňován a spíš se mluví např. o ADA (Cardano), které je technologicky dost pozadu.

Peter

Dobrý den, kde koupim tezos?

Vojtěch Machek

Dobrý den, Tezos je možné koupit např. na Binance či Coinbase.

Vojtěch, Finex.cz

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat