Finex.cz logo
Hamburger menu Close menu
Finex » Kryptoměny » Tezos (XTZ) – Kurz, recenze, graf ceny, nákup

Tezos (XTZ) – Kurz, recenze, graf ceny, nákup

Graf kurzu Tezos

CZK
USD
EUR

Informace o kryptoměně Tezos

Tezos je decentralizovaná platforma založená v roce 2017 s ambicí stát se vůdčím systémem v oblasti decentralizovaných aplikací a smart kontraktů. Tokenem tohoto digitálního ekosystému je takzvaný Tezzie (XTZ).

Předností Tezosu je formální verifikace chytrých kontraktů a unikátní hlasovací systém, který má zabránit hard forku při případných neshodách komunity o dalším směrování systému.

Držitelé tokenů o dalším vývoji platformy rozhodují prostřednictvím tzv. on-chain governance; každý hlas se zaznamenává do blockchainu platformy a je neměnný. Nadšení okolo Tezosu ovšem kalí řada žalob ze strany investorů, stejně jako opožděný vstup na burzu a spuštění testnetu.

Obsah článku o kryptoměně Tezos

1.Výhody a nevýhody kryptoměny Tezos2.Historie kryptoměny Tezos3.Kde koupit Tezos (XTZ)?4.Těžba Tezos (XTZ) tokenů5.Peněženka pro Tezos6.Diskuze o XTZ

Zakladatelé označují Tezos za vůbec první „samořídící“ (self-amending) decentralizovanou kryptoměnu. Fungování blockchainu i platformy se evolučně vyvíjí podle potřeb komunity; držitelé tokenů mohou po dohodě změnit i povahu samotného hlasovacího systému. Váhu hlasu určuje množstvím tokenů, které má daný uživatel v držení nebo které na něj delegují další uživatelé.

Návrhy na změny pochází od oficiálního vývojářského týmu i samotných členů komunity. Samotné hlasování probíhá na blockchainu (on-chain governance) a vítězná varianta se následně implementuje. Cílem je zabránit hard forku, jež kryptoměnu často oslabí.

Specialitou Tezosu je provoz decentralizovaných aplikací a tvorba a správa chytrých kontraktů. U  těch vývojáři platformy vyřešili problém tzv. formální verifikace, se kterou se dlouhou dobu potýkalo např. konkurenční Ethereum.

Výhody a nevýhody kryptoměny Tezos

Předností Tezosu je systém hlasování (on-chain governance); čím více tokenů jedinec ve svém držení vlastní, tím větší váhu jeho hlas má. Platforma aktivně experimentuje s různými metodami správy – v březnu 2019 představili vývojáři první návrhy pro update hlasovací systému.

Volba přes blockchain zajišťuje transparentnost hlasovacího mechanismu. Implementaci vítězných návrhů může komunita svěřit oficiálnímu týmu programátorů nebo vývojářům ze svých řad.

Formální verifikace smart kontraktů je zásadní konkurenční výhodou Tezosu. Verifikaci provádí samotná platforma – odpadá zapojení třetích stran a riziko zneužití údajů či hackingu se významně snižuje. Důsledky zavedení formální verifikace pro kryptoměny popisuje např. portál Blockonomi.

Ověření transakcí na Tezosu funguje na principu delegated proof-of-stake (dPoS). Oproti mechanismu proof-of-work (využívá jej např. Bitcoin nebo Litecoin) jsou energetické nároky dPoS nesrovnatelně nižší – a tedy i přívětivější k životnímu prostředí.

Potenciál Tezosu sráží jeho problémová minulost. Kvůli sporům mezi zakladateli platformy se uvedení tokenů na trh opozdilo téměř o rok; výsledkem je série žalob, které nejsou dosud uzavřené a u potenciálních investorů vzbuzují nedůvěru. S opožděním se potýkalo i spuštění testovacího provozu blockchainu. V červnu 2018 navíc vývojáři podmínili převody XTZ tokenů prokázáním totožnosti (KYC/AML princip); část investorů poté společnost Tezos Foundation obvinila z porušení původní dohody.

Všechno toto způsobuje, že kurz XTZ je stále nízký a není téměř možné ho sehnat na žádné “pořádné” burze. Pokud vše ale dopadne dobře, čistě teoreticky by se mohli investoři těšit na zhodnocení v řádech stovek procent.

Historie kryptoměny Tezos

Kořeny Tezosu sahají až do roku 2014, kdy Arthur Breeman (pod pseudonymem L. M. Goodman)  publikoval white paper této kryptoměny. Vývoj platformy probíhá pod záštitou společností Tezos Foundation a Dynamic Ledger Solutions; jádrem vývojářského týmu jsou lidé, kteří se podíleli na kryptoměně Zcash. Významným partnerem Tezos Foundation je investiční fond Winklevoss Capital.

Během ICO (probíhající mezi 1. a 14. červnem 2017) dosáhla investice do kryptoměny 228,2 milionu dolarů. Platforma je vytvořena v programovacím jazyce OCaml, chytré kontrakty a decentralizované aplikace lze vytvořit v jazyce Michelson, vyvinutém pro potřeby Tezosu. Vedle toho Tezos Foundation pracuje na dalším nástroji pro programování smart kontraktů.

Testovací síť blockchainu byla spuštěna 30. června 2018, ostrého startu se platforma dočkala o několik měsíců později.

Kde koupit Tezos (XTZ)?

V rámci ICO bylo tokeny možné získat za cenu 0,47 $/XTZ. Dnes je Tezzies možné koupit např. na burze Kraken (za eura, dolary a bitcoiny), pro nákup ale doporučujeme burzu Bitfinex (přečtěte si její recenzi).

Favorit redakce
  • Známá a osvědčená platforma
  • Vysoká likvidita
  • Platforma pouze v angličtině
  • Nedostupný demo účet pro testování obchodů

Těžba Tezos (XTZ) tokenů

Těžba XTZ funguje na principu dPoS algoritmu; každý z držitelů tokenů může k ověření transakce propůjčit svůj výpočetní výkon, za odměnu pak dostane určité množství tokenů. Tento způsob těžby označují tvůrci Tezosu jako tzv. baking; samotným těžařům se pak přezdívá bakers.

Princip bakingu popisuje následující video:

Peněženka pro Tezos

Uložení XTZ tokenů podporuje řada softwarových peněženek. Tvůrci platformy doporučují následující aplikace:

Tezzies uložíte také do hardwarových peněženek Trezor (model T) a Ledger (model Nano S).

Tezos (XTZ) Kurz – vývoj ceny

Doposud nejvyšší ceny dosáhlo XTZ 17. prosince 2017, kdy se obchodovalo za 12,19 dolaru. Po zavedení KYC/AML verifikace (červen 2018) začala hodnota tokenu klesat; 2. 6. 2018 dosáhla ceny 5,97 $, o měsíc později se už Tezzie obchodovalo za cca 2,6 dolaru. 20. 5. 2019 byla hodnota tokenu 1,83 $/XTZ.

stars
82 %
Tezos
Kryptoměna Tezos je unikátní svým hlasovacím systémem a pokročilou správnou decentralizovaných aplikací. Její důvěryhodnost ale podrývají neshody mezi zakladateli i řada právních sporů s investory.
  • Těžba metodou PoS
  • Jeden block cca za minutu
  • Téměř nevyužívaná kryptoměna

✅ KryptoměnaTezos
✅ JednotkaXTZ
✅ Tržní kapitalizace$591 065 255
✅ Max. počet tokenů795 605 950
✅ Počet tokenů661 546 136
✅ Volume-35%
✅ Vytvořeno2017
✅ Webové stránkyhttps://www.tezos.com/
✅ Lze těžit?
✅ Typ těžbyProof of Stake
✅ Tvorba blokuCca 1 minuta

Kurz kryptoměny Tezos za poslední 2 týdny

DatumCenaJednotka
17. 10. 2019$0,89XTZ
16. 10. 2019$0,87XTZ
15. 10. 2019$0,91XTZ
14. 10. 2019$0,94XTZ
13. 10. 2019$0,9XTZ
12. 10. 2019$0,89XTZ
11. 10. 2019$0,91XTZ
10. 10. 2019$0,92XTZ
09. 10. 2019$0,95XTZ

Ohodnoťte tuto kryptoměnu


RECENZE

TOP Kryptoměnové směnárny

SimpleCoin logo
SimpleCoin★ 97 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coinbase logo
Coinbase★ 93 %
ccShop logo
ccShop★ 92 %
RECENZE

TOP Kryptoměnové burzy

Binance logo
Binance★ 98 %
CoinMate logo
CoinMate★ 96 %
Coingi logo
Coingi★ 96 %
Bitmex logo
Bitmex★ 95 %
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
RECENZE

TOP Kryptoměnové peněženky

Trezor logo
Trezor★ 100 %
Trust Wallet logo
Trust Wallet★ 96 %
Ledger Nano logo
Ledger Nano★ 95 %

Podpořte nás!

Líbi se vám články na Finex.cz? Podpořit nás můžete libovolným darem. Moc děkujeme!
BTC donate adresa

BTC Donate address
3Ax7aQT2KgMEwAh3LrYEiCwQEK3vhxBUhf

Změna měny BTC/LTC