Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Přemýšlíte jak investovat na důchod? Držte se Buffettova pravidla 90/10

Publikováno
Přemýšlíte jak investovat na důchod? Držte se Buffettova pravidla 90/10
Zdroj: omapadamia.net

Řada z nás je vůči přijímání rad ostýchavá, zejména pokud se jedná o peníze. Existuje však jeden člověk, kterému bychom měli všichni bez obav naslouchat, pokud jde o osobní finance? Pokud ano, tak jím bude právě Věštec z Omahy Warren Buffett. V tomto článku si vysvětlíme jeho návod, jak by měl člověk investovat, pokud se hodlá zabezpečit na důchod.

Pravidlo 90/10 Warrena Buffetta

Jako jeden z nejúspěšnějších a nejznámějších světových investorů na akciovém trhu Buffett radí retailovým investorům, jak maximalizovat své důchodové investice.

“Důsledně nakupujte nízkonákladový indexový fond kopírující svým složením index S&P 500. Myslím, že je to věc, která dává největší smysl prakticky vždy,” řekl v roce 2017 v pořadu On The Money na stanici CNBC. Navzdory výkyvům na trhu také doporučil zůstat v kurzu. “Pokračujte v nákupech v dobrém i zlém, a zejména v dobrém,” dodal Buffett.

Vraťme se však do roku 2014, kdy předseda představenstva a generální ředitel společnosti Berkshire Hathaway popsal tento přístup k investování známý jako pravidlo 90/10 v dopise akcionářům.

“Moje rada nemůže být jednodušší: 10 % hotovosti vložte do krátkodobých státních dluhopisů a 90 % do velmi levného indexového fondu kopírujícího S&P 500. Věřím, že dlouhodobé výsledky fondu díky jeho politice budou lepší než ty, kterých dosahuje většina investorů – ať už penzijních fondů, institucí nebo jednotlivců – kteří využívají manažery s vysokými odměnami.”

Základní principy Buffettova pravidla 90/10

Pokud nejste tak zkušení jako Věštec z Omahy, může být těžké Buffettovo investiční doporučení pochopit. Abyste mu plně porozuměli, musíte nejprve vědět, co je to indexový fond.

Indexový fond je pasivně spravovaný fond – obvykle fond obchodovaný na burze (ETF), který sleduje referenční index například S&P 500. Do indexu není možné investovat přímo, ale můžete investovat právě do indexového ETF, které sleduje výkonnost referenčního akciového indexu díky tomu, že kopíruje jeho složení.

Buffett navrhuje indexový fond, který sleduje výkonnost indexu S&P 500, který reprezentuje 500 největších amerických veřejně obchodovaných společností. Dokud se bude dařit americkému hospodářství, bude růst i index a ruku v ruce s tím roste i indexový fond. Jedná se zkrátka o sázku na největší ekonomiku světa. Podle Buffetta by 90 % vašich penzijních prostředků mělo být investováno právě do akciových indexových fondů.

A co zbývajících 10 %? Buffett doporučuje americké krátkodobé státní dluhopisy. Z takových dluhopisů se financují vládní projekty. Ve srovnání s jinými investicemi jsou relativně málo rizikové a vyplácejí poměrně skromné úroky.

Tento typ krátkodobých investic má navíc splatnost kratší než pět let. Dluhopisy mohou pomoci snížit celková investiční rizika a zajistit diverzifikaci vašeho portfolia. Kromě toho, že nabízejí stabilní úrokové platby a bezpečnost kapitálu, mohou být navíc dluhopisy i likvidnější – mohou sloužit i jako finanční rezerva, neboť jejich hodnota kolísá mnohem méně než hodnota indexových ETF. Na grafu vývoje indexu S&P 500 si všimněte, že je graf jednoznačně rostoucí, index se však nevyhne ani výrazným krátkodobým propadům.

Varianty strategie 90/10

Stejně jako většina investičních filozofií, ani pravidlo 90/10 není pevně dané. Ve skutečnosti sám Buffett doporučuje investovat s ohledem na toleranci k riziku a věk. Pravidlo 90/10 je ideální pro investory, kteří mají do odchodu do důchodu ještě několik desítek let. Zároveň platí, že s přibývajícím věkem – zkracujícím se investičním horizontem může postupně klesat zastoupení akcií na 80, 70 nebo ještě méně procent. Lidé s kratším horizontem zkrátka nemohou investovat téměř výhradně do akcií.

Existují také nuance v tom, jak investovat své peníze. Index S&P 500 není jediným dostupným indexem. Investoři, kteří chtějí podstoupit trochu větší riziko, si mohou vybrat index, jako je Russell 2000, a své riziko kompenzovat vysoce kvalitními korporátními dluhopisy.

Celkově je možné přizpůsobit strategii 90/10 na základě úrovně tolerance k riziku a vašeho věku.

Jaké jsou slabiny investiční strategie Warrena Buffetta:

Někteří investoři však také kritizují investiční plán Warrena Buffetta navzdory jeho popularitě a potenciální efektivitě. Mezi slabiny Buffettovy investiční strategie patří:

  • Investiční portfolio, které využívá z velké části indexy bez velké váhy směrem k dluhopisům, často postrádá jednu z nejdůležitějších věcí a tou je diverzifikace. Pro stabilnější růst a nižší riziko se obecně doporučuje kombinaci více druhů investic. Minimálně se jedná o (mezinárodní) akcie, dluhopisy, zlato, nemovitosti. Taková diverzifikace pomáhá zmírnit volatilitu trhů. Důvodem je, že když jedna investice klesne, jiná obvykle vzroste.
  • Mnoho odborníků se také domnívá, že strategie Warrena Buffetta je vhodnější pro agresivní nebo mladé investory, kteří mají více času na vyrovnání případných ztrát. Pro starší investory proto nemusí být ideální. Jedním z důvodů je, že pokud nastane recese, portfolio složené z 90 % akcií by mohlo mít pro lidi blížící se do důchodu katastrofální následky. Indexové fondy napodobují referenční indexy, které se čas od času propadnou i o několik desítek procent a vždy se ze svého propadu nezotaví takovým způsobem, jako na začátku pandemie covid-19 v březnu 2020.

Jste kandidátem pro Buffettovu důchodovou strategii?

Finanční trhy nemůžete ovlivnit. Máte však kontrolu nad poplatky, které platíte. V mnoha případech se vyšší poplatky nemusí nutně projevit v lepších výnosech, takže pokud vybíráte investice pro svůj důchodový fond, dejte přednost indexovým fondům s nízkými poplatky. Stejně jako při každém jiném nákupu zkrátka zhodnoťte, co za své peníze dostáváte.

A pokud teď nevíte, kde začít popisovanou investiční strategii realizovat, můžete vyzkoušet některou z investičních platforem, která za vás nákup indexových ETF zautomatizuje.

Srovnání investičních platforem

Favorit redakce

Výhody
  • Investování s Portu je velmi jednoduché a zvládne ho i nováček
  • Žádné vstupní ani výstupní poplatky
Nevýhody
  • U Portu nečekejte zhodnocení v řádech stovek procent ročně.

Charakteristickým znakem Buffettových rad je obvykle jednoduchost. Proto doporučuje většině populace pasivní investiční strategii. Vždy je však třeba si vytvořit investiční plán, který bude vyhovovat vaší toleranci k riziku. Právě Buffettovo pravidlo 90/10 či jeho varianta pro vás a vaše penzijní cíle být vhodné může, i když to není zaručeno.

Navíc snaha porazit akciový trh je málokdy dobrý nápad. Hodláte-li investovat aktivně, smiřte se s tím, že se jedná o takřka práci na plný úvazek a tak je třeba k aktivnímu investování přistupovat. Ano, nováčkům často přeje štěstí, ale z dlouhodobého hlediska dokáže překonat výkonnost indexu pouze menšina aktivních investorů.

Líbil se vám tento článek?
26
5

Autor

O investování a finanční trhy se zajímám od roku 2013. Krátce na to jsem se spálil jako aktivní day trader. Zaplacené „školné“ se mi však celkem vyplatilo. Vrhnul jsem se do studia a od roku 2017 dlouhodobě investuji, přičemž v rámci své strategie kombinuji pasivní a aktivní investiční přístup s výhradním zaměřením na akciové trhy.
Inspirací mi jsou především Warren Buffett a jeho učitel Benjamin Graham, z českých investorů pak Daniel Gladiš. Nabyté vědomosti se snažím předávat čtenářům, přičemž se nejraději věnuji textům o investičních strategiích, psychologii obchodování a analýzám jednotlivých akcií.

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎