Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Od nulových úspor až k bohatství - 5 pravidel legendárního Warrena Buffetta, s nimiž to dokážete

Od nulových úspor až k bohatství - 5 pravidel legendárního Warrena Buffetta, s nimiž to dokážete

Od nulových úspor až k bohatství - 5 pravidel legendárního Warrena Buffetta, s nimiž to dokážete
Zdroj: Qz.com

Dali jste si pro tento rok předsevzetí, že půjdete do sebe, uděláte si pořádek v osobních financích, začnete investovat a zlepšíte svou finanční gramotnost? Sníte o tom, že jednou budete opravdu v balíku, ale na vašem spořicím či investičním účtu prozatím svítí velká nula? Pak je tento článek určen právě pro Vás.

Když je řeč o budování bohatství, těžko najdete většího odborníka než je Warren Buffett. Této legendě světa investování se během mnohaletého působení na finančních trzích podařilo shromáždit majetek v hodnotě přesahující stovku miliard dolarů, což slavné Orákulum z Omahy vyneslo až na samotnou špici seznamu nejbohatších lidí na světě.

Dobrou zprávou je, že se při tom Buffett řídil souborem jednoduchých pravidel, jež jsou všeobecně známá a která můžete snadno uplatnit i vy ve svém vlastním investování. S trochou trpělivosti a píle pak postupně shromáždíte zajímavé jmění, jež pak můžete využít k zabezpečení rodiny nebo třeba k řádnému okořenění podzimu života.

Pojďme se podívat na 5 pravidel, s nimiž se od nulových úspor dostanete až k bezstarostnému stáří!

1) Myslete v dlouhodobém horizontu

V prvé řadě je důležité si uvědomit, že budování bohatství a potažmo investování je běh na dlouhou trať. Ačkoliv to říkáme jen neradi, výhoda je zde na straně mládí. Delší investiční horizont znamená, že své peníze necháte pracovat delší dobu a že se snáze oklepete z všemožných krizí, jako tomu bylo na začátku pandemie COVID-19 nebo když vezmeme v potaz aktuální propad trhů v souvislosti s ruskou invazí na Ukrajinu.

Mnohé studie dokazují, že investoři, kteří při výraznějších poklesech propadají panice a kvapně vyprodávají svá portfolia, nedosáhnou zajímavých výsledků. Uvědomte si, že pokud budete daná aktiva držet ještě více než 20 let, nějaký momentální 10% pokles by vás neměl rozhodit. Držte se své strategie a postupujte v souladu se svým investičním plánem.

2) Buďte trpěliví a hledejte kvalitní aktiva

S myšlením v dlouhodobém horizontu se úzce pojí i nutnost obrnit se trpělivostí. Bohatství neshromáždíte jen tak přes noc a cestou vás může potkat spousta kalamit. Už dříve jsme zmínili jednu, která ovlivnila celý rok 2022 a přidělala vrásky na čele i těm nejotrlejším investorům. A vězte, že přijdou další.

Stejně tak se nevyplácí investovat jen tak do bůhví čeho, hlavně si kliknout v obchodní platformě a mít splněno. Buffett je proslulý tím, že nikdy nic neuspěchá – Každou investici nejdříve pečlivě zváží a vyrazí do akce teprve až ve chvíli, kdy se mu cena daného aktiva zdá značně podhodnocená nebo kdy budoucí vyhlídky dané společnosti převáží nad ostatními faktory.

Současné poklesy pak vnímejte jako příležitost k nákupům takříkajíc "ve slevě". Ať už budete investovat do drahých kovů jako např. zlato nebo stříbro, vydáte se osvědčenou cestou ETF nebo se stanete stockpickerem (jako Buffett) a budete vybírat jednotlivé akcie, časem se tyto slevové akce naučíte rozeznat, což vaši cestu k bohatství ještě urychlí.

3) Mějte pod sebou bezpečnostní polštář

Pod pojmem bezpečnostní polštář si lze představit ledacos, ale v našem a potažmo Buffettově pojetí se jedná o svého druhu pojistku, která vás ochrání před výraznějším propadem hodnoty vašeho portfolia. Neodpustíme si zde několik technických termínů.

Dejme tomu, že jste našli zajímavou společnost s výjimečným byznys modelem, solidními financemi, konkurenční výhodou a dobrými vyhlídkami, která navíc stojí na dobrých základech. Jenže je dost možné, že nejste sami a že zvýšený zájem investorů vedl k "nadměrnému" nárůstu její ceny, což pak zrcadlí třeba ukazatel P/E s hodnotou vysoko nad tržním průměrem.

U takovéto firmy nemáte moc prostoru pro chyby. V případě sebemenšího problému, ať už ekonomického rázu nebo třeba skandálu souvisejícího s firmou samotnou, se její hodnota vypaří jako pára nad hrncem a vám zůstane 50% ztráta a oči pro pláč.

Buffett takovéto riziko nesnáší a obvykle jej odmítá podstupovat. Není od věci jej v tomto následovat.

4) Diverzifikujte své portfolio

Nyní se dostáváme k jednomu z klíčových bodů dlouhodobého investování, a sice k diverzifikaci. Ta je pro drobné investory zcela nezbytná – umožňuje totiž ochránit majetek před výraznějšími propady hodnoty v důsledků faktorů, které nejste s to ovlivnit, a tudíž značně zkvalitňuje spánek.

Správně diverzifikované portfolio by mělo obsahovat soubor aktiv z několika různých tříd. Je zcela stěžejní, aby ony třídy vzájemně nekorelovaly, čímž chceme říct, že by se jejich hodnota neměla vyvíjet v tandemu v závislosti na tom, co se zrovna děje ve světě.

Můžete tak investovat do již zmíněných akcií, ETF nebo drahých kovů, nicméně určitou část prostředků můžete vkládat třeba do kryptoměn a těžit tak z jejich aktuálního poklesu. Záleží na vašich preferencích. Pokud patříte mezi jasnovidce a nebáli jste se vyrazit včas do akce, možná vám zrovna stát vyplácí krásné úroky z protiinflačních dluhopisů.

Odvážnější jedinci se mohou vydat na průzkum rozbouřených vod alternativních investic. Ale pozor! S těmito nestandardními výpravami souvisí další z Buffettových pravidel, o němž si povíme v následujícím (a již posledním) bodě.

5) Investujte jen do toho, čemu rozumíte

Ať už se vaše kroky na finančních trzích budou ubírat kterýmkoliv směrem, dbejte na to, aby vaše finanční prostředky byly uložené jen a pouze v aktivech, kterým opravdu rozumíte. A to bez ohledu na to, zda se jedná o investice tradičnější nebo ty alternativní.

Buffett se v minulosti nechal slyšet, že nikdy neinvestuje do společností mimo okruh svých kompetencí. Dává to smysl – K tomu, abyste správně pochopili cenové výkyvy nějaké společnosti, musíte znát její byznys model, vyhlídky, finanční pozici, dlouhodobé závazky apod. Podružným jevem je zde snížení míry investičního rizika, což je vždy žádoucí.

Ještě než se tedy pustíte do investování do čehokoliv, dejte si záležet, abyste se s daným aktivem (společností, fondem, dluhopisem, ETF) řádně seznámili a pochopili, co tlačí jeho cenu nahoru a co může naopak vést k tomu, že se s ním vydáte na projížďku po horské dráze.

Slovo závěrem

Na závěr bychom rádi vyjádřili své přesvědčení, že cesta k bohatství je otevřená opravdu pro každého. Nehledě na to, zda budete spořit nebo investovat, při troše trpělivosti, píle, dobré vůle a s dostatečným časovým horizontem se můžete dobrat k opravdu zajímavému majetku, který pak můžete využít na co se vám zlíbí.

Pravidla, jimiž se během své investiční kariéry řídil a stále řídí Warren Buffett, jsou pro tento účel jako stvořená.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 80.2 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo