Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Vojenská invaze na Ukrajinu. Analýza jejích ekonomických dopadů a dopadu na klíčové trhy

XTB
Publikováno
Vojenská invaze na Ukrajinu. Analýza jejích ekonomických dopadů a dopadu na klíčové trhy
Zdroj: Depositphotos.com

Nejhorší možný scénář – ruská invaze na Ukrajinu – se v noci na dnešek naplnila. Odsuzujeme tuto agresi a v tomto článku se snažíme analyzovat ekonomické důsledky a dopad na finanční trhy.

Cena ropy překonala $100 za barel

Rusko je klíčovým hráčem na trhu s energetickými komoditami. Zvláště důležité je pro Evropu. Situace na ropě dobře ukazuje současné napětí. Cena ropy překonala úroveň $ 100 za barel poprvé od roku 2014.

Rusko exportuje okolo 5 mil. barelů ropy denně. Jedná se přibližně o 5 % globální poptávky. Okolo poloviny tohoto objemu importuje Evropská unie. Pokud by se Západ rozhodl Rusko odříznout od globálního platebního systému SWIFT, tak by ruské exporty do EU mohly být zastaveny. V případě tohoto scénáře čekáme další vzestup ceny ropy o $20 – 30 za barel. Dle našeho názoru dosahuje válečné rizikové prémium v aktuální ceně ropy $15-20 za barel.

Zdroj: Bloomberg, XTB Research
Evropa je hlavním importérem ruské ropy
Evropa je hlavním importérem ruské ropy

Rally na zlatě a paládiu

Konflikt je hlavním fundamentem růstu ceny zlata na finančních trzích. Není to poprvé, kdy zlato dobře prokazuje svoji roli bezpečného přístavu v dobách geopolitických konfliktů. Cena unce zlata dnes roste o 3 % a blíží se $1 970. Nachází se tedy jen přibližně $100 pod svým historickým maximem.

Zdroj: Bloomberg, XTB Research
Rusko je významným producentem paládia - důležitého kovu pro automobilový sektor
Rusko je významným producentem paládia – důležitého kovu pro automobilový sektor

Rusko je rovněž důležitým producentem paládia. Jedná se o klíčový kov pro výrobu katalyzátorů pro automobilový sektor. Ceny paládia dnes vyskočily o téměř 8 %.

Aktuální cena
Změna
Palladium / 1 oz palladia
Načítání
Načítání
Načítání
Zlato / 1 oz zlata
Načítání
Načítání
Načítání

Strach znamená výprodej na trzích

Globální akciové trhy zažívají největší úder od počátku roku 2020. Nejistota je nyní nejdůležitějším motorem globálních akciových trhů, protože investoři nevědí, co přijde dál.

Korekce na futures Nasdaq-100 se dnes prohloubila a přesáhla 20 %. Technologické akcie se tak ocitly v medvědím trhu. Velkou část tohoto poklesu však způsobilo očekávání zrychlení utahování měnové politiky Fedu. Futures kontrakty na německý DAX klesly od poloviny ledna přibližně o 15 % a obchodují se blízko předpandemických maxim.

Zdroj: xStation 5 - Platforma XTB
DE30 se obchoduje v blízkosti předpandemických maxim
DE30 se obchoduje v blízkosti předpandemických maxim

Business na Ukrajině je v nebezpečí

Nemělo by být překvapením, že největší zásah zaznamenaly ruské společnosti a společnosti s velkou expozicí na ruském trhu. Hlavní ruský index RTS klesl o více než 60 % z maxima dosaženého v říjnu 2021.

Dnes se krátce obchodoval pod minimem z roku 2020! Polymetal International je jedna ze společností, které stojí za zmínku – její akcie na londýnské burze klesají o více než 30 %, protože trh se obává, že sankce zasáhnou britsko-ruské společnosti. Renault je také zasažen, protože Rusko je pro společnost druhým největším trhem. Banky s velkou expozicí v Rusku – UniCredit a Societe Generale – také silně klesají.

Aktuální cena
Změna
Société Générale / GLE
Načítání
Načítání
Načítání
Unicredit / UCG
Načítání
Načítání
Načítání

Ještě vyšší inflace

Z ekonomického hlediska je situace jasná – vojenský konflikt bude zdrojem nového inflačního impulsu. Ceny téměř všech komodit rostou, a to zejména energetických komodit. V případě komoditních trhů však bude hodně záležet na tom, jak konflikt ovlivní logistiku.

Stojí za zmínku, že globální odběratelsko-dodavatelské řetězce se ještě nevzpamatovaly z pandemie. Nyní se objevuje další negativní faktor. Podle newyorského Fed indexu jsou globální dodavatelské řetězce nejnapjatější v historii.

Bolehlav centrálních bankéřů

Panika po zásahu Covid-19 trvala velmi krátce, a to díky obrovské podpoře centrálních bank. Taková akce je však nyní nepravděpodobná. Protože konflikt je inflační a má větší dopad na nabídku a logistiku než na poptávku, stává se inflace pro hlavní centrální banky ještě větším problémem.

Na druhou stranu by rychlé zpřísnění měnové politiky jen umocnilo turbulence na trhu. Podle našeho názoru budou hlavní centrální banky pokračovat v avizovaném zpřísňování politiky. Riziko zvýšení sazeb o 50 bazických bodů ze strany Fedu v březnu kleslo, ale zvýšení sazeb o 25 bazických bodů vypadá jako hotová věc.

Co můžeme na trzích čekat dále?

Klíčovou otázkou pro globální trhy nyní je: Jak bude dále konflikt eskalovat? Odpověď na tuto otázku bude klíčová k uklidnění trhů. Jakmile bude zodpovězena, tak kalkulace dopadů konfliktu a sankcí převáží nad spekulacemi. Následně bude jasnější, jak moc se bude muset světová ekonomika přizpůsobit novému pořádku.

Líbil se vám tento článek?
15
0

Autor

Celosvětově známý broker, který miliónům registrovaných uživatelům poskytuje nejen investování do akcií a ETF bez poplatku, ale také obchodování CFD na forex, indexy, komodity a kryptoměny.

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.