Finex.cz logo
Menu
Finex » Komodity » Drahé kovy v moderní společnosti – Jedná se stále o bezpečná finanční aktiva? Analýza kurzu a COT reporty

Drahé kovy v moderní společnosti - Jedná se stále o bezpečná finanční aktiva? Analýza kurzu a COT reporty

Drahé kovy v moderní společnosti - Jedná se stále o bezpečná finanční aktiva? Analýza kurzu a COT reporty
Zdroj: depositphotos.com

Komodity ve společnosti hrály odjakživa důležitou roli. Již od prvních počátků ekonomického systému sloužily komodity jako platidlo, nebo prostředek směny mezi obchodníky. Tuto roli komodity, především zlato, hrály až do roku 1944, kdy se na Brettonwoodském koncilu stal páteří světové ekonomiky americký dolar.

Jak si v tomto článku ukážeme, v dnešní době komodity již neslouží jako hlavní "bezpečné přístavy" pro finanční korporace, ale plní spíše úlohu spekulativních aktiv pro drobné investory. V tomto článku rozebereme trh se zlatem, stříbrem, mědí a platinou.

Cenový vývoj zlata, stříbra, mědi a platiny

Nejsilnější komoditou za poslední tři roky se stala měď (copper), jejíž cena vzrostla o téměř 53 %. Tato komodita se obchoduje v mírném rostoucím trendu, ve kterém dokázala vytvářet nová maxima. Stejně jako ostatní komodity v tomto článku, i měď zažila počátkem roku 2022 pád, při kterém prorazila rostoucí trendovou linii.

Stříbro (silver) plní spíše roli držitele hodnoty, kdy se obchoduje okolo ceny 25 USD. I po novoročním propadu této komodity, mohou dlouhodobí investoři slavit zhodnocení téměř 25 %. Stříbro se v současné době obchoduje na Low dlouhodobého postranního trendu.

Zlato (gold) je komodita, která rovněž vykázala během posledních tří let růst, ovšem ne tak okouzlující. S 19,5% zhodnocením a nízkou volatilitou, není tato komodita natolik lákavá pro investory k budování zisků, ovšem jako uchovatel hodnoty se prozatím osvědčuje velmi dobře.

Jediná komodita, která vykázala propad své hodnoty je platina (platinum). Ztráta 0,8 % není nikterak výrazná, ovšem z technického pohledu se tento trh nachází v dlouhodobém klesajícím trendu s tím, že maximální ceny jsou v současné době velmi vzdáleny.

Korelační graf zlata, stříbra, platiny a mědi
Korelační graf zlata, stříbra, platiny a mědi
Zdroj: tradingview.com

COT report

Jak je z korelačního grafu výše patrné, vykazují tyto čtyři hlavní komodity spíše nízkou volatilitu a trendovou stagnaci, která je ke všemu dlouhodobá. Podle COT reportu se není čemu divit. Například trhu se zlatem zcela vévodí spekulativní obchodníci, kteří sice vytvářejí nízkou volatilitu na tomto instrumentu, ovšem nemají dostatečný kapitál k vytvoření dlouhodobého trendu. Long pozice drobných investorů navíc značí víru v pokračující růst tohoto aktiva.

Obdobná situace s rozložením obchodníků je i na trzích se stříbrem a mědí. Rovněž se jedná o dominanci drobných investorů, kteří věří v rostoucí trend těchto komodit. Trh s platinou je ovšem o něco zajímavější. V současné době došlo k vyrovnání složení obchodníků a i změně předpokládaného sentimentu trhu u drobných investorů z rostoucího na klesající. Velcí investoři ovšem do trhu prozatím nevstupují, takže lze spíše očekávat nízkou volatilitu do té doby, než se trh s platinou stane opět zajímavým investičním nástrojem.

Rozložení obchodníků na futures zlata, stříbra, mědi a platiny
Rozložení obchodníků na futures zlata, stříbra, mědi a platiny
Zdroj: spreadcharts.com

Závěr

Komoditní trhy v současném stavu plní roli spíše uchovatelů hodnoty, kteří mohou nabídnout i drobné zhodnocení. Ovšem absence velkých investičních společností a bank na komoditních trzích nasvědčuje spíše dlouhodobému nezájmu o tyto trhy, což znamená nízkou volatilitu s absencí výraznějších trendových pohybů. Nejzajímavějším trhem je v tuto chvíli platina, kde dochází ke změně sentimentu u retail investorů z rostoucího na klesající.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo