Informace o kryptoměně Sweat Economy (SWEAT)
Kryptoměna Sweat Economy (SWEAT) je jedním z několika průkopníků nového konceptu Move to Earn, díky kterému mají uživatelé možnost vydělávat kryptoměny jednoduše chůzí venku.
Standardně je možné získat odměnu pouze za 10 000 kroků za den, s využitím prémiového předplatného je však možné vydělávat chůzí téměř neomezeně a dvojnásobným tempem.
Token Sweat Economy (SWEAT) úzce souvisí také se Sweatcoinem, nativním tokenem stejnojmenné aplikace existujícím už od roku 2015. Samotný Sweatcoin ale není kryptoměnou v pravém slova smyslu, je pouze interní měnou samotné aplikace. Od září 2022 paralelně se Sweatcoinem funguje i nový token SWEAT, což už je běžný plnohodnotný a volně obchodovatelný token.
Sweat Economy je mobilní aplikace, která spojuje zdravý životní styl a kryptoměny. Její základní princip je jednoduchý – ujděte či uběhněte s mobilem v kapse (nebo kdekoli jinde) až 5 000 kroků za den a aplikace vás za to odmění tokeny SWEAT, které kdykoli můžete směnit na burze (např. na Bybitu či OKX) za reálné peníze.
Kdo chodí nebo běhá pravidelně, může své získané tokeny uzamknout nebo si zakoupit předplatné a získávat ještě větší odměny.
Určitě vás zajímá, zdali se tím dají vydělat reálné peníze – vezmeme-li v potaz, že denně si můžete vydělat maximálně cca 5 SWEAT tokenů (SWEAT dostáváte jen za prvních 5 000 kroků denně) a 1 SWEAT stojí $0,0064, vyjde nám, že aplikace slouží spíše k zabavení než k výdělku.
Obsah článku o Sweatcoinu
Úvod do Sweat Economy (SWEAT)
Už jste slyšeli o Play to Earn? Jedná se o nový koncept počítačových her propojený s blockchainem, v němž jsou uživatelé místo kupování samotných her za hraní odměňováni. Pokud jste šikovní, na takových hrách můžete i slušně vydělat.
Ovšem ne každého počítačové hry baví a některé z nás sezení x hodin denně za počítačem kvůli hraní her opravdu neláká. Proto se z konceptu Play to Earn časem vyvinulo několik dalších směrů, v nichž je možné vydělávat prakticky na všem možném.
Jedním z nich je nový směr Move to Earn, který nejlépe reprezentuje právě zdejší projekt Sweat Economy a jeho největší konkurent STEPN.
Místo hraní her zde můžete vydělávat kryptoměny mnohem zdravějším způsobem – pohybem na čerstvém vzduchu.
Sweat Economy funguje na dvou vzájemně propojených aplikacích – Sweatcoin a Sweat Wallet. Abyste mohli z konceptu Sweat Economy vymáčknout maximum, budete je obě potřebovat. Sweatcoin se svým stejnojmenným interním tokenem je střed celého projektu, jedná se o stále zapnutou aplikaci ve vašem mobilním telefonu, která vám počítá nachozené kroky a odměňuje vás ve zmíněných sweatcoinech.
Samotné sweatcoiny ale nikde na burzách nebo směnárnách neprodáte, nejedná se totiž o skutečnou kryptoměnu typu Bitcoin nebo Ethereum, ani o token jako třeba Shiba Inu. Nemá totiž vlastní blockchain a ani na žádném jiném neběží, proto ji najdete skutečně jen v aplikaci Sweatcoin. To celý projekt dlouhou dobu limitovalo a brzdilo ho v dalším růstu. Všechno se ale změnilo 13. září 2022, kdy vývojářská společnost SweatCo spustila nový token SWEAT s názvem Sweat Economy.
Jak celý ekosystém Sweat Economy funguje?
Po spuštění nového tokenu SWEAT se pro samotný Sweatcoin prakticky nic nezměnilo, alespoň z technického hlediska. Stále platí, že své sweatcoiny vyděláváte chůzí a kroky vám počítá samotná aplikace Sweatcoin. Jediný rozdíl je v tom, že za prvních 5 000 kroků nachozených za den máte možnost dostávat odměnu v tokenech SWEAT, za zbytek už opět ve sweatcoinech.
Sweatcoin vás k převodu na SWEAT tokeny nenutí. Každý uživatel se může pro vstup do kryptoměnového světa svobodně rozhodnout skrze tlačítko Opt into crypto v aplikaci Sweatcoin.
Vývojáři se tak snažili zachovat i původní ideu Sweatcoinu, protože předpokládali, že někomu dosavadní centralizovaný koncept vyhovuje více.
Abyste ovšem tokeny SWEAT mohli držet, je nutné si nainstalovat i druhou aplikaci Sweat Wallet, což je prakticky peněženka určená přímo pro tokeny SWEAT. Po instalaci se obě aplikace spárují a poté, co se v aplikaci rozhodnete vstoupit do světa kryptoměn, jste za prvních 5 000 kroků denně odměněni v tokenech SWEAT, zbylé nachozené kroky zůstanou ve formě sweatcoinů. Aby však vše fungovalo správně, je nutné pro Sweatcoin nastavit nulové omezení z hlediska využívání baterie a nastavit jeho automatické spouštění. To vše si ukážeme v kapitole s návodem níže.
Poznámka: Pokud Sweatcoin již delší dobu využíváte a nějaké sweatcoiny tím pádem už máte nachozené, po spuštění SWEAT tokenu máte možnost si veškeré sweatcoiny převést na SWEAT. Dostanete se k nim prostou instalací Sweat Wallet do vašeho telefonu a propojením obou aplikací.
Kromě toho pro vás ovšem platí stejné podmínky jako pro všechny ostatní. Nové SWEAT tokeny můžete získat pouze za prvních 5 000 kroků každý den, pak se budete muset spokojit se sweatcoiny.
Co nového SWEAT do ekosystému přináší?
Sweatcoin původně moc možností nenabízel. Jelikož neměl svůj vlastní kryptoměnový token, nemohl využívat široké škály možností, které svět kryptoměn nabízí. Původně jste si v aplikaci za vydělané sweatcoiny mohli odemknout např. různé slevové poukazy, trial verze aplikací nebo i audioknihy. Tyto možnosti jsou nicméně na Sweatcoinu stále dostupné.
Pokud vás ale zajímá skutečná možnost výdělku a plnohodnotné propojení s kryptoměnovým světem, vaše pozornost by se měla primárně ubírat na Sweat Wallet. Jak jsme si již řekli výše, peněženka Sweat Wallet obsahuje veškeré vaše tokeny SWEAT.
Sweat Wallet nabízí v první řadě možnost SWEAT tokeny dále stakovat, v době psaní článku si můžete vybrat ze 3 staking programů:
- Uzamčení SWEAT tokenů na 3 měsíce s 3% ročním zhodnocením.
- Uzamčení SWEAT tokenů na 6 měsíců s 6% ročním zhodnocením.
- Uzamčení SWEAT tokenů na 1 rok s 12% ročním zhodnocením.
Velmi zajímavé jsou nabízené odměny za staking, k těm se ovšem nedostanete skrze běžné SWEAT tokeny získané nákupem či chozením, ale pouze skrze SWEAT získaný stakingem. Vedle MacBooku na obrázku níže v době psaní článku můžete získat i např. 10dolarový voucher do Adidasu, lístky na FIFA světový pohár (i se zaplaceným hotelem) či dokonce úsměvný poukaz na večeři s jedním ze zakladatelů Sweat Economy.
Dalšími funkcemi peněženky Sweat Wallet je i možnost přeposílání tokenů SWEAT mezi jednotlivými uživateli. Skutečné vychytávky má však vývojářská společnost v plánu dodat během následujícího roku. Do Sweat Economy by měla např. přistát i podpora NFT a NFT tržiště, možnost nákupu SWEAT skrze kreditní kartu, integrace decentralizované burzy a s tím možnost SWEAT přímo v aplikaci směnit za jiné tokeny a spuštění vlastní DAO, v níž budou moci uživatelé hlasovat o budoucím vývoji celého ekosystému pomocí tokenu SWEAT, ten bude sloužit jako governance token.
Kolik tokenů SWEAT či sweatcoinů si za den zhruba vyděláte? Stojí to za to?
Dříve Sweatcoin disponoval několika věrnostními úrovněmi striktně limitujícími možný počet získaných sweatcoinů na jeden den. Od tohoto přístupu se tým nakonec rozhodl ustoupit a situaci radikálně zjednodušil, nyní tedy máte k dispozici dvě možnosti:
- Standardní členství zdarma: S tímto členstvím získáte za každých 1 000 kroků jeden sweatcoin s tím, že za jeden den můžete nachodit maximálně 10 000 kroků. Zároveň jsou vám k dispozici standardní nabídky slev a produktů (např. sleva na produkty od PUMA výše). Pokud si v aplikaci povolíte tokeny SWEAT, prvních 5 000 kroků za den vytvoří místo sweatcoinů SWEAT, neplatí zde ovšem přímá úměra 1 000 kroků = 1 SWEAT. Tvorba SWEAT tokenů bude časem stále těžší a těžší, více informací se dozvíte v kapitole o tokenomice.
- Prémiové členství: S prémiovým členstvím máte limit nachozených kroků za den omezený na zhruba 52 000, respektive na 100 sweatcoinů, což vychází zhruba na jeden až dva maratony za den v závislosti na tom, jak rychle chodíte nebo běháte. Všechny kroky se vám navíc počítají 2x. Za členství ovšem platíte přímo ve fiat měně (korunách) a za měsíc vás vyjde na 80 korun. Můžete si koupit rovnou roční balíček za 389 korun, při němž ušetříte něco přes polovinu. Kromě téměř neomezeného chození a dvojnásobných odměn se vám zpřístupní i některé prémiové odměny a prémiové členství si můžete na týden vyzkoušet zdarma. Ale teď to hlavní, vyplatí se to?
Poznámka: I když si koupíte prémiové členství, více tokenů SWEAT nedostanete. Stále platí pravidlo, že tokeny SWEAT získáte pouze za prvních 5 000 kroků.
Efektivita pohybu
Otázka, zdali se vám vyplatí koupě prémiového členství, závisí na několika faktorech. V první řadě na tom, kolik denně zvládnete nachodit kilometrů. Aplikace vám sweatcoiny počítá za jakýkoliv pohyb v rychlostech od běžné chůze a běhu až po průměrnou cyklistiku. Zároveň je velkou výhodou, že vám aplikace počítá i kroky nachozené uvnitř vašeho bytu!
SweatCo své algoritmy stále vyvíjí, už nyní však data o uražené vzdálenosti bere z několika zdrojů, např. z Google Fit a akcelerometrů v telefonu. Proto dokáže Sweatcoin počítat i kroky uražené na běžeckém pásu, skutečně vás tak neochudí ani o jeden krok. Algoritmy přitom filtrují záměrné otřesy či nárazy, podvádět se vám tedy pravděpodobně nevyplatí.
Jediné, na co si perfekcionisti budou chtít dát pozor, je efektivita pohybu. Aplikace generuje nejvíce kroků pro klasickou chůzi, myšleno v poměru generovaný krok za uraženou vzdálenost. Čím více se vaše rychlost zvyšuje, tím méně kroků vám aplikace napočítá. Proto platí jednoduché pravidlo:
Rychlým pohybem, např. během nebo cyklistikou, si vyděláte nejvíce sweatcoinů za čas.
Chůzí však dosáhnete nejvíce kroků v poměru k uražené vzdálenosti, bude vám to ale trvat déle.
Pozor: Za každých 1 000 kroků ve skutečnosti získáte 0,95 sweatcoinu, protože si aplikace za každý nově vzniklý sweatcoin účtuje 5% poplatek.
Cena tokenu SWEAT
Druhým faktorem je samozřejmě i cena kryptoměny SWEAT, to vás ale bude zajímat pouze v případě, když budete chtít SWEAT tokeny prodat na sekundárním trhu za jiné kryptoměny. Pokud je vaší hlavní motivací dosažení nějakých odměn ve Sweat Wallet, tokeny budete chtít uzamknout do stakingu a fluktuace ceny vás z míry tolik nevyvede.
Protože je SWEAT svým způsobem reward token, tlak na jeho cenu je značný. Zároveň je nutné myslet na fakt, že při jeho spuštění bylo již 21 miliard SWEAT mincí vytvořeno pro uživatele, kteří sweatcoiny mintovali celých 7 let zpátky. Tokenomice kryptoměny SWEAT se budeme více věnovat v kapitole níže.
NÁVOD: Jak zprovoznit Sweatcoin a spojit s ním Sweat Wallet?
Nejdříve ze všeho si musíte pořídit aplikaci Sweatcoin, ta je dostupná jak pro Android, tak pro iOS.
Nastavení Sweatcoinu
Jakmile si aplikaci nainstalujete a zaregistrujete se, je nutné ji dodatečně nastavit, k tomu vás nabádá bílý boxík zobrazovaný ihned na hlavní stránce.
Aby vám Sweatcoin mohl načítat kroky neustále a zároveň si podle svých algoritmů ověřovat, že nepodvádíte, musíte pro něj v nastavení navolit nulová omezení pro využívání baterie a povolit automatické spouštění.
Toho docílíte v nastavení baterie či nastavení jednotlivých povolení všech aplikací, jednotlivé kroky se budou mírně lišit v tom, jaký operační systém a typ telefonu používáte. Pro většinu androidů se nastavení provádí přes kategorii Aplikace v Nastavení, pak přes tlačítko Správa aplikací a výběr aplikace Sweatcoin. Níže v sekci Oprávnění je nutné zakliknout Automatické spouštění a Žádná omezení pro spořič baterie.
Posledním krokem je pak uzamčení aplikace v seznamu momentálně otevřených aplikací, to zajistí, že ji operační systém telefonu neoznačí za neaktivní, pokud zrovna někde sedíte či stojíte, a nebude chtít vymazat její metadata. U jednotlivých telefonů toho opět docílíte různými způsoby. V případě androidu stačí v seznamu otevřených aplikací dlouho podržet Sweatcoin a kliknout na ikonku zámečku.
Poznámka: Kdybyste si s tímto nevěděli rady, Sweatcoin má pro každý typ telefonu podrobný návod, který vám při tomto nastavování zobrazí.
Instalace a napojení Sweat Wallet
Když už vám nyní Sweatcoin naplno funguje a počítá všechny vaše kroky, nezbývá, než si nainstalovat peněženku Sweat Wallet a propojit ji se Sweatcoinem. Sweat Wallet seženete také pro iOS i Android, instalace je opět snadná. Zde se ovšem už registrovat nemusíte, můžete se přihlásit rovnou pomocí aplikace Sweatcoin a obě appky tak propojit.
Nyní máte obě dvě aplikace propojené a prvních 5 000 kroků za den se vám bude střádat ve SWEAT tokenech přímo v aplikaci Sweat Wallet.
Máte potíže? Pokud se vám nedaří se do Sweat Wallet přihlásit přes aplikaci Sweatcoin, je možné, že váš účet ještě nebyl ověřen. Aby se tak stalo, běžte se tak na 10 minut projít, abyste nějaké ty kroky nachodili, a počkejte zhruba 24 hodin, poté by mělo být vše v pořádku.
Kdo stojí za Sweat Economy (SWEAT) a Sweatcoinem?
Sweatcoin byl založen roku 2015 Olegem Fomenkem a Antonem Derlyatkou. Oba dva zakladatelé v projektu působí stále na vedoucích pozicích a mají bohaté zkušenosti. Oleg Fomenko, CPO Sweatcoinu a CEO Sweat Economy, dříve pracoval pro známá jména jako Coca-Cola, Pepsi či Visa.
Anton Derlyatka působí jako CEO Sweatcoinu a svou pracovní historii má na manažerských pozicích ve společnostech Reebok, Kearney a Pepsi. Je také spoluzakladatelem jednoho fondu rizikového kapitálu zaměřujícího se na startupy ve fitness branži. Je držitelem titulu MBA získaného z London Business School a studoval též ve Stanfdordu a Kalifornii.
Mezi další významná jména patří i Egor Khmelev, CTO ve Sweatcoinu, a Henry Child. Oficiálně za vývojem aplikace a projektu Sweat Economy stojí společnost SweatCo Ltd. s registračním číslem č. 09242159 vedeným v Anglii a se sídlem v Londýně.
Tokenomika kryptoměny Sweat Economy (SWEAT)
Na první pohled působí tokenomika kryptoměny SWEAT celkem tradičně – zhruba třetina všech coinů spadá pod tým, poradce a vývojářskou společnost. Podíl tokenů v předprodejích dosahuje na cca 6 % a zbytek je rozdělen mezi Sweat Foundation, ekosystém a komunitu.
Sweat Foundation se zavázala k tomu, že tokeny z trhu bude zpětně odkupovat a pálit. Zároveň také bude ze svého podílu vyplácet odměny za staking. Společnost očekává generování zisku skrze výběr poplatků za provedené obchody v aplikaci (poplatky se platí v tokenech SWEAT), za prodej a vylepšování budoucích NFT a různé další funkce jako např. reklamní inzerce.
Po vzniku DAO bude část vybraných prostředků Sweat Foundation převádět do komunitní pokladny spravované zmíněnou decentralizovanou autonomní organizací. Očekává se, že DAO postupně převezme plnou moc nad osudem celého projektu.
Pokud si nastakujete nějaké SWEAT tokeny, v budoucnu je také budete moci využít ke zvýšení denního limitu nachozených SWEAT. To se vám do budoucna skutečně bude hodit, protože, jak jsme již zmiňovali výše, tvorba nových tokenů SWEAT skrze chůzi bude časem stále těžší a těžší. Obtížnost se zvyšuje exponenciálně s tím, že se v budoucnu množství generovaných SWEAT tokenů bude asymptoticky blížit nule. Za deset let si za 1 000 kroků vyděláte sotva 0,02 SWEAT a budete za to rádi. Můžeme tady vidět podobnost s halvingem Bitcoinu.
Dá se kryptoměna Sweat Economy (SWEAT) těžit?
Token SWEAT funguje jako ERC-20 token na blockchainu Etherea a jako token standardu NEP-141 běžící na Near Protokolu. Jelikož tedy nemá vlastní blockchain a nemůže tak ani používat Proof of Work či jakýkoliv jiný těžební mechanismus, těžit SWEAT není možné.
SWEAT tedy můžete získat pouze chozením či běháním a nebo nákupem na nějakém sekundárním trhu. Jakmile nějaké tokeny SWEAT již máte, můžete je zhodnocovat skrze staking přímo ve Sweat Wallet. Tento staking ale nemá nic společného s nativním stakingem mechanismu Proof of Stake, jedná se pouze o obchodní program Sweat Economy.
Upozornění: V samotné aplikaci Sweat Wallet se můžete dočíst, že SweatCo za vámi vlastněné tokeny SWEAT nenese žádnou odpovědnost a nenabízí tím pádem žádnou kompenzaci při jejich ztrátě z jakéhokoliv důvodu.
Tedy i pokud vám někdo např. zcizí či hackne vaši peněženku Sweat Wallet, to ovšem platí pro ekosystém jako takový – to znamená, že pokud se někdo dostane ke komunitním rezervám Sweat Foundation a všechny ukradne, přijdete tak o vaše nastakované mince SWEAT a společnost vám nijak nepomůže.
Kde je možné kryptoměnu Sweat Economy (SWEAT) nakoupit?
Token SWEAT je zalistovaný na řadě kryptoměnových burz, jmenovitě např. na KuCoinu, Bitfinexu či OKX, na níž se v době psaní článku obchoduje v největších objemech.
Favorit redakce
- Je v češtině
- Široká nabídka kryptoměn i doplňkových služeb
- Nepodporuje českou korunu
- Nepodporuje stablecoin USDT
A jako token význačných standardů je dostupný i na různých decentralizovaných burzách, v největší likviditě na Uniswapu. Protože se jedná o jeden z předních projektů Near Protokolu, naleznete ho i na Ref Finance.
V jaké peněžence se dají tokeny SWEAT držet?
Tím nejlepším způsobem pro držení tokenů SWEAT je přímo k tomu určená peněženka Sweat Wallet, jež vznikla ještě před spuštěním samotného tokenu. Sweat Wallet je také potřebná pro to, abyste si své SWEAT tokeny mohli uzamknout do stakingu. Na druhou stranu je to ale stále jen softwarová peněženka, tudíž je nutné brát v potaz i bezpečnostní riziko.
Pokud chcete tokeny SWEAT jen nakoupit a držet, můžete tak učinit na některých burzách zmíněných v kapitole výše a kryptoměny si na nich ponechat. V tom případě ale svěřujete kryptoměny do rukou burzy a vystavujete se tak bezpečnostnímu riziku při hacku burzy nebo jakýchkoliv jiných technických problémech. Burza vám pak ztrátu může či nemusí kompenzovat.
Jako tokeny standardu ERC-20 je SWEAT možné držet i v řadě kryptoměnových peněženek s podporou ethereového standardu, např. v MetaMask nebo Trust Wallet. A jelikož je SWEAT dostupný i na Nearu, můžete využít i NEAR Wallet.
Pokud je ovšem bezpečnost vašich kryptoměn skutečně na prvním místě, nejlepší možností je využití hardwarových peněženek Trezor či Ledger. V aplikaci Trezor můžete SWEAT ukládat jako ERC-20 tokeny, více zde ovšem využijete Ledger, který se dá spárovat s NEAR Wallet, tím pádem můžete i skrze Ledger držet SWEAT tokeny běžící na blockchainu Nearu.
Favorit redakce
- Český výrobek
- Na rozdíl od Ledgeru je v češtině
- Pro začátečníky může působit složitě
- Společnost musela zrušit kdysi oblíbený coinjoin (mixér)
Výhody a nevýhody kryptoměny Sweat Economy (SWEAT)
Výhody
- Koncept Move to Earn: Sweat Economy je jedním z největších představitelů konceptu Move to Earn, který umožňuje uživatelům vydělávat kryptoměny zdravým pohybem.
- Zajímavé odměny za staking: Za nachozené sweatcoiny si ve stejnojmenné aplikaci můžete pořídit různé odměny, ovšem ty skutečně zajímavé můžete získat až skrze staking tokenů SWEAT. Jelikož je minting SWEAT tokenů těžší než minting sweatcoinů, nasbírání dostatečných odměn za staking nějakou dobu potrvá. O to více jsou ovšem odměny za stakované tokeny SWEAT vzácné.
- Tokeny SWEAT budou časem vzácnější: Zvyšující se obtížnost mintingu tokenů SWEAT se časem zvyšuje, to na cenu tokenů SWEAT může mít pozitivní efekt jako zvyšování obtížnosti těžby bitcoinů.
- Průběžné pálení mincí SWEAT a big burn při spuštění tokenu: Sweat Foundation část mincí z trhu pravidelně odkupuje a pálí. Zároveň už při [questionbox answer="Token Generation Event - spuštění tokenu."]TGE[/questionbox] spálila 4 a půl miliardy SWEAT tokenů kvůli tomu, že díky zvýšené aktivitě uživatelů do data spuštění vzniklo více sweatcoinů, než se předpokládalo.
- Nezajímají vás kryptoměny? Sweatcoiny můžete získávat i nadále: Pro uživatele, kteří o nové tokeny SWEAT nemají zájem, tu je k dispozici stále původní koncept Sweatcoinu.
Nevýhody
- Omezení na počet vytvořených tokenů SWEAT: I když si zaplatíte prémiové členství, za den se vám do tokenů SWEAT převede jen prvních 5 000 kroků.
- Společnost SweatCo se distancuje od jakékoliv zodpovědnosti za SWEAT tokeny: Postoj společnosti je vzhledem k povaze peněženky Sweat Wallet pochopitelný, pro uživatele to však stále znamená, že se při ztrátě SWEAT tokenů, na níž sám nenese vinu, žádné finanční kompenzace nedočká.
- Sweatcoin a Sweat Wallet musejí být stále zapnuté: Aby počítadlo kroků fungovalo bezchybně, je nutné provést ještě manuální nastavení přímo v telefonu, což umožní mít aplikaci Sweatcoin spuštěnou stále. Počítejte tedy s tím, že vám baterie telefonu vydrží o něco kratší dobu.
Shrnutí o kryptoměně Sweat Economy (SWEAT)
Chodíte často na procházky se psem, běháte nebo jste prostě venku pečení vaření? Sweat Economy nabízí zajímavý koncept skrze nějž můžete svou fyzickou aktivitu zpeněžit. Sweatcoin je tu s námi už dlouho a mezi uživateli je velmi oblíbený, kolem srpna roku 2022 aplikaci používalo více než 120 000 lidí.
Pro propojení s kryptoměnovým světem se společnost stojící za Sweatcoinem rozhodla mnohem později a proto je tento koncept oproti zaběhlé verzi Sweatcoinu teprve novinka. Zdali bude projekt Sweat Economy úspěšný a dokáže mezi veřejnost více protlačit celé Move to Earn tedy ukáže pouze čas.
FAQ: Často kladené otázky a odpovědi
Co je to kryptoměna Sweat Economy (SWEAT)?
Sweat Economy je jedním z projektů v kategorii Move 2 Earn, odnože proslulého Play 2 Earn zaměřeného primárně na hry. Sweat Economy a jeho token SWEAT se původně jmenoval Sweatcoin. Byť jeho záměr byl i původně stejný, Sweatcoin nebyl coinem ani tokenem v pravém slova smyslu. V roce 2022 projekt spustil nový token SWEAT, který je již plnohodnotným ERC-20 tokenem na blockchainu Etherea.
Uživatelé, kteří si do svého telefonu stáhnou aplikaci Sweatcoin a následně i Sweat Wallet, mohou získávat sweatcoiny a SWEAT tokeny jako odměny za vykonanou fyzickou aktivitu. Ačkoliv jsou nasbírané SWEAT tokeny i sweatcoiny za jeden den stropně omezeny, může se jednat o možnost snadného přivýdělku při zdravém pobytu jak venku, tak i doma. Uživatelé nepřijdou zkrátka ani s původními sweatcoiny, jejichž koncept stále plnohodnotně běží. Sweatcoiny a SWEAT tokeny mohou být ve svých aplikacích směněny za různé benefity, slevové poukázky či jiné odměny – např. slosování do soutěží o hodnotné ceny.
Jaký je kurz Sweat Economy (SWEAT)?
Momentálně je kurz kryptoměny Sweat Economy přibližně $0,15 ($0,0064). Kurz se ale v jeden moment na všech směnárnách a burzách liší z důvodu různých poplatků, ale také z důvodu různé poptávky.
Celý princip je jednoduchý. Hodnota (cena) kryptoměny Sweat Economy se vytváří stejně jako hodnota zlata, akcií nebo jakéhokoli jiného produktu. Důležitá je tedy nabídka a poptávka. To, kolik jsou lidé za mince SWEAT ochotni zaplatit, tvoří jejich cenu. Aplikaci Sweatcoin stále využívají miliony uživatelů, není tedy pochyb o tom, že je projekt úspěšný. Budoucí cena kryptoměny SWEAT je ovšem tlačena dolů vzhledem ke způsobu alokování nových tokenů – značná část zásoby mincí stále čeká na to, až bude “vytěžena” chozením.
Velmi zajímavým prvkem tokenu SWEAT je průběžně se zvyšující obtížnost “těžby” nových tokenů. Získávání nových SWEAT je čím dál tím těžší, můžeme zde nalézt podobnost s halvingem Bitcoinu.
Jak vybrat peníze z aplikace Sweatcoin?
Je nutné si uvědomit, že původní sweatcoiny a nové tokeny SWEAT nejsou jedno a to samé. Sweatcoiny jako takové není možné prodat, je možné je pouze přímo v aplikaci směnit za různé produkty či slevové kódy, např. na 30% slevu na všechny produkty od značky Puma. Tokeny SWEAT však prodat možné je, neboť se jedná o standardní ERC-20 token.
Nejjednodušší cesta k prodeji vede přes kryptoměnové burzy. Chcete-li své tokeny SWEAT směnit přímo za peníze, vhodnou cestou je jejich prodej na burze, která zároveň nabízí obchodování kryptoměn s fiat měnami a následně i výběr fiat měn. Mějte však na paměti, že k tomu, abyste z dané burzy byli schopni vybrat např. eura na svůj bankovní účet, budete muset projít ověřením identity (KYC). Jedná se o proces sestávající z poskytnutí svých osobních údajů, fotky občanského průkazu, své vlastní fotky a nějakého dokumentu prokazujícího vaši adresu pobytu, typicky např. výpis z bankovního účtu.
Burzy, kde je možné SWEAT tokeny prodat za jiné kryptoměny, jsou např. KuCoin, Bitfinex, Huobi, Crypto.com nebo třeba OKX. Mějte na paměti, že některé burzy jsou čistě prostředím pro obchodování kryptoměn a práci s fiat měnami vůbec nepodporují, příkladem je např. KuCoin. Zvolte si tedy burzu, kde je možné kryptoměny směnit na fiat měny – můžeme doporučit např. Crypto.com.
Zvolíte-li prodej SWEAT tokenů za jinou kryptoměnu např. na KuCoinu či třeba na PancakeSwapu, můžete si pak nově získanou kryptoměnu z prodeje SWEAT (např. USDT) odeslat na jinou prověřenou burzu, která druhou kryptoměnu již podporuje. V tomto případě můžete následně využít i služeb platforem jako Binance a nebo dokonce i různých českých směnáren, např. Anycoin či Coinbank. Jedná se však již o krok navíc, což se může projevit na poplatcích.
Kde je možné Sweat Economy (SWEAT) koupit?
Sweat Economy a další kryptoměny je nejsnazší koupit na online kryptoměnových burzách. Mezi takové patří např. KuCoin, Bitfinex, Huobi, Crypto.com nebo třeba OKX. Typickou vlastností burz je, že obvykle požadují ověření totožnosti obchodníka (tzv. KYC) např. pomocí výpisu z účtu nebo fotografií dokladu prokazujícího totožnost.
Jelikož projekt Sweat Economy a Sweatcoin nepatří mezi ty nejznámější, v době psaní článku (únor 2023) jej na českých kryptoměnových směnárnách nenaleznete. Nepochodíte bohužel ani u globálních gigantů jako Coinbase či Binance.
Sweat Economy má také svůj liquidity pool na Uniswapu, přesněji řečeno na jeho třetí verzi. Můžete tedy využít i služeb decentralizovaných burz.
Dobrý den,
Aplikaci používám cca půl roku a mám necelých 2000SW.
Nicméně.. v článku popisujete tržiště se sweatcoiny, na žádné jsem pomocí Google nenarazil.. můžete prosím zanechat odkaz ? Děkuji P.
Dobrý večer namozem dát na účet peniaze ne ukazuje mi mám balance 103
Dobry den,
Jake znacky hodinek jdou pripojit k aplikaci a jak si je pripojim. Dekuji
Dokáže sweatcoin fungovať bez dát alebo wifi?
Sweatcoin mi nechce počítať kroky ako je to možné?
Kroky sa pocitaju, ale sweatcoiny sa pripocitaju az po pripoje i na net alebo data
Dobry den,
rekl by mi nekdo jaka znacka hodinek se pripoji k aplikaci? Dekuji.
Ja mam apple watch 3 A jde mi to
Dobrý den, jak přenesu účet na nový telefon, nikde jsem nenašel přihlašovací údaje, kterými by to šlo. Děkuji za odpověď.
Aplikáciu mam 3 dni a mam tam 92 SWC a to som už 25 SWC minul ??
Ako mám niekomu poslať coiny ?
Dobrý deň, ak je to osoba, ktorú sledujete tak si na ňu kliknete a ponúkne vám možnosť send pričom vám aj ukáže koľko max. môžete poslať. Aspoň ja to tak mám, ale mám staršiu verziu
Daj se nějak prodat sweatcoiny
Dobrý den, Matěji. Do jisté míry to sice možné je, ale v praktické rovině se to spíše nestane. V článku výše je vše zmíněno poměrně podrobně. Prosíme, přečtěte si ho ještě jednou. Kdybyste i potom měl otázky, ptejte se.
Chci se zeptat kolik je minimální počet SWTC pro zaslání na účet? A jak si peníze zašlu na účet přez PayPal?
Verčo, přečtěte si, prosím, celý článek výše, kde je to popsáno poměrně detailně. SWC nelze přeměnit na koruny a vybrat si je na účet. Pouze použitím Marathon offers, které však můžete splnit až tak po několika letech používání aplikace.
Dobrý den,je možné si vybrat ,když mám 2000SWC?Že mi to pošlou na účet.
Předem děkuji
Dobrý den, Michale. Ne, to bohužel není možné. Je třeba SWC využít nákupem zboží v jejich obchodě, nebo si je šetřit na zmiňované “Marathon offers”.
Zdravím uz druhy deň mi nechce ist apk, a kde sa da požiadať o peniaze zo sweatcoinu
Dobrý den,
mám stejný problém. Po aktualizaci není k dispozici odměna 20 000 SWC => 1 000 €…
Doufám, že to je jen nějaký bug…
Budu rád za jakékoliv info :).
Děkuji
Ahojte, prosím o radu, při registraci, resp. zadání mého tel. čísla ve formátu +420 606 … … mi přijde hláška o chybě. Dá se s tím něco dělat, děkuji.
Milane, to bohužel nevím. Vyzkoušel jste číslo zadat s předvolbou, bez předvolby, s mezerami, bez mezer,…. ? Jinak by to na česká čísla mělo normálně fungovat, viděl jsem tuto aplikaci fungovat už u několika lidí a to bez problému.
Zdravím, napríklad ja som si zarobil na tejto super appke 88€ staci sa prihlasit a mozete aj vy ???
Zdravim ako poziadat o peniaze zo sweatcoinu?
Dobrý den, Davide. Přečetl jste si článek výše? Není to jen tak, nechat si sweatcoiny vyplatit. Musíte jich mít opravdu hodně. Pak stačí jít do “store” v aplikaci, a vybrat si jednu z nabízených Marathon offers – jak už zmiňujeme v článku.
Podle mě to není špatný nápad, je jasné, že na tom nikdo nezbohatne, ale zraví a pár kaček zadarmo k tomu? No proč ne ;) Rozhodně mi to nepřidje trapné ani nijak převratné ale nápad dobrý, rád to vyzkouším:)
A k čemu je těch pár kaček když není možné si je vyzvednout?