Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...
near protocol
NEAR
Kryptoměna Near Protocol (NEAR) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

$4,55 (101,7 Kč)

+0,22 % za 7 dní

near protocol

Kryptoměna Near Protocol (NEAR) – Kurz, cena, graf vývoje, kde koupit

Graf NEAR

$4,55 (101,7 Kč)

+0,22 % za 7 dní

Uváděná cena a graf jsou pouze orientační.

Graf kurzu Near Protocol (NEAR)

Kalkulačka: NEAR to CZK

NEAR
CZK

Informace o kryptoměně Near Protocol

NEAR je nativní kryptoměna NEAR Protocolu, který podporuje NFT, chytré kontrakty (smart contracts) a na nich postavené decentralizované aplikace (dApps).

Kryptoměna NEAR má hned několik využití. Slouží jako účetní jednotka a prostředek směny, podílí se na zabezpečení blockchainu (přes staking) a poplatky za používání sítě jsou také hrazeny v NEAR mincích.

V budoucnosti budou mít držitelé coinu NEAR dokonce možnost podílet se na řízení projektu (tzv. governance) skrze DAO.

Obsah článku o kryptoměně NEAR

Úvod do kryptoměny NEAR a sítě NEAR Protocol

NEAR Protocol je layer-1 blockchain podporující chytré kontrakty (smart contracts), takže poskytuje základní vrstvu pro transakce a vytváření dAppek, zejména v oblasti decentralizovaných financí (DeFi).

Tím pádem konkuruje populárním blockchainům jako Ethereum (ETH), Cardano (ADA) a Polkadot (DOT). Protože byl NEAR Protocol navržen tak, aby řešil problémy dřívějších blockchainů, je považován za blockchain 3. generace (blockchain 3.0). Například oproti Ethereu (blockchain 2.0) nabízí NEAR Protocol významně nižší transakční poplatky a vyšší škálovatelnost.

Zdroj: near.org
logo NEAR Protocol
Logo NEAR Protocol

NEAR Protocol funguje jako open source decentralizovaná cloud computing platforma zaměřená především na hostování dAppek. Výpočetní operace a ukládání dat totiž zajišťuje stovka validátorských uzlů (validator nodes), přičemž každý, kdo zaplatí odpovídající poplatek, může na NEAR Protocol spouštět vlastní dAppky a využívat výpočetní výkon a úložiště sítě.

NEAR Protocol má mnoho nástrojů a funkcí, díky kterým je pro vývoj decentralizovaných aplikací skutečně jako stvořený. Vytváření aplikací pro NEAR je dle týmu tak jednoduché, že zkušený vývojář by měl být schopen vytvořit aplikaci za méně než pět minut.

NEAR Protocol je ale user-friendly nejen pro vývojáře, ale i pro uživatele. Kromě intuitivní nativní peněženky NEAR Wallet podporuje NEAR Protocol také např. čitelné adresy účtů v podobě např. “finex.near” namísto nezapamatovatelného hashe veřejného klíče, jak jsme zvyklí na Ethereu a vlastně kdekoliv jinde.

Navíc kvůli převratné sharding technologii zvané Nightshade a vlastnímu mechanismu konsensu Doomslug dokáže NEAR Protocol zpracovat až 100,000 transakcí za vteřinu s tím, že finalizace transakce zabere většinou pouhou jednu vteřinu.

Poznámka

Poznámka: Finalizací transakce se rozumí záruka, že nemůže být změněna ani zrušena.

Pro srovnání, v případě Etherea trvá finalizace minimálně 5 minut a u Bitcoinu dokonce hodinu. Blockchain NEAR Protocol navíc nabízí i cross-chain interoperabilitu (přesun aktiv mezi různými blockchainy) přes kryptoměnový most Rainbow Bridge a také přes layer-2 řešení zvané Aurora, které propojuje NEAR Protocol a Ethereum. Interoperabilita významně napomáhá adopci NEAR Protocolu, protože umožňuje snadný přesun uživatelů a jejich digitálních aktiv z jiných ekosystémů na NEAR Protocol.

NEAR Protocol také jako úplně první blockchain získal označení pro klimaticky neutrální produkt od švýcarské konzultační společnosti South Pole. To není jen tak, protože tohle označení může získat jen takový typ produktu, který je klimaticky neutrální i při hloubkové analýze celého životního cyklu.

Jak NEAR Protocol funguje?

Chytré kontrakty a na nich postavené dAppky jsou na blockchainu NEAR Protocol programovány v jazycích Rust a AssemblyScript. K vykonávání transakcí a chytrých kontraktů je využíván virtuální stroj WebAssembly Virtual Machine (VM – podobně jako u Etherea EVM), s čímž souvisí nutnost kompilace chytrých kontraktů do formátu WebAssembly (WASM).

Transakční poplatky za používání sítě NEAR se počítají obdobným způsobem jako gas na blockchainu Ethereum. Takže čím více výpočetního výkonu nebo úložiště transakce/chytrý kontrakt spotřebuje, tím je poplatek vyšší.

Konsenzus NEAR Protocolu – Doomslug

Blockchain NEAR Protocol používá vlastní variantu mechanismu konsensu Proof of Stake (PoS) s názvem Doomslug (doslova “slimák zkázy”). Konsensus Proof of Stake se obecně dost liší od “tradičního” konsensu Proof of Work (PoW), který pohání např. Bitcoin a Ethereum.

Zatímco na PoW blockchainech je pro bezpečnost sítě důležitá výpočetní práce těžebních zařízení, na PoS blockchainech hrají klíčovou roli validátoři, kteří provozují validátorský uzel a vložili stanovené množství nativní kryptoměny do chytrého kontraktu (tzv. staking). Na rozdíl od Bitcoinu tedy nejsou k zabezpečení blockchainu NEAR Protocol potřeba extrémně výkonné, po elektřině lačnící počítače. Právě díky tomu je NEAR Protocol o dost rychlejší a ekologičtější, než jeho rivalové.

Konsensuální mechanismus zajišťuje, že všechny uzly v distribuované síti (blockchainu) jsou synchronizované a dosahují shody na tom, jaké transakce jsou legitimní a budou přidány do blockchainu.

Na rozdíl od ostatních Proof of Stake blockchainů, na NEAR Protocol validátoři nesoutěží o privilegium vytvořit další blok transakcí. Volební mechanismus zvaný Tresholded Proof of Stake (TPoS) místo toho pro každou epochu (trvající typicky 12 hodin) náhodně vybere validátora, který splňuje stanovená kritéria (zejména je mezi TOP 100 validátory podle počtu NEAR tokenů uzamknutých pro staking).

Zdroj: explorer.near.org
Prvních 7 validátorů NEAR Protocolu
Prvních 7 validátorů NEAR Protocolu

Přitom platí, že čím vyšší je jeho “stake” (počet NEAR tokenů vložených do chytrého kontraktu), tím vyšší má šanci, že bude mechanismem vybrán. Běžní uživatelé se mohou na zabezpečení sítě podílet prostřednictvím tzv. delegace. Být delegátorem je o dost jednodušší, než být validátorem, protože delegátor pouze půjčuje své NEAR tokeny validátorovi, zatímco validátor musí navíc provozovat validátorský uzel a zajistit, že bude pořád online.

Konsensus Doomslug je unikátní i tím, že je založen na dvou kolech konsensu. Přesto blok nových transakcí je považován za dokončený již v okamžiku, kdy je provedeno první kolo konsensu. To umožňuje téměř okamžitou finalizaci transakcí (trvající zpravidla pouhou vteřinu), protože validátoři se střídají ve vytváření bloků, namísto aby soutěžili výhradně na základě výše svého podílu.

Každopádně pokud se validátor pokusí podvádět (např. vytvářet prázdné bloky nebo vkládat do bloků falešné transakce), přijde spolu se svými delegátory o všechny uzamčené tokeny (tzv. slashing) a komunita jej dokonce může vyloučit.

Sharding

Blockchain NEAR Protocol dosahuje extrémní rychlosti a v podstatě nulových transakčních poplatků především díky revoluční variantě shardingu zvané Nightshade.

Většina blockchainů vyžaduje, aby každý uzel (node) archivoval každou informaci a transakci v blockchainu. Přestože tato decentralizace dělá blockchain bezpečným, dělá jej to i pomalým. Synchronizace každého uzlu zabere velké množství času a úsilí.

Sharding umožňuje, aby byl blockchain bezpečný, ale současně i rychlý a škálovatelný. Zjednodušeně řečeno se jedná o rozdělení databáze na menší “kousky”, neboli shards (doslova “střepy”). Uzly tedy neukládají celý blockchain, ale jsou rozděleny do menších skupin, které jsou odpovědné za ukládání jen své přidělené části blockchainu. Jednotlivé shardy blockchainu mohou zpracovávat transakce a jiné druhy dat simultánně (ve stejný okamžik).

Zdroj: near.org
Vizualizace shardingu
Vizualizace shardingu

Takže namísto toho, aby jeden vybraný uzel ověřoval transakce a vytvářel jeden blok, dochází k ověřování transakcí v mnoha blocích mnoha uzly současně. Logicky proto platí, že čím více shardů blockchain má, tím je rychlejší. V případě NEAR Protocol to znamená, že je schopen zpracovat až 100,000 transakcí za vteřinu. Teoreticky ale neexistuje žádný limit, kolik transakcí může zpracovat, protože v případě potřeby se může počet shardů zvýšit.

Poznámka

Poznámka: Sharding je bezesporu budoucnost škálování kryptoměn. Existuje mnoho implementací v různých projektech. Ethereum 2.0 např. používá lehce upravený sharding, Kadena využívá upravenou variantu zvanou Chainweb.

Výhodou Nightshade je, že na rozdíl od ostatních blockchainů je velmi snadné se do shardingu zapojit, což zvyšuje míru decentralizace (čím více lidí si může dovolit provozovat uzel, tím vyšší je decentralizace blockchainu).

Shardingu se mohou účastnit i lidé s méně NEAR tokeny a nepotřebují k tomu ani žádné speciální vybavení, postačí jím běžný počítač. NEAR Protocol nakonec spustí také tzv. dynamický re-sharding, který bude přizpůsobovat počet shardů aktuální poptávce po výpočetním výkonu a úložišti sítě NEAR Protocol. Díky tomu se uživatelé nebudou muset přeplácet, pokud budou chtít použít blockchain NEAR Protocol, protože škálovatelnost sítě se přizpůsobí aktuální potřebě.

Interoperabilita

V posledních dvou letech došlo doslova k explozi inovací a zájmu o oblast decentralizovaných financí (DeFi), která nabízí alternativu k tradičnímu finančnímu sektoru (burzy, banky, investiční společnosti a další). Hodnota digitálních aktiv v DeFi už přesáhla přes 100 miliard USD a převážná většina je uzamčena v dAppkách jako je Uniswap, Aave, Compound a Curve.

Ale má to jeden háček. Většina těchto protokolů operuje na Ethereu, který dlouhodobě trpí extrémním přetížením a vysokými transakčními poplatky, což je významná překážka na cestě k širší adopci, zejména ze strany menších investorů.

NEAR Protocol má dvě řešení tohoto problému: Rainbow Bridge a Aurora.

Rainbow Bridge

NEAR Protocol je od základu navržen tak, aby byl tzv. interoperabilní, tedy aby umožňoval snadnou a rychlou výměnu tokenů a informací mezi různými blockchainy (cross-chain). V jádru Rainbow Bridge funguje jako komplex chytrých kontraktů uložených na blockchainu NEAR Protocol.

Přes Rainbow Bridge je NEAR Protocol propojen hlavně s blockchainem Ethereum a podporuje řadu ERC-20 tokenů (např. populární stablecoiny USDT a USDC). Kdokoli tak může na NEAR Protocol používat ERC-20 tokeny a profitovat z podstatně nižších poplatků a vyšší kapacity sítě oproti Ethereu. Mezi další podporované blockchainy patří Polkadot, Cosmos a mnoho dalších. Přesun tokenů z blockchainu na blockchain zabere přibližně 7 minut.

Aurora

Aurora je ultra efektivní Ethereum Virtual Machine (EVM), neboli virtuální stroj spuštěný na NEAR Protocol, který mohou vývojáři i uživatelé používat ke spouštění svých aplikací. Protože je Aurora tzv. EVM-kompatibilní, mohou zde vývojáři spouštět aplikace napsané pro Ethereum bez sebemenších změn.

Mohou tedy těžit z rychlosti a škálovatelnosti blockchainu NEAR Protocol, aniž by se museli učit nový programovací jazyk, nebo aniž by aplikace přišly o některé funkce.

Aurora používá k zajištění hladkého přenosu digitálních aktiv a informací mezi Ethereem a NEAR Protocolem stejné technologie jako Rainbow Bridge. Používání aplikací na Auroře funguje stejně, jako kdyby se jednalo o Ethereum. Veškeré transakce jsou denominovány a placeny v ETH.

Uživatelé mohou jednoduše otevřít některou z oblíbených peněženek, jako je MetaMask, a začít používat dAppky na Auroře. Ve srovnání s Ethereem mají dAppky na Auroře několik výhod. Především až 1,000x nižší transakční poplatky. Mezi další výhody patří výrazně vyšší prostupnost sítě (schopnost zpracovat velké množství transakcí) a také rychlost dokončení transakce, které zabere přibližně dvě vteřiny.

Historie NEAR a kdo za ním stojí

Zakladatelé Alexander Skidanov a Illia Polosukhin poprvé informovali veřejnost o plánovaném spuštění NEAR Protocolu v červnu 2018. Skidanov získal zkušenosti jako softwarový inženýr v Microsoftu a poté ředitel inženýrské sekce v MemSQL.

Polosukhin dříve pracoval pro Google jako manažer týmu, který se podílel na vývoji překladače Google Translate. Tihle dva se potkali v roce 2018 ve startupovém akcelerátoru Y Combinator a nedlouho poté se pustili do práce na NEAR Protocolu.

Pokud vám Y Combinator nic neříká, tak vězte, že tento kickstarter nakopl mimo jiné Dropbox, Airbnb a dokonce i Reddit. Původně dvoučlenný tým NEAR Protocolu rychle vzrostl na 10 členů a v průběhu krypto zimy roku 2018-2019 získal od investorů kapitál ve výši 15 milionů USD.

Zdroj: techcrunch.com
Alexander a Illia, zakladatelé NEAR
Alexander (vlevo) a Illia (vpravo)

Cílem Skidanova, Polosukhina a jejich týmu bylo od počátku vytvořit platformu pro decentralizované aplikace, která bude škálovatelná a jednoduchá pro uživatele i vývojáře.

K oficiálnímu spuštění platformy NEAR a také ke spuštění mainnetu blockchainu NEAR Protocol došlo 22. dubna 2020. V současnosti má platforma NEAR přes 50 zaměstnanců a sídlí v San Francisco, takže má blízko např. k týmům pracujícím na blockchainech Solana, Cosmos, Polkadot a Ethereum, se kterými udržují přátelské vztahy.

NEAR Foundation je nezisková organizace se sídlem ve Švýcarsku, která se věnuje údržbě, financování a řízení platformy NEAR. V současnosti je jejím CEO Erik Trautman, podnikatel s bohatými zkušenostmi z Wall Street.

V budoucnosti má být každopádně plná kontrola nad projektem předána držitelům NEAR tokenů, kteří budou svá rozhodovací práva vykonávat prostřednictvím tzv. DAO (decentralizovaná autonomní organizace). Celosvětová komunita vývojářů a vědců, která nezištně pracuje na vývoji platformy NEAR, se nazývá NEAR Collective.

Tokenomika kryptoměny NEAR

Celkem v době psaní článku existuje právě 1 miliarda NEAR tokenů (total supply), přičemž všechny coiny byly vytvořeny již v rámci prvního (tzv. genesis) bloku při spuštění mainnetu NEAR Protocolu.

Každý NEAR token je dělitelný na 1024 yocto (podobně jako se koruna dělí na haléře nebo spíše Bitcoin na satoshi). V oběhu je v době psaní článku jen přibližně 705 milionů NEAR tokenů, tedy cca 71 %.

Každý rok je uvolněno 5 % dalších tokenů, z čehož 90 % jde validátorům a delegátorům (celkem 4,5 %) jako odměna za výpočetní výkon, ukládání dat a zabezpečení sítě a 10 % do pokladny protokolu (celkem 0,5 %), která slouží pro další rozvoj sítě.

Zdroj: near.org
Uvolňování zásoby NEAR tokenů pět let od spuštění mainnetu
Uvolňování zásoby NEAR tokenů pět let od spuštění mainnetu

Z každého transakčního poplatku pak 30 % získá majitel chytrého kontraktu, který interaguje s transakcí, zatímco zbývajících 70 % transakčního poplatku je spáleno, tj. trvale odstraněno z oběhu.

Jelikož velká část transakčních poplatků je pálena, ve skutečnosti je inflace o něco nižší než 5 % ročně. A pokud bude síť používána ve větší míře, může pálení transakčních poplatků teoreticky překonat vydávání nových tokenů, čímž by se z NEAR stala deflační kryptoměna.

Distribuce tokenů

Primární distribuce NEAR tokenů proběhla tímto způsobem:

  • 2% – komunitní granty,
  • 4% – provozní granty,
  • 10% – kapitál nadace,
  • 7% – raný ekosystém,
  • 14% – hlavní přispěvatelé,
  • 6% – podporovatelé,
  • 1% – malí podporovatelé,
  • 12% – komunitní prodej.

    Zdroj: near.org
    Alokace NEAR tokenů
    Alokace NEAR tokenů

Praktická použití

Ekosystém NEAR Protocolu je díky svému přátelskému přístupu jak k uživatelům, tak i k vývojářům, velmi rozsáhlý. Oproti jiným “zabijákům Etherea” se NEAR může chlubit fungujícím a skutečnými uživateli opravdu používaným ekosystémem.

dApps

Díky rychlé finalizaci transakcí (1 – 2 vteřiny), nízkým poplatkům a user-friendly designu se z NEAR Protocolu pomalu stává populární platforma pro dApps v oblasti DeFi. Podívejme se na některé nejoblíbenější z nich:

  • Ref.finance kombinuje několik DeFi nástrojů, konkrétně decentralizovanou burzu (DEX), půjčovací protokol a vydavatele syntetických aktiv, tj. tokenů navázaných na cenu off-chainového aktiva (např. na cenu akcií nebo ETF).
  • MetaPool je protokol pro likvidní staking NEAR tokenů. Ten se od běžného stakingu liší hlavně v tom, že jej lze kdykoli ukončit. Uživatelé totiž obdrží za NEAR tokeny, které uzamkly pro staking, speciální “staked NEAR” (stNEAR) tokeny, které mohou dále používat a zhodnocovat v DeFi dAppkách, případně je mohou kdykoli směnit za pravé NEAR tokeny.
Poznámka

Poznámka: Svoboda likvidního stakingu není zadarmo. Tak, jako jsou např. stablecoiny vázané na státní měny, staked coiny jsou vázané na stakovanou kryptoměnu. Je zde riziko ztráty vazby na cenu.

Tento problém např. v létě roku 2022 velmi potrápil Celsius, který měl velké množství prostředků uživatelů uzamčené v stETH, staked Ethereum na platformě Lido, které vazbu na Ethereum v té době částečně ztratilo.

  • Burrow je půjčovací protokol, který propojuje uživatele s nadbytkem nebo nedostatkem tokenů, které si mohou navzájem za úrok půjčit. Uživatelé zde také mohou vložit stNEAR tokeny, za což obdrží 11 % p.a. úrok a navíc si mohou proti vloženým stNEAR tokenům ještě půjčit.
  • Skyward je tzv. launchpad, neboli platforma pro spouštění nových tokenů. Předností dAppky Skyward je odolný mechanismus vytváření ceny, a také to, že ke spuštění tokenu není potřeba zajistit likviditu.

NFTs

Na blockchainu NEAR Protocol existuje mnoho NFT projektů, čemuž opět napomáhají nízké poplatky, vysoká transakční rychlost a interoperabilita.

  • Za nejpopulárnější NFT tržiště postavené na blockchainu NEAR Protocol lze považovat Mintbase, které umožňuje ražení a obchodování NFT. Nemusí se přitom jednat jen o grafiku, ale také o hudbu nebo jiné formy umění (a vlastně se ani nemusí jednat o umění). Mintbase kromě toho umožňuje i vytváření vlastních, přizpůsobených tržišť a aukcí.
  • Dalším příkladem NFT tržiště je Paras.id, které se zaměřuje mj. na komiksy, sportovní kartičky nebo herní karty typu Pokémon.
  • Satori je perfektní místo pro tvůrce, kteří potřebují pomoc s vyražením NFT a jejich umístěním na trh.
  • DAO Records je ukázka toho, jak by mohlo hudební vydavatelství vypadat v NFT světě. NFT podle jejich vize může posloužit nejen jako způsob pro šíření obsahu, ale také zprostředkovat virtuální koncerty (lístky jsou prodávány v podobě NFT).
  • Příkladem fúze NFT, DAO a gamingu je platforma OP Games, která hráčům umožňuje stát se spoluvlastníkem jejich oblíbených her a podílet se na rozhodování o jejich dalším vývoji.
  • Posledním příkladem je Sisu, který se zaměřuje na ochranu životního prostředí. Například projekt NFTTrees z roku 2021 spočívá v tom, že si koupíte digitální stromeček, který je provázán se skutečným stromkem vysazeným v Brazílii, Kolumbii nebo Argentině. Majitelé NFTTree například mohou průběžně kontrolovat, jak se jejich stromečku daří.

Těžba kryptoměny NEAR

Technicky vzato není možné kryptoměnu NEAR těžit, protože blockchain NEAR Protocol používá konsensus Proof of Stake.

Poznámka

Poznámka: Těžba kryptoměn probíhá jen na blockchainech, které používají konsensus Proof of Work (např. Bitcoin nebo Ethereum). Proof of Stake blockchainy – jako např. NEAR Protocol – namísto těžařů zabezpečují validátoři a delegátoři.

V případě NEAR Protocolu zabezpečuje síť 100 validátorů a tisíce delegátorů. Provozování validátorského uzlu stojí přibližně 330 USD měsíčně, tedy okolo 8 tisíc Kč. Navíc aby se validátor podílel na tvorbě bloků (a tím pádem měl nárok na odměnu), musí uzamknout pro staking alespoň 67 000 NEAR tokenů, a současně musí jeho vklad (i spolu s vklady delegátorů) být v TOP 100 největších vkladů. Jak je vidět, stát se validátorem není nic jednoduchého.

V podstatě se ale každý může na zabezpečení sítě NEAR Protocol podílet jako delegátor. Delegátor totiž pouze tzv. deleguje (půjčí) své NEAR tokeny konkrétnímu validátorovi, kterého si může zcela volně vybrat. A to za odměnu vyplácenou v NEAR tokenech, přičemž aktuální výnos činí cca 12 % p.a.

Výběr validátora je velmi důležitý, protože v případě nepoctivého validátora můžete o delegované NEAR tokeny přijít kvůli slashingu. Slashing např. nastává, pokud validátor není stále online, jinými slovy nemá 100% uptime.

Zdroj: near.org
Průběžná změna TOP 100 validátorů
Průběžná změna TOP 100 validátorů

V prohlížeči validátorů naleznete o všech aktivních validátorech veškeré informace. Všimněte si např. že validátor incrypted.poolv1.near na obrázku výše je nyní z první stovky vyhozen, protože má méně tokenů, než jeho nástupce restake.poolv1.near. I tato metrika je důležitá – jakmile validátor nemá dostatek tokenů, provozu sítě se neúčastní.

Delegace NEAR tokenů pak probíhá přes nativní peněženku NEAR Wallet. Kromě odměn v NEAR tokenech může delegátora těšit i myšlenka, že se podílí na zabezpečení (decentralizaci) blockchainu.

Zdroj: near.org
Rozhraní peněženky NEAR Wallet pro staking
Rozhraní peněženky NEAR Wallet pro staking

Abyste začali se stakingem, stačí si do peněženky poslat nějaké ty NEAR tokeny, přejít do záložky “staking”, vybrat si validátora a zvolit množství NEAR tokenů, které chcete “stakovat”. Odměny za staking jsou distribuovány každých 12 hodin.

Kde koupit kryptoměnu NEAR

Nejčastěji se kryptoměna NEAR obchoduje v měnových párech se stablecoiny USDT, BUSD a USDC, případně s kryptoměnou BTC.

V dobu psaní tohoto článku se jednalo o jednu z prvních 30 kryptoměn dle tržní kapitalizace, je tedy logické, že je ke koupi dostupná na drtivé většině centralizovaných kryptoměnových směnáren a burz, přičemž největších objemů dosahují burzy Binance, Huobi Global, KuCoin a OKX. Za české koruny můžete NEAR koupit např. na Coinbank.

Favorit redakce

Výhody
  • Česká společnost, platforma i zákaznická podpora v češtině
  • Příjemně vypadající i fungující prostředí
Nevýhody
  • U některých kryptoměn je spread nepřiměřeně vysoký
  • Není možnost nákupu kartou

Peněženka pro kryptoměnu NEAR

Ať už chcete na blockchainu NEAR Protocol ukládat své tokeny, používat DeFi aplikace, hrát hry nebo objevovat NFT, vždy budete potřebovat peněženku NEAR Wallet. Jedná se rovněž o bránu k tzv. stakingu.

Zdroj: near.org
Rozhraní peněženky NEAR Wallet
Rozhraní peněženky NEAR Wallet

Podobně jako peněženka plná hotovosti a dokladů, i peněženka NEAR Wallet slouží k bezpečné správě vaší digitální identity a digitálních aktiv. Jedná se o webovou non-custodial aplikaci, což znamená, že vám po celou dobu zůstává plná kontrola nad vašimi aktivy (po celou dobu máte tzv. privátní klíč pouze vy).

Výhodou NEAR Wallet je, že je extrémně jednoduchá i pro naprosté kryptoměnové začátečníky. Dokonce si lze zaregistrovat vlastní název peněženky ve tvaru vasejmeno.near. Vše potřebné najdete na adrese wallet.near.org, kde je možné se zaregistrovat pomocí e-mailu. Kryptoměnu NEAR ale můžete ukládat i na neoficiálních peněženkách, jako jsou MetaMask, Trust Wallet, Math Wallet a další.

Výhody a nevýhody

NEAR Protocol patří bezesporu mezi “zabijáky Etherea” s největším potenciálem. Oproti některým z jiných projektů částečně zaostává, protože je mladší. Dalším nedostatkem je snížení decentralizace oproti robustním Proof of Work blockchainům jako Ethereum a Bitcoin. NEAR Protocol se z tohoto kompromisu však snaží těžit maximum, což podtrhuje masivní škálovatelností.

Výhody

  • Škálovatelnost: Nová varianta shardingu zvaná Nightshade společně s upraveným mechanismem konsenzu Doomslug silně zvyšuje propustnost sítě a snižuje poplatky.
  • Interoperabilita: NEAR Protocol je schopný plnohodnotné komunikace s ostatními blockchainy díky Rainbow Bridge a Aurora.
  • Intuitivní prostředí pro uživatele i vývojáře: Snadná tvorba aplikací a intuitivní používání celé sítě je skvělou konkurenční výhodou NEARu. Díky tomu projekt dosáhl toho, s čím mají jeho konkurenti dlouholeté problémy i přes veškeré technické vymoženosti – blockchain NEAR Protocolu používá spousta uživatelů.

Nevýhody

  • Mladý projekt: Konkurenční projekty začaly fungovat o něco dříve a mají tím pádem “výhodu prvního tahu”.
  • Nižší decentralizace: Volba (i když upraveného) Proof of Stake konsenzu nutila tým ke kompromisu v blockchainovém trilematu. Síť NEARu je rychlá, relativně bezpečná, ale méně centralizovaná než jiné Proof of Work blockchainy. Je možné si na obrázku výše v článku všimnout, že pouhých 7 největších validátorů tvoří třetinu výpočetního výkonu. To je ještě méně, než v případě Solany.

Závěr k NEAR Protocol

Okolo NEAR Protocolu se toho děje opravdu hodně. Má solidní tým, inovativní technologii a také spoustu přátel na krypto scéně. Zatím jediná věc se týmu stojícímu za NEAR Protocol nepodařila: vytvořit hype.

Očividně upřednostňují vývoj před marketingem, což chválíme, ale trocha hype je pro kryptoměnový projekt také velmi důležitá. Čas ukáže, jestli se NEAR Protocolu podaří sesadit Ethereum z trůnu “chytrých” blockchainů, nebo zda se mu aspoň podaří dohonit Polkadot a Solanu. Předpoklady pro to má.

Hodnocení Finex.cz

NEAR Protocol (NEAR)

NEAR je nativní kryptoměna blockchainu NEAR Protocol. Slouží k placení transakčních poplatků a poplatků za ukládání dat na blockchainu. Držitelé NEAR tokenů také mohou získávat odměny, pokud uzamknou své tokeny do stakingu a v budoucnosti budou moci tokeny použít k hlasování o komunitních návrzích. NEAR Protocol je navíc plně open source a byl navržen tak, aby byl intuitivní pro uživatele i pro vývojáře. Vysoké rychlosti a nízkých nákladů je dosahováno především díky unikátnímu sharding mechanismu Nightshade. NEAR Protocol je také interoperabilní s dalšími blockchainy (např. Ethereum) přes Rainbow Bridge nebo layer-2 řešení zvané Aurora.

Více informací o Near Protocol

KryptoměnaNear Protocol
SymbolNEAR
Lze těžit?
Aktuální počet tokenů1 107 181 323
Maximální počet tokenů-
Obchodní objem (24h)$346 682 683
Tržní kapitalizace$5 069 294 814
Změna ceny za 24h-7,1 %
Ohodnoťte kryptoměnu Near Protocol
2
0

Autor

Ahoj, jmenuji se Tomáš, je mi 30 let a v každodenním životě se živím jako právník se specializací na finanční právo. Kryptoměny považuji za budoucnost nejen v oblasti financí. A protože se rád učím nové věci a také rád píšu, psát pro Finex o kryptu byla pro mě jasná volba.

Sdílejte tento článek

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Další Kryptoměny, které by vás mohly zajímat