Finex.cz logo
Menu
Finex » Investice » Jakým směrem se v roce 2022 orientovat? Kde se nachází nejlepší místo, kam můžete investovat své peníze?

Jakým směrem se v roce 2022 orientovat? Kde se nachází nejlepší místo, kam můžete investovat své peníze?

Jakým směrem se v roce 2022 orientovat? Kde se nachází nejlepší místo, kam můžete investovat své peníze?
Zdroj: depositphotos.com

Přišla inflace a pomalu se uvažuje o zvyšování úrokových sazeb, zatímco se svět stále potácí v pandemii, což přináší problematický začátek roku 2022. Spojené státy a Evropa odstartovaly hospodářské oživení, než je varianta omikron opět oslabila.

Politické zásahy Číny proti domácím podnikům znepokojují finanční experty. Peking regulatorními zásahy ohrožuje podnikání špičkových firem. Tato země je však na cestě stát se dominantní světovou ekonomikou. Jakým směrem by se tedy měl investor letos orientovat? Kde jsou nejlepší místa, kam v roce 2022 investovat?

USA: Růstové akcie by mohly být zasaženy zvýšením sazeb

V roce 2022 bude mít v USA pravděpodobně hlavní slovo hospodářské oživení. Po zrušení restrikcí došlo k uvolnění zadržované poptávky a k určitému návratu k normálu. Méně pozitivní je, že problémy v dodavatelských řetězcích dusí dodávky, ceny surovin se proto zvyšují a inflační tlaky v USA rostou.

Zároveň končí uvolněná měnová politika Fedu a vládní programy pomoci, takže se bude muset místní ekonomika poprvé po dlouhé době postavit na vlastní nohy. Americké akcie se navíc jeví díky nevídanému růstu v posledních třech letech silně předražené.

Nikdo vám seriózně neřekne, co by mohlo americké akcie v krátkodobém hledisku srazit na kolena, nicméně vývoj růstových akcií zůstává otázkou – i malé zvýšení úrokových sazeb na ně může mít devastující vliv.

Americké akcie mohou kvůli zvýšení úrokových sazeb a zdražení dluhů skutečně nejvíce ztratit, zatímco například Spojené království s velkým sektorem finančních služeb může prosperovat.

Vývoj hodnoty indexu S&P 500 za poslední 3 roky
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Evropa: Podnikové zisky rostou, ale mračna se pomalu stahují

Evropa vstupuje do roku 2022 s velkou silou, pokud jde o poptávku. Zisky podniků v posledních měsících prudce vzrostly a přichází vlna investic, protože společnosti přetvářejí své dodavatelské řetězce a přecházejí na udržitelné technologie.

Na obzoru se však objevují mraky – vyhlídky na vyšší inflaci, vyšší úrokové sazby a potenciálně velmi odlišné investiční prostředí, zejména ke konci roku. Zisky podniků v eurozóně by podle optimistických odhadů mohly v roce 2021 meziročně vzrůst přibližně o 50 % a v roce 2022 se očekává růst o 8-9 %.

Poptávka je navíc zatím dostatečně silná na to, aby řada podniků mohla zvýšit ceny a kompenzovat tak rostoucí náklady.

S postupujícím rokem by však mohla narůstat rizika spojená s inflací a opatřeními – či nečinností – centrálních bank. Zapomínat nesmíme ani na geopolitická rizika. Napětí mezi USA a Čínou by se mohlo znovu vyhrotit a existují i lokální rizika, jak ukazuje migrační krize na hranicích Běloruska a EU.

Investoři by tak měli pozorně sledovat dubnové prezidentské volby ve Francii, vezmeme-li v úvahu, že index CAC 40 vzrostl v roce 2021 téměř o 30 %. Akciové trhy v Evropě se však obecně nacházejí na zvýšených úrovních, takže by geopolitický šok mohl snadno způsobit jejich pokles.

Další z potenciálních rizik je, že jakékoli malé selhání podniků by mohlo trh vyděsit a vyvolat neúměrný pokles cen akcií. Zapomínat pak nesmíme ani na tlaky na dodavatelské řetězce a inflační tlaky, které z toho plynou pro domácnosti a podniky.

Vývoj hodnoty indexu CAC 40 za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Čína: Znepokojivý vývoj v technologickém a realitním sektoru

Čínské regulační zásahy byly jedním z nejzajímavějších příběhů roku 2021, které se netýkaly koronavirové pandemie. Mnohé investory to zaskočilo. Ceny akcií velkých internetových firem stále klesají a odborníci se rozcházejí v názoru na to, zda je Čína příležitostí k investici, či nikoli.

Výnosy čínských akcií ovlivňují zejména dva faktory. Jedním z nich je slabá výkonnost čínských technologických společností. Většina z nich je v USA kótována přes subjekty, které jsou drženy prostřednictvím amerických depozitních certifikátů a výprodej Čínských akcií se zrychlil, když se objevila zpráva o vyřazení akcií Didi z burzy v USA a opětovném zařazení na burzu v Číně.

Opětovné uvedení na burzu by nemělo mít na společnosti zásadní dopad, ale dlouhodobý výhled je pro čínské technologické platformy náročný, protože se od nich nyní očekává, že přispějí ke společné prosperitě v Číně.

Druhým závažím, které táhne čínský akciový trh dolů, jsou nemovitosti a nejde jen o Evergrande. Tento sektor bude v průběhu roku 2022 pravděpodobně stíhán opakovanými špatnými zprávami. Čína je však stále, navzdory zpomalujícímu hospodářskému růstu a obrovskému zadlužení, na cestě stát se v příštím desetiletí největší ekonomikou světa.

Vývoj indexu Hang Seng za posledních 12 měsíců
Normální graf
Logaritmický graf
CZK
USD
EUR
1D
1W
1M
3M
6M
1Y
MAX

Asie mimo Čínu: Na mnoha trzích jsou ocenění přiměřená

Zdá se, jako by mimo čínské asijské trhy v roce 2021 přešlapovaly na místě. Mnoho trhů přitom netěží z koronavirového oživení, až na některé významné výjimky, jako je Indie a Vietnam. Sentiment také ovlivnilo regulační omezení v Číně. Na mnoha trzích jsou však přiměřené valuace, a proto je Asie regionem, který je třeba v roce 2022 sledovat.

V posledních několika letech dosáhl rozdíl v ocenění mezi americkými růstovými akciemi a hodnotovými akciemi extrému, který byl naposledy zaznamenán v technologické bublině na přelomu let 1999/2000. Proto se očekávalo, že investoři budou přesouvat své peníze od růstových akcií k hodnotovým v naději, že hodnotové budou těžit z hospodářského oživení, to ale nenastalo.

Popisovaný přesun se však v roce 2021 projevil v oblasti asijských akcií s velkou tržní kapitalizací. U small caps jsme podobný vývoj neviděli.

Mnoho hodnotových akcií s malou tržní kapitalizací se nadále obchoduje s výraznými diskonty nejenom ve srovnání s velkými a malými růstovými společnostmi, ale i velkými hodnotovými společnostmi.

Historicky mají hodnotové small caps akcie v souhrnu lepší výsledky než růstové akcie stejné velikosti, a právě zde by se mohla nacházet ona investiční příležitost pro aktivní investory.

Ohodnoťte tento článek!

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Aktuální cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Philip Morris ČR ---
N/A
Erste group ---
N/A
RECENZE

TOP Nejlepší brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 77 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 82 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 78.16 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 91 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Degiro logo
Degiro ★ 89 %
Investování zahrnuje rizika ztrát.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex.cz logo