Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Fed mění směr, QE bude brzy ukončeno a sazby půjdou nahoru

Publikováno
Fed mění směr, QE bude brzy ukončeno a sazby půjdou nahoru
Zdroj: depositphotos.com

Federální výbor pro volný trh má po další důležité schůzi. Vlastně se jednalo o zlomový milník, který významně ovlivní směřování celého finančního trhu. Jak se dalo předpokládat, akcelerovaná inflace donutila Fed zrychlit ukončení nákupů aktiv v rámci kvantitativního uvolňování. Ale to není vše, příští rok půjde i základní úroková sazba nahoru.

Jak intenzivně půjdou sazby nahoru?

Nákupy aktiv v rámci kvantitativního uvolňování probíhaly v měsíčních nákupech o 120 miliardách USD. Už na konci listopadu mělo dojít ke snížení o 15 miliard USD. Nyní bude snížení mnohem markantnější, každý měsíc má dojít ke snížení o 30 miliard USD. S takovým tempem bude kvantitativní uvolňování zcela ukončeno již na konci prvního kvartálu roku 2022. Uvedené rozhodnutí by ale nikoho nemělo překvapovat. Již jsem varoval, že Jerome Powell při nedávných slyšení před dolní a horní komorou kongresu tuto možnost nastínil.

Zdroj: federalreserve.goc
Projekce navyšovaní základní úrokové sazby
Projekce navyšovaní základní úrokové sazby

Z přiložené projekce vyplývá, že s největší pravděpodobností dojde až třikrát ke zvýšení sazeb. Momentálně je základní úroková sazba na 0,25 %. Z projekce vyplývá, že největší počet členů výboru hlasoval pro navýšení sazeb na 1 %. Standardním postupem je jednorázové zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu. To znamená, že během příštího roku dojde k navýšení sazeb asi třikrát. Během roku 2023 bychom se mohli dostat i nad 2 %.

Upozorňuji, že ke zvýšení sazeb pravděpodobně nedojde, dokud nebude kvantitativní uvolňování úplně ukončené. Nedává totiž smysl zvedat základní sazbu, když nákupy aktiv na sekundárním trhu pořád běží. Tudíž k prvnímu zvýšení sazeb dojde asi nejdříve v březnu.

Závěrem

Federální rezervní banka byla nakonec nucena dát tu nohu z plynu. Respektive to bude dělat postupně. A časem ťukne i do brzdy. Mnoho lidí podceňovalo fakt, že Fed se výrazně odvrátil od Keynesiánské ekonomie. Ta totiž říká, že pokud inflace akceleruje, sazby musí rychle následovat.

Proto je dobré z relevantní ekonomické doktríny vycházet. Fed se tomu hrozně dlouho bránil, ale aktuální vysoká inflace, která je za posledních 39 let rekordní, jim nedala na vybranou. Už se to nedalo jakkoliv jinak odůvodnit, protože bez růstu sazeb inflaci pod kontrolu jen tak nedostanete.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Vystudovaný ekonom a znalec díla Adama Smithe, Davida Ricarda a Johna Keynese, který publikuje obsah o technické analýze kapitálových trhů, fundamentální analýze, makroekonomii a měnové politice.

Jaroslav je přesvědčen, že právě tyto disciplíny jsou zásadní pro pochopení celého kontextu finančního trhu, a snaží se čtenáře vybavit ucelenou myšlenkovou mapou pro přemýšlení nad finančním světem.

“Pro investory je důležitý komplexní znalostní základ, díky kterému může každý minimalizovat rizika.”

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 77 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 64 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.