Finex.cz logo
Menu
Finex » Ekonomie » Fed mění směr, QE bude brzy ukončeno a sazby půjdou nahoru

Fed mění směr, QE bude brzy ukončeno a sazby půjdou nahoru

Fed mění směr, QE bude brzy ukončeno a sazby půjdou nahoru
Zdroj: depositphotos.com

Federální výbor pro volný trh má po další důležité schůzi. Vlastně se jednalo o zlomový milník, který významně ovlivní směřování celého finančního trhu. Jak se dalo předpokládat, akcelerovaná inflace donutila Fed zrychlit ukončení nákupů aktiv v rámci kvantitativního uvolňování. Ale to není vše, příští rok půjde i základní úroková sazba nahoru.

Jak intenzivně půjdou sazby nahoru?

Nákupy aktiv v rámci kvantitativního uvolňování probíhaly v měsíčních nákupech o 120 miliardách USD. Už na konci listopadu mělo dojít ke snížení o 15 miliard USD. Nyní bude snížení mnohem markantnější, každý měsíc má dojít ke snížení o 30 miliard USD. S takovým tempem bude kvantitativní uvolňování zcela ukončeno již na konci prvního kvartálu roku 2022. Uvedené rozhodnutí by ale nikoho nemělo překvapovat. Již jsem varoval, že Jerome Powell při nedávných slyšení před dolní a horní komorou kongresu tuto možnost nastínil.

Projekce navyšovaní základní úrokové sazby
Projekce navyšovaní základní úrokové sazby
Zdroj: federalreserve.goc

Z přiložené projekce vyplývá, že s největší pravděpodobností dojde až třikrát ke zvýšení sazeb. Momentálně je základní úroková sazba na 0,25 %. Z projekce vyplývá, že největší počet členů výboru hlasoval pro navýšení sazeb na 1 %. Standardním postupem je jednorázové zvýšení sazeb o 0,25 procentního bodu. To znamená, že během příštího roku dojde k navýšení sazeb asi třikrát. Během roku 2023 bychom se mohli dostat i nad 2 %.

Upozorňuji, že ke zvýšení sazeb pravděpodobně nedojde, dokud nebude kvantitativní uvolňování úplně ukončené. Nedává totiž smysl zvedat základní sazbu, když nákupy aktiv na sekundárním trhu pořád běží. Tudíž k prvnímu zvýšení sazeb dojde asi nejdříve v březnu.

Závěrem

Federální rezervní banka byla nakonec nucena dát tu nohu z plynu. Respektive to bude dělat postupně. A časem ťukne i do brzdy. Mnoho lidí podceňovalo fakt, že Fed se výrazně odvrátil od Keynesiánské ekonomie. Ta totiž říká, že pokud inflace akceleruje, sazby musí rychle následovat.

Proto je dobré z relevantní ekonomické doktríny vycházet. Fed se tomu hrozně dlouho bránil, ale aktuální vysoká inflace, která je za posledních 39 let rekordní, jim nedala na vybranou. Už se to nedalo jakkoliv jinak odůvodnit, protože bez růstu sazeb inflaci pod kontrolu jen tak nedostanete.

Ohodnoťte tento článek

Připojte se k diskuzi
Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
RECENZE

TOP Forex brokeři

eToro logo
eToro Reklama
U 78 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
XTB logo
XTB ★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets ★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Trading212 logo
Trading212 ★ 88 %
U 68 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo