Finex.cz logo
Menu

Ups! Nepodporovaný prohlížeč.

Používáte zastaralý prohlížeč a proto vám stránka Finex.cz pravděpodobně nebude fungovat tak, jak by měla. Prosíme, aktualizujte si Váš internetový prohlížeč, nebo si stáhněte nějaký lepší. Váš zážitek z prohlížení internetu se mnohonásobně zlepší.

Podívat se na alternativy
Finex » Akcie » Akcie jsou podle Buffettova indikátoru silně předražené

Akcie jsou podle Buffettova indikátoru silně předražené

Akcie jsou podle Buffettova indikátoru silně předražené
Zdroj: omapadamia.net

Pokud více sledujete dění okolo finančních trhů, určitě vám neuniklo, že Warren Buffett se občas k současné situaci na trzích vyjádří. Což tenhle rok dělá vcelku často. Právě v první polovině letošního roku vyjádřil své pochybnosti nad tržním vývojem. Ovšem kvantitativní uvolňování udělalo své a poslalo část akciového trhu do nebes.

O něm ovšem dnešní článek není, protože se budeme věnovat indikátoru, který je po něm pojmenovaný, a i on sám využívá – tzv. Buffettův indikátor.

"Buďte chamtiví, když se ostatní bojí, a bojte se, když jsou ostatní chamtiví." To je citát Warrena Buffetta, který je dobře známý a právě teď by se investoři měli bát.

Jak funguje Buffett indikátor?

Buffett-indicator-10-10-2020
Buffettův indikátor. Zdroj: CurrentMarketValuation.com

Buffettův indikátor je snadná cesta vizualizace aktuální situace na trhu s akciemi. Vyjadřuje poměr valuace amerického akciového trhu vůči hrubému domácímu produktu. Není to tedy ryze finanční ukazatel, protože HDP je makroekonomická veličina.

Napřed si graf s indikátorem popišme, abychom ho mnohem lépe chápali. Nástroj pracuje s tzv. směrodatnými odchylkami, od určitého základu, které jsou zde použity dvě na obě „strany“. Pokud jste měli na škole statistiku, určitě jste o směrodatné odchylce slyšeli.

Nejdůležitější pro vás je pochopit, co odchylka představuje, což není nic složitého. Výchozí bod je tedy 0 % a když se posuneme o jednu standardní odchylku nahoru, vytvoří se hranice mezi „fairly valued“ a „overvalued“.

Jestli dojde k posunu o dvě standardní odchylky, vytvoří se hranice mezi „overvalued“ a „strongly overvalued“.  Analogicky to funguje i na opačnou stranu, kde se pracuje s pojmy „undervalued“ a „strongly undervalued“.

Jak graf s indikátorem interpretovat?

Pokud chápete výše zmíněné, následná interpretace není vůbec složitá. Všimněte si, že za třicet let byla nejnižší hodnota v pásmu „undervalued“ na přelomu 2008/2009. Což je období, kdy se na trhu s akciemi vytvářelo dno bear marketu vzešlého z finanční krize.

Jak je vidno, od „fairly valued“ jsme k 10. prosinci 2020 dost daleko a především jsou aktuální hodnoty (72 % od historického průměru) indikátoru dost extrémní, protože jsou v „strongly overvalued“ pásmu.

Naposledy byly akcie takto předražené na vrcholu „dotcom“ bubliny. Vlastně indikátor předešlý vrchol o jeden procentní bod již překonal.

Závěrem

Mně se osobně Buffett indikátor líbí, protože pěkně vizualizuje propastný rozdíl mezi výkonností amerického hospodářství a akciovým trhem. Nástroj je ovšem pouze jistým doplňkem, protože negeneruje žádné prodejní ani nákupní signály. Nelze vycházet pouze z jednoho ukazatele.

Ohodnoťte tento článek

Akcie
Komodity
Krypto
Indexy
ETF
Cena 24h
Tesla Inc. ---
N/A
ČEZ ---
N/A
Apple ---
N/A
Avast ---
N/A
Moneta ---
N/A
Komerční banka ---
N/A
Gazprom ---
N/A
RECENZE

TOP Akcioví brokeři

XTB logo
XTB★ 93 %
U 73 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
RoboMarkets logo
RoboMarkets★ 92 %
U 66.8 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
eToro logo
eToro★ 90 %
U 67 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Admirals logo
Admirals★ 89 %
U 75 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.

Velký test: Investujeme vlastní peníze do investičních platforem

Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Která přinese největší zhodnocení? Portu, Fondee, Indigo, Finax, nebo Fumbi?
Sledujte nás na Facebooku, ať vám nic neunikne!
Facebook icon Jít na Facebook
Finex logo