Pokud více sledujete dění okolo finančních trhů, určitě vám neuniklo, že Warren Buffett se občas k současné situaci na trzích vyjádří. Což tenhle rok dělá vcelku často. Právě v první polovině letošního roku vyjádřil své pochybnosti nad tržním vývojem. Ovšem kvantitativní uvolňování udělalo své a poslalo část akciového trhu do nebes.
O něm ovšem dnešní článek není, protože se budeme věnovat indikátoru, který je po něm pojmenovaný, a i on sám využívá – tzv. Buffettův indikátor.
"Buďte chamtiví, když se ostatní bojí, a bojte se, když jsou ostatní chamtiví." To je citát Warrena Buffetta, který je dobře známý a právě teď by se investoři měli bát.
Jak funguje Buffett indikátor?

Buffettův indikátor je snadná cesta vizualizace aktuální situace na trhu s akciemi. Vyjadřuje poměr valuace amerického akciového trhu vůči hrubému domácímu produktu. Není to tedy ryze finanční ukazatel, protože HDP je makroekonomická veličina.
Napřed si graf s indikátorem popišme, abychom ho mnohem lépe chápali. Nástroj pracuje s tzv. směrodatnými odchylkami, od určitého základu, které jsou zde použity dvě na obě „strany“. Pokud jste měli na škole statistiku, určitě jste o směrodatné odchylce slyšeli.
Nejdůležitější pro vás je pochopit, co odchylka představuje, což není nic složitého. Výchozí bod je tedy 0 % a když se posuneme o jednu standardní odchylku nahoru, vytvoří se hranice mezi „fairly valued“ a „overvalued“.
Jestli dojde k posunu o dvě standardní odchylky, vytvoří se hranice mezi „overvalued“ a „strongly overvalued“. Analogicky to funguje i na opačnou stranu, kde se pracuje s pojmy „undervalued“ a „strongly undervalued“.
Jak graf s indikátorem interpretovat?
Pokud chápete výše zmíněné, následná interpretace není vůbec složitá. Všimněte si, že za třicet let byla nejnižší hodnota v pásmu „undervalued“ na přelomu 2008/2009. Což je období, kdy se na trhu s akciemi vytvářelo dno bear marketu vzešlého z finanční krize.
Jak je vidno, od „fairly valued“ jsme k 10. prosinci 2020 dost daleko a především jsou aktuální hodnoty (72 % od historického průměru) indikátoru dost extrémní, protože jsou v „strongly overvalued“ pásmu.
Naposledy byly akcie takto předražené na vrcholu „dotcom“ bubliny. Vlastně indikátor předešlý vrchol o jeden procentní bod již překonal.
Závěrem
Mně se osobně Buffett indikátor líbí, protože pěkně vizualizuje propastný rozdíl mezi výkonností amerického hospodářství a akciovým trhem. Nástroj je ovšem pouze jistým doplňkem, protože negeneruje žádné prodejní ani nákupní signály. Nelze vycházet pouze z jednoho ukazatele.