Začněte psát a výsledky vyhledávání se zobrazí zde...

Burza s odstupem – První korekce koupena, následně historický rekord Dow Jones. Jak dlouho to bude fungovat?

Publikováno
Burza s odstupem – První korekce koupena, následně historický rekord Dow Jones. Jak dlouho to bude fungovat?
Zdroj: Depositphotos.com

Toto léto nebude pro obchodníky na burze klidné. V pondělí 19. července trhy padaly a obchodním světem se šířila panika. Většina burz zaznamenala jednodenní propady v rozmezí 2,5 až 3 %. To je nejvíc od začátku roku. První komentáře to interpretovaly jako strach z delta varianty covidu. To určitě není hlavní důvod, proč trhy padaly, protože od úterý se jako mávnutím kouzelného proutku na vše zapomnělo a trhy začaly znovu růst. Tato optimistická nálada přetrvala až do konce týdne a to navzdory šíření mutace delta po světě. To jen potvrzuje to, že delta za propadem nestála. Důvodem je celkové napětí na trzích a obchodování okolo rekordních hodnot.

Při každém větším propadu se všichni investoři rozhodnou zajistit si část svých zisků z tohoto roku. Tato snaha ještě víc urychlí propad. Avšak po propadu existuje velká skupina investorů, kteří čekají s velkou hotovostí na příležitost naskočit do rozjetého vlaku. A to se nyní děje velmi pravidelně. Obdobných epizod se určitě ještě dočkáme několikrát během léta. S tím rozdílem, že se doba poklesu bude prodlužovat. Místo jednoho dne budou výprodeje trvat dva nebo tři. Problém nastane, když přesáhnou technické úrovně spodních kanálů a spustí se ještě větší výprodej a kupci budou mít strach a přestanou věřit optimistickým scénářům o věčném růstu.

Centrální banky: ECB oficiálně podpořila změnu monetární politiky

Samozřejmě se nejednalo o celkovou změnu monetární politiky a už vůbec ne o změnu na úrokových sazbách. ECB oficiálně zanesla do svých direktiv, že inflační cíl bude větší než dvě procenta. ECB nebude jednat, pokud inflace bude větší a i nadále bude podporovat evropskou ekonomiku kvantovým uvolňováním. Nejedená se tedy o žádné utahování měnové politiky. Naopak, ECB je připravena kdykoliv zvednout objem nakupovaných aktiv. Akciové trhy měly z tohoto prohlášení evidentně radost. ECB bude finanční trhy podporovat, ať to stojí, co to stojí. I za cenu větší inflace.

Z této zprávy má pramalou radost člověk, který spoří. Při inflaci vyšší než 2 % se v současných podmínkách jen velmi těžko spoří tradičním způsobem. Ukládání peněz na spořicí účet je v podstatě nákup státních dluhopisů. Většina státních dluhopisů vyspělých ekonomik nemá skoro žádný výnos, natož pak takový, aby střadateli pomohly porazit inflaci. Střadatel se tak musí uchylovat do riskantnějších investic, například akcií, aby měl šanci inflaci porazit.

Avšak do výpočtu inflace eurozóny se nezapočítávají dvě položky, které rostly v posledním roce obrovskou rychlostí: nemovitosti a finanční aktiva. Díky tomu skutečná inflace bude přes 5 %, a to při současném nastavení trhů znamená prakticky neschopnost inflaci porazit. Z toho vyplývá, že v eurozóně účet za koronavirus platí především střední třída. Ta má úspory a avšak ne tak vysoké, aby mohla investovat do nemovitostí, anebo větší částky do akcií. Otázkou je jak tuto monetární politiku ECB uhájí politici v konkrétních zemích. V Německu a Nizozemí, tedy zemích, kde lidé mají našetřeno, se ozývají velmi kritické hlasy vůči této politice ECB.

Jelikož dnes trhy řídí hlavně centrální banky, co si investor může odnést z prohlášení ECB? V krátkodobém horizontu nic neohrozí situaci na trzích. V případě propadu trhů je ECB připravena jednat a ještě má rezervy, aby znovu zaplavila trh hotovostí.

Otázka je, co dál? Na celou monetární politiku tedy můžeme jen říct tuto námitku: proč ECB netiskne těch peněz už teď ještě víc? Pokud v budoucnu neexistují žádné limity, neexistují přece ani teď?

Z hlediska dlouhodobých investic roku či dva samozřejmě celá situace zůstává nejasná a prekérní. Právě délka investic by měla být první starost člověka, který se dnes rozhodne investovat na burze.

Firemní zprávy: Americké firmy reportovaly dobré výsledky za 2Q 2021

Podle očekávání i druhý týden výsledkové sezony v USA přidával trhům na pozitivní náladě. První důvod proč jsou výsledky dobré je, že s porovnáním s krizovým rokem 2020 tyto výsledky budou lepší. Jediným kritériem pro posouzení výsledků není tedy srovnání s minulým rokem, ale odhady výsledků učiněné analytiky. V drtivé většině případů firmy měly lepší výsledky, než se předpokládalo.

Velmi sledované byly výsledky technologického giganta IBM. IBM reportovala výsledky nad odhady analytiků. Firma dosáhla obratu 18,75 miliard dolarů a zisk 2,33 dolarů na akcií. Analytikové předpovídali 2,31 dolarů. K těmto dobrým výsledkům pomáhá růst divize cloud, které vzrostl obrat o 13 % z 5,9 miliard dolarů na 7 miliard dolarů. Trend rostoucího zájmu o cloudové služby by neměl uniknout investorům a ve volbě technologických a informačních firem, by měli hledat lídry tohoto oboru, například Cloudflare a nebo Fortinet. Investoři preferující ETF si mohou zvolit například: First Trust Cloud Computing ETF nebo Global X Cloud Computing.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie IBM Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Lehké zklamání přinesly výsledky Netflixu. Obr stremovacích služeb zaznamenal nižší zisk na akcie než odhadovali analytici. Jedna akcie Netflixu vytvořila zisk 2,97 dolarů, avšak předpokládaný zisk měl být 3,18 dolarů. Důvodem tohoto poklesu byla ztráta předplatitelů v Severní Americe, kde služby Netflixu odhlásilo 430 000 předplatitelů. Úbytek předplatitelů padá na vrub návratu Američanů do práce. Tráví tím pádem méně času před televizí.

Načítání
Načítání
Kupte si akcie Netflix Váš kapitál může být ohrožen*

Logo sponzora Koupit!

Na celosvětové úrovní Netflix získal 1,5 milionů nových předplatitelů. Americká společnost oznámila záměr v příštích měsících proniknout na trh s počítačovými hrami. Tento krok vnímá jistá část analytiků rozporuplně, protože trh s počítačovými hrami je specifický. Na druhou stranu se jedná o obrovský trh, neboť na zeměkouli jsou 2 miliardy lidi, kteří aspoň jednou měsíčně hry hrají.

Indexy: I přes špatný vstup na začátku týdne indexy rostly

Pouze burzy v Asií zaznamenaly špatný týden, a to z obav okolo koronaviru. Burza v Hongkongu ztratila 2,83 %. Japonská burza odepsala 1,63 %, ale byla zavřená poslední dva dny v týdnu, takže se dá předpokládat, že tuto ztrátu lehce odčiní.

V Evropě se burzám podařilo smazat pondělní ztráty. Německý Dax přidal 3,54 %. Francouzský CAC40 dopadl ještě lépe a přidal 4,3 %. Britský index FTSE zaznamenal taktéž solidní přírůstek 2,68 %. Historický rekord si vytvořila švýcarská burza, která překonala hladinu 12 100 bodů, k tomuto milníku jí pomohly dobré výsledky za druhé pololetí švýcarských firmě jako ABB, Sika nebo Givaudan. Dařilo se burza v jižní části Evropy. Španělská burza přidala nevídaných 5 % a burza v Milánu 4,84 %

V zámoří trhy taktéž rostly. Dow Jones přidal 3,23 % a překonal metu 35 000 bodů. S&P posílil o 3,6 %. Technologický Nasdaq 100 byl nejdynamičtější v růstu. Týden zakončil s přírůstkem 3,93 %.

Komodity: Silná volatilita na ropě

Cena černého zlata zažila chaotický týden. V pondělí ropa silně korigovala a dostala se hluboce pod úroveň 70 dolarů. Následně začala růst zpátky nad tuto úroveň, aby zakončila týdenní obchodovaní na 73,6 dolarů za barel pro Brent a 71,8 dolarů za barel pro lehkou americkou ropu. Ceny ropy se velmi rychle oklepaly z propadu díky dobrým výsledkům leteckých společností. Tyto výsledky naznačují obnovení leteckého provozu ve světě. Země Opecu dospěly k dohodě o pomalém navyšování produkce. Dohody mají trvat do konce roku 2022. Toto rozhodnutí přispělo k uklidnění ceny ropy.

Cena ropy nám připomněla, že v obchodování na burze je důležité se vyvarovat unáhlených závěrů. Při pondělním brutálním propadu ceny ropy, se hned začaly objevovat články a komentáře hovořící o konci růstové tendence na ropě a návratu hodnotám k 50 dolarů za barel v blízké době, atd. Nic takového se nestalo, naopak ropa zamířila bez problému k hranici 73 dolarů za barel a není vyloučeno, že pokud budou výsledky firem nadále pozitivní, ropa využije této skutečnosti k dalšímu růstu. Technická analýza nás učí, že trhy se nepřevrátí, tzn. nezmění tendenci, z jednoho dne na druhý. Unáhlené soudy nás mohou stát velmi mnoho peněz.

Komodity: Zlato se vrátilo pod 1800 dolarů

Drahým kovům se letos prostě nedaří. Už to vypadalo, že zlato se dostane nad 1810 dolarů a bude moci zahájit svůj vzestup. Nestalo se tak a zamířilo pod 1800 dolarů za unci. Z pohledu technické analýzy máme tři možné scénáře.

První, který je zatím nejpravděpodobnější, je neutralizace zlata, tzn. stagnaci v pásmu 1750 až 1840 dolarů. Druhý, pozitivní scénář růstu zlata, který by měl následovat proražením hodnoty 1840 dolarů. Anebo negativní scénář výprodeje zlata pokud jeho cena klesne pod 1750 dolarů za unci. Zlato to bude mít čím dál víc těžší přesvědčit investory. Zejména, pokud vidíme pohyby na Bitcoinu. Pokud se zlato nevrátí k růstu do konce roku, bude následovat odliv investorů, kteří hledají alternativu k současné měně, od zlata právě ke kryptoměnám. Stříbro kopírovalo cenu zlata a zakončilo týden na hodnotě 25,1 dolarů za unci.

O rozruch na komoditách se postarala káva, která díky neúrodě v Brazílií poskočila o 13 %.

Nestíháte sledovat dění na finančních trzích?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru. Jednou týdně Vám do schránky přijde email, ze kterého se dozvíte to nejdůležitější, co se za poslední týden na finančních trzích stalo. Pokud máte zájem sledovat dění na trzích, ale ne vždy na to máte čas a chuť, je to pro vás jako dělané.

Jak sami víte, zpráv a novinek je někdy prostě moc a člověk se v tom jednoduše ztratí. S naším srozumitelně psaným týdenním přehledem se ale rozhodně neztratíte a ještě budete vědět vše podstatné. Chcete-li odebírat náš pravidelný newsletter a mít tak všechny důležité informace ve své emailové schránce, připojte se vyplněním formuláře níže.

Slovo závěrem: I přes optimismus rizika na trhu trvají

Indexy na maximálních hodnotách nám dávají pocit bezpečí a iluzi, že je vše v pořádku. Nesmíme však zapomínat, že váhu ve světových indexech mají především ty největší světové společnosti. Koronavirus nám ukázal, že v době krize, právě tito hegemoni dokáží nejlépe odolávat krizovým situacím. To však neplatí pro tzv. Smalls caps společnosti. Těmto společnostem se až tak v současnosti nedaří. Investoři i nadále pokračují v jejich výprodejích. Co pro nás z toho plyne? Pokud chcete investovat právě nyní, měli byste se zaměřit především na velké a robustní společnosti, které mají větší šanci odolat impulzivním výprodejům.

Líbil se vám tento článek?
5
0

Autor

Publicista a investor s více než desetiletou praxí.

První zkušenosti získal na pražské burze. Následně se specializoval na evropské, zejména francouzské, a zámořské trhy. V současné době se zaměřuje především na hodnotové investování, přičemž při svém rozhodování zohledňuje měnovou politiku a geopolitickou situaci ve světě.

Doktorát z filosofie získal v Paříži. Rád píše o slavných investorech a snaží se poučit z jejich rozhodnutí. Věří, že je vždy užitečné napodobovat ty nejlepší v oboru. Mezi jeho oblíbené investory patří Ray Dalio, Warren Buffett, Michael Burry a Charles Gave.

„Chcete-li na trzích vydělávat peníze, musíte myslet samostatně a být skromní.“ – Ray Dalio

Přečíst více

Sdílejte tento článek

Mohlo by vás zajímat

Diskuze (0 komentářů)

Připojte se k diskuzi

Tento článek zatím nikdo neokomentoval. Přihlašte se a buďte první! Napište svůj názor a zahajte diskuzi.

Recenze
TOP Nejlepší brokeři
Při obchodování CFD s tímto poskytovatelem ztrácí 76 % účtů retailových investorů peníze.
U 66,02 % retailových investorů došlo ke vzniku ztráty.
Při investování a obchodování hrozí ztráty. Vaše investice mohou stoupat i klesat a můžete získat zpět méně, než jste investovali.
U 51 % retailových investorů došlo při obchodování CFD u této společnosti ke vzniku ztráty.
Investování zahrnuje rizika ztrát.‎